Sokağınızda fiber var ama binanızda yok mu? Yöneticiniz cahil olabilir.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bu konuyu biraz eleştiri yapmak için açıyorum. Zira buraya taşınmadan evvel yaşadığım Düzce'deki iki farklı binada da yan veya karşı binalarda fiber varken ben ADSL veya VDSL kullanabiliyordum. Bu konunun çözümü için "bilinçsizce" şikayetvar.com konuları falan açıyordum. Tabi çağrı merkezinden de "Dilekçe hazırlayıp bölge müdürlüğüne vermelisiniz" gibi cevaplar alıyordum ve dilekçe de bir halta yaramıyordu açıkçası. Sadece bir kere denedim ve telefonla bile dönüş alamadım.

Velhasıl şu an bulunduğum dairede Vodafone GPon Fiber hat var. Benden önceki kiracılardan biri de Vodafone'un bir biriminde yöneticiymiş ve o dönem çekilmiş. Bütün bina başvurup kullanabiliyor mu bilmiyorum ama şu an 3 dairede hat mevcut.

Ve tekrar velhasıl sokağa Turkcell Superonline da kendi altyapısını döşedi. Aynı gün içerisinde kapım çalındı ve yöneticiyle görüşmek istendiği söylendi. Tabi Genç, Yakışıklı ve Karizmatik Yönetici olarak ben hemen "Buyrun, benim" dedim. Binaya altyapı döşemek istediklerini tamamen ücretsiz olduğunu falan söylediler ve tabiki "Vodafone fiber var, gerek yok" da demedim, "Ortalık kırılıp dökülecek, zaten internet yok mu bu binada" falan da demedim eski yönetici yaşlı amcacık gibi. Zira kendisi bizzat bu ikinci cümleyi kurdu bana. Bu ülkenin bu hale gelmesinden de sorumlu olan insanlar ordusunun bir mensubudur bu amcalar genellikle biliyorsunuz.
Ben de tabi "Yetki bende abi" dedim ve güldüm. :hoba1

Ben bu konuyu açarken de an itibariyle sokaktan bina içerisine kutu yerleştirme ve katlar arası hat döşemesi yapılıyor.

IMG_0599.jpg

Şu an dört yol ağzına kadarki bölümde yani sokak komşum olan 4 bina var ve bir tek bize çekileceği emri gelmiş. Diğerlerinden herhangi bir talep olmamış. Aşağıdaki arkadaşın kastettiği "talep olmadı" ibaresi de "yönetici onay vermedi" anlamına geliyormuş. Yetkilinin düzeltmesi.

Bu arada diğer üç binada Vodafone Fiber de yokmuş, biz de ana caddeden alıyormuşuz. İsteseler de Vodafone Fiber çektiremiyorlarmış zaten de asıl mesele halihazırda fiber hat yokken bile bunu kabul etmiyor olmaları. Bu arada altyapı sadece ADSL destekliyor. Sorgulanınca maksimum 14 download 1 upload gözüküyor. Yani alternatifi olmayan bir konuya bile onay vermeyecek kadar cahil bir yönetim mevcut her birinde.

Bu gün fark ettiğim durum bu. Sizlerin de aydınlanmasını istedim. İnternette araştırdığımda da ara sıra "Hat çekilirken eski oturanlar tarafından onay verilmemiş olabilir" yorumlarını görüyordum. Bu yorumların kesinlikle doğru olduğunu ve ISS'lerin bu konunun suçlusu olmadığını belirtmek istedim.

Size geldiklerinde onaylamak bir cümlenize ve bir imzanıza bakıyor (eğer yöneticiyseniz). Ama eğer onaylanmamışsa sokaktaki hattı binaya taşımak için binada kaç tane o operatörün abonesi olduğunu imzalandırarak dilekçe hazırlayıp firmayı buna ikna etmeniz gerekiyor.

Dipnot:
Dairelere bakır değil fiber hat döşeniyor. Fiber hattın daireye kadar gelmesini lüks olarak gören yorumlara aldırış etmemek gerekiyormuş. Fiber damarları klasik bakır kablolardan daha uyguna çekiliyormuş. Aynı şekilde bu kablolar minimum 2500Mbps olmak üzere şu an çekilen hat için söylenirse 10.000Mbps interneti destekliyorlar. Şu anda da Superonline 500 Mbps internet aylık 200₺. Komşu binaların 14 Mbps internete güncel başvuruyla ortalama 140₺ ödeyeceklerini göz önünde bulundurursak 500Mbps için 200₺ pek de pahalı sayılmaz.

04FB5789-7618-469D-A5F4-650820787C69.jpg

İnterneti sadece oyuncak sananlara selam olsun!

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Ayıp oluyor beyler fiberiniz var anladık olmayanlar ne yapsın nispet yapmayın :kiskis vdsl 30 senede geldi..

Fiber hiç gelmez gelse de ben görmem müstakil evlere fiber çekmiyor namussuzlar :haha

S Çevrimdışı

Sakar 

Aktif Üye
20 Mar 2022
54
Yenidoğan'da da SO fiber hat çekiyordu. Oturduğum binanın önünü de kazmaya başladıklarında bina girişine de küçük bir çentik koydular. Aha bize de geliyor , 200 mbit hız alıcam diye seviniyordum. Ama 2 hafta sonra binaya fiber kutusu koymadıkları için güncel çalıştığı yeri bulup şefleri ile konuştuğum da yöneticinin istemediğini , hatta binadan kovulduklarını öğrendim.
İlk bina toplantısında yöneticiye bunu sorduğum zaman çok bilmiş bir şekilde : sen bunları bilmezsin yiyenim. Fazla kurcalama otur dersine çalış deyince benim şarteller attı tabi ki. Albay emeklisi olduğundan fazla üstüne gitmedim. Neymiş , duvarlara dev gibi delik açıyorlarmış , çok elektrik yakıyormuş da aidat paralarını arttırmak istemiyormuş. Öyle bir şey yok ; binanın girişine bir tane kutu koyulacak oradan da dairelere hat çekilecek, olsa olsa aylık 10 liralık elektrik kullanır dedim. Israrcı davranınca inanmazsınız bana F*töcu dedi. Öğrenci olduğumuz için kararı ev sahibi verecek deyip bizi saf dışı bıraktı ve binaya fiberi çektirmedi.
Telekom altyapısında Turknet'e 100 lira veriyorduk. 100 mbit hıza 100 lira vermektense 200 mbit hıza 180 lira vermeye razıydım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
En fazla ne hiz aliyor vdsl abi
Santral saha dolabına yakınlığına değişken olmakla beraber 35-100 arası değişken destekliyor..
70-75mbit üstü zor.
ISS kaynaklı hız sabitleme olmazsa santral yakınsa 85-90 arası max vdsl hızı rahat alınıyor Başkan..

Turknet de max 90'dı 85'e sabitlediler 82-83 aldım en son 90 gördüm ..

3349352394293414-bFF4C35Fd388498a951da1f0.png

Nete gelen zamdan sonra TT'ye geçtim 50'lik paket mecburi 75 lik yok 100 var onu vermiyor TT..

N Çevrimdışı

NBKpro 

Aktif Üye
15 May 2021
191
Sokağa superonline çektiler ama sokakta hiçbir binada yok bildiğim kadarıyla. Sadece sokağın başındaki işyeri deposunda var ama bütün sokağı baştan aşağı geçiyor. Bunun için dilekçe versek, binaya kurarlar mı acaba ? Binada VDSL var. Hiçbir fiber altyapı yok.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Sokağa superonline çektiler ama sokakta hiçbir binada yok bildiğim kadarıyla. Sadece sokağın başındaki işyeri deposunda var ama bütün sokağı baştan aşağı geçiyor. Bunun için dilekçe versek, binaya kurarlar mı acaba ? Binada VDSL var. Hiçbir fiber altyapı yok.
Direkt yöneticinin hazırlayacağı dilekçeyle etkili oluyor falan diyorlar ama bilmiyorum.

Albay emeklisi olduğundan fazla üstüne gitmedim.
Bunu okurken bir an aynı binada mı oturuyorduk acaba dedim. Bir önceki yaşadığım binanın yöneticisi de emekli albaydı ve sokağa hat çekilirken bize çekilmemişti. :hoba1

Düzce/Cedidiye

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Direkt yöneticinin hazırlayacağı dilekçeyle etkili oluyor falan diyorlar ama bilmiyorum.

Bunu okurken bir an aynı binada mı oturuyorduk acaba dedim. Bir önceki yaşadığım binanın yöneticisi de emekli albaydı ve sokağa hat çekilirken bize çekilmemişti. :hoba1

Düzce/Cedidiye
Bu gerici zihniyet yüzünden ülke battı hiç yoktan başımıza iş çıkar ne gerek var ..

Kapına kadar gelmiş fiber çektirsene kardeşim binanın fiyatı arttıran birşey faydası var zararı yok :hihi

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bu gerici zihniyet yüzünden ülke battı hiç yoktan başımıza iş çıkar ne gerek var ..

Kapına kadar gelmiş fiber çektirsene kardeşim binanın fiyatı arttıran birşey faydası var zararı yok :hihi
Çıldırıyorum ve gerçekliğine inanmakta zorlanıyorum gerçekten bu durumun :hihi

Hakikaten bir insan nasıl bu kadar sığ kafalı olabilir? Bu kadar sığ kafalı birine bu yetki nasıl verilebilir?
Gerçi kimlere ne yetkiler veriliyor.. Hey yavrum hey :hoba1

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33
Santral saha dolabına yakınlığına değişken olmakla beraber 35-100 arası değişken destekliyor..

ISS kaynaklı hız sabitleme olmazsa santral yakınsa 85-90 arası max vdsl hızı rahat alınıyor Başkan..

Turknet de max 90'dı 85'e sabitlediler 82-83 aldım en son 90 gördüm ..

3349352394293414-bFF4C35Fd388498a951da1f0.png

Nete gelen zamdan sonra TT'ye geçtim 50'lik paket mecburi 75 lik yok 100 var onu vermiyor TT..
Daha ne olsun fibere ne gerek var netgalaksi 100 mbps yi 119 liraya veriyor sanirim

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Çıldırıyorum ve gerçekliğine inanmakta zorlanıyorum gerçekten bu durumun :hihi

Hakikaten bir insan nasıl bu kadar sığ kafalı olabilir? Bu kadar sığ kafalı birine bu yetki nasıl verilebilir?
Gerçi kimlere ne yetkiler veriliyor.. Hey yavrum hey :hoba1
Adamların kafası basmıyor işte hayatlarında birşey görmemişler teknolojik gelişmelerin getirdiği rahatlık,

Teknolojik gelişmelere bağlı yapılan hizmetleri işleri bu hükümet yaptı sanıp oy veriyorlar..

Eskiden teknolojik alt yapı yoktu müsait değildi imkanlar el vermiyordu tüm dünyada aynı sistem vardı..

Bence mevcut hükümetin ömrünün uzun olması 2000'li yıllardan sonra teknolojinin gelişmesi.

Buna bağlı hizmet kalitesinin arması Teknoloji sayesinde yaşanan konfor birşey görmeyince insan..

Günümüzde teknoloji sayesinde yapılan hizmetlerin neden 80'ler de 90'lar da yapmadılar diyor amcalar :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt