Taslak hazırlandı: Zincir marketler sigara ve elektronik eşya satamayacak

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
45
Saçma bir karar olmuş. Millet istediği yerden alır. Küçük esnafın standartı yok ki.. Birde pahalı satıyor niye oradan alim. Hatta tanıdığım bir esnaf var. Tost ekmeğini bimden alıp kendi satıyor..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Gerçi aldıktan sonra ben yine internet ten alırım ama bu sefer kargo ücreti ve zaman kaybı olacak.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Sigarayı bir kenara bırakırsak, 'zaten herkes de mümkünse bırakmalı' geriye kalan elektronik eşya yada eşya diye düşünürsek yanına da bu günden yarına yolculuğumuz konduğunda sebebe yaklaşmak zor olmuyor. Hemen aklıma son 10 yıda yapılan yollar, limanlar, havaalanları düştüğünde, türkiyede ofis açan iki dünya devi şirket geliyor. Linkleri alt satırda.

2 -

Yabancıların lojistik şirketlerimizi ele geçirdiğini düşündüğümüz de, sabah sipariş ettiğinizde öğleden sonra evinize teslim edilecek ürünlerle hangi avm, market yada zinciri hele hele bakkal rekabet edebilir. Sanırım bunun geçişinin altyapısının hazırlığı yapılıyor. Nasıl olsa elektronik para transferi altyapısı çözüldü, millete de telefonla dahil internet üzeri alışveriş pandemi bahanesiyle yeterince öğretilip test edildi.

Doğru soruya doğru cevap almak kolay olur. Burada sonunda ne olur en çok kimin yararına olura bakmak lazım.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,101
41
Küçük bakkal sigaradan zengin olmaz market zincirleri online veya farklı yöntemler ile konuyu çözebilir

Sadece bu konuda a101 de 15 lira esnafta 40 lira yorumları çok yanlış olmuş ticaret ile uğraşmiyorlar muhtemelen

En basit bir kablo örnek verelim market zinciri 10 binlerce alım yaptığında kabloyu 0.50 usd ye temin ederken küçük esnaf bu kablonun tanesini toptancıdan 1usd ye alıyordur muhtemelen

Küçük esnaf bu kabloyu ne yaparsa yapsın yine de bunlardan ucuza satamaz

Yine yiyecek giyecek beyaz eşya mobilya vs tüm ürün grupları içinde aynı kural geçerli

Sadece marketlerde satışı yasaklanan ürünler hala görerek alım yapan müşteri kitlesinin bir nebze esnafa nefes almasına yardımcı olur o kadar

Yanlışım var ise düzeltin lütfen

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,265
Küçük bakkal sigaradan zengin olmaz market zincirleri online veya farklı yöntemler ile konuyu çözebilir

Sadece bu konuda a101 de 15 lira esnafta 40 lira yorumları çok yanlış olmuş ticaret ile uğraşmiyorlar muhtemelen

En basit bir kablo örnek verelim market zinciri 10 binlerce alım yaptığında kabloyu 0.50 usd ye temin ederken küçük esnaf bu kablonun tanesini toptancıdan 1usd ye alıyordur muhtemelen

Küçük esnaf bu kabloyu ne yaparsa yapsın yine de bunlardan ucuza satamaz

Yine yiyecek giyecek beyaz eşya mobilya vs tüm ürün grupları içinde aynı kural geçerli

Sadece marketlerde satışı yasaklanan ürünler hala görerek alım yapan müşteri kitlesinin bir nebze esnafa nefes almasına yardımcı olur o kadar

Yanlışım var ise düzeltin lütfen
Küçük esnaf marketlerden ucuza satamaz orası doğru hocam da , bizim küçük esnafımız büyük kazanmanın peşinde olduğu sürece bu tür uygulamalar hiç bir işe yaramaz. Markette 15 liraysa bi zahmet 40 liraya da satmasın , 20 liraya hadi bilemedin 25 liraya satsın. Mesela bizim İzmir'de Gıda Çarşısı var İzmir'de yaşayanlar bilir. Bizim küçük esanafımız mallarını buradan alır genelde , tanesini 60 kuruşa aldığı sodayı 2 - 2.5 tl ye satarlar , tanesini 30 kuruşa aldıkları ufak suyu 1.5 bazı yerlerde 2 tl ye satarlar. Meşrubatı , meyve suyu , bakliyatı , süt ürünleri v.s , yani hep bi satılan üründen %150 %200 kazanmanın peşindeler. Yani aldıkları fiyat belli , sattıkları fiyat belli. Kablo muhabbetine de gelirsek , o 40 liraya sattığı kabloyuda o marketten 15 liraya alıp koymuştur dükkana 40 liraya iteleyecek birini arıyordur. Zaten dikkat edin marketlere ucuz , fırsat ürünü birşey geldiğinde aynı ürünü iki katı fiyatına küçük esnafımızda görebiliyoruz.

Malesef bizim küçük esnafımız milleti nasıl soyarım da voleyi vururum zihniyetinde. Yine hepsini katmayayım bu işin içine ama %95 inin zihniyeti budur.

Bu uygulama bu ülkeye hiç bir fayda sağlamayacak , tam aksine zararı yararından daha büyük olacak. Vatandaşın cebinden daha fazla para çıkacak ve yüksek fiyatlardan dolayı alım gücü azalacak. Beyaz eşya , elektronik alet v.s üreticilerinin satışları da ciddi oranda düşecek , zira marketlerde peynir ekmek gibi satılıyordu ürünleri.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Sigarayı bir kenara bırakırsak, 'zaten herkes de mümkünse bırakmalı' geriye kalan elektronik eşya yada eşya diye düşünürsek yanına da bu günden yarına yolculuğumuz konduğunda sebebe yaklaşmak zor olmuyor. Hemen aklıma son 10 yıda yapılan yollar, limanlar, havaalanları düştüğünde, türkiyede ofis açan iki dünya devi şirket geliyor. Linkleri alt satırda.

2 -

Yabancıların lojistik şirketlerimizi ele geçirdiğini düşündüğümüz de, sabah sipariş ettiğinizde öğleden sonra evinize teslim edilecek ürünlerle hangi avm, market yada zinciri hele hele bakkal rekabet edebilir. Sanırım bunun geçişinin altyapısının hazırlığı yapılıyor. Nasıl olsa elektronik para transferi altyapısı çözüldü, millete de telefonla dahil internet üzeri alışveriş pandemi bahanesiyle yeterince öğretilip test edildi.

Doğru soruya doğru cevap almak kolay olur. Burada sonunda ne olur en çok kimin yararına olura bakmak lazım.

Trendyol kendisi sattı. (Çoğunluk hisselerini.)
Amazon'da yasal yoldan geldi.

Bu sırada denetleyenler ne yapıyor? Komplo teorisi kurmaya fazla meraklısın bence.
Bir kere de hatayı doğru yerde ara. :kiskis

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Piyasa dengesini ve çözümünü bulur, takılmayın fazla. Yasa teklifini de bir çeşit pazarlık gibi düşünün ayrıca. Yasalaşırken illaki hafifleyip sulanacaktır.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Şimdi esnaf da haklı ama alıcı vatandaş da cebini düşünüyor. Nereden tutsanız elinizde kalır. İnsanlar işimi görsün yeter, fazla para veremem deyip bu marketlerden uzun vadeli eşya alıyordu. Bayiden almak isteseniz 6'dan fazla taksit yapmak istemiyorlar. İnternetten almak istemeyenler marketlerden alıyordu. Bakalım nasıl sonuçlanacak?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Şimdi esnaf da haklı ama alıcı vatandaş da cebini düşünüyor. Nereden tutsanız elinizde kalır. İnsanlar işimi görsün yeter, fazla para veremem deyip bu marketlerden uzun vadeli eşya alıyordu. Bayiden almak isteseniz 6'dan fazla taksit yapmak istemiyorlar. İnternetten almak istemeyenler marketlerden alıyordu. Bakalım nasıl sonuçlanacak?
İyileri tenzih ederim lakin esnafın eski esnaflığı kalmadığı için bana göre kurtarılacak tarafları da kalmadı.

Eğer zincir marketlere yasak geliyor ise internet mağazaları, oraya da yasak geliyorsa amazon, ona da yasak geliyorsa yurt dışı alışveriş sitelerinden alışveriş eder yine de O TİP esnaftan alışveriş etmem bu kadar net.

Mesela sırf yaşadığım yerdeki çakma esnafların fiyat politikasına maruz kalmamak için ben Seydikemer esnasından alışveriş etmem.

Ne alacaksam her gün Fethiye esnafından alır arabama koyar evime getiririm.

Seydikemer esnafında arabamın camını değiştirtmek istedim, 3 gün sonraya gün verdi ve 430tl istedi, aynı gün Fethiye sanayiye gidip 185tl ye 1 saatte değiştirttim camı :ok

Bu esnafı mı koruyacağız biz şimdi vatandaş olarak?

250 iste kardeşim helali hoş olsun 430 nedir? 3 gün sonra gel nedir yahu?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Sıkıntı yok arkadaşlar bu marketler bu işi yapmak isterse a101tech diye eloktronik satış market şirketi kurar internet üzerinden yine satış yapar. Burada güzel mama var bırakmazlar bu işi bence. En azından ben olsam bırakmazdım.
Ahahahahha daha dün telefonda bir arkadaşa dedim ki ''Kardeşim adam mağazasının içerisine camekan yapar, adını da teknoloji bölümü koyar, işletmeci adı altında kiraya verir yine de o satıştan payını alır.

Birisi bana şunun cevabını versin mesela.

Bizim mahalledeki Rıfkı amca, toptancıdan 2 tane çamaşır makinesi alıp vatandaşa satacak, Öte yandan A101 20.000 tane makine alıp vatandaşa satacak.

Şimdi Rıfkı amca kaça alıp kaça satacak ne kazanacak vatandaş ne olacak?

Rıfkı amca 2 tane makine alsa kimin umurunda, almasa kimin umurunda? Öte yandan A101 mağazası Ko gurubuna gidip ''Gel bakalım hemşehrim seninle 40.000 adet Köysmart çamaşır makinesi anlaşması yapalım'' dediğinde durum değişiyor.

Rıfkı amcaya toptancı iki makineyi 1500tl den verirken, Koş grubu üretimden A101 e 40.000 taneyi 800tl den veriyor.

Bakınız ben 2015 yılında Regal yetkili bayiliği yaptığım dönemde BAYİ adı altında bana sunulan TOPTAN satış listesinde 9000btu Regal klima fiyatı 1495tl iken, 2 bin aynımdaki BİM mağazasında AYNI MALIN 12.000btu olanı 1300tl den satılıyordu.

Bakınız aynı klimayı bilerek vurguladım yani kimse gelip de ''Hocam onun şurasında şu vardır'' diye en azından bana söylemesin.

Yani sözün özü, bu işte çok tatlı para var, kimse bu mağazaların mal satmasına engel olamaz.

Geri
Üst Alt