Termosifon mu? Şofben mi?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Emektar yılların tecrübesi 20 yıllık Ariston marka termosifon gövdeden çok az da olsa su damlatıyor. Gittiği yere kadar kullanacağım ama yenisini alıcam acaba bu küçük elektrikli şofben mi almalıyım yoksa termosifon mu? Ben termosifon kullanırken her zaman şalterini kapatır %100 güvenle kullanırdım. Şofbende kullanım sırasında bu mümkün olmuyor güvenli olur mu acaba?

evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Vieto Flow serisi "S"

termosifonun yerine takılan modelden alacaksanız Sigorta kutusundan 6mm2 kesitli kablo istiyor.
Genelde buata kadar 4mm2 kullanılır.
Alırken bunada dikkat edin.
DSCF1951.jpg

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
2 senedir yazlıkta "S" kullanıyorum. Hem banyo hem de mutfakta sorunsuz sıcak suyu veriyor.
7500W deneme şansım olmadı.

DSCF2062.jpg
Şofben alırsam Vieto almayı düşünüyorum ama 7500W olanı bizim eve uyacaktır ev 30 yaşından büyük kablonun 6 mm olduğunu sanmıyorum. Sigortadan banyoya kabloda çekme şansım sıfır. Siz duş alırken olduda biri mutfaktan sıcak su açtığında su buz gibi mi geliyor yoksa ılık mı?

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Veito markalı cihazın ısıtıcıları spiral şeklindeymiş yani su direk ona mı temas ediyormuş neymiş. Bazı arkadaşlar kullanımının güvenli olmadığını söyledi. Benim kararım termosifon oldu. Şimdilik bu ürünü almayı düşünüyorum ama servis kısmından korkmaktayım.

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,101
43
Monofaz da tercihim termosifondan yana olur ama evinizde Trifaz ise ozaman trifaz şofben yerini hiçbirşey tutmaz.
Marka olarak baymak mı ariston mu? Almalıyım. İnternet üzerinden alıp evde bekleticem montajı evdeki kullanılamaz hale gelince yapıcam. Bizim banyoda duvarda fayansta yok servis ile sorun yaşamam inşallah.

evrenatabek Çevrimdışı

evrenatabek 

Süper Üye
19 Eyl 2018
64
46
Veito markalı cihazın ısıtıcıları spiral şeklindeymiş yani su direk ona mı temas ediyormuş neymiş. Bazı arkadaşlar kullanımının güvenli olmadığını söyledi. Benim kararım termosifon oldu. Şimdilik bu ürünü almayı düşünüyorum ama servis kısmından korkmaktayım.

Ani ısıtıcılı şohbende sprial olmayan modeller var mı? Denk gelmedim. Benim eve 45 yıllık toprak hattıda yok :) yazlık 35 yıllık toprak hattı var ama çubuk tuzla-buz olmuştur. Ama toprak değeri iyi gözüküyor.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
2.5mm antigron kablo max 3000watt kadar kullanıma uydur.

Şofbenler 3. kademede 7000watt enerji tüketimi yapar.
6mm antigron daha uygun olacaktır
Üstadım trifazda hat başı 2500watt düşüyor 7500wattlık bir şofben ise.

---
İş ortağım 500 metre yakınımda termosifon kullanıyor, ben baymak 7kw şofben. O termosifondan yana ben şofbenden. Sıcaklık ayarı konusunda şofbenin daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü günısı depolarında olduğu gibi soğukla sıcağı karıştırırken basınç farkından ötürü termosifonun deposuna soğuk su kayıyor banyo musluğundan. Risk faktörü nedir bilmiyorum ama bana ilkel geliyor biraz bu konu. Sonrasında depodaki su soğursa duş keyfi hiç oluyor tekrar ısınana kadar.

Maliyet açısından da şofben çok daha uygun. Yer işgali açısından da.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt