Sokağınızda fiber var ama binanızda yok mu? Yöneticiniz cahil olabilir.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Daha ne olsun fibere ne gerek var netgalaksi 100 mbps yi 119 liraya veriyor sanirim
Hocam öyle deme. VDSL ile 8 mbit upload bile mucizeyken Fiber ile 20 ve 50 upload seçenekleri geliyor. Hatta teorik olarak download kadar upload da verebilirler. Gelecekte belki en azından. Fırsat varsa döşenmeli mutlaka.

Ayrıca olur da binanıza işi internet üzerinden işleyen birisi yaşamaya gelirse mesela benim gibi, müşterisinin oyununda kritik müdahale gerektiğinde 10GB veriyi 3 dakikada indirebilme şansı olur. Şu an ben 7-8 dakikada indiriyorum ama VDSL ile 15 dakikadan az sürmez. Yeri geliyor 30-40GB veri indirmek gerekebiliyor.

Veya gecikmiş video işi geliyor. Geceden yüklüyorlar sabahtan indirip yayınlamam gerekiyor mesela. Proje boyutu 40-80GB arası olabiliyor. Sabah 4 gibi kalkıp yetiştirmek zorunda kalıyorum. İndirdikten sonra bir de render mevzusu var ki düşman başına. Ekonomik durum yüzünden o projeyi 15-20 dakikada renderleyebilecek donanımlara 3000 dolar veremediğimden yine 2-3 saat de render bekliyorum.

Konu teknoloji olduğunda matbaada olduğu gibi en geriden değil en önden koşmak gerekiyor sorgusuz sualsiz. Bu gün ihtiyaç olmayabilir ama yarının garantisi yok. Özellikle de elde basit bir fırsat varken ve telafisi zorken kesinlikle kaçırmamak gerekiyor.

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Adamların kafası basmıyor işte hayatlarında birşey görmemişler teknolojik gelişmelerin getirdiği rahatlık,

Teknolojik gelişmelere bağlı yapılan hizmetleri işleri bu hükümet yaptı sanıp oy veriyorlar..

Eskiden teknolojik alt yapı yoktu müsait değildi imkanlar el vermiyordu tüm dünyada aynı sistem vardı..

Bence mevcut hükümetin ömrünün uzun olması 2000'li yıllardan sonra teknolojinin gelişmesi.

Buna bağlı hizmet kalitesinin arması Teknoloji sayesinde yaşanan konfor birşey görmeyince insan..

Günümüzde teknoloji sayesinde yapılan hizmetlerin neden 80'ler de 90'lar da yapmadılar diyor amcalar :kiskis
Iphone'u Türkiye'ye malum kişinin getirdiğini savunan topluluk var. Bir de öyle savunuyorlar ki acaba ben mi yanlış biliyorum ikilemine düşüyorsun.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Adamların kafası basmıyor işte hayatlarında birşey görmemişler teknolojik gelişmelerin getirdiği rahatlık,

Teknolojik gelişmelere bağlı yapılan hizmetleri işleri bu hükümet yaptı sanıp oy veriyorlar..

Eskiden teknolojik alt yapı yoktu müsait değildi imkanlar el vermiyordu tüm dünyada aynı sistem vardı..

Bence mevcut hükümetin ömrünün uzun olması 2000'li yıllardan sonra teknolojinin gelişmesi.

Buna bağlı hizmet kalitesinin arması Teknoloji sayesinde yaşanan konfor birşey görmeyince insan..

Günümüzde teknoloji sayesinde yapılan hizmetlerin neden 80'ler de 90'lar da yapmadılar diyor amcalar :kiskis
Maalesef tamamen öyle. Bunun bide teknoloji düşmanı olan versiyonları da en küçük kalp çarpıntısında "ambulansı ara" diyorlar. Dur hemen mektup göndereyim diyesim gelmişti.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
6A99CAF7-B8E9-405B-A702-B9DBC074C106.jpg

B Çevrimdışı

beratozguner

Aktif Üye
25 Mar 2021
101
31
Ben daha komik bir olay söyleyeyim. Daha yeni ev aldım ve evde fiber kablosunu gördüm tabi emlakçıda var demişti. Neyse taşındık evde fiber var doğru ancak binaya dışarıdan fiber gelmemiş. Binada oturan arkadaşlar alt yapı olmamasına rağmen gelen fiberci ekibe çektirmişler bina içi fiberi. Alt yapı gelince bağlanır ne de olsa diyerek.

Çok iyi ve öngörülü bir harekette bulunmuşlar. Fiber çektirmek çok kolay bir işlem. Bence günümüzde adsl, vdsl gibi hatlar yerine fiber kullanmak çok mantıklı.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Apartmanın icerisinde fiber kutusu var ama daireme sorgulama yapmak istediğimde fiber olmadigini söylüyor bununla ilgili ne yapiliyor basvuru ozel hat mi. Gerçi suanda 90 megabit hız alıyorum

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Apartmanın icerisinde fiber kutusu var ama daireme sorgulama yapmak istediğimde fiber olmadigini söylüyor bununla ilgili ne yapiliyor basvuru ozel hat mi. Gerçi suanda 90 megabit hız alıyorum
Şu anlık bizde de öyle. Yeni takıldıysa bölgedeki altyapı çalışması bitene kadar yok gözükecektir. Uçtan uca bağlantı bitmeden tanımlanmıyor. Uzun süredir varsa "şikayet oluşturmak istiyorum" cümlesiyle konuya girerseniz, çağrı merkezi çalışanından ileriye gidecektir söyledikleriniz. İnceleme talebinizi falan sonrasında dile getirin mutlaka.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Şu anlık bizde de öyle. Yeni takıldıysa bölgedeki altyapı çalışması bitene kadar yok gözükecektir. Uçtan uca bağlantı bitmeden tanımlanmıyor. Uzun süredir varsa "şikayet oluşturmak istiyorum" cümlesiyle konuya girerseniz, çağrı merkezi çalışanından ileriye gidecektir söyledikleriniz. İnceleme talebinizi falan sonrasında dile getirin mutlaka.
Suanda ping 8 upload 8 download 90 olunca çokta ses etmiyorum netspeed kullaniyorum. 134 tl ye gecis yaptılar şimdi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt