Sony Tek Kumanda Yönetimi Hk.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Uzun süredir aklıma takılan bir konu var. Televizyonum Sony 55XH9096. Bu televizyondan önce Samsung 55Q70T hüsranla biten bir maceram olmuştu ve iade etmiştim.

Samsung TV kumandası halihazırda kullandığım Kablo TV Uydu Alıcımı (Neta HD 8980) kontrol ediyordu. Samsun kumandası ile uyduya giriş yapıp kanal değişim, ses aç kapa vb işlemleri halledebiliyordum.

Sony kumandasında bunu bir türlü beceremedim. Youtube üzerinden aşağıdaki videoda yapılanları uyguladım ama başarılı olamadım. Bu konuda başarabilen yada farklı bir yolu önerebilen olur mu danışmak istedim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
CEC aktifleştirip yapmanız lazım.
İlgili HDMI girişi için ayrı ayar mevcut olabilir.
Ona dikkat edin.

Vestel'de öyle mesela. HDR vs için ilgili portu "gelişmiş" moduna alıyorsunuz, sonra HDR sinyalini işliyor.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
CEC aktifleştirip yapmanız lazım.
İlgili HDMI girişi için ayrı ayar mevcut olabilir.
Ona dikkat edin.

Vestel'de öyle mesela. HDR vs için ilgili portu "gelişmiş" moduna alıyorsunuz, sonra HDR sinyalini işliyor.
Cec ayarı görmedim ama bizde Bravia Sync ayarı var “Sync uyumlu cihazlaro ayarlayın” gibi bir ibare var. Onu açıyorum kapıyorum yine olmuyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,610
Cec ayarı görmedim ama bizde Bravia Sync ayarı var “Sync uyumlu cihazlaro ayarlayın” gibi bir ibare var. Onu açıyorum kapıyorum yine olmuyor.
O zaman HDMI portunu değiştirin, kabloyu değiştirin.
Bravia Sync dediği CEC'dir muhtemelen.
Kullanım kılavuzuna baksanız cevabı vardır orada.
Ayrıca kutunun da ayarlarını kontrol edin derim.

Ama şunu diyeyim her cihaz CEC ve ARC konusunda mükemmel uyum sağlamaz birbiri ile.
Bunu da unutmayın.

Kablo TV'nin cihazı zaten kanser eder insanı, o donanım fakiri kutudan fazla bir şey beklememek lazım.

O Çevrimdışı

Orkinos

Yeni Üye
1 May 2021
3
26
Hocam merhabalar. Bir konuda size danışmak istedim çünkü iki model arasında kaldım, biri sizin önceki kullandığınız 55Q70T diğeri 55xh9096. Aslında kafamda aşağı yukarı netleştirmiştim Sony için fakat Adem Helvacı'nın youtube videolarını izleyince biraz arada kaldım. Acaba bu konuda bana tavsiyede bulunabilir misiniz? Puzik Puzik

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Hocam merhabalar. Bir konuda size danışmak istedim çünkü iki model arasında kaldım, biri sizin önceki kullandığınız 55Q70T diğeri 55xh9096. Aslında kafamda aşağı yukarı netleştirmiştim Sony için fakat Adem Helvacı'nın youtube videolarını izleyince biraz arada kaldım. Acaba bu konuda bana tavsiyede bulunabilir misiniz? Puzik Puzik
Merhabalar
Bende A Adem Helvacı hocamın videolarını çok izledim ama her iki model hakkında kötü yorumunu görmedim. Sony marka olarak pahalı demişti diye hatırlıyorum. Gelelim bu iki modele, ikisinide kullandım. Beğenmesem Sony televizyonuda iade edecektim, hatta bakalım şansa diye aldım. Samsungun kumanda ve ses konusunda daha üstünlüğü vardı. Sony ses olarak daha hafif kalıyor ama kesinlikle yeterli. Görüntü kalitesi renkle derseniz Samsungun o modeli Sony’nin bu modelinin ancak getir götürünü yapar. Kıyas çokta doğru değil çünkü Sony Full Array Led teknolojisi VA panel Dled, Samsung ise Edge led. Edge led tvlerde full array nasıl oluyor çok aklım almıyor ama gece ışıkları kapatıp film izlemek gibi keyfiniz varsa Samsungtan uzak durun,ışık sızmaları var. Ben alırken fiyatları aynıydı hemen hemen bu tvlerin. Şuanda nasıldır bilmiyorum ama Sony maşallahı var görüntüde.

O Çevrimdışı

Orkinos

Yeni Üye
1 May 2021
3
26
Hocam öncelikle ilgili cevabınız için çok teşekkür ederim. Puzik Puzik
Bu günlere kadar samsung modellerinin arayüzleri olsun, kullanım kolaylığı olsun, fonksiyonel ve sade kumanda tasarımları olsun beni çok etkilemişti gerçekten. Bunun yanında panellerinin bir takım sıkıntıları olduğunu da kullanan tanıdıklarımda şahit olmuştum (alt ve orta segmentler için). Fakat araştırma uzayıp çıta yükselince bunlar bir anda eskisi kadar değeri olmamaya başladı gibi, şu anda daha çok umursadığım bu fiyatlara çıktığım da alacağım görüntü ve ses kalitesi. Bu yüzden kullanan birinden yorumlar almak çok daha sağlıklı oldu benim için teşekkür ederim sizlere tekrardan, eğer 9096 ile ilgili başka bir olumlu veya olumsuz görüşte bulunursanız memnuniyetle okurum.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Hocam öncelikle ilgili cevabınız için çok teşekkür ederim. Puzik Puzik
Bu günlere kadar samsung modellerinin arayüzleri olsun, kullanım kolaylığı olsun, fonksiyonel ve sade kumanda tasarımları olsun beni çok etkilemişti gerçekten. Bunun yanında panellerinin bir takım sıkıntıları olduğunu da kullanan tanıdıklarımda şahit olmuştum (alt ve orta segmentler için). Fakat araştırma uzayıp çıta yükselince bunlar bir anda eskisi kadar değeri olmamaya başladı gibi, şu anda daha çok umursadığım bu fiyatlara çıktığım da alacağım görüntü ve ses kalitesi. Bu yüzden kullanan birinden yorumlar almak çok daha sağlıklı oldu benim için teşekkür ederim sizlere tekrardan, eğer 9096 ile ilgili başka bir olumlu veya olumsuz görüşte bulunursanız memnuniyetle okurum.
Fiyat mertebelerini bilmiyorum ama ben bu iki modeli aslında kıyaslamam bile ama kötü tecrübe yaşadığım için yazdım, gece ışıklar kapalı tv izlemiyorsanız, fiyat olarak Samsung avantajı varsa alın derim. Şimdiden hayırlı olsun seçeceğiniz model.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Teşekkür ederim hocam Puzik Puzik
Sony HX9096 Full Array Local Dimming (FALD) özelliğine sahip bir TV. BUna karşın Samsung Q70T bottom LED bir televizyon. İkisi arasındaki fark ne derseniz Sony'de LEDler panelin arkasına ışığı size verecek şekilde yerleştirilmiştir. Buraya kadar Direct LED ile aynı ancak sayı olarak daha fazladır. Buna ek olarak bu LEDler 28 bölgeye ayrılmıştır ve birbirlerinden bağımsız olarak kontrol edilir. Bu da siyahların daha iyi görüntülenmesini sağlar. Q70T'de ise ledler panelin altında yukarı doğru ışık veriyor. Samsung yana koymuyor diye hatırlıyorum LED'leri. Ama sonuçta ışık kaynağı kenarda oluyor. Bu da ışık sızmasına neden oluyor. Samsunglardaki DLED denilen şey aslında "Dual LED"in kısaltması. Arka aydınlatmadan kullanılan LEDlerde iki farklı beyaz tonu kullanılıyor. Bu şekilde siyah başarımını arttırdığını söylüyor Samsung.

Sony'nin Bravia Sync'i, LG'nin Simplink'i, Toshiba'nın RegraLink'i aynı şey. Standartdaki adı CEC (Consumer Electronic Control).

Puzik Puzik
Kablo yayın için kutu değil de modül de kulanabilirsiniz. O zaman hem dışarıda fazladan kutu olmuyor hem de kumanda eşleştirme gibi derdin olmaz.

Son düzenleme:
Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Sony HX9096 Full Array Local Dimming (FALD) özelliğine sahip bir TV. BUna karşın Samsung Q70T bottom LED bir televizyon. İkisi arasındaki fark ne derseniz Sony'de LEDler panelin arkasına ışığı size verecek şekilde yerleştirilmiştir. Buraya kadar Direct LED ile aynı ancak sayı olarak daha fazladır. Buna ek olarak bu LEDler 28 bölgeye ayrılmıştır ve birbirlerinden bağımsız olarak kontrol edilir. Bu da siyahların daha iyi görüntülenmesini sağlar. Q70T'de ise ledler panelin altında yukarı doğru ışık veriyor. Samsung yana koymuyor diye hatırlıyorum LED'leri. Ama sonuçta ışık kaynağı kenarda oluyor. Bu da ışık sızmasına neden oluyor. Samsunglardaki DLED denilen şey aslında "Dual LED"in kısaltması. Arka aydınlatmadan kullanılan LEDlerde iki farklı beyaz tonu kullanılıyor. Bu şekilde siyah başarımını arttırdığını söylüyor Samsung.

Sony'nin Bravia Sync'i, LG'nin Simplink'i, Toshiba'nın RegraLink'i aynı şey. Standartdaki adı CEC (Consumer Electronic Control).

Puzik Puzik
Kablo yayın için kutu değil de modül de kulanabilirsiniz. O zaman hem dışarıda fazladan kutu olmuyor hem de kumanda eşleştirme gibi derdin olmaz.
Modül kullanımı hakkında çok bilgim yok. Direkt olarak kartı taktığımda çalışır mı yoksa ekstra ayarları vs var mı?

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Modül kullanımı hakkında çok bilgim yok. Direkt olarak kartı taktığımda çalışır mı yoksa ekstra ayarları vs var mı?
Kullanmakta olduğunuz kutu size mi ait yoksa kiralık mı? Kiralık ise Türksat Müşteri Hizmetlerini arayıp kutu kiralama hizmeti yerine modül istediğinizi bildirin. Onlar gelip kurulumu yapıyor zaten.
mantık ise televizyonunuzn arkasında yaklaşık 10cm X 10cm ebatlarında bir kapak var. Onun altında da CI Modül yuvası mevcut. Kartı CONAX Modüle takıp, modülü de televizyona takıyorsunuz. Sonrasında da kanal araması yapmanız gerekiyor. İşlem bitmiş oluyor. Ondan sonra da eski tüplü televizyonda çubuk anten kullanırken ki gibi kullanmaya başlıyorsunuz. Özel bir ayar felan yapmanıza gerek yok.
Zaten modül talep ettiğinizde kurulum için biri gelecek. O hallediyor herşeyi. Yine de takıldığınız bir şey olursa yardımcı olabilirim.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Kullanmakta olduğunuz kutu size mi ait yoksa kiralık mı? Kiralık ise Türksat Müşteri Hizmetlerini arayıp kutu kiralama hizmeti yerine modül istediğinizi bildirin. Onlar gelip kurulumu yapıyor zaten.
mantık ise televizyonunuzn arkasında yaklaşık 10cm X 10cm ebatlarında bir kapak var. Onun altında da CI Modül yuvası mevcut. Kartı CONAX Modüle takıp, modülü de televizyona takıyorsunuz. Sonrasında da kanal araması yapmanız gerekiyor. İşlem bitmiş oluyor. Ondan sonra da eski tüplü televizyonda çubuk anten kullanırken ki gibi kullanmaya başlıyorsunuz. Özel bir ayar felan yapmanıza gerek yok.
Zaten modül talep ettiğinizde kurulum için biri gelecek. O hallediyor herşeyi. Yine de takıldığınız bir şey olursa yardımcı olabilirim.
Evet kiralık.
Ailemde eski digiturkten kalan bir modül var. Uğraşmamak için ilk onunla deneyeceğim bakalım. Yasaklar bir kalksında hayırlısıyla :)
Çok teşekkürler

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Evet kiralık.
Ailemde eski digiturkten kalan bir modül var. Uğraşmamak için ilk onunla deneyeceğim bakalım. Yasaklar bir kalksında hayırlısıyla :)
Çok teşekkürler
Kablolu yayında CONAX Modül kullanılıyor ancak Digitürk'te IRDETO2 modül kullanılıyor. O yüzden çalışmaz.
Uğraşacağınız bir durum yok aslında. Sadece telefon etmeniz yetiyor. Geriye kalan tüm kurulum işlerini Türksat'tan gelen kişi yapıyor. En fazla televizyon konusunda yardıma ihtiyaç duyabilir ki onu da ben size adım adım yazarım sorun değil.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri