Toyota Auris sürekli yanan bakım ışığı

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Arkadaşlar merhaba,

Geçenlerde 2013 Dizel otomatik aracıma sanayide bakım yaptırdım. Bakımdan sonra bakım ışığı yandı. Iptal etmeme rağmen tekrar tekrar yanmaya başladı. Sabah iptal ediyorum mesela, kullanıyorum yanmıyor gün içinde. akşam tekrar marşa bastığımda tekrar yanmış oluyor. Sizce neden olabilir?

Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
43
Oksijen sensörü olabilir diye düşünüyorum, egr valfi de olası. Böyle durumlar için aliexpress den aldığım 2 euroluk obd2 okuyucu ile telefondan arızaya bakabiliyorum. Tavsiye ederim

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Toyotalarda bakım ışığı genelde yağ değişimi hatırlatması amacıyla yanar. Eğer rutin yöntemle kapatmaya çalıştığınızda tekrar yanıyorsa yağ seviyesi, yağ kaçağı riski, yağ filtresi geçirgenliği (Muadil yağ filtreleri genel yağ basıncını düşürüp arızaya sebep olabiliyor.) kontrol edilmeli. Ayrıca Akigo35 Akigo35 ' in söylediği gibi ODBII arayüzü ile araca bağlanıp başka herhangi bir sensör arızası olup olmadığı kontrol edilerek OBDII aracılığıyla silinmelidir.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Soldaki sarı anahtar işareti.. araçtan uzaktayım görsel alıntıdır

Screenshot_20230625-210641.png

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
Soldaki sarı anahtar işareti.. araçtan uzaktayım görsel alıntıdır

Screenshot_20230625-210641.png
OBD cihazıyla arıza kaynağının varsa bir okuyun.

2000 model sonrası araç kullanan herkesin torpidosunda bulunması gereken basit bir parça

Bu uyarı için

"Yağınızı değiştirdikten sonra bu işaret kaybolmazsa eğer göstergeyi sıfırlamanız gerekir."

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
OBD cihazıyla arıza kaynağının varsa bir okuyun.

2000 model sonrası araç kullanan herkesin torpidosunda bulunması gereken basit bir parça

Bu uyarı için

"Yağınızı değiştirdikten sonra bu işaret kaybolmazsa eğer göstergeyi sıfırlamanız gerekir."
Zaten sorunda burada. Sıfırlıyorum yine geliyor birkaç marş sonra. Obd cihazım yok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Bakımdan sonra olması şaşırtıcı ,günahını almayayım kimsenin ama ilginç geldi bana.Bence bakımını kim yaptı ise ara ve "sizden sonra böyle böyle oldu" diye anlat ve arabayı götür baksınlar tekrar.Bir arkadaşımın yaşadığı olayı yazmayayım izin almadan ,çünkü her civatanın belli bir torka göre "tork anahtarı" ile sıkılması gerekiyor diye hatırlıyorum diyorum ve susuyorum :)

Geri
Üst Alt