TCL C635 Serisi

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Merhaba 65C635 marka cihazımdan çok memnunum aslında. Sadece HDR ve DolbyVision görüntülerde çok kararıyor ekran. Bu özelliği kapayıp normal görüntü moduna dönmenin yolu var mıdır?

Teşekkürler.
Servis menü'den kapatılıyormuş ama bir süre sonra tv otomatik olarak tekrar açıyormuş. Aşağıdaki çözümü deneyin diyeceğim ama öncesinde eko mod veya otomatik parlaklık ayarı açıksa bunların hepsini kapatın.

1) ''Hızlı Başlat'' özelliğini etkinleştirin. Bu seçenek etkin olsa bile ayarlardan kapatıp tekrar açın. (Ayarlar>Cihaz tercihleri>Hızlı başlatma>Hızlı başlatmayı etkinleştir.) Açıksa kapatın ve tekrar açın.
2) Uzaktan kumanda üzerindeki güç tuşuna 5 saniye basılı tutun. Kapatılsın mı diye soracak, evet deyin. TV'nin fişini prizden çekin ve 15-20 saniye takmayın.
3) Tekrar fişi takıp kumandanın güç tuşundan tv'yi açın.
4) Ara yüzün açılmasını bekleyin ve TV'nin açılmasına izin verin.
5) Açıldığında tekrar kumandadan kapatın, yani güç tuşuna sadece 1 kez basın.
6) Tekrar kumandadan güç tuşuna basıp tv'yi açın.
7) HDR veya Dolby Vision destekli bir film açıp sorun çözüldü mü diye kontrol edin.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,325
39
Merhaba 65C635 marka cihazımdan çok memnunum aslında. Sadece HDR ve DolbyVision görüntülerde çok kararıyor ekran. Bu özelliği kapayıp normal görüntü moduna dönmenin yolu var mıdır?

Teşekkürler.
Bu arada şunu da belirtmek gerekli; bu tv için güzel diyoruz ama fiyatına göre güzel. En büyük sorununun parlaklık olduğunu her fırsatta dile getiriyorum.

HDR ve Dolby Vision içeriklerde kararmasının ana sebebi, yüksek ihtimalle panelin parlaklık kapasitesinin düşük olmasından kaynaklanıyor. HDR içerik izlenecek bir tv en az 600-700 nit parlaklığa çıkabilmeli ki karanlık ve aydınlık arasındaki farka vurgu yapabilsin. Oysa TCL marka tv'ler 8 serisine kadar maksimum 300 nit civarı parlaklık verebiliyor. Aşağıdaki makalede bu durumu güzel bir şekilde açıklamışlar.

A Çevrimdışı

aygunergen

Yeni Üye
13 Nis 2023
8
27
Arkadaşlar Dikey banding sorunu bende de var. Fakat şöyle garip bir şekilde çözülüyor.

Şu videodakileri yaptım. Eğer tvnin fişini çekip kapatırsam ve açarsam hiçbir etkisi olmuyor gride hala berbat oluyor.fakat tv açıldıktan sonra bir defa kapatma tuşuna basarsam.(eğer hızlı başlatma açıksa) tvyi bekleme modundan çıkarınca tv düzeliyor. Böyle garip bir şekilde düzeliyor ben böyle kullanıyorum. İlerde değişim alabilir miyim bilmiyorum ama bu tvyi alana kadar 2 tv iadesi yaptığım için süreçlerden sıkıldım

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt