Sony KDL-43W805C Dikey Çizgiler

B Çevrimdışı

berk77

Yeni Üye
9 Eki 2020
3
44
Merhaba, 4 yıllık Sony Bravia 43" KDL-43W805C'de fotoğraflardaki gibi ekranın alt yarısının tamamını kaplayan dikey çizgiler bulunmakta. Bu sorun neden kaynaklanabilir?

WhatsApp-Image-2020-09-29-at-13.07.58.jpg
WhatsApp-Image-2020-09-29-at-13.07.59.jpg

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
SONY markasının kullandığı panellerin kronik arızasıdır bu. Yan tarama hattı sorunu, işaretlediğim yerdeki gate kısadevre o nedenle bu sorunu yaşıyorsunuz.

Bunun sonraki aşaması aşırı ısınma neticesi polipropilen erimesi olacaktır.

İşte bu mevzular SONY markasında olunca ARIZA, ama bir şekilde VESTEL markasında olunca REZALET oluyor ve ekşide abuk subuk başlıklar açılıyor :kiskis

Halbuki SONY ile VESTEL de kullanılan paneller aynı, arızaları da aynı. İnsanlara sorsan ''Olmaz öyle şey aaabi, SONY ile VESTE in paneli bir olu rmu?'' derler.

Olur kardeşim, olur :kiskis

Bu arada aklıma gelmişken bu mevzu için açtığım konuya yeni bilgi gireyim.

Allah'ın öyle bir adaleti var ki, Bu şaklabanın feryat figan edip haksız yere değiştirttiği vestel tv bozulmuş :kop

Neyse değerli kardeşim, sizin tv ye opencell değişikliği gerekir bu işin kesin çözümü budur. Yalnız malum dolar kuru ülkenin durumu vs derken paneller eskiden değiştirmeye değiyordu da, şu aralar değmez.

Bu nedenle ben, yeni bir taktik öneriyorum insanlara ve gidip yeni tv almalarını ancak bu (Değerli) eski tv leri saklamalarını tavsiye ediyorum.

Kim ne derse desin bu işin böyle gitmeyeceği kesin. Yurt dışında 600tl olan panel bizde 3000tl. Bunun mutlaka ilerleyen zamanda bir çözümü bulunur. 1-2 yıllık vadede güzel ülkemde her şeyin değişeceğini düşündüğüm gibi bu fiyat politikası da değişecektir.

Yine de ''Ben yeni tv almam, illa bunu yaptıracağım'' diyorsanız tv nin arka kapak etiketini buraya paylaşın, size panel değişim maliyetini ve değiştirtebileceğiniz yeri yazayım :ok

WhatsApp-Image-2020-09-29-at-13.07.58d9723e13210bd522.jpg

M Çevrimdışı

mavcil 

Yeni Üye
15 Eyl 2019
49
39
Geçmiş olsun 805C nin kaderi bu herhalde.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Güzel televizyonların da sonunun böyle olmasına hiç içim el vermiyor.
Acaba ileride Samsung QLED'lerin başına ne gelir? :alala :sirit

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
özellikle Samsung da oluyor veya Samsung paneller de desem yeridir
geçmişte Sony lerin veya Toshiba v.s hepsi Samsung panel kullanırlardı

klasik VSL hataları v.s T-Con değişimi de işe yaramıyor!
yaw Sony ler çekti bunlardan:hihi

haa Vestel olursa tu kaka oluyor,hadi ülen işine gitsin bunu diyenler

QLED leri de artık AUO ve TCL üretiyor,kalite süper! almayanı dövüyorlar

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
özellikle Samsung da oluyor veya Samsung paneller de desem yeridir
geçmişte Sony lerin veya Toshiba v.s hepsi Samsung panel kullanırlardı

klasik VSL hataları v.s T-Con değişimi de işe yaramıyor!
yaw Sony ler çekti bunlardan:hihi

haa Vestel olursa tu kaka oluyor,hadi ülen işine gitsin bunu diyenler

QLED leri de artık AUO ve TCL üretiyor,kalite süper! almayanı dövüyorlar

Bizde de 1000 gayme olsa da alsak 1 kamyon keşke. :hihi

B Çevrimdışı

berk77

Yeni Üye
9 Eki 2020
3
44
A Adem Helvacı

WhatsApp-Image-2020-09-29-at-13.18.14.jpg

Cevap için çok teşekkür ederim. Evime yakın bir teknik servise TV'yi bırakmıştım. Panel değişimi olmadan arızayı tamir etmeye çalışacaklarını söylediler. Ekran PCB'sinin değişeceğini, maliyetinin yaklaşık 1000TL olacağını belirttiler. Bu ayardaki yeni televizyon fiyatlarının fazla olması sebebiyle yaptırmaya karar verdim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
A Adem Helvacı

Cevap için çok teşekkür ederim. Evime yakın bir teknik servise TV'yi bırakmıştım. Panel değişimi olmadan arızayı tamir etmeye çalışacaklarını söylediler. Ekran PCB'sinin değişeceğini, maliyetinin yaklaşık 1000TL olacağını belirttiler. Bu ayardaki yeni televizyon fiyatlarının fazla olması sebebiyle yaptırmaya karar verdim.

Ekran PCB'si derken modülü kastediyorlar herhalde.
Yukarıda Opencell yani görüntü veren LCD panelin değişiminden bahsedilmiş.
Bence danışıp da karar vermeliydiniz.

B Çevrimdışı

berk77

Yeni Üye
9 Eki 2020
3
44
Ekran PCB'si derken modülü kastediyorlar herhalde.
Yukarıda Opencell yani görüntü veren LCD panelin değişiminden bahsedilmiş.
Bence danışıp da karar vermeliydiniz.
Haklısınız ancak yanlış anlaşılma olmuş. Bu konuyu TV'yi servise teslim ettikten sonra açtım.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı

İşi gerçekten bilen ve ''Dur kanka, tv yi bir şekilde tükkana getirtek de, sonra tüü kaka ölmüş bu diyerek üstüne konarık'' kötü niyeti olmayan insanların daha bakar bakmaz anlayacağı ve bu işin modül ile vs ile çözülmeyeceğini bildiği arızalar bunlar.

Ancak lazer makinede bypass edilebilir ki bu da zaten tamir değildir teknik olarak ve bunun bir istismar yöntemi olduğunu düşünürüm.

Yine de ustalarımızın görüşüne saygımız sonsuz, bir bildikleri vardır elbette diyorum :ok

albanez albanez Can abi ne dersin bu camın içindeki modülü değiştirme işine :kas

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

O yüzden sizi çok anıyorum ben :)

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
493
41
Ablamların Sony tvsinde benzer birşey olmuştu. Yatay mı, dikey mi tam hatırlamıyorum ama ekranın yarısında benzer şekilde çizgiler oluşmuştu. Servis, çok masraf çıkar, yaptırmaya değmez deyince ablamlar da öyle kullanmaya devam ettiler. Aylar sonra tv kendi kendine düzeldi ve hala sorunsuz şekilde kullanıyorlar.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt