Tüketici Her Zaman Haklımıdır? (Tartışılır)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
ruzgar' Alıntı:
@ado

250 tl gibi bir montaj işin zorluğuna göre değismekle birlikte genel olarak fazla..Hele ki bu sizin sattığınız bir klimaysa...Youtube da Rusların karda kışta iple asılarak yaptıgı mhi montajlarını izlemişsinizdir mutlaka..Eğer öyle bir iş yapıyorsanız sonuna kadar helal olsun 250 tl..

Örneğin benim evin montajı çok kolay oldu..Onceki klimanın delik yeri vardı zaten duvarin arkasına da boy hizasinda montaj yaptilar..15 dakika vakum toplam 45 dk sürmedi.

Benim eski klimayi beko 46d 12 bin btu 550 tl ye bir bayana satmıştım.Kendisi klimaciyla birlikte geldi burdaki klimayi kontrol ettiler aldilar gittiler..Sanırım 100 tl ye anlaşmıştı.Çünku benle pazarlik yaparken klimaciya da para verecegim diyordu.Alacağı klimanın yarısi kadar montaj parası kimse vermez herhalde..

Ben yapmam azizim, 100TL ye klima montajı yapacağıma bu ii yapmam. 
Ukalalık değil ciddi ve samimi düşüncemdir ki gerçekten de yapmıyorum zira ben keyfe keder çalışıyorum zaten.
Benim montajlarım ortalama 2 saat sürer, hem anlatır hem yaparım, bu güne kadar yaptığım tek bir montaja dahi arkasından gitmemi veya gidilmesini gerektirecek bir şey olmamıştır. Ben ya bu koşullarla yapar ya da hiç yapmam, yapana da mani olmam lakin, gittiğimiz arızalaın %60-70 inin bu 100TL lik mantıkla yapılan montajlar olduğunu da üstüne basa basa belirtmek isterim.

Her işin bir hakkı vardır ve bu emeğin bedelinin ödenmesi gerekir. Aynen parası alınan işin hakkı ile yapılması gerektiği gibi.

Ben size aşağıya 1-2 farklı kurumun montaj işçilik listelerinden kesitler paylaşayım, bu durumda konu daha makul anlaşılabilir diye düşünüyorum.

Tabi bu yazdıklarım ''İlla ben haklıyım'' olarak algılanmasın lütfen, sadece ''Ben yapmam'' diyorum o kadar  :ok:

Bu fiyatlar kurumdan kuruma değişir, kaldı ki bu paylaştıklarım mütevazi firmaların listelerinden, ME MHI resmi listelerinden haberim yok lakin servis hizmetlerinin de ürünleri kadar gereksiz pahalı olduğunu biliyoruz. Tüm bunlara istinaden ben şikayete konu olan servisi haklı buldum istediği bedel üzerinden.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
ruzgar' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Kim ne derse desin ben buna ilkeli duruş derim zira biz de biliyoruz ki gerçekten o fırının değ*işmesini gerektirecek bir şey yoktu. Bizim kurumda değişimlerin çok çabuk kabul edilmesinden ve değişimlerde hep (Gneelde) üst modellerin gelmesinden etkilenen personel, ''Dur yaa benimde evdeki fırın eskidi biraz bende değiştirteyim'' diyerek konuya başlamıştı ve şikayet gerekçesi de ispatı kolay mümkün olmayan 'İyi pişirmiyor' du.

Yanlış anlamadım değil mi? Kadın eskidiği icin bilerek ve isteyerek fırını değistirmek istedi..Bahane olarak da iyi pisirmiyor gerekcesini uydurdu.Bu düsüncesini de alanen sizinle paylastı.

Yoksa bu sizin düsünceniz mi?

Böyle bir insan bu düsüncesiyle sizinle birlikte aynı is ortamında nasıl çalışabildi.Gerçi düşünce de de kalmamış hicbir sorunu olmayan fırını inat edip degistirmiş.Yani böyle bir kadın çalışma arkadaşım olsa herhalde olabildiğince uzak dururdum.

Azizim çalışma arkadaşı olarak bu bayanı uzaklaştırdığımı düşünün, peki ya bu mantıkla karşılaştığım binlerce insanı ne yapayım?

Çelik tel ile ovduğu inox ankastre ocağındaki paslanmalar nedeniyle garanti dışı bıraktığım ürün nedeniyle bana ''Allah belanı versin'' diyen bayanı ne yapayım?

Çocuğu kumandayı fırlatıp panelini kırdğı için 1.000TL ücret çıkardığımdan dolay beni evinden kovan adamı ne yapalım dersin?

Kendisi yükleyemediği kanal frekansı için evine servis çağırıp, işi yaptıktan sonra 25TL istediğim için gözümün önünde müşteri hizmetlerini arayıp (Öncesinde tartıştık tabi) beni şikayet eden BANKA MÜDÜRÜ ne ne demeliyim (Okumuz görmüş geçirmiş deriz bir de)

Evine aldığı bulaşık makinesi montajı için 66km mesafeye servise giden beni, ''Sabah 7 den beri bekliyorum gelmiyorlar'' diye müşteri hizmetlerine şikayet eden OKUL MÜDÜRÜ ne ne demem lazım sizce?  (Hangi manyak sabah 7 de kalkıp bulaşık makinesi montajı bekler ki? Mesai 8.30 da başlıyor, ruta,9.30 da çıkılıyor, 11 den önce orada olmam mümkün değil, kaldı ki tek müşteri o değil) 

Daha önce belirtmiştim azizim, Ben bir kitap yazdım, ismi BU TOPRAKLARDA SERVİS OLMAK, mümkün olan ilk fırsatta baskıya vereceğim inşallah. Şu 15 yıla yakın zamanlarda bunlar gibi binlerce anım var tatsız tuzsuz.

Herkesten çok çok özür dileyerek beyan ediyorum ki ARTIK Saygısız ve hatta büyük ölçüde ahlaksız bir milletiz biz. 

Hep derim; ''KURUMSALLAŞTIK, ama İNSANLIĞIMIZI YİTİRDİK..''

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
ruzgar' Alıntı:
Ado' Alıntı:
https://www.sikayetvar.com/mitsubishi-electric-bu-kadar-da-kalitesiz-plastik-olmaz-ki

Bu konu da tartışmaya açık, Bahsi geçen çeneler yük taşımaz, gerilimde durmaz, askıya alacak hiç bir negatif unsur da yoktur, Nasıl kendiliğinden kırılır?

Çok güldüm..Klima gercekten dökülmüş..:)) Firma spreyden demiş.Müşteri de diyor ki bakımı siz yaptınız..Tabii kim haklı bilemeyiz de bana sprey öyle yapmaz gibi geldi..:))

Hiç bir şekilde sprey kaynaklı bir durum değil, bu kesinlikle normal bir durum değil, ya tüketici yalan söylüyor, ya da o klimaya özel istisnai bir durum oluşmuş lakin böyle uzaktan konuyu çözebilmemiz mümkün değil tabi.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221
Ado' Alıntı:
ruzgar' Alıntı:
@ado

250 tl gibi bir montaj işin zorluğuna göre değismekle birlikte genel olarak fazla..Hele ki bu sizin sattığınız bir klimaysa...Youtube da Rusların karda kışta iple asılarak yaptıgı mhi montajlarını izlemişsinizdir mutlaka..Eğer öyle bir iş yapıyorsanız sonuna kadar helal olsun 250 tl..

Örneğin benim evin montajı çok kolay oldu..Onceki klimanın delik yeri vardı zaten duvarin arkasına da boy hizasinda montaj yaptilar..15 dakika vakum toplam 45 dk sürmedi.

Benim eski klimayi beko 46d 12 bin btu 550 tl ye bir bayana satmıştım.Kendisi klimaciyla birlikte geldi burdaki klimayi kontrol ettiler aldilar gittiler..Sanırım 100 tl ye anlaşmıştı.Çünku benle pazarlik yaparken klimaciya da para verecegim diyordu.Alacağı klimanın yarısi kadar montaj parası kimse vermez herhalde..

Ben yapmam azizim, 100TL ye klima montajı yapacağıma bu ii yapmam. 
Ukalalık değil ciddi ve samimi düşüncemdir ki gerçekten de yapmıyorum zira ben keyfe keder çalışıyorum zaten.
Benim montajlarım ortalama 2 saat sürer, hem anlatır hem yaparım, bu güne kadar yaptığım tek bir montaja dahi arkasından gitmemi veya gidilmesini gerektirecek bir şey olmamıştır. Ben ya bu koşullarla yapar ya da hiç yapmam, yapana da mani olmam lakin, gittiğimiz arızalaın %60-70 inin bu 100TL lik mantıkla yapılan montajlar olduğunu da üstüne basa basa belirtmek isterim.

Her işin bir hakkı vardır ve bu emeğin bedelinin ödenmesi gerekir. Aynen parası alınan işin hakkı ile yapılması gerektiği gibi.

Ben size aşağıya 1-2 farklı kurumun montaj işçilik listelerinden kesitler paylaşayım, bu durumda konu daha makul anlaşılabilir diye düşünüyorum.

Tabi bu yazdıklarım ''İlla ben haklıyım'' olarak algılanmasın lütfen, sadece ''Ben yapmam'' diyorum o kadar  :ok:

Bu fiyatlar kurumdan kuruma değişir, kaldı ki bu paylaştıklarım mütevazi firmaların listelerinden, ME MHI resmi listelerinden haberim yok lakin servis hizmetlerinin de ürünleri kadar gereksiz pahalı olduğunu biliyoruz. Tüm bunlara istinaden ben şikayete konu olan servisi haklı buldum istediği bedel üzerinden.

Siz montaj olayını aşmışsınız artik.Bildigim kadarıyla yöneticilik denetim arge vb..bağımsız calışıyorsunuz..Yani muhtemelen burdan gelecek paraya da ihtiyacınız yoktur.Montaj bile yapmıyorsunuzdur artık.Dogrusu sizin yerinizde olsam ben de 250 tl den daha aşağı kımıldamam yerimden..

Bu firmalar maaşlı işçi calıştırıyor..Siz daha iyi bilirsiniz ama gitselerde gitmeseler de maaşlarinı alıyorlardır..Bir de belki montaj başına prim..Dolayısıyla daha uygun rakamlara bu isi yapabilirler..Liste fiyatlarının klima satışında olduğu gibi burda da pek dikkate alındığını sanmıyorum.Zaten yüzde 11 enflasyon varken memura yüzde 4+3 zam varken 1 yılda montaja yüzde 30-35 zam gercekçi değil..

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221
Ado' Alıntı:
Hiç bir şekilde sprey kaynaklı bir durum değil, bu kesinlikle normal bir durum değil, ya tüketici yalan söylüyor, ya da o klimaya özel istisnai bir durum oluşmuş lakin böyle uzaktan konuyu çözebilmemiz mümkün değil tabi.

Dökülmüş lime lime olmuş resmen yani adam özel olarak uğraşması lazım bunu yapması için..9koy hocam en ufak sorunda değisim yapıyorlar diyordu..Bezle silindiği icin müşteri hatası tavsiye edilmeyen sprey filan saçma geldi bana..Hatalı üretim ya da kalitesiz plastik gibi görünüyor..Gerçi garantide bitmiş...900 tl onarım o da indirimli..!!

Benim beko 4610d gayet iyi calisiyor..Daha önce bahsettigim Tasyakadaki klimaci benzer lg beko icin bunlar calısmaz kapasitesi bu deyip gözümu korkutmasaydı lg sirius filan alirdim 4 bine..En azından bozuldugunda parcası ycuz olurdu..Neyseki me degil mhi aldık teselli olsun..:))

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
arkadaslar fotoları detaylı ıncelersenız

kırık tek 1 noktada degıl 4 farklı yerde

flap altıdakı sagdakı ve soldakı cıvata yerlerı ve flap altındakı ortada ıc unıte panjurunu tutan tırnagın OK ısaretının oldugu yer

son olarak flap yatagı  kırılmıs

bırkac noktadan kırık tesaduf olamaz bu kırıkların ortak noktası demonte yapımında zorlanacak yerler

burdan su ıpucu cıkıyor

ya kendısı yada yeterı kadar bılgısı olmaya bırısı demonte yapmaya calısırken ılgılı yerlerı kırdıgı

benım kaantım bu yonden

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221
Sota' Alıntı:

flap altıdakı sagdakı ve soldakı cıvata yerlerı ve flap altındakı ortada ıc unıte panjurunu tutan tırnagın OK ısaretının oldugu yer

bırkac noktadan kırık tesaduf olamaz bu kırıkların ortak noktası demonte yapımında zorlanacak yerler

burdan su ıpucu cıkıyor

ya kendısı yada yeterı kadar bılgısı olmaya bırısı demonte yapmaya calısırken ılgılı yerlerı kırdıgı

benım kaantım bu yonden

En alttaki resimleri gördünüz mü?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
ruzgar' Alıntı:
Sota' Alıntı:

burdan su ıpucu cıkıyor

benım kaantım bu yonden

evet gordum kırılan yerler hep tırnakların yada cıvataların oldugu yerler ıc unıte panjuru sokulmek ıstenmıs fazla zorlandıgı ıcın yada

tırnakları gereklı sekılde bosandırmadıgı ıcın kırımlar yasanmıs

flap yatagını pımden cıkarmaya calısırken kırmıslar

bunlar barız sekılde ortada

ortada uretım hatası oldugunu gosteren herhangıbır emare yok  :hayır:

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221
Sota' Alıntı:
ruzgar' Alıntı:
Sota' Alıntı:

burdan su ıpucu cıkıyor

benım kaantım bu yonden

evet gordum kırılan yerler hep tırnakların yada cıvataların oldugu yerler ıc unıte panjuru sokulmek ıstenmıs fazla zorlandıgı ıcın yada

tırnakları gereklı sekılde bosandırmadıgı ıcın kırımlar yasanmıs

flap yatagını pımden cıkarmaya calısırken kırmıslar

bunlar barız sekılde ortada

ortada uretım hatası oldugunu gosteren herhangıbır emare yok  :hayır:

Servis raporunda farklı şeyler yazıyor.İnceleme yapan elemanlar spreyden bahsediyorlar.Flaplar zorlanıp kırıldıysa bu resimlerden dahi kolayca anlaşılıyorsa neden spreyi isin icine katsınlar.? Yani hiç kimse kolay kolay demonte esnasında flapları kırıp sonrada olayın üzerine bu derecede gitmez herhalde..

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221
Sota' Alıntı:

Sayın Müşterimiz,

Plastik aksamda oluşan kırılmalar dış etmenlerden kaynaklanmaktadır. Sayın müşterimiz ile yapmış olduğumuz ziyaret sırasında firmamız tarafından önerilmeyen ve piyasada kolayca temin edilebilen kimyasal klima temizleme spreyi kullanımdan kaynaklı plastik deformasyonun kaynaklandığı tespit edilmiştir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
Sota' Alıntı:
Onu Oraya Yazan M.H Esek Arisi Kovalasin

Yokmudur Resmi Tutanak ?

Fotolar Paylasiliyor ama Tutanak ?

Kullanilan Sprey Fotolari Vss

Adami Sprey Kullanirken mi Görmüşler

Resmen Zirvalamislar

Kirilan Yerler Panjurun
Tirnakla yada Civatayla Birlesim Yerleri
Burdan Yola Cikarak
Cihaz Sokulurken Zorlanma Gordugunu Gösterir

Kaldiki ME Plastik Kaliteesi Gevrek Degil
Sunektir

Alin Elinize Plastigini Egip Bukun Nedemek Istefsigimi Anlarsiniz

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Müştgeriye ''Siz kırmışsınız'' demeye cesaret edemeyen veya ispat edemeyen teknik personel yaklaşımı :kıskıs:

Her türlü ortada bir sorun olduğu kesin, Müşteri kırdı ve yalan söylüyorsa AHLAKİ sorun, Müşterinin gerçekten kusuru yok ise Verien paraya YAZIK olma sorunu  :ok:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt