TCL 58P633

V Çevrimdışı

vhkalper

Yeni Üye
19 Haz 2023
12
41
Merhaba, bim de satılan TCL 58P633 marka tv yi satın aldim. Yarın kurulum yapılacak. Kurulum aşamasında dikkat etmem gerekenler nelerdir?

Bu arada philips ten başka bir tv ilk kez kullanacağım, tcl in bu modelini hiçbir magazada incelemedim. ********* videolarına güvenerek aldim. Görüntüyü beğenmediğim taktirde garantiyi başlatmadan iade edip 55c725 düşünüyorum.
Tesekkurler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ölü piksel kontrolü yaptırın.
Işık sızması muhtemelen olacaktır ama ne kadar olacak o önemli.
Onun dışında takılma, kilitlenme sorunu oluyor mu ona bakın.
Wi-fi test edebilirsiniz belki.
Biraz da kullandıkça bir sorun tespit edilebilir.
Öncelik panelin sağlıklı çalışması.

V Çevrimdışı

vhkalper

Yeni Üye
19 Haz 2023
12
41
Ölü piksel kontrolü yaptırın.
Işık sızması muhtemelen olacaktır ama ne kadar olacak o önemli.
Onun dışında takılma, kilitlenme sorunu oluyor mu ona bakın.
Wi-fi test edebilirsiniz belki.
Biraz da kullandıkça bir sorun tespit edilebilir.
Öncelik panelin sağlıklı çalışması.
Tesekkurler, bariz bir memnuniyetsizlik olmazsa iade etmeyi düşünmüyorum. Philipslerde sürekli yazılımlarla mücadele ettim, stick sahibi oldum :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Hayırlı olsun. Umut Barış Umut Barış ' ın bahsettiği testleri yaparak kontrolleri sağlayabilirsiniz. Söz konusu TV zaten 58P635 model koduna sahiptir. (Farklı pazar uygulaması diyebiliriz.)

Bu arada şu anda piyasada bulunan gerçekten über fiyatlı TV' ler haricinde herhangi bir TV' nin dahili smart donanımına güvenerek ürün tercih etmemenizi tavsiye ederim. Aşağıdaki konularda bununla ilgili birçok mesaj ve içerik bulabilirsiniz;

Ürünle ilgili 58P635 araması ile forumda birçok konu bulabilirsiniz. Güle güle kullanın.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Tesekkurler, bariz bir memnuniyetsizlik olmazsa iade etmeyi düşünmüyorum. Philipslerde sürekli yazılımlarla mücadele ettim, stick sahibi oldum :)
En sağlıklı smart harici kutu ile yapılandır. Değişmedi, değişmiyor.
İleride bir teknoloji değişir, TV donanımı desteklemez, çat diye ortada bırakır.
YouTube da öyle oldu mesela, codec değişti zamanla, eski TV'ler yalan oldu.
Siz yine şanslısınız Google TV yüklü bir cihaz almışsınız.
Google TV Android TV'den daha iyi diyorlar.
Özellikle uygulama içinde ayarlara erişebilmeyi getirmişler sanırım.
Yani televizyonun işlemcisi ve belleği yettiğinde iş yapabilirsiniz.
IPTV gibi konular biraz can sıkabilir, TV'yi kullanmadım bilmiyorum, önbellek vs şiştiği için tekleyebilir.
Tabi teklemeyebilir de.

Ben en sonunda Homatics Box R 4K Plus aldım.
Perfomansından memnunum.
Biraz pahalıya gelse de yine iyi zamanda aldığımı düşünüyorum.
Arada sırada cihazı yeniden başlatıyorum, o da 2 haftada 1 belki de daha uzun süre.
Malum uygulamalar uzun süre açık kalınca ve birden fazla uygulama kullanınca, uygulamanın ilk açıldığındaki tepkisi gibi olmayabiliyor.
IPTV test etmedim ama onda da sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
Bundan sonra da TV alırsam standart yazılımlı bir TV almak isterim.
Aklımda Vestel QLED var mesela ama TCL parasına gelmiş fiyatları.

V Çevrimdışı

vhkalper

Yeni Üye
19 Haz 2023
12
41
İptv konusu cok onemli, umarim sorun yasamam. Mi ve next cubuklar kullaniyorum ama artik bu tv de rahat etmek istiyorum.
Bu arada forumda 58P635 koduyla pek sonuc bulamadim

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
İptv konusu cok onemli, umarim sorun yasamam. Mi ve next cubuklar kullaniyorum ama artik bu tv de rahat etmek istiyorum.
Bu arada forumda 58P635 koduyla pek sonuc bulamadim
Merhabalar.

Fiyat/performans cihazı diyebiliriz. C serisinden farkı Qled olmaması. VA panel, direct led, 60 hz, kontrastı güzel. Zayıf tarafı parlaklığının düşük olması.
58P6355738bd166091c9a6.jpg

Aşağıdaki link aracılığıyla TCL'in web sitesinden kullanım kılavuzunu indirip, teknik verilere PDF formatında ulaşabilirsiniz.

PANEL ÖZELLİKLERİ
ARKA IŞIK BİRİMİ: Direct LED
PANEL ÜRETİCİSİ: CHOT
EKRAN ORANI: 16:9
EKRAN BOYUTU: ( İNÇ) 57,5"
EKRAN BOYUTU: (CM) 146
EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ: 3840 × 2160
PARLAKLIK: (cd/m2) 270 (typ.)
KONTRAST ORANI 5000:1 (typ.)
TEPKİ SÜRESİ: (G to G) 8 (typ.)
İZLEME AÇISI: (H/V) 178°/178°
EKRAN ÖMRÜ(Typ.): 30,000 saat
RENK: 1.07G (8 bit + FRC)
EKRAN YENİLEME HIZI: 60Hz
RENK HACMİ ≥68% NTSC
BEYAZ MONOTONLUĞU: ≥60%

ÜRÜN TİPİ: LED UHD Google TV
ANA KART: RT51A Platform
İŞLEMCİ: 64-bit A55×4 1.3GHz
GRAFİK İŞLEMCİ: G31x2 800MHz
İŞLETİM SİSTEMİ: Google TV
RAM DDR4-2400: 2GB
DEPOLAMA: eMMC 5.0 16GB
ARAYÜZ: Google TV UI + TCL TV UI

V Çevrimdışı

vhkalper

Yeni Üye
19 Haz 2023
12
41
Kurulum sonrası izlenimlerim;
Panelde ölü piksel çıkmadı.
Parlaklık seviyesi çok yüksek değil ve renkler doğala yakın. Ekran için mat bile diyebilirim. Yani çok canlı renk arayanlar ve parlak ekran sevenlere tavsiye etmem.
Resim menüsünde detaylı ayarlar var ama uğraşmadım. Dinamikte kullanıyorum.
Malzeme kalitesi ve tasarımı yeterli.
Kumandasını kullanmak kolay.
Kanal geçişleri sorunsuz.
Arayüze next 4K stick ten alışkınım. Ama onun kadar akıcı değil sanki, bilemedim.
İptv de stickteki yazılımı bulamadım, başka yükledim. Takılma yaşamadım.
Ses kalitesini beğendim sound bar düşünmüyorum, benim için yeterli.
Ürün sürümü V8-R51AT01 olarak görünüyor.
1-2 uygulama kurduktan sonra 9 gb alan kaldı.

Herkesin malumu yayın kalitesine göre TV çok farkediyor. Sanırım ekran büyük olduğu için çünkü 46" ten geçiş yaptım. Orada fark bu kadar belirgin değildi. Youtube 4K içeriğine göre iyi TV, uydudaki HD kanala göre de kötü TV demek mümkün :)

Sonuç olarak aklımda c725 ve q80b vardı. Ama bu tv'yi aldığıma pişman değilim. Çünkü biri iki diğeri üç tv parası buna göre.
Beklentime ve kullanım alışkanlığıma yeterince uygun, f/p bir ürün.

IMG20230622084513.jpg

V Çevrimdışı

vhkalper

Yeni Üye
19 Haz 2023
12
41
Bir güncelleme yapayım, TV kurulumda servis wifi için 5ghz yerine 2.4 seçti. 5ghz de sorun yaşanabiliyor dedi. Kendim de denedim 5ghz e bağlanmadı. Ama hız olarak sorun yaşamadım. Hatta 5ghz ile bağlanan stick te youtube ileri sarmaları daha yavaş oluyordu.

tahir40 Çevrimdışı

tahir40 

Aktif Üye
7 Haz 2018
96
41
Arkadaşlar Vestel 55 ekran 9500 TV kullanıyorum. Televizyonun akıllı özellikleri çok önemli değil, Bilgisayar monitörü gibi oyun ve film için kullanıyorum. Vestel TVde en iğrendiğim şey karanlık görünlülerde kare kare iğrenç görüntüler oluşturması. Bu televziyonar geçmek bi avantaj sağlar mı?

E Çevrimdışı

efsaneromeo

Aktif Üye
23 Haz 2023
73
39
En sağlıklı smart harici kutu ile yapılandır. Değişmedi, değişmiyor.
İleride bir teknoloji değişir, TV donanımı desteklemez, çat diye ortada bırakır.
YouTube da öyle oldu mesela, codec değişti zamanla, eski TV'ler yalan oldu.
Siz yine şanslısınız Google TV yüklü bir cihaz almışsınız.
Google TV Android TV'den daha iyi diyorlar.
Özellikle uygulama içinde ayarlara erişebilmeyi getirmişler sanırım.
Yani televizyonun işlemcisi ve belleği yettiğinde iş yapabilirsiniz.
IPTV gibi konular biraz can sıkabilir, TV'yi kullanmadım bilmiyorum, önbellek vs şiştiği için tekleyebilir.
Tabi teklemeyebilir de.

Ben en sonunda Homatics Box R 4K Plus aldım.
Perfomansından memnunum.
Biraz pahalıya gelse de yine iyi zamanda aldığımı düşünüyorum.
Arada sırada cihazı yeniden başlatıyorum, o da 2 haftada 1 belki de daha uzun süre.
Malum uygulamalar uzun süre açık kalınca ve birden fazla uygulama kullanınca, uygulamanın ilk açıldığındaki tepkisi gibi olmayabiliyor.
IPTV test etmedim ama onda da sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
Bundan sonra da TV alırsam standart yazılımlı bir TV almak isterim.
Aklımda Vestel QLED var mesela ama TCL parasına gelmiş fiyatları.
TV izleyecekseniz Vestel QLED TV tavsiye etmem. TV yayınlarında görüntü kalitesi kötü. TCL 65C735 Var bende. TV Yayınları çok iyi kalitede.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
TV izleyecekseniz Vestel QLED TV tavsiye etmem. TV yayınlarında görüntü kalitesi kötü. TCL 65C735 Var bende. TV Yayınları çok iyi kalitede.
Açıkçası smart işini kutu ile yapacağımız için, smartı dandik ama paneli iş gören bir ürün almak niyetim.
Vestel'in 55'lik QLED'leri LG IPS'di sanırım.
Şimdi kullandığımız Vestel TV'nin panel de LG.

E Çevrimdışı

efsaneromeo

Aktif Üye
23 Haz 2023
73
39
Açıkçası smart işini kutu ile yapacağımız için, smartı dandik ama paneli iş gören bir ürün almak niyetim.
Vestel'in 55'lik QLED'leri LG IPS'di sanırım.
Şimdi kullandığımız Vestel TV'nin panel de LG.
Vestel Q990+Homatics Box R 4k Plus+Homatics tuner 3'lüsü yapılsa acaba TV yayınlarının görüntü kalitesi TLC TV dekiler gibi olur mu?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Vestel Q990+Homatics Box R 4k Plus+Homatics tuner 3'lüsü yapılsa acaba TV yayınlarının görüntü kalitesi TLC TV dekiler gibi olur mu?
Q9900'de IPS panel var, TCL'in bütün modelleri VA panel. Vestel'in renkleri daha güzel, daha canlı görünebilir ama siyah kalitesi tatmin etmez. TCL tv'deki görüntüye yakın bir şey elde etmek istiyorsanız VA panelli bir cihaz gerekir.

Geri
Üst Alt