Soundbar Sorunu

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Merhaba. Vestel 4k 43ud9300 model mb120 anakart bir televizyonum var. Ses kalitesini beğenmedigim için tcl marka soundbar aldım cihazı hdmi üzerinden bağladım hiçbir sorun yok bağlantı konusunda ses gecikmesiz ve gayet kaliteli. Her sabah tv yi ilk açtığımda soundbarda kendiliğinden açılıyor fakat ses tv hoparlörlerinden gelmeye devam ediyor. Televizyonda mi box s takılı onu açınca soundbar üzerinde bir ışık yanıp sönüyor ve ses soundbardan gelmeye başlıyor. Mi box u açıp kapatmadan ses kesinlikle soundbardan alınamıyor. Sorun televizyondamı soundbardamı yoksa sadece bir ayar hatası mı ?

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Hdmi arc çıkışı nedir ? Tv de 3 tane hdmi girişi var. Biri hemen anten kablo girişinin yanında diğer ikisi yanda USB girişinin yanında. Cihaz hdmi 3e bağlı

Hdmi 2 ve 3 yanda usb girisinin yanında

Cihazın kullanım kılavuzundan buldum hdmi 2 arc desteklemektedir yazıyor oraya taktım artık hiç ses alınamıyor.

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Yokmudur bu sorunun bir çözümü. Ayarlardamı bir hata var. 3 adet hdmi girişi var. yanlızca 2 numaralı destekliyormuş oraya takınca ses hiç yok fakat kumanda kontrolleri var.
1 ve 3 numaralı girişlerde kumanda kontrolleri var seste var fakat tv yi ilk açınca ses gelmiyor tv de mi box s takılı kaynaklardan ona geçip tekrar tv ye geçince ses gelmeye başlıyor. mi boxa geçtiğim anda soundbar üstünde bir ışık yanıp sönüyor ve ses gelmeye başlıyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hdmi arc çıkışı nedir ? Tv de 3 tane hdmi girişi var. Biri hemen anten kablo girişinin yanında diğer ikisi yanda USB girişinin yanında. Cihaz hdmi 3e bağlı

Hdmi 2 ve 3 yanda usb girisinin yanında

Cihazın kullanım kılavuzundan buldum hdmi 2 arc desteklemektedir yazıyor oraya taktım artık hiç ses alınamıyor.
2'ye takıp ses almanız lazım.
Ayarları kurcalayın bence.

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
2'ye takıp ses almanız lazım.
Ayarları kurcalayın bence.
2ye takınca ses komple gidiyor kumanda kontrolleri aktif fakat 2ye takınca ne tv den ne soundbardan ses alınabiliyor canlı desteğe sordum onlarda çözüm bulamadılar bana tv de olmayan ses çıkışı adında ayarı arc a ayarlayin dediler öyle bir ayar yok diyince kulaklık üzerinden bağlayın dediler

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Bu sorunun bir çözümü yokmudur ? Halen aynı sorun devam ediyor. Tv yi açıyorum soundbarda açılıyor kendi fakat ses yok. Mi boxu açıp kapatınca ses gelmeye başlıyor. Arc girişinden hiçbir şekilde ses alınamıyor.

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
34
Öncelikle Mi Box S'i çıkarıp dener misiniz sorun olacak mı? Eğer sorun devam ederse tv nin ses ayarlarıyla soundbarın ayarlarından kaynaklı olduğu kesinleşmiş olur. Eğer sorun yoksa Mi Box S bir şekilde etkiliyor demektir. TV'nin hdmi ayarlarında Mi Box S ile ilgili ayarlarını sıfırlamayı deneyin, tek kumanda ile ilgili ayar hdmi cec i kapatmanızı öneririm hem mi box da hem tv de bu hdmi portu için. Mi box ın açılışına göre soundbar aktif oluyor olabilir çünkü.

Bu da çözüm olmazsa eğer soundbarın başka girişlerini kullanabilirsiniz.

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
TV Nin Arkasında HDMI ARC portu olmalı oraya bağlarmısınız.

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Öncelikle Mi Box S'i çıkarıp dener misiniz sorun olacak mı? Eğer sorun devam ederse tv nin ses ayarlarıyla soundbarın ayarlarından kaynaklı olduğu kesinleşmiş olur. Eğer sorun yoksa Mi Box S bir şekilde etkiliyor demektir. TV'nin hdmi ayarlarında Mi Box S ile ilgili ayarlarını sıfırlamayı deneyin, tek kumanda ile ilgili ayar hdmi cec i kapatmanızı öneririm hem mi box da hem tv de bu hdmi portu için. Mi box ın açılışına göre soundbar aktif oluyor olabilir çünkü.

Bu da çözüm olmazsa eğer soundbarın başka girişlerini kullanabilirsiniz.
Mi boxu çıkarınca hiç ses alınamıyor. Mi box olmasa soundbar kullanılamayacak.
TV Nin Arkasında HDMI ARC portu olmalı oraya bağlarmısınız.
Arc girişinden ses alınamıyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Arc girişinden ses alınamıyor
Menüye bakmanız lazım.
TV'de CEC etkin mi?
Bir de ses çıkışı ayarı vardı sanırım, orayı da "ses sistemi" seçeneğine almanız gerekiyordu.
Bende aynı TV olsa direkt söylerim de, menüler aynı değil maalesef.
Bir de kaynak menüsünden ilgili HDMI portunu "gelişmiş" moda alın.
Vestel TV'lerde HDMI ARC portu genelde 2 numaralı port oluyordu.

H Çevrimdışı

HLion

Aktif Üye
19 Nis 2020
50
23
Menüye bakmanız lazım.
TV'de CEC etkin mi?
Bir de ses çıkışı ayarı vardı sanırım, orayı da "ses sistemi" seçeneğine almanız gerekiyordu.
Bende aynı TV olsa direkt söylerim de, menüler aynı değil maalesef.
Bir de kaynak menüsünden ilgili HDMI portunu "gelişmiş" moda alın.
Vestel TV'lerde HDMI ARC portu genelde 2 numaralı port oluyordu.
Tüm ayarlar bahsettiğiniz şekilde yapılı fakat yinede ses alınamıyor arc dan

Ses çıkışı ayarı tv de yok

Tv de kaynaklar listesinde hdmi 1 2 3 yazıyor mi boxu kapatıp açınca isimler değişiyor sounbar model adı ve mi box adı geliyor hdmi 1 2 3 yerine

Son düzenleme:
MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
34
Sadece soundbar ın takılı olduğu hdmi ın hdmi cec özelliğini açmayı ve mi box ın hdmi cecini kapatmayı denediniz mi?
Acaba soundbar tv yi açtığınızda algılamıyor da, mi box ı açınca mı tek kumandadan açılması gerektiğini anlıyor?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Tüm ayarlar bahsettiğiniz şekilde yapılı fakat yinede ses alınamıyor arc dan

Ses çıkışı ayarı tv de yok

Tv de kaynaklar listesinde hdmi 1 2 3 yazıyor mi boxu kapatıp açınca isimler değişiyor sounbar model adı ve mi box adı geliyor hdmi 1 2 3 yerine
Bir yeri atlıyorsunuz muhtemelen.
Mi Box'ın CEC ayarını kapatmayı denediniz mi?
Ayarlar > Sistem bölümüne bakın TV menüsünde.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt