SONY 65xf9005 tavsiye

M Çevrimdışı

mehmet50600

Yeni Üye
28 Ocak 2020
19
37
iyi günler uzun süredir tv araştırıyorum önceden samsung q60r55 ve sony 55xf9005 arasında kalmıştım. az daha para verip sony 65xf9005 almayı düşünüyorum. siyatı şuan 9289 tl diğer 65 inç modellerden samsung 65q6ra daha uygun fiyatlı 65q70 ve q80 daha pahalı. özellik olarak q70 den daha iyi nerdeyse q80 kadar özellikli diye söylemişti mediamarkt satış sorumlusu. bu paraya ve özellikler kıyaslandığında sony iyi bir seçim olurmu yada bu paralara daha performanslı bir öneri varsa değerlendiririm.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

birde madiamarkta samsung q70 de felan oynatılan videolar daha canlıydı renk ve keskinlik olarak sorumlu kişi aynı videoyu sony dede oynatsak aynı görüntü verir dedi oynatabiliriz dedi. bu konuda haklımı acaba.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Modelleri araştırmadım ama 9000 TL'ye kadar çıkacaksam QLED alırdım açıkçası. Ya da OLED. (Dikkatli kullanmak gerekir ama.)
55" Q8 modeli incelemiştim, tam hatırlamıyorum hangisiydi ama siyah performansı inanılmazdı. (Muhtemelen QE55Q80R idi. )

Android uygulama desteği bakımından Tizen'den ileride olabilir ama ben açıkçası Android TV'lerin o kadar performanslı olduğuna inanmıyorum.
Android box'lar kadar hızlı çalışmadıkları söyleniyor.

QLED panel ve Tizen iyi bir seçenek olurdu bence bu bütçeye. (9000 TL olarak düşündüm.)

Görüntü performansı konusuna gelecek olursak, her firmanın benzer ayarları olsa da arka planda parametreler farklı işliyor sonuçta.
Ama kumandalarını alıp ikisini de aynı ayar seviyelerine getirmeyi deneyebilirsiniz tabi.
Bir de TV'leri ikisini de tam karşıdan görecek şekilde izleyin. Yan yana kıyaslarken dahi.

Bir de QE55Q80R ile QE65Q60R'yi kıyasladığımda, direct LED aydınlatma ve gerçek 10 bit paneli ile 55Q80R'nin daha iyi olduğunu düşündüm.
Edge LED ile aydınlatılan bir panel direct LED ile aydınlatılan kadar kontrast performansı veremez diye biliyorum.
Diğer özelliklerini kıyaslamadım.

Ucuz fiyatları bulmak için şu iki siteyi araştırabilirsiniz, mağazalarda fiyat farkı biraz yüksek olabilir.

Adem Helvacı Adem Helvacı size bu konuda yardımcı olacaktır. Ben sadece fikrimi paylaşmak için yazdım, yazdıklarımda doğru olmayan bilgiler olabilir.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,242
Her iki paneli aynı anda aynı içerikte aynı resim kalitesine getirmek hele hele Samy ve Sony de mümkün değildir

Bazı üreticilerin eskiden beri gelen ve adeta bir kanun gibi yada gelenek gibi hale gelen "renk" kriterleri vardır

>>Samsung; "blueish" dediğimiz tonlama yapar!
bu günlük stüdyo tipi ve diğer hemen hemen tüm içerikler de,spor da dahil daha uygun ve pratik de daha
doğal gibi gelen "cold" tonlama yapar...

>>Sony ise taa CRT zamanın dan beri hep "reddish" tonlama yapar ve "FILM" hariç her bir şey de pempe&kırmızı
tonlamalı olarak günlük normal izleme de ki "cold" tonlamaya erişemez ve FILM de ise(Hollywood yapımları
tabi ki!!!) Sony çok daha güzel iş çıkarır;hele de bir Bluray kullanıcı iseniz:ok

>>Bahsettiğiniz iki paneli yan yana koyarsanız,insan gözü bu denli hassas veya Kartal gözü gibi olmadığı
için sizi aldatır!!

Not;o Rtings gibi sitelere de sakın güvenmeyin ltf!
O işlerin perde arkası vardır sizler göremezsiniz bunları,yani kısaca ben "marketing" diyeyim siz belki anlarsınız!

Samy Q6/7/8/9 aslında hepsi aynıdır!
Çin li QLED panel alıyor Samsung dan ama böyle çakallıklar yapmıyor,herifler Çin li yaw ama yapmıyor!

bir takım hileler ile ve özellikle servis menüsünden ayrlar ile oynanarak farklı manzara veriyor gösteriliyor
ki böyle "numaraları" hem Sony hem de Samy çok güzel hallediyor!

ancak pratik kullanım da Q9 en iyisi gibi gözükse de Z9 da en iyisi o zaman!
iyi de bunlar mayak paralar,bana göre yine de değermi peki?? kesinlikle değmez!

>Şimdi soru şu olmalıdır? kullanıcı ne tip bir yapıda dır,ağırlık ne izlenecektir,FILM olayı nedir!
ext.cihazlar bağlanacakmı dır,PC dahil?

>yok ben sadece TV arıyorum oturup maç,malum diziler,arada bunların verdikleri film leri izlerim
diyorsanız ve cold/blue(genel de bu insanlara daha güzel gelir!) Samy tercih edin,FILM olayını özellike
"24fps" izleyecekseniz Sony alın!

>donanım olarak bu panellerin ne FALD olması nede en üst seviye diye satılması onu çok iyi yapmıyor!

M Çevrimdışı

mehmet50600

Yeni Üye
28 Ocak 2020
19
37
Modelleri araştırmadım ama 9000 TL'ye kadar çıkacaksam QLED alırdım açıkçası. Ya da OLED. (Dikkatli kullanmak gerekir ama.)
55" Q8 modeli incelemiştim, tam hatırlamıyorum hangisiydi ama siyah performansı inanılmazdı. (Muhtemelen QE55Q80R idi. )

Android uygulama desteği bakımından Tizen'den ileride olabilir ama ben açıkçası Android TV'lerin o kadar performanslı olduğuna inanmıyorum.
Android box'lar kadar hızlı çalışmadıkları söyleniyor.

QLED panel ve Tizen iyi bir seçenek olurdu bence bu bütçeye. (9000 TL olarak düşündüm.)

Görüntü performansı konusuna gelecek olursak, her firmanın benzer ayarları olsa da arka planda parametreler farklı işliyor sonuçta.
Ama kumandalarını alıp ikisini de aynı ayar seviyelerine getirmeyi deneyebilirsiniz tabi.
Bir de TV'leri ikisini de tam karşıdan görecek şekilde izleyin. Yan yana kıyaslarken dahi.

Bir de QE55Q80R ile QE65Q60R'yi kıyasladığımda, direct LED aydınlatma ve gerçek 10 bit paneli ile 55Q80R'nin daha iyi olduğunu düşündüm.
Edge LED ile aydınlatılan bir panel direct LED ile aydınlatılan kadar kontrast performansı veremez diye biliyorum.
Diğer özelliklerini kıyaslamadım.

Ucuz fiyatları bulmak için şu iki siteyi araştırabilirsiniz, mağazalarda fiyat farkı biraz yüksek olabilir.

Adem Helvacı Adem Helvacı size bu konuda yardımcı olacaktır. Ben sadece fikrimi paylaşmak için yazdım, yazdıklarımda doğru olmayan bilgiler olabilir.

Teşekkürler yorumunuz için 55Q80R fiyatına 65 sony alınıyor aynı paraya alınabilirlik konusunda sony parasının hakkını veriyor gibi geldi. bütçe 9000 leri zorlasamda o paraya 55Q80R almak yerine 65 direct ledli sony daha mantıklı geliyor aynı paraya 65Q60R de sony den biraz daha uygun hatta ancak sony daha önde gibi geliyor

Her iki paneli aynı anda aynı içerikte aynı resim kalitesine getirmek hele hele Samy ve Sony de mümkün değildir

Bazı üreticilerin eskiden beri gelen ve adeta bir kanun gibi yada gelenek gibi hale gelen "renk" kriterleri vardır

>>Samsung; "blueish" dediğimiz tonlama yapar!
bu günlük stüdyo tipi ve diğer hemen hemen tüm içerikler de,spor da dahil daha uygun ve pratik de daha
doğal gibi gelen "cold" tonlama yapar...

>>Sony ise taa CRT zamanın dan beri hep "reddish" tonlama yapar ve "FILM" hariç her bir şey de pempe&kırmızı
tonlamalı olarak günlük normal izleme de ki "cold" tonlamaya erişemez ve FILM de ise(Hollywood yapımları
tabi ki!!!) Sony çok daha güzel iş çıkarır;hele de bir Bluray kullanıcı iseniz:ok

>>Bahsettiğiniz iki paneli yan yana koyarsanız,insan gözü bu denli hassas veya Kartal gözü gibi olmadığı
için sizi aldatır!!

Not;o Rtings gibi sitelere de sakın güvenmeyin ltf!
O işlerin perde arkası vardır sizler göremezsiniz bunları,yani kısaca ben "marketing" diyeyim siz belki anlarsınız!

Samy Q6/7/8/9 aslında hepsi aynıdır!
Çin li QLED panel alıyor Samsung dan ama böyle çakallıklar yapmıyor,herifler Çin li yaw ama yapmıyor!

bir takım hileler ile ve özellikle servis menüsünden ayrlar ile oynanarak farklı manzara veriyor gösteriliyor
ki böyle "numaraları" hem Sony hem de Samy çok güzel hallediyor!

ancak pratik kullanım da Q9 en iyisi gibi gözükse de Z9 da en iyisi o zaman!
iyi de bunlar mayak paralar,bana göre yine de değermi peki?? kesinlikle değmez!

>Şimdi soru şu olmalıdır? kullanıcı ne tip bir yapıda dır,ağırlık ne izlenecektir,FILM olayı nedir!
ext.cihazlar bağlanacakmı dır,PC dahil?

>yok ben sadece TV arıyorum oturup maç,malum diziler,arada bunların verdikleri film leri izlerim
diyorsanız ve cold/blue(genel de bu insanlara daha güzel gelir!) Samy tercih edin,FILM olayını özellike
"24fps" izleyecekseniz Sony alın!

>donanım olarak bu panellerin ne FALD olması nede en üst seviye diye satılması onu çok iyi yapmıyor!

teşekkürler yorumunuz için . dizi film seyrediyorum tvde maç çok değil ama olursada seyrederim. daha çok yabancı dizi film ve tv kanallarına bakıyoruz. Q ların 6 serisi 65 inc sony fiyatında sonymi daha mantıklı q60r mi aynı inch katagorisinde . yoksa bu paralara q80r da var ancak 55 inch hatta oledlerde var 55 inc işte önemli olan 65 de bu tv alınırmı yada 65 yerine 55 oled yada samsung un q serisinemi bakılmalı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Teşekkürler yorumunuz için 55Q80R fiyatına 65 sony alınıyor aynı paraya alınabilirlik konusunda sony parasının hakkını veriyor gibi geldi. bütçe 9000 leri zorlasamda o paraya 55Q80R almak yerine 65 direct ledli sony daha mantıklı geliyor aynı paraya 65Q60R de sony den biraz daha uygun hatta ancak sony daha önde gibi geliyor

Bahsettiğim QLED panel kontrast konusunda Sony LCD'den daha iyi iş çıkarır muhtemelen.
Aradaki 10 inçlik fark için o fiyata LCD panel almazdım açıkçası.
Film izleyecekseniz eğer siyah performansı, hareketli sahne performansı sizin için önemli.
Örnek verdiğim model zaten 100-120 Hertz tazeleme hızında bir panel.
Sony'den pek eksik kalacağını sanmıyorum.
10 inç küçük olsun ama LCD'nin falsoları olmasın derim ben.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
teşekkürler yorumunuz için . dizi film seyrediyorum tvde maç çok değil ama olursada seyrederim. daha çok yabancı dizi film ve tv kanallarına bakıyoruz. Q ların 6 serisi 65 inc sony fiyatında sonymi daha mantıklı q60r mi aynı inch katagorisinde . yoksa bu paralara q80r da var ancak 55 inch hatta oledlerde var 55 inc işte önemli olan 65 de bu tv alınırmı yada 65 yerine 55 oled yada samsung un q serisinemi bakılmalı

Bence siyahlar ve kontrast konusunda QLED daha iyi iş çıkarır.
En iyisi bu konuda OLED fakat onu da dikkat ederek kullanmanız gerekir.
Logo izi kalma gibi durumlar mevcut. Açık unutmaya gelecek bir panel değil. Sonra ekrandaki izleri silmek için uğraşırsınız.
Sorunlarıyla başa çıkarım diyorsanız en iyi seçenek OLED'dir.
Bence 9000 TL bu devirde LCD'ye saymak mantıklı gelmiyor. İlla 9000 vereceksem bir TV'ye QLED veya OLED bakardım.

Bu kişisel görüşüm tabi, uzman tavsiyesi değil.
Aradaki 10 inçlik farkı çok kafaya takmayın derim. (Ciddi izleme mesafeniz yoksa.)
İzleme mesafeniz kaç metre bu arada?

M Çevrimdışı

mehmet50600

Yeni Üye
28 Ocak 2020
19
37
Bence siyahlar ve kontrast konusunda QLED daha iyi iş çıkarır.
En iyisi bu konuda OLED fakat onu da dikkat ederek kullanmanız gerekir.
Logo izi kalma gibi durumlar mevcut. Açık unutmaya gelecek bir panel değil. Sonra ekrandaki izleri silmek için uğraşırsınız.
Sorunlarıyla başa çıkarım diyorsanız en iyi seçenek OLED'dir.
Bence 9000 TL bu devirde LCD'ye saymak mantıklı gelmiyor. İlla 9000 vereceksem bir TV'ye QLED veya OLED bakardım.

Bu kişisel görüşüm tabi, uzman tavsiyesi değil.
Aradaki 10 inçlik farkı çok kafaya takmayın derim. (Ciddi izleme mesafeniz yoksa.)
İzleme mesafeniz kaç metre bu arada?

İzleme mesafem 3-4 metre kadar. sony 55 ile 65 arasında 3000 TL Fark var değermi o farka onuda düşünüyorum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
2 TV de %99 birbirinin aynısı. (55XF9005 ve 65XF9005)
10 inç fark için 3000 TL ödemek yazıktır bence hocam.
Hani modellerden biri LCD diğeri QLED & OLED olsa neyse de, ikisi de LCD.
10 için için 3000 lira daha verilmez 65XF9005'e.

Ayrıca 3-4 metre mesafe 65 inç için yetersiz gelebilir. Bilginiz olsun.
Ekranı köşeden köşeye tam görebildiğinize emin olun.
Yani izlerken köşeler dışarıda kalırsa izlediğiniz içeriğe dikkatinizi veremeyebilirsiniz.

M Çevrimdışı

mehmet50600

Yeni Üye
28 Ocak 2020
19
37
2 TV de %99 birbirinin aynısı. (55XF9005 ve 65XF9005)
10 inç fark için 3000 TL ödemek yazıktır bence hocam.
Hani modellerden biri LCD diğeri QLED & OLED olsa neyse de, ikisi de LCD.
10 için için 3000 lira daha verilmez 65XF9005'e.

Ayrıca 3-4 metre mesafe 65 inç için yetersiz gelebilir. Bilginiz olsun.
Ekranı köşeden köşeye tam görebildiğinize emin olun.
Yani izlerken köşeler dışarıda kalırsa izlediğiniz içeriğe dikkatinizi veremeyebilirsiniz.

bencede değmez gibi ancak 10 inc de 26 cm eder baya büyütüyor. bir kere alınır diye büyük olsun odayı değiştirince iyi olur diye düşünüyorum .
peki 65 olarak direct led ve 100-120 hz başka alınabilecek tv varmı 8-10 bin bandında q70 ve q80 baya pahalı q60 ada değmez diye düşünüyorum

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
bencede değmez gibi ancak 10 inc de 26 cm eder baya büyütüyor. bir kere alınır diye büyük olsun odayı değiştirince iyi olur diye düşünüyorum .
peki 65 olarak direct led ve 100-120 hz başka alınabilecek tv varmı 8-10 bin bandında q70 ve q80 baya pahalı q60 ada değmez diye düşünüyorum
İzleme mesafesini artıracağınız kesin ise 65 bakın tabi ama ihtimalse eğer ihtimale göre masraf yapmayın derim.
Philips'e bakayım dedim ama 65" ve 100 Hertz VA panel göremedim.
Bir de Philips'in servis ve yazılım kısmı insanı kanser edebilir. Resim kalitesi iyidir Philips'te ama, yazılımı geçmişten şaibeli.

100 Hertz, VA, 65" olunca Samsung ve Sony dışında bir alternatif görünmüyor.
Sadece panel alırım diyorsanız belki Grundig gibi markalarda vardır ama onlar da mühendislik olarak Sony ve Samsung'a ne kadar yakındır bilmiyorum.
albanez albanez Grundig almıştı sanırım 100 Hertz. :hmm

Ya 65 inçten vazgeçeceksiniz ya da piyasadaki mevcut modellerden birini alacaksınız. Ama ben LCD'ye 9000 vermezdim açıkçası.
2020 model TV'ler ne zaman piyasaya girer bilmiyorum.

M Çevrimdışı

mehmet50600

Yeni Üye
28 Ocak 2020
19
37
İzleme mesafesini artıracağınız kesin ise 65 bakın tabi ama ihtimalse eğer ihtimale göre masraf yapmayın derim.
Philips'e bakayım dedim ama 65" ve 100 Hertz VA panel göremedim.
Bir de Philips'in servis ve yazılım kısmı insanı kanser edebilir. Resim kalitesi iyidir Philips'te ama, yazılımı geçmişten şaibeli.

100 Hertz, VA, 65" olunca Samsung ve Sony dışında bir alternatif görünmüyor.
Sadece panel alırım diyorsanız belki Grundig gibi markalarda vardır ama onlar da mühendislik olarak Sony ve Samsung'a ne kadar yakındır bilmiyorum.
albanez albanez Grundig almıştı sanırım 100 Hertz. :hmm

Ya 65 inçten vazgeçeceksiniz ya da piyasadaki mevcut modellerden birini alacaksınız. Ama ben LCD'ye 9000 vermezdim açıkçası.
2020 model TV'ler ne zaman piyasaya girer bilmiyorum.

BU TV NASIL TOSHİBA OLED65İNC

BU TV NASIL TOSHİBA OLED65İNC

Geri
Üst Alt