Televizyon Led Değişimi

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Arkadaşlar merhaba. Kısa süre önce televizyonum bozuldu. Ses var ama görüntü yoktu. Telefon flashı ile baktığım da görüntü var ama flashı kapattığım zaman görüntü göremiyordum. Forum sayesinde led barlarımın arızalı olduğunu anladım ve kendim tamir etmeye karar verdim.
Tv yi sırasıyla önce tv kapağı , sonra hoparlör gurubu , sonra besleme ve anakart , sonra FFC kablo gurubu (Panel ile anakart arasındaki flexi kablolar) , sonra front bezel (TV ön çerçevesi) , Sonra hücre , Sonra polarizer katmanlar ve sonra ledlere ulaştım üstündeki yansıtıcı yüzeyi çıkarttım kenarları yapışık gibi ısıtmaya gerek duymadan elimle söktüm ve teker teker ledleri söktüm.
Ledleri sökerken fön makinası yardımıyla ısıtarak çıkarttım ve sonra led almaya gittim numune götürmediğim için geri dönüp çıkardığım ledleri aldım ve toplam 10 parça tanesi 25 tlden 250 tlye ledleri aldım ledlerin yerleri değişiyor bu arada harfleri var A B C D şeklinde farklı farklı tipteler. Bu fiyat benim tvim için ve samsun için geçerli farklı tv ve farklı yerlerde farklılıklar gösteriyordur. ledleri teker teker takıp sonra çıkardığım gibi en baştan hepsini geri taktım. fotoğraflaro aşağıya bırakıyorum .
Şuan tv eskisinden daha canlı duruyor gibi geldi bana. Yaptığım hataları yapmayın diye söylüyorum polarizer katmanları sakın karıştırmayın :) aldığınız gibi koymaya dikkat edin yoksa benim gibi sorun yaşarsınız. Birde bu çerçeveleri çıkarırken kırmamak gerek dişli oldukları için biraz zorlandım bir iki yerinden kırıldılar :) .

Bu süreçte bana çok yardımı dokunan gerek wpden gerek telefonla görüşerek yardım eden A Ado Adem abiye teşekkür ederim. Ve açtığım konuda yorum yapan arkadaşların hepsine teşekkür ederim.

1-jpg9fd6d85ca29fc633.jpg

2-jpg3851e30031fdbed2.jpg

3-jpg969d4133871ab908.jpg

5-jpgcb44b17ad09cbe67.jpg

6-jpg888c1e71da5057fa.jpg

7-jpg2596409836ee37fc.jpg

8-jpgb7fcea3c5f050970.jpg

10-jpg48ba26900ca3cf14.jpg

11-jpg6cbdb1f2e87b9887.jpg

12-jpgeb7c613ff1cafb39.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,436
Eline Koluna Saglik Kardesim
Çok Güzel Is Çıkardın

Bu Konu
Ayni Sorunu Yasayan
Eli Yatkin Olan Arkadaslar için Guzel Bir Kılavuz Olacaktir.

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Eline Koluna Saglik Kardesim
Çok Güzel Is Çıkardın

Bu Konu
Ayni Sorunu Yasayan
Eli Yatkin Olan Arkadaslar için Guzel Bir Klavuz Olacaktir.
teşekkür ederim. valla forum sayesinde bilgiler aldık hepsini birleştirip uygulamaya geçince bişeler oldu. yardım eden herkese teşekkür ederim tekrardan.

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Eline koluna sağlık, Bundan daha iyi tecrübe, Bundan daha iyi kılavuz olmazdı bence de.

Bir sonraki konumuzda ''MAN kamyonların şanzıman 5 numaralı dişlisi nasıl değiştirilir?'' videosunda Egemen kardeşimizle görüşmek üzere :ok

:kop
ahahah ilk önce kamyonu almak gerekebilir :deli1

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet oralarda normalde kağıt bant vardı . Onları çıkarınca evde kağıt bant yoktu almayı da unuttum . Evdeki imkanlarla elektrik bantı ile tutturdum.ayni hesap görsel değişik.

Görsel sıkıntı değil, zaten kapalı kısımda kalacak ama ısınma durumunda (malum led çubuklar var) bantlar ayrılabilir. :bilmiyom

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Görsel sıkıntı değil, zaten kapalı kısımda kalacak ama ısınma durumunda (malum led çubuklar var) bantlar ayrılabilir. :bilmiyom
led çubuklar diğer tarafta ztn ısı buraya da vurabilir tabiki ama elektirik bandı ısıdan açılmaz diye biliyorum yanlış mı biliyorum? .açık kabloları bağlıyorlar nihayetinde onlar da ısınıyorlar. hep açılsalar kablolar sallanır :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
led çubuklar diğer tarafta ztn ısı buraya da vurabilir tabiki ama elektirik bandı ısıdan açılmaz diye biliyorum yanlış mı biliyorum? .açık kabloları bağlıyorlar nihayetinde onlar da ısınıyorlar. hep açılsalar kablolar sallanır :)

Bir kablo ısınıyorsa, taşıyabileceğinden fazla akım taşıyor olabilir. :hihi
Tozlanma nedeniyle de elektrik bantlarında açılma olabiliyor.
Bu elektrik bandı işinde şunu al denilebilecek bir marka yok zaten diğer ekipmanlar gibi. Aynı firmanın başka zaman alınan ürününde bile sakatlık çıkabiliyor. :kiskis
LED çubuklar panelin tam arkasında alttan üste doğru hizalı değil mi? O kısım kartları taktığın kısma paralel gelmiyor mu? :alala

BlackSea Çevrimdışı

BlackSea 

Emektar
3 Eki 2017
1,937
32
Bir kablo ısınıyorsa, taşıyabileceğinden fazla akım taşıyor olabilir. :hihi
Tozlanma nedeniyle de elektrik bantlarında açılma olabiliyor.
Bu elektrik bandı işinde şunu al denilebilecek bir marka yok zaten diğer ekipmanlar gibi. Aynı firmanın başka zaman alınan ürününde bile sakatlık çıkabiliyor. :kiskis
LED çubuklar panelin tam arkasında alttan üste doğru hizalı değil mi? O kısım kartları taktığın kısma paralel gelmiyor mu? :alala
takıldığı hizalar belli zaten fotolarda yukarda. sorun olacğaını sanmıyorum elektirik bandıyla orda ölümcül bir görev görmüyor ztn kabloların fazlalıklarını tutuyor :) . yane daha önceki kağıt bant tarzı bişeydi çok büyük fark olduğunu sanmıyorum onlar biraz daha iyi tutuyor olabilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt