TCL 55P725 Uydu Kurulumu + CI Modül Problemi

Y Çevrimdışı

Yilsev

Yeni Üye
21 May 2022
5
41
Merhaba arkadaşlar,

Birkaç hafta önce babama TCL 55P725 Android TV aldım, servis gelip kurulumunu yapmış. Halihazırda Digiturk Alıcısı da olduğu için TV üzerinde herhangi bir uydu kurulumu vs. yapmamış.

TV de dahili uydu alıcı ve CI modül girişi olduğu için Digiturk kutusunu boşa çıkarmak ve haliyle kullanımı kolaylaştırmak için biraz uğraştım ancak ilginç sorunlarla karşılaştım. Aşağıda açıklamaya çalışacağım:

CI Modülü TV'ye bağlı değilken, Digiturk Alıcısına bağlı uydu anten kablosunu söküp TV ye bağlayıp Türksat 42E için Frekans 12380, Sembol, Oranı 27500, Polarizasyon V – Dikey olarak arama yaptım. Epey uzun sürdü ancak kanalları buldu. Buraya kadar digiturk ile ilgili bir durum yok, normal TV uydu kurulumu gibi yaptım ancak bulunan kanalların neredeyse hiçbiri açılmadı, hep şifreli kanal uyarısı çıktı. ATV, Kanal D, Bloomberg, HaberTürk gibi şifresiz olduğunu bildiğim tüm kanalları denedim. Sadece 1-2 kanal (TGRT belgeseldi sanırım, bir de avrupa kanalı) açıldı.

Bundan sonra CI Modülünün içine digitürk alıcısının kartını yerleştirdim, modülü TVye taktım ancak yine bu kanallar açılmadı. Digitürk alıcısı aktifken açılan şifreli kanallara da özellikle baktım onlarda da şifreli kanal ibaresi çıkıp açılmadı.

Kartı ters mi taktım diye tersyüz edip denedim sonuç değişmedi, modülü ters denedim girmiyor zaten o tek yönlü, yanlış takma şansımız yok.

TV'de TKGS de olmadığı için epey uğraştırıyor bu süreçlerde denemeler.

Böyle bir şey yaşayan varsa nerede yanlış yaptığım ve çözüm konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Digitürk artık tamamen Türksat'ta mı peki? Eskiden Eutelsat vardı, hala var mı bilmiyorum.
Digitürk'ü arayıp sorun derim. Web sitesinde harici modül ile ilgili bir bilgi bulamadım.
Belki sadece kendi cihazlarında çalışsın istiyorlardır, card sharingi önlemek için.

Y Çevrimdışı

Yilsev

Yeni Üye
21 May 2022
5
41
Eutelsat da var ancak uydu kurulumu kısa sürsün diye önce Türksat aramasını yaptım.

Ancak digitürkten bağımsız olarak, CI+ modülünü hiç takmadan bile, CNN Türk, NTV, ATV vb. ulusal kanalların da açılmaması, şifreli kanal olarak gözükmesinin sebebi nedir?

Edit : Bu arada TCL müşteri hizmetlerini de konuyla ilgili olarak aradım, uydu kanal arama için gerçek zamanlı destek verebileceklerini söylediler. TVnin yanında olmadığımdam daha sonra tekrar arayacağım. TKGS desteğinin TCL televizyonlara ne zaman geleceğini sordum konuyla ilgili testlerin devam ettiğini ve bu yıl içerisinde TKGS desteğinin de TVlere geleceğini söylediler.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Eutelsat da var ancak uydu kurulumu kısa sürsün diye önce Türksat aramasını yaptım.

Ancak digitürkten bağımsız olarak, CI+ modülünü hiç takmadan bile, CNN Türk, NTV, ATV vb. ulusal kanalların da açılmaması, şifreli kanal olarak gözükmesinin sebebi nedir?

Edit : Bu arada TCL müşteri hizmetlerini de konuyla ilgili olarak aradım, uydu kanal arama için gerçek zamanlı destek verebileceklerini söylediler. TVnin yanında olmadığımdam daha sonra tekrar arayacağım. TKGS desteğinin TCL televizyonlara ne zaman geleceğini sordum konuyla ilgili testlerin devam ettiğini ve bu yıl içerisinde TKGS desteğinin de TVlere geleceğini söylediler.
Dijitürk cihazı sıfırlamayı, sıfırdan kurmayı deneyin.
Abonelik Eutelsat mı, Türksat mı ona bakın.

Y Çevrimdışı

Yilsev

Yeni Üye
21 May 2022
5
41
Umut hocam, digiturk, modül falan derken kafa karışıklığı yaratmış olabilirim.

Şöyle özetleyeyim; problem 2 aşamadan oluşuyor. 1 aşamada belirttiğim gibi sıradan, normal bir şekilde TV'de uydu kurulumu, kanal araması yaptığımda ( CI+ modül takılı değilken) bulunan kanalların çoğu şifreli diyor göstermiyor kanalları. Bu noktada digitürk ile konunun hiçbir ilgisi yok. Yalnızda sıradan uydu yayınlarını bile göstermiyor TV.

Modülü taksam da da takmasam da sonuç değişmiyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Umut hocam, digiturk, modül falan derken kafa karışıklığı yaratmış olabilirim.

Şöyle özetleyeyim; problem 2 aşamadan oluşuyor. 1 aşamada belirttiğim gibi sıradan, normal bir şekilde TV'de uydu kurulumu, kanal araması yaptığımda ( CI+ modül takılı değilken) bulunan kanalların çoğu şifreli diyor göstermiyor kanalları. Bu noktada digitürk ile konunun hiçbir ilgisi yok. Yalnızda sıradan uydu yayınlarını bile göstermiyor TV.

Modülü taksam da da takmasam da sonuç değişmiyor.
Dostum o zaman diseq ayarını gözden geçir.
TV'yi yanlış kurmuşsundur.

TV modülü okuyor mu, modülü kurdun mu?
Modülü sadece takma ile olmaz.

Y Çevrimdışı

Yilsev

Yeni Üye
21 May 2022
5
41
CI modülü takılı diyor görüyor yani ama biraz daha araştırma yaptım "modüllü üyelik" denilen birşey varmış. Digitürk'te yokmuş bu tipte üyelik. D-Smartta da d-fix denilen birşey var onunla yapılıyormuş.

Yani herhangi bir modülün içine digitürk kartını tak çalıştır şeklinde olmuyormuş, bunu bilmiyordum :) Çok da mantıklı gelmedi, sonuçta kartta bir çip var, bu bir nevi lisans/aktivasyon kodu vb. birşey içeriyordur. Kartı taktığın modülü de basit bir "kabuk" olarak yorumlamıştım, karttaki bilgileri TV ye aktarmak için.

Bu işler böyle değilmiş, mutalaka sağlayıcı tarafından verilen modüle takılmalıymış kart,üyelik de modüllü üyelik olmalıymış.

Diğer taraftan Diseq ayarlarına bakayım, kanallarda sinyal gücünde bir problem yok ama diğer türlü seçenekleri de denemiş olurum.

Teşekkür ediyorum.

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
İrdeto şifrelemeli yayınlar sadece tanımlı kart - modül ile çalışıyor.
Digiturk 7' Eutelsat yayınlarını 42' Turksat'a geçirmeye başladığında deoderler ile ilgili bazı teknik sıkıntılar oluşmuş. 42' ve 7' yayınları senkron şekilde aynı şifreler ile gönderiliyordu. Sanırım orada bir yanlış giden bir şeyler oldu. Tam ayrıntısını bilmiyorum tabi ki :) Bu yüzden servislere modül dağıttıklarını duydum.
Digiturk uzun süredir modüllü üyeliğe sıcak bakmıyordu. Umarım yumuşayıp bu vesile ile modüllü üyeliklere yeşil ışık yakar. Sırf bu yüzden digiturk kullanmıyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
CI modülü takılı diyor görüyor yani ama biraz daha araştırma yaptım "modüllü üyelik" denilen birşey varmış. Digitürk'te yokmuş bu tipte üyelik. D-Smartta da d-fix denilen birşey var onunla yapılıyormuş.

Yani herhangi bir modülün içine digitürk kartını tak çalıştır şeklinde olmuyormuş, bunu bilmiyordum :) Çok da mantıklı gelmedi, sonuçta kartta bir çip var, bu bir nevi lisans/aktivasyon kodu vb. birşey içeriyordur. Kartı taktığın modülü de basit bir "kabuk" olarak yorumlamıştım, karttaki bilgileri TV ye aktarmak için.

Bu işler böyle değilmiş, mutalaka sağlayıcı tarafından verilen modüle takılmalıymış kart,üyelik de modüllü üyelik olmalıymış.

Diğer taraftan Diseq ayarlarına bakayım, kanallarda sinyal gücünde bir problem yok ama diğer türlü seçenekleri de denemiş olurum.

Teşekkür ediyorum.
Dijitürk'te modül satışı yoktu.
O modül uydu alıcısına takılmak için vardır sadece.
Eskiden Dijitürk cihazlarında smart kart girişi olurdu, sadece kart takılırdı.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
arçelik -beko-grundig gibi tv satışlarında yanında hediye olarak dıgitürk modül verildi. hatta son zamanlarda modül satışıda bir ara yaptı.eğer modül bulunursa bütün modül yuvası olan tvlerde ve modül yuvası olan uydu alıcılarında çalışıyor.fakat digitürk modül bulmak çölde su bulmaktan daha zor.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,630
59
kesinlikle bağımsız modüllü üyelik yok çok eskiden vardı ancak bunu kaldırdılar şimdi sadece kendi cihazlarında var bunların dışında herhangi bir cihazda çalışmıyor buna tv,de dahil ayrıca eutelsat7 üyeliği varsa türksat,ta çalışmaz türksatta,kide orda müşteri hizmetleri ile bağlanıp üyeliğinizi o uyduya göre ayar yaptırmanız gerekir diğer bir yandan türksat,a geçişler devam etmektedir tv içerisinde digitürk kolay kurulum vardır ancak üyeliğiniz eutelsat,a göre ise onun kurulumunu yapmanız gerekir eğer üyeliğinizi turksat,a aldırdıysanız onun kurulumunu yapın ancak digitürk cihazıyla tv ile bir bağı yok tv,yi bağımsız yani digitürk kullanmadan izleyecekseniz her iki kurulumuda değil,de 3 seçenek olan bir tane daha vardır kurulumda yoksada ben kullanmadığım için şöyle bir video var umarım yardımcı olur.

TCL 50P8M Ayrıntılı İnceleme - TCL P8M​

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
kesinlikle bağımsız modüllü üyelik yok çok eskiden vardı ancak bunu kaldırdılar şimdi sadece kendi cihazlarında var bunların dışında herhangi bir cihazda çalışmıyor buna tv,de dahil ayrıca eutelsat7 üyeliği varsa türksat,ta çalışmaz türksatta,kide orda müşteri hizmetleri ile bağlanıp üyeliğinizi o uyduya göre ayar yaptırmanız gerekir diğer bir yandan türksat,a geçişler devam etmektedir tv içerisinde digitürk kolay kurulum vardır ancak üyeliğiniz eutelsat,a göre ise onun kurulumunu yapmanız gerekir eğer üyeliğinizi turksat,a aldırdıysanız onun kurulumunu yapın ancak digitürk cihazıyla tv ile bir bağı yok tv,yi bağımsız yani digitürk kullanmadan izleyecekseniz her iki kurulumuda değil,de 3 seçenek olan bir tane daha vardır kurulumda yoksada ben kullanmadığım için şöyle bir video var umarım yardımcı olur.

TCL 50P8M Ayrıntılı İnceleme - TCL P8M​

yanlışın var yakın zamanda turkey forumda konusu geçmişti bir ara modül sattılar ve bütün tv ve cihazlarda çalışıyordu.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
yanlışın var yakın zamanda turkey forumda konusu geçmişti bir ara modül sattılar ve bütün tv ve cihazlarda çalışıyordu.
Evet hediye ediyorlardı ama bıraktılar.
Dijitürk'te harici modül verilmiyor.
Teledünya, DSmart modül veriyor.
Dsmart D-Fix diye geçiyor.
Teledünya da CONAX Modül diye satıyordu.

Dijitürk'ün zaten maçlar nedeniyle sharingle başı dertte, korsan yani, o yüzden dışarı açmıyor.
Verdikleri uydu alıcılarında muhtemelen aktive oluyor kart.

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Evet hediye ediyorlardı ama bıraktılar.
Dijitürk'te harici modül verilmiyor.
Teledünya, DSmart modül veriyor.
Dsmart D-Fix diye geçiyor.
Teledünya da CONAX Modül diye satıyordu.

Dijitürk'ün zaten maçlar nedeniyle sharingle başı dertte, korsan yani, o yüzden dışarı açmıyor.
Verdikleri uydu alıcılarında muhtemelen aktive oluyor kart.
Hocam Digiturk mağaza açıp tekrar modül satmaya başlamış.
Fiyatları herkesin alabileceği düzeye indirseler ülkede i pt v kullanımı ciddi oranda azalır. İrdeto şifreleme kullandıkları için card sharing yapılsa bile yayın açılmıyor zaten. Ellerinde çok güzel bir koz var. 240p tadında donarak maç izlemektense 1080p uydu yayınını izlemek herkesin işine gelir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri