Tost Makinesi Üst Taraf Isıtmıyor.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
425
34
Merhaba. Korkmaz marka tost makinesi daha önce aynı arızadan dolayı 2 defa garantiye gitmiş ve yanlış hatırlamıyorsam rezistansı değişmişti.

Şimdide aynı şekilde üst tarafı ısıtmıyor. Büyük ihtimalle sorun aynı. Elim biraz yatkındir kendim değiştirmek istiyorum.

Yalnız ben buna uyumlu rezistansı nerden bulacağım yoksa bunlar standart mı oluyor?

IMG_20240520_161141.jpg

IMG_20240520_161154.jpg

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
600
Valla 2 kere patlayan rezistans da bir garipmiş, çok zaman da geçmeden üstelik.

Garantisi bitti mi öncelikle o önemli? Üst kapağın vidalarını bul çıkart zaten karşında görürsün rezistansı sonra sök al eline parçacı bul zaten çok standartlaşmış rezistanslardan birisidir parçacı versin yenisi tak yerine.

Rezistansın arızalı olup olmadığını uçlarından multimetre ile direnç ölçümü alarak ya da 220v elektriği direkt rezistansa kısa bir süre vererek anlarsınız ama son dediğimde çarpılırsınız tavsiye etmem.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
425
34
Valla 2 kere patlayan rezistans da bir garipmiş, çok zaman da geçmeden üstelik.

Garantisi bitti mi öncelikle o önemli? Üst kapağın vidalarını bul çıkart zaten karşında görürsün rezistansı sonra sök al eline parçacı bul zaten çok standartlaşmış rezistanslardan birisidir parçacı versin yenisi tak yerine.

Rezistansın arızalı olup olmadığını uçlarından multimetre ile direnç ölçümü alarak ya da 220v elektriği direkt rezistansa kısa bir süre vererek anlarsınız ama son dediğimde çarpılırsınız tavsiye etmem.
Evet garantisi bitti. Zaten bitmemiş olsaydı garantiye götürürdüm. Belkide model bazlı kronik sorunu vardır. Bende anlamadım.. Dediğiniz şekilde yaparım. Bilgi için teşekkür ederim.

S Çevrimdışı

Serhat Altun 

Aktif Üye
11 Ara 2019
74
63
tost makinesinde iki rezistans 220 v olmaz biri 220 diğeri 110 olması gerek diye hatırlıyorum. sağlam olanı sök rezistans satan bir tamirciye götür omajını ölçtür karşılığını ona göre verir

T Çevrimdışı

Teknoline 

Aktif Üye
15 May 2020
137
47
Tost makinasının rezistansları%90 i 110v tur çok nadır 220 volt tur. Alt üst birbirine seri bağlıdır. 110 v ise altın çalışıp üstün çalışmaması olmaz. Ayrıca bu rezistansları tek değişmez. Değiştiğinde sağlamlığına bakılmaksızın ikiside değişir. Yoksa kısa sürede bozulur

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
753
Tost makinasının rezistansları%90 i 110v tur çok nadır 220 volt tur. Alt üst birbirine seri bağlıdır. 110 v ise altın çalışıp üstün çalışmaması olmaz. Ayrıca bu rezistansları tek değişmez. Değiştiğinde sağlamlığına bakılmaksızın ikiside değişir. Yoksa kısa sürede bozulur
Dediğiniz genelde doğru olabilir ama bu cihaz bende de mevcut. Bu cihazda çift termostat var alt ve üst olarak. O nedenle Seri bağlı değil. heamvivma heamvivma arkadaş yan açıdan fotoğraf koymadığı için anlaşılmıyor.
Ürün Görseli ;

korkmaz-formula-siyahgri-granit-tost-makinesi-a310-03-ecolist-11921-62-B.jpg

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
425
34
Dediğiniz genelde doğru olabilir ama bu cihaz bende de mevcut. Bu cihazda çift termostat var alt ve üst olarak. O nedenle Seri bağlı değil. heamvivma heamvivma arkadaş yan açıdan fotoğraf koymadığı için anlaşılmıyor.
Ürün Görseli ;

korkmaz-formula-siyahgri-granit-tost-makinesi-a310-03-ecolist-11921-62-B.jpg
evet aynı cihaz. siz hiç bu konuda sıkıntı yaşadınız mı ?

Deimos Çevrimdışı

Deimos

VIP
6 Nis 2018
753
Hayır sorun yaşamadım, üstelik ben memnunum. 4 senedir kullanıyorum. Belki kontrol etmişsinizdir ama yine de hatırlatmak istiyorum, bu tür tost makinelerinde üst taraf devamlı açılıp kapandığı için üst rezistansa giden kablo deforme olup kopabiliyor. Başka markalarda başıma gelmişti. Üste çıkan kabloyu ölçün veya ölçtürün. Belki rezistans değil, kabloda sorun vardır.

T Çevrimdışı

Teknoline 

Aktif Üye
15 May 2020
137
47
Ürün Görseli ;

Vay düşünce güzel. Ozaman termostat kablolar sağlam birde termik sigorta var oda sağlamsa rezistans arızalı

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,548
64
Hayır sorun yaşamadım, üstelik ben memnunum. 4 senedir kullanıyorum. Belki kontrol etmişsinizdir ama yine de hatırlatmak istiyorum, bu tür tost makinelerinde üst taraf devamlı açılıp kapandığı için üst rezistansa giden kablo deforme olup kopabiliyor. Başka markalarda başıma gelmişti. Üste çıkan kabloyu ölçün veya ölçtürün. Belki rezistans değil, kabloda sorun vardır.
Aynısı komşumun başına gelmişti, bana getirdi "alattin bey bunu yeni yaptırdık ama çalışmıyor " demişti (markayı unuttum) ,önce ana kablonun termostatı açarak omajına baktım ,tuhaflık vardı.Söktüm direk ısıtıcıyı ölçtüm (üst) sağlamdı ama ısınmıyordu.Sonra değiştirilmiş mi diye ısıtıcısına bakınca anlamadığım için(!) bir şey göremedim :) , son olarak tüm kabloları tek tek ölçtüğümde üste giden kabloda kopma gördüm,normal kablo ile değiştirilmiş, bende eskiden kalma ütü kablosu vardı,yeteri kadar kesip taktım,kaç yıl oldu bir daha şikayet gelmedi ama unutmazsam bir ara sorayım bakayım,belki de bozulmuş ve çöpe gitmiş olabilir :)

@Herkese;
Bu arada normal kablo ısındıkça sertleşiyor ve kopuyor ,ütü kablo türü yanmaz kablo diye geçiyor sanırım, sertleşme olmuyor ve daha uzun zaman gidiyor,tavsiye ederim :ok

Geri
Üst Alt