Tezgah kaplaması

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Merhaba;
Suntalamdan bir tezgah yaptırdım, dün sabah üstünü kaplamak için silikon kaplamaların fiyatına ( dikkat, satıcı metre fiyatı yazmaya utanmış, YARIM METRE fiyatı bu) baktım, fiyatı gördükten sonra kendime ancak gelebildim ve buraya yazıyorum.
Üstünde prototip yapılacak, gerektiğinde lehim yapılacak, üstüne çipler, kartlar konacak, kimi zaman bir şeyler kesilir v.s.
Suntalamın üstünü kaplamak gerekir mi? Lastik levhalar (örn: ) bu işe uygun mudur? Tezgah 2 göz, her biri 100 genişlik x 70 derinlik.
Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

S Çevrimdışı

SSBMAN

Aktif Üye
16 Ocak 2020
55
44
Elektronik ile ilgili işler yapacaksanız(çip vs demişsiniz.) Anti statik mat- örtü- kaplama diye aratırsanız uygun ürünü bulabilirsiniz. mikroçiplere yada elektronik kartlara statik elektrik zarar verebilir. Kesilmesin, delinmesin derseniz; uygun ebatta sac yada aluminyum levha kestirip koyabilirsiniz. Silikon, mika gibi kaplamalar, mdf yi değiştirmekten pahalıya gelir.

Anti Statik için birkaç örnek : Bunları örnek olması için yazdım. Denediğim ürünler değil. Kalite/ fiyat açısından araştırırsanız baya çeşidi var.

1 Çevrimdışı

1234456

Yeni Üye
9 Mar 2021
20
Tüm tezgahı kaplama ihtiyacı hissetmezseniz bir kesme matı alabilirsiniz. Çin'den dandik bir tane almıştım, kesme ve lehim işlemlerimi üzerinde yapıyorum, havya değerse bariz zarar veriyor ama masamı koruduğu bir gerçek. Testere, dekupaj, avuç taşlama gibi ürünler kullanılmayacaksa tavsiye edebilirim. Lehim işleri için silikon mat da alabilirsiniz veya kesme matının bir yüzeyini ince işlerde, diğer yüzeyini kaba işlerde kullanabilirsiniz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben köydeki evde drolit kullanıyordum ,para da vermemiştim :) ,çöpe atılan dolapların arka kısımından almıştım ve 50x50 kesip masanın üzerine koymuştum,maket bıçağı v.s kesmelerinde ,lehimlerde ve masaya zarar verecek bir çok uygulamada rahatlıkla kullanıyordum,şimdilerde şimdiki eve de bakıyoruz karı-koca ,çöpten bulursak alıp getireceğim eve yine :)

1000x1000.jpg

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59
esas bu işlerle ilgili satıcılar var ve buna benzer firmalar var bunlardan daha uyguna alabilirsin aliexpres,te daha uyguna gelir bence vinil diye geçiyor adı sanırım ama kesme işlerinde dikkatli olmanız lazım bence bu kaplamaya gerek yok lastik kaplama yap birşey keseceğin zaman üzerine bir sunta türü birşey koyup yaparsanız uzun ömürlü olur istanbul içi iseniz karaköye giderseniz istediğinizi orada bulursunuz derim.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Herkese teşekkürler.
Sanırım bir mat alacağım. Kargosu çok tutacağından gidip almayı düşünüyorum. Hem de gözümle görmüş olurum.
Ama bu arada güzel bir "malzeme" buldum: "Laminat parke"
Üstünde her türlü kesme delme işlemi yapılabiliyor. :)
Her evde illaki laminat parke vardır ve yapılırken bir iki artmıştır, kenara konmuştur.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Herkese teşekkürler.
Sanırım bir mat alacağım. Kargosu çok tutacağından gidip almayı düşünüyorum. Hem de gözümle görmüş olurum.
Ama bu arada güzel bir "malzeme" buldum: "Laminat parke"
Üstünde her türlü kesme delme işlemi yapılabiliyor. :)
Her evde illaki laminat parke vardır ve yapılırken bir iki artmıştır, kenara konmuştur.
Bak bu aklıma geldi ama dar olduğundan (20cm) yazmadım :) ,ama evet işe yarıyor bunlar da ,hemde süper iş görüyor ,dün bizim çöpün oraya çekmece atmışlar, hanım bana "alo bak altında drolit var" dedi ,ama almadım çünkü apartmandan komşum geliyordu karşıdan ,hanıma "dönüşte alırım" dedim ,döndüğümüzde ortada yoktu :)

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59
Bak bu aklıma geldi ama dar olduğundan (20cm) yazmadım :) ,ama evet işe yarıyor bunlar da ,hemde süper iş görüyor ,dün bizim çöpün oraya çekmece atmışlar, hanım bana "alo bak altında drolit var" dedi ,ama almadım çünkü apartmandan komşum geliyordu karşıdan ,hanıma "dönüşte alırım" dedim ,döndüğümüzde ortada yoktu :)

teraspy

teraspy teraspy demekki bizim versiyonların hemen hemen bir çoğumuz böyle sanırım doğrusu ben kıyamıyorum bu tür şeylere bakıyorum birçok yepyeni mobilyaları atıyor insanlar bende gidip alıyorum sığınakta kendime kurduğum çalışma odamın tamamını bu atık mobilyalardan yaparak tamamladım bir görseniz yepyeni ya ne dolaplar çekmeceli mutfak dolapları banyo dolapları şifonyerler içinde bir sürü rafı olan ayakkabı dolapları insanlar bukadar çokmu para kazanıyorlar yoksa israf etmeyi,mi seviyorlar anlamadım yani tamir etmek yerine hemen at gitsin yenisini al bir ufacık bağlantı vidası çıkıyor bir tormavida veya şarjlı ile sıkmakmı zor geliyor arkadaş bizim insanımız gördüğüm kadarıyla israfta rekor kırıyor sadece mobilya değilki arkadaş hangisini anlatayım hele o çöpe giden ekmekler yokmu içim öyle cız ediyor,ki yiyebileceğin kadar alsan ne olur mübareği madem fazla aldın sar poşete koy dolaba arkadaş yemekten yarım saat önce çıkar koy sofraya pamuk gibi ekmek sanki yeni almışsın gibi parça kaldıysa yine aynı çıkar koy çorbanın içine miss gibi rabbim bize nice nimetler vermiş ama sorsan sözde müslümanız ama israfta,da bir numara rabbim bize bunca azabın hesabını sormayacakmı tabii,ki bu afatlar,depremler sel,su baskınları,yangınlar olacak ama tabii anlayabilene akledene vede inancı olana dostlar kusura bakmayın düşündükçe kahroluyorum özelliklede yeni yetişen gençlerimiz için ahlak,utanma,vicdan,inanç bir çoğunda göremiyorum ben. sadece göstermelik geçmişteki helak olan kavimler gibi bir gün rabbim dur diyecek ama bakalım ne zaman hayırlısı.​

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Çok konu dışı olacak ama, marketin biri son kullanma tarihi geçmiş ürünleri çöpün yanına dediğiniz gibi düzgün bir şekilde koyuyordu. Malum, üstünde yazan tarih belirlemez ürünün tüketilebilir olup olmadığını. Tarihe ulaşmadan bozulmuş, ya da seneler de geçse sorunsuz olabilir.
Neyse, uygun gören vatandaşlar da buradan ücretsiz olarak bunları alabiliyordu.
Günün birinde hangi motivasyonla bilinmez birisi, bunu şikayet etmiş. "Halk sağlığını tehdit ediyor, bunları imha etmeli" diye. Belediye de ceza yazmak zorunda kaldı ve oradan yiyecek alanlar artık alamıyor.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59
Çok konu dışı olacak ama, marketin biri son kullanma tarihi geçmiş ürünleri çöpün yanına dediğiniz gibi düzgün bir şekilde koyuyordu. Malum, üstünde yazan tarih belirlemez ürünün tüketilebilir olup olmadığını. Tarihe ulaşmadan bozulmuş, ya da seneler de geçse sorunsuz olabilir.
Neyse, uygun gören vatandaşlar da buradan ücretsiz olarak bunları alabiliyordu.
Günün birinde hangi motivasyonla bilinmez birisi, bunu şikayet etmiş. "Halk sağlığını tehdit ediyor, bunları imha etmeli" diye. Belediye de ceza yazmak zorunda kaldı ve oradan yiyecek alanlar artık alamıyor.
İnsanlarımıza bu şekilde yardım etmek yerine günü geçmemiş ve sağlıklı ürünler ile yardım etmeliyiz içeriğine uygun rencide etmeden bunların bildiğim kadarıyla bir raf ömrü var ve tarihinde imha edilmeli marketler buna musamaha göstermeden alenen açığa bırakmadan imha etmeli yada son kullanma tarihine ramak kala değil uygun tarihli iken yardıma muhtaç insanlarımızı muhtarlık aracıyla belirleyerek evlerine bırakılmalı böylece mahallemizde ve yakın çevremizde böyle insanlar var ise bunu muhtara bildirmeli,ki bu bilgi dahilinde yardımlar yapılsın ve marketlere,de bu konuda bilgi verilsin,ki hem onlar yardım yapsın hemde zekatlarını vermiş sevap kazanmış olurlar. hemde cezai işlemden kurtulmuş olurlar.
  • İnsanlara faydası olmayanları, ölülerden sayın gitsin.
  • Fakirin ihtiyacı zenginin israfı kadardır.
  • Yapman gereken hayırlı, yararlı işleri yarına bırakma. Bakarsın yarın olur da, sen olmazsın.
  • Mal, harcandığı kadar sahibine ikramda bulunur. Kişinin yaptığı cimrilik kadar ona ihanet eder.
  • Yoksula yardımı dilenmeden yap. Sen onu el açmak zorunda bırakırsan, verdiğin sadaka ile onun sadakadan daha değerli olan haysiyetini satmaktan kurtarırsın.

SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
Üretim tarihi: 05-09-2020 Son kullanım tarihi: 05-09-2021 olan ürünün, 05-09-2021 günü tüketilebileceğini, ama ertesi gün tüketirsek bizi öldüreceğini düşünmüyoruz sanırım :)
365 gündür "Sağlıklı" olan bir ürün, ertesi gün "zehirli" olmaz zaten.
"Ramak kala", marketler zaten indirimli olarak satarlar. Ama SKT "dün" olan ürünü imha etmek yerine "parasız vermek" neden böyle kötü olsun anlamadım.
İnsanlara en iyilerinden verilerek yardım edilir elbette ama tüm servetimizi bağışlasak dünyadaki yoksulluğu ortadan kaldıramayız ki, halen o "SKT dün olan" ürünlere ihtiyacı olan birisi olacak.
Onların ihtiyacını karşılamalarına karşı olmayı üzgünüm ama anlayamıyorum.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64

teraspy

teraspy teraspy demekki bizim versiyonların hemen hemen bir çoğumuz böyle sanırım doğrusu ben kıyamıyorum bu tür şeylere bakıyorum birçok yepyeni mobilyaları atıyor insanlar bende gidip alıyorum sığınakta kendime kurduğum çalışma odamın tamamını bu atık mobilyalardan yaparak tamamladım bir görseniz yepyeni ya ne dolaplar çekmeceli mutfak dolapları banyo dolapları şifonyerler içinde bir sürü rafı olan ayakkabı dolapları insanlar bukadar çokmu para kazanıyorlar yoksa israf etmeyi,mi seviyorlar anlamadım yani tamir etmek yerine hemen at gitsin yenisini al bir ufacık bağlantı vidası çıkıyor bir tormavida veya şarjlı ile sıkmakmı zor geliyor arkadaş bizim insanımız gördüğüm kadarıyla israfta rekor kırıyor sadece mobilya değilki arkadaş hangisini anlatayım hele o çöpe giden ekmekler yokmu içim öyle cız ediyor,ki yiyebileceğin kadar alsan ne olur mübareği madem fazla aldın sar poşete koy dolaba arkadaş yemekten yarım saat önce çıkar koy sofraya pamuk gibi ekmek sanki yeni almışsın gibi parça kaldıysa yine aynı çıkar koy çorbanın içine miss gibi rabbim bize nice nimetler vermiş ama sorsan sözde müslümanız ama israfta,da bir numara rabbim bize bunca azabın hesabını sormayacakmı tabii,ki bu afatlar,depremler sel,su baskınları,yangınlar olacak ama tabii anlayabilene akledene vede inancı olana dostlar kusura bakmayın düşündükçe kahroluyorum özelliklede yeni yetişen gençlerimiz için ahlak,utanma,vicdan,inanç bir çoğunda göremiyorum ben. sadece göstermelik geçmişteki helak olan kavimler gibi bir gün rabbim dur diyecek ama bakalım ne zaman hayırlısı.​

Biz ekmeği öyle kullanıyoruz ,gerçi çok almıyoruz ama mutlaka donduruyoruz fazlalığı.Bana kalsa bizim versiyonların zamanında fakirlikten böyle olduk,bizim Çiğlide çöp fabrikası vardı bir zamanlar,orada gübre üretiyorlardı ve çöpler oraya dökülürdü,inan oraya okul kitabı aramaya giderdim 2 arkadaş,ve bulurduk da.Topladığımız fazla kitabı da dağıtırdık :) Şimdi o bölge çok lüks oldu,bazen izban ile geçerken hep hanıma "buradan kitap arardım okumak için" derim.Yeni yetişenler konusunda çok haklısın,bir de çok kabalar,arkadaş çevresi çok önemli.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59
İşte sorun tamda bu değilmi şenol kardeşim insanlara yardım etmek elbetteki güzel ancak bunu sana yapsalar ne düşünürsün aptal yerine konmuş gibi gelmez,mi demezmisin,ki bak skt tarihi geçmiş güya bana yardım ediyor kendi yemediğini getirmiş bana veriyor rencide edilmiş olmuyormusun.biraz empati lütfen elbette,ki tüm servetimizi versek bitiremeyiz ancak düşüncelerimizi ve yaptıklarımızı insanlara gönlünü razı ederek yaparsak skt tarihi bitmiş değilde süresi uzun ve sağlıklı olandan gönül razılığıyla rencide etmeden güleryüzlü şevkatli bir şekilde verirsek hem biz sadakamızı,zekatımızı vermiş hemde ihtiyaç gidermiş oluruz ama gerçekten ihtiyaç sahibi olana,ki son zamanlarda bu böyle olmuyor benim gözlemlediğim dinimiz gereği elbette,ki ilk önce en yakınımızdan başlayarak yardımlarımızı yapacağız ancak sadece yakın derken akrabalarımıza değil sadece, en yakınındaki ihtiyaç sahibine,de yapacaksın,ki bu insanlarımızı kalkındıralım zihniyet meselesi. bu bizim bazı yörelerimizde halen devam etmekte körü,körüne örf ve adetler var mesala yabancıya gitmesin mallarımız diye yakın akrabalarla evlilikler çocuk yaşta gelinler sonu hüsranla biten ayrılıklar,maalesef türkiyemizin acı gerçeği ölümler öldürülen kadınlarımız kızlarımız,çocuklarımız kaybolan hayatlar zaten hali,vakti yerinde olan insanlar dinimizin emrettiği gibi sadaka ve zekatlarını verseler yanında çalıştırdığı işçinin hakkını tam ve zamanında vermiş olsa fakir ve ihtiyaç sahibi kalmaz sevgili peygamberimizin dediği gibi( yanınızda çalıştırdığınız işçinin ve kölelerin hakkını teri kurumadan veriniz) ve yine hz alinin bir sözü aşağıdadır saygılarımla.
  • Yoksula yardımı dilenmeden yap. Sen onu el açmak zorunda bırakırsan, verdiğin sadaka ile onun sadakadan daha değerli olan haysiyetini satmaktan kurtarırsın.
Biz ekmeği öyle kullanıyoruz ,gerçi çok almıyoruz ama mutlaka donduruyoruz fazlalığı.Bana kalsa bizim versiyonların zamanında fakirlikten böyle olduk,bizim Çiğlide çöp fabrikası vardı bir zamanlar,orada gübre üretiyorlardı ve çöpler oraya dökülürdü,inan oraya okul kitabı aramaya giderdim 2 arkadaş,ve bulurduk da.Topladığımız fazla kitabı da dağıtırdık :) Şimdi o bölge çok lüks oldu,bazen izban ile geçerken hep hanıma "buradan kitap arardım okumak için" derim.Yeni yetişenler konusunda çok haklısın,bir de çok kabalar,arkadaş çevresi çok önemli.
O çölükten bizim buradada var

teraspy teraspy, hemde en meşhur olanı büyük halkalı çölüğü. şimdi gelde gör bak ne halde çöplük,ken yanından bile geçerken insanlar korkardı acaba yine patlarmı bize birşey olurmu patladığında en az 2km ilerisine zarar veriyordu kapatıldıktan sonra üzerine toprak kaplayıp soğumaya bıraktılar,bıraktılar ama açtıklarında gördük,ki bölgenin en zengin en lüks en ihtişamlı residansları yapılmış ve tabii,ki kimlere verilmiş bunların ihalesi ve satışları tabii,ki yandaş olan şirketlere ismi lazım değil çöplüğün alanı o kadar büyük,ki kaç senedir (en az 10) halen yapılıp bitenler dısında halen inşaatlar devam ediyor bölge kalkınsın diye hemen yanı başına kanuni sultan süleyman hastahanesi yapıldı hemen karsışına tema vakfına devredilip en lüks yapılar hastahane birkaç özel okul ve hesapta ordu mensuplarına çok katlı binalar yapıldı tabii sus payı. tabii ve şimdi,de metro tramvay hattı o meşhur her tarafı açık olan olimpiyat stadı bağlantılı yani nerden baksan yollar hep aynı yere çıkıyor boşuna dememiş atalarımız bal tutan prmağını yalar diye☺️ne parmakmış arkadaş yahu. sağlıcakla .​

Son düzenleme:
SenolEker Çevrimdışı

SenolEker 

Aktif Üye
31 Tem 2021
127
60
.
İşte sorun tamda bu değilmi şenol kardeşim insanlara yardım etmek elbetteki güzel ancak bunu sana yapsalar ne düşünürsün aptal yerine konmuş gibi gelmez,mi demezmisin,ki bak skt tarihi geçmiş güya bana yardım ediyor kendi yemediğini getirmiş bana veriyor rencide edilmiş olmuyormusun.
Üstadım, konu yanlış anlaşılmış sanırım.
Kimsenin kimseye bir şey verdiği yok.
Market, SKT geçmiş ürünleri ÇÖPE ATIYOR
Bazı insanlar da ÇÖPTEN bunları alıyor, yenebilecek durumda ise tüketiyor.
Şikayet eden ise, ÇÖPE ATMASIN, İMHA ETSİN diyor.
Bunda mutabık olalım. Belki aynı fikirdeyizdir. ;)
Zira kendi beğenmediği, tüketmediği marka bir şeyi "yardım" diye başkasına vermeyi ben de iğrenç bulurum. Değil ki SKT geçmiş ürünleri "yardım" diye birine vermeyi uygun bulayım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt