Sony garanti şartları hakkında.........

H Çevrimdışı

hakancrm19

Yeni Üye
27 Eki 2018
42
39
Merhaba arkadaşlar sony xa1 ultra garantili cep telefonumun ön kamerası bir anda bozuldu bende 12.6.2019 tarihinde yetkili servise verdim. 14 gün olmasına rağmen yetkili servise yedek parça gelmediğinden yapamıyor telefonum orada bekliyor.Sağolsunlar bana yedek telefon verdiler işimi görüyor.Diyeceğim şu ki serviste kaç gün kalan telefonun değişimi yada iadesi yapılıyor ne yapayım?

H Çevrimdışı

hakancrm19

Yeni Üye
27 Eki 2018
42
39
merhaba, geçmiş olsun.

bildiğim kadarıyla 20 iş günü içerisinde ürünü onarmaları gerekiyor.. garanti koşullarını varsa kitapçığından kontrol edin.

internetten bende öyle okudum kullanım klavuzu kutusu herşeyi serviste bakalım hayırlısı.

E Çevrimdışı

Emre78

Aktif Üye
3 Ara 2018
389
45
Benim sony xperia m5 telefonda 2017 de aldıktan 2 hafta sonra kendi kendine kapanmaya kamerası donmaya başladı servise götürdüm 39 gün serviste kaldı yurtduşından yeni telefon geldi değişim yaptılar

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
onarım süresi azami 20 iş gündür.

Yılbaşı, bayramlar, hafta tatilleri (Cumartesi,Pazar) iş günü değildir.

bayram vs denk gelmezse bu süreç 28 gündür.

Hocam Cumartesi günü bu hususta iş günü sayılıyor. Servisin çalışıp çalışmaması önemli değil (Servis hafta bir gün çalışsa 20 hafta mı bekleyeceğiz?). Pratikte onu da yedirmeye çalışırlar ama iş ciddiye binerse kural böyle.

Detaylar değişik kanunlarda maalesef. Ulusal Bayram ve Genel tatiller kanununa göre "Hafta tatili Pazar günüdür. Bu tatil 35 saatten az olmamak üzere Cumartesi günü en geç saat 13.00'ten itibaren başlar" İş kanununa göre işçiye ".....yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir." Daha başka detaylar da var ama devlet dairesinin veya herhangi bir firmanın kendi mevzuatına göre cumartesi çalışmaması genele bir kural oluşturmuyor.

B Çevrimdışı

B-ROY7

Yeni Üye
1 May 2018
19
38
4857 İş Kanununun 46. maddesinin gerekçesinde “madde metninden, çalışılmadığı halde iş sürelerinden sayılan hallerle ilgili üçüncü fıkranın (a) bendinde yeni getirilen iş süreleri sistemine göre cumartesi günleri çalışılıp çalışılmadığına bakılmaksızın işgünü sayıldığından ve cumartesi günü yarım gün çalışılmasının da artık bir anlamı olmadığından, cumartesi gününe ilişkin cümle çıkarılmıştır” ifadesi yer almaktadır.

Cumartesi günü de iş günü sayılır.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,253
4857 İş Kanununun 46. maddesinin gerekçesinde “madde metninden, çalışılmadığı halde iş sürelerinden sayılan hallerle ilgili üçüncü fıkranın (a) bendinde yeni getirilen iş süreleri sistemine göre cumartesi günleri çalışılıp çalışılmadığına bakılmaksızın işgünü sayıldığından ve cumartesi günü yarım gün çalışılmasının da artık bir anlamı olmadığından, cumartesi gününe ilişkin cümle çıkarılmıştır” ifadesi yer almaktadır.

Cumartesi günü de iş günü sayılır.
Guncel Bilgilendirme icin tesekkurler. :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri