Termosifon mu? Şofben mi?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Üstadım trifazda hat başı 2500watt düşüyor 7500wattlık bir şofben ise.

---
İş ortağım 500 metre yakınımda termosifon kullanıyor, ben baymak 7kw şofben. O termosifondan yana ben şofbenden. Sıcaklık ayarı konusunda şofbenin daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü günısı depolarında olduğu gibi soğukla sıcağı karıştırırken basınç farkından ötürü termosifonun deposuna soğuk su kayıyor banyo musluğundan. Risk faktörü nedir bilmiyorum ama bana ilkel geliyor biraz bu konu. Sonrasında depodaki su soğursa duş keyfi hiç oluyor tekrar ısınana kadar.

Maliyet açısından da şofben çok daha uygun. Yer işgali açısından da.
fazla başına 7000w, monofaze 7kw, trifaze 21kw

termosifon büyük seçilirse duş keyfi çok daha güzel oluyor. Şebeke basıncı ve su soğukluğunun değişkenliğinden etkilenmezsin. (ayy sıcak oldu yandım, offf dondum nidalarını yaşatmaz)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
fazla başına 7000w, monofaze 7kw, trifaze 21kw
Araştırdım da baya kombi gibi bişeymiş o. Ve ucuz da değil. Benim şofbenden yana olan oyum tek faz için geçerli. Kombi kadar tazyikli su ısıtamasa da (kombi de 32kw eşdeğeriydi sanırım) bizim Antalya şebeke tazyiği düşük olduğundan 4kw kademesinde yeterli geliyor.

Bütçe trifaze seviyelerindeyse oyum muhtemelen termosifondan yana olurdu.

evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Doğalgaz şohbeni ile Termostatik Banyo Bataryası birlikteliğini 7 yıldır kullanıyorum. Hep 40 derece
elektrikli termosifon ilede Termostatik Banyo Bataryası güzel ikili olur.
KOÇTAŞ a ilk geldiğinde diğer bataryalarla aynı fiyat olunca deneyim diye almıştım.
7 yılda 2 sene önce içini açıp kireç çözücü ile temizlik yaptım.

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Şofben dediğiniz gerçekten şofben mi yoksa şu ani su ısıtıcıları mı ? Şofben ve termosifon evdeki sıcak su tesisatına bağlanıyor. Tüm eve sıcak su veriyor, şofben su akışını algılayınca otomatik çalışır, musluktan su kapatılınca kapanır. Termosifon da benzer mantık, kendi içinde sıcak su haznesi bulundurur.

Termosifon birazcık daha gelişmiş bir alet gibi geliyor, kullanım alışkanlıkları da önemli tabi ama ben uzun vade için termosifon derdim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Araştırdım da baya kombi gibi bişeymiş o. Ve ucuz da değil. Benim şofbenden yana olan oyum tek faz için geçerli. Kombi kadar tazyikli su ısıtamasa da (kombi de 32kw eşdeğeriydi sanırım) bizim Antalya şebeke tazyiği düşük olduğundan 4kw kademesinde yeterli geliyor.

Bütçe trifaze seviyelerindeyse oyum muhtemelen termosifondan yana olurdu.
Termosifonlar ortalama 2000watt enerji tüketir. Piyasadaki termosifonlar monofaze'dir trifaze olanı var mı bılmıyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt