Sony Android Tv İlginç Kumanda Algılama Sorunu

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Sony Android tv ilginç kumanda algılama sorunu

ilk görüntüde kumandaya defalarca basmama rağmen tv tepki vermiyor.

Bu görüntüde ise kumadayı neredeyse tvnin içine sokacak kadar yaklaştırınca çalışıyor yani 5 cm uzaklıktan sonra çalışmıyor.

Kumandada hiçbir şekilde sorun yok. Sorun kesinlikle tvden kaynaklanıyor bunu tespit ettim. Birkaç kumanda var hepsinde aynı sorun var. Fabrika ayarları , yeni yazılım yükleme , hard reset denedim sorun hiçbir şekilde çözülmedi . Bazen üst üste bir kaç defa reset yaptıktan sonra çalışıyor. Bir kaç gün sonra aynı sorun olabiliyor. Özellikle Tvyi fişten çektiğimde bu sorun tekrar ediyor. Tvnin 2 yada 3 dakikalık bir hafızası var fişten çektikten sonra hafıza sıfırlanıyor . Bu da sorunumu çözmedi. .Yazılımdan olduğunu da sanmıyorum çünkü tvye yaklaşınca kumanda bazen çalışıyor açıyı bulduğum zaman..Sanki Tvnin üzerindeki alıcı göz tam iyi algılamıyor gibi çünkü bazen yakından da algılamıyor

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Bu sorun sonradan oluştuysa eğer tek aklıma gelen,tv verici ledin (diyeyim) ,beslemesinde bir sıkıntı olduğu,veya direncin değer kaybetmesidir.Emin değilim ama bildiğim kadarıyla besleme voltajları genelde 5Vtur,kontrol edilmesinde fayda var ,hatta soğuk lehim kontrolü de olabilir ,veya garantisi devam ediyorsa servise verilmeli en iyisi :ok

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Bu sorun sonradan oluştuysa eğer tek aklıma gelen,tv verici ledin (diyeyim) ,beslemesinde bir sıkıntı olduğu,veya direncin değer kaybetmesidir.Emin değilim ama bildiğim kadarıyla besleme voltajları genelde 5Vtur,kontrol edilmesinde fayda var ,hatta soğuk lehim kontrolü de olabilir ,veya garantisi devam ediyorsa servise verilmeli en iyisi :ok

Evet sonradan olmaya başladı özellikle tvnin fişini çekip bir kaç saat sonra açmaya çalıştığımda kumandanın çalışmadığını fark ettim. Bende Tvnin fişini çekmeden kullanmaya devam ettim. ( Android tvlerde kapatma tuşuna bastığınızda, televizyon ekranı kapandığında android işletim sistemi hala çalışıyor. Telefonun tuş kilidine girmesi gibi ) yani elektrik hala işletim siteminde aktif oluyor.Anladığım kadarıyla alıcıda güçle alakalı bir sorun var. Tvyi fişten çektip tekrar taktığımda alıcı aktif olmuyor sorun oluyordu. Fakat şu anda komple gitti. Sadece Kumandayla ekranın sol tarafından dibine girince işliyor . Aynı şekilde yakından tam karşıdan yada sağ taraftan yapınca tv algılamıyor. Bu arızanın tespitini kim yapacak . Mutlaka sony servisine mi vermek gerekir ?

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Garantisi bittiyse ,bildik-güvenilir bir yerede verilebilir tabii, başka kumandalarla da denediğini yazmışsın,acaba maymuncuk denilen kumandalarla deneme yaptınmı,çünkü bazende kumanda kaynaklı sorun da olabiliyor ,yani alıcının istdiği frekansı vermeyebiliyorlar,telefon ile kontrol edildiğinde kumandanın ledinin ışık yaydığı görülebiliyor ama frekans değiştiği için alıcı algılamada sorun yaşayabiliyor.
Kumandayı telefonun kamerasına tutup,tuşlara basıp kontrolü yapılıyor,biliyorsundur,genelde %90 sonuç alınıyor ama bazen aksaklıklar olabiliyor.
Benim aklıma gelenler bunlar ,ama sevgili adem , teknovest ve fikoloji de düşüncelerini yazarlar ,onlardan da fikir alabilirsin .
Bende etiketliyeyim dostlarımı bakalım,müsait olduklarında birşeyler karalarlar mutlaka :ok
A Adem Helvacı F fikoloji , TEKNOwest teknovest

A Çevrimdışı

alitan

Yeni Üye
13 Haz 2019
6
48
Sorun kesinlikle algılayıcının kablosu çıktığından kaynaklanıyor
Aynı sorunu yaşadım tv nin arkasını açtım kablonun çıkmış olduğunu fark ettim kabloyu takınca düzeldi

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
Garantisi bittiyse ,bildik-güvenilir bir yerede verilebilir tabii, başka kumandalarla da denediğini yazmışsın,acaba maymuncuk denilen kumandalarla deneme yaptınmı,çünkü bazende kumanda kaynaklı sorun da olabiliyor ,yani alıcının istdiği frekansı vermeyebiliyorlar,telefon ile kontrol edildiğinde kumandanın ledinin ışık yaydığı görülebiliyor ama frekans değiştiği için alıcı algılamada sorun yaşayabiliyor.
Kumandayı telefonun kamerasına tutup,tuşlara basıp kontrolü yapılıyor,biliyorsundur,genelde %90 sonuç alınıyor ama bazen aksaklıklar olabiliyor.
Benim aklıma gelenler bunlar ,ama sevgili adem , teknovest ve fikoloji de düşüncelerini yazarlar ,onlardan da fikir alabilirsin .
Bende etiketliyeyim dostlarımı bakalım,müsait olduklarında birşeyler karalarlar mutlaka :ok
A Adem Helvacı F fikoloji , TEKNOwest teknovest

Akıllı kumanda ile denemiştim. Ayrıca dediğiniz gibi telefon kamerasıyla da kontrol etmiştim. Görüşleriniz için Teşekkürler
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sorun kesinlikle algılayıcının kablosu çıktığından kaynaklanıyor
Aynı sorunu yaşadım tv nin arkasını açtım kablonun çıkmış olduğunu fark ettim kabloyu takınca düzeldi

Sizde de sorun tam olarak aynı şekilde yakından kumanda algılıyor uzaktan hiç tepki vermiyor şeklinde mi oluyordu?

Arka paneli tamamen mi çıkardınız yoksa sadece dış panel sökülerek lcd ekrana dokunmadan algılayıcı kısıma müdahele ediliyor mu ?

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
cihazın garantisi varsa fazla kurcalamayın, cihazın ır ledinde yani alıcı gözde sorun olabilir.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
cihazın garantisi varsa fazla kurcalamayın, cihazın ır ledinde yani alıcı gözde sorun olabilir.
Malesef garantisi bitti. Televizyonu da herkese de vermek istemiyorum. Belki arkadaşın dediği gibi alıcısı anakarttan çıkmış olabilir fakat sökme işleminde televizyona zarar verme durumu da var panel çok ince
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

kumandayı sökme şansınız varmı varsa önlü arkalı foto eklermisin

Akıllı kumanda ile de aynı sorun oluyor. Sol yakın köşeden algılıyor başka yerden algılamıyor

IMG_20190819_125740.jpg

IMG_20190819_125727.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt