Televizyonu Kapatmak mi Acik Birakmak mi?

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
fikirler gelmeye basladi :sirit
TKartaL tkartal bende öyle düsündümde bu makina degil sonucta yaniliyor olabilirmiyiz?
teraspy teraspy bu tv de tam kapanmiyor sanirim kumanda dan bi kere acma/kapama butonuna basarsam ekran kapaniyor bidaha bastigimda geri aciliyor 1 saniye filan ya sürüyor ya sürmüyor ama basili tutursam acmak icin önce Qled filan yazilar geliyor pc gibi biraz zaman gecince aciliyor 10 saniye filan sonra diyim hic hesaplamadim
ekleme: denedim simdi normal kapama 1 saniyenin altinda acma da ayni sekilde oluyor, kapandikdan sonra basili tutarsam yazi filan gelip acilmasi 3 sn filan sürüyor
Siz kapatın bence :ok

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Şimdi işin mantığı ve çalışma prensibi şudur;bir "işletim sistemiyle" çalışıyorsa alet(burada bu "TV" olsun)
bunu şak diye kapatmak doğru değildir!

>"Stand-by" yapıp bırakmak dır(işin teknik çalışmasın da böyle deniyor)

>Dikkat ederseniz neredeyse tüm paneller de artık On/Off butonu da yoktur! bu bir yerde bunun için yapılıyor!
kapatmayın bu mereti ve stand-by da kalsın

Not;İşletim sistemleri bu arada buna göre yeniden tasarlanıp,güç v.s hesapları ve sistemin daha rahat kapanması
sonra yeniden Güç den açılması v.s işlemleri için gereken süreler de günümüz de iyice kısamıştır ki bence bu sürenin
25/45san.olması bana göre çok normal dir!

-Benim panel 2008/9 model ve herifler adeta sanat eseri+kalite v.s olarak yaptıkları için süper bir
mal ortaya çıkmıştır; yani benim açımdan kafama göre çok rahat takılabilirim,ne bozuluyor ne elimde kalıyor ne kilitleniyor v.s v.s

Panelim 2 defa da "YILDIRIM" yemiştir!(anlattım bunu baka bir yer de)Apt. a çok çok yakın yere düştü ve bir alay özellikle
Kartlı sistem olan cihazlar yanmıştır;bizim panele bir bok olmadı ama,sadece PC ye bağlı olduğu için bir adet HDMI port yanmıştır!
Başka bir TV olsaydı,kökten yanmıştı"yanmıştı" zaten komşuların açık olan TV lerin hepsi tamir edilemeycek şekilde "yandılar"!
priz de duran ama off olan 2 adet panel de bozulmuştur!
++

Şimdi size tavsiyem;kapatın kardeşim panellerinizi,voltajlar v.s hala bizim memlekette çok kötü!
akşam yatmaya giderken o güç aldığınız prizi tamamen kapatın!

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Birde stand by konumunda elektrik tüketimine de etkisi var. Bir Alman kanalında izlemiştim. Aile çocuklarına bunu öğretiyordu...Ki bizim ülkede sayacın önünden sinek geçse yazdığını düşünürsek stand by lar by by :hihi

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Dağıtım şirketi bunu bilmiyorsa, edecek küfür çok. :slap:yumruk

ülen adamlar tam sopalık yaw:sopa1

size bir gerçek TEDAŞ hikayesi daha;...voltajlar acaip düşük kışı zamanı(yıl 2013/14 gibi,hani tarih öncesi değil,yer Antalya Merkez)
aradım ilgili birimi(daha önce hep ölçüyorum lanet voltajı zaten) 180/185 den milim yukarı çıkamıyor..
Adam dedi ki bana ....abi sen Dua et,kenar semtlere yakın Köylere filan 160/170 anca veriyoruz...

Bizim memleketin halleri bu beyler:clap2

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
Tavsiyelerim

1-kapatın kardeşim bir kaç saat olsa da! gece ise zinhar kapatın;kafam iyiydi kapatamadım,üşendim v.s demeyin kalkın kapatın

2-"akım koruma zımbırtılartı" da beş para etmez bilesiniz,ama bunların prof.yapı daki olan ve absürt rakamlara satılan sistemler hariç!

3-yeni nesil paneller çok çekmiyor artık,80/120W ile gidiyorlar,benim 46 lık panel ise min.240/280W ile yola gidiyor!

4-bilmem nesi bilmem ne olursa "ömür kısalıyor" laflarını da geçin bir kalem,bunlar da fazla ömür zaten olamaz!
"dandik malzeme" her tarafı! kısmen malzeme kalitesin de Panasonic bir veya bir kaç tık önde dir(bunu da fazla abartmayın ltf)
gerisi salla gitsin,düşük maliyetli harbi ÇİN elemanlarını toplayıp "ortaya karışık" yapıyorlar buyrun afiyet olsun diyorlar sonra
MARKA diye geçinen örneğin LGE ve Samsung "yaw ben batıyorum panel işinden" diyor! Sony de aynı mok!

5-abi siz bir paneli alıp da 15 sene kullanırım derseniz hatta 10 sene,üreticiler sizi döverler yaw! herifleri batırmakmı istiyorsunuz??
Tüplü devrini unutun!
Eski panelleri de unutun(örneğin 2003/4-2010 arasını gibi)onların da çoğu boktan dı yaw,o zaman da dökülüyorlardı,bir kaç markanın
bir kaç serisi hariç alayı yine dandik idi!

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Tavsiyelerim

1-kapatın kardeşim bir kaç saat olsa da! gece ise zinhar kapatın;kafam iyiydi kapatamadım,üşendim v.s demeyin kalkın kapatın

2-"akım koruma zımbırtılartı" da beş para etmez bilesiniz,ama bunların prof.yapı daki olan ve absürt rakamlara satılan sistemler hariç!

3-yeni nesil paneller çok çekmiyor artık,80/120W ile gidiyorlar,benim 46 lık panel ise min.240/280W ile yola gidiyor!

4-bilmem nesi bilmem ne olursa "ömür kısalıyor" laflarını da geçin bir kalem,bunlar da fazla ömür zaten olamaz!
"dandik malzeme" her tarafı! kısmen malzeme kalitesin de Panasonic bir veya bir kaç tık önde dir(bunu da fazla abartmayın ltf)
gerisi salla gitsin,düşük maliyetli harbi ÇİN elemanlarını toplayıp "ortaya karışık" yapıyorlar buyrun afiyet olsun diyorlar sonra
MARKA diye geçinen örneğin LGE ve Samsung "yaw ben batıyorum panel işinden" diyor! Sony de aynı mok!

5-abi siz bir paneli alıp da 15 sene kullanırım derseniz hatta 10 sene,üreticiler sizi döverler yaw! herifleri batırmakmı istiyorsunuz??
Tüplü devrini unutun!
Eski panelleri de unutun(örneğin 2003/4-2010 arasını gibi)onların da çoğu boktan dı yaw,o zaman da dökülüyorlardı,bir kaç markanın
bir kaç serisi hariç alayı yine dandik idi!

1- ben çoot diye çekiyorum fişini, bitiriyorum işini. 3-4 senedir kumandası kayıp zati :sirit vampir elektriğe ölüüüüm.!!!!
2- 70lerin sonu, 4kanallı sensormatic telefunkenin altında 5lik yağ tenekesi kadar bir regülatör yatardı, heh işte ondan lazım, bütün iş kondansatörlerde bitiyor, nah böyle yarımlık pet su şişesi olacak o kondansatörler, kafam kadar da trafo, bitti gitti :hihi (bu yorumun üstüne dayak yemezsem iyidir)
3- Ben hep 50 liralık alıyorum o yüzden ne nereye gidiyor bilmiyorum. Yahu 50-100W hesabı yaparken, ben bu memleketin........ diyen emmi ve abileri ha bire basıyor zammı. 5W panel çıksa n'olcek gaari. (aha, bi sopalık yorum daha)
4- Ciddi düşündüğümde bu biraz kumar/şans işi, valla
5- 4'e bağlı olarak: zıttirik SEG televizyonum 10. yaşını doldurdu. halen çatır çutur çalışıyor, bozulmaya niyeti yok. Ama bu demek midir ki SEG iyidir. Sonuçta planlı eskitmenin kurbanı olacak hepsi. Yüksek beklentisi olmayan, 10 yaş üstü ve halen gebermeyen ürün kullananlar değerini çok iyi bilsin, gözünün içine baksın.

Konuya dönersek, 3-5 hatta 10-15 dakikalık aralarda ben kapatmıyorum, zira gittiğim yer mutfak, süre bir sigara/kahve içimi ve mekan 2 metre uzakta, yani TV'nin yanında olmasam da dinliyorum. (aslında şimdiki zaman yerine geçmiş zaman kullanmalıydım, hazirandan beri tespit edemediğim hödük bir komşum antenimin içine mıçtığı içün TV izlenmiyor evde. İnat ettim yapmadım ben de. İlk zamanlar evde biraz vırvır olsa da artık ciddi ciddi alıştık, arada bir dizüstünü bağlayıp şaban filmi açıyorum sıpaya, hep beraber takılıyoruz.)

Kisuke Urahara Çevrimdışı

Kisuke Urahara 

Aktif Üye
21 Mar 2019
424
Sabah işe gidince TV'nin fişini çekiyorum. akşam 8 den sonra eve gelebiliyorum. Gelince tekrar fişi takıp izliyorum.
. İyi mi yapıyorum kötü mü bilmiyorum. Bence takılı kalmamalı.

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
yaw böyle konuları nereden buluyoruz bilemiyorum,her bir şey millet de takıntı yapmaya başladı!
"para" durumu olsa gerek
o zaman bize mok gibi para lazım yahu:yeah

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
benimkisi takintili olmamdan kaynaklaniyor yani merak :hihi
lokasyon alamanya burada voltaj düsmesi elektrik kesintisi olmuyor en son 7-8 sene önce bi kasirga cikti 5 dk elektrik gitti disardaydik tamda millet bir sasirdi ki zannerdesiniz dünyanin sonu geldi aglayanlar filan :slap
elektrik/elektronik cihazlarin fise takiliyken kullanmasanizda elektrik harcadigini biliyorum ama üsengeclikten cekmiyorum hatta usengeclikten tv yi bile kapatmiyorum zaten 5-10 dk lik basindan ayrildigim zamanlarda konu nun cikis noktasida buydu zaten :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri