Sofbenin bağlı olduğu prizde erime

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
Sohpen prize takilmaz..
O prizi iptal edip tekli sigorta takarak sorunu cozebilirsin birdaha basina gelmez

Priz -fis her ne kadar 16amper olsada vidalarindaki ufak bir gevseklik boyle isinarak erimeye sebep olur
3*1.5 kullanmandada sakinca yok yeterli sohpen icin

Baglantilarindan biri zayif oldugu icin zamanla isinarak ermis sorun sadece bu tabi kablonun antigron oldugunu dusunuyorum ttr de olur baslarina pabuc koyarsan sıkıntı cikarmaz

3*1.5 antigron ve ttr kablo 30 derecede 14 amper elektirik tasir
Ttr kablonun 14 amper tasiyabilmesi icin baslarina pabuc takilmasi gerekir boyle dusuk guclerde ttr antigron cokta farketmiyor sadece pabuc takmak gerek b tipi 16a sigorta isinizi cozecektir ayrica

1.5mm kablo 14 ile 18amper arasinda calisir 30 derece kablo sicakliginda
16amper b tipi sigorta takmaniz zaten kisa devre asiri akim vb seylerde elektirigi keser
Hocam şu sigorta işinde 10 mu 16 mı bir karar veremedim. Bu arada pabuc nedir? Sofbenin kendi kablosuda 3 x 1.5 mm2 fabrikasyon bu şekilde geldi.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Hocam şu sigorta işinde 10 mu 16 mı bir karar veremedim. Bu arada pabuc nedir? Sofbenin kendi kablosuda 3 x 1.5 mm2 fabrikasyon bu şekilde geldi
10 amper ilk start aldiginda 1 2 sn icinde sigortayi attirabilir full kademede dusuk kademelerde atmaz bunu bilmek icin amper olcmek gerekir 16 amper koymaniz uygun olacaktır zaten herhangi bir sikintida sigortaniz atar 2.5 luk kablo kullanirsanizda 16amper sigorta koymaniz gerekir sigorta secmi yaparken standartlar goz onune alinmaz orda 25amper sigorta kullaniliyor burda 32amper gibi

Sigorta secmi cihazi korumak icin takilmaz tesisati korumak icin takilir

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
% e = ( 200 x L x Nt ) / ( S x U x U x q )
Motor kolon veya linye hatlarında 3 den küçük olmalı
Aydınlatma kolon hatlarında (monofaze sistem) 1,5 dan küçük olmalı

q= Öz iletkenlik (Cu için 56 m/ohm.mm²)
Nt= Toplam güç (w)
S= İletken kesiti (mm²)
U= Kullanılan Besleme Gerilimi (volt)
L= İletken Buyu (mt.)

İşin mühendisleri bu formülle hesaplayıp uygun olanın altına imza atıyorlar. Yönetmeliklere de uygun olmuş oluyor.
% e = ( 200 x L x Nt ) / ( S x U x U x q )
% e = ( 200 x 10 x 1500 ) / ( 1,5 x 220 x 220 x 56 )
% e = ( 3.000.000 ) / ( 4.065.600 )
% e = 0,7378 < 1,5

10 metre 1,5 mm² kesitli kablo kullansan bile uygun. Prizlere içinde ısıtıcı olan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, Çaycı, mutfak robotu, vb herşey takılabilir de basit bir banyo termosifonu niye takılamıyormuş. Tak arkadaşım, tak prize geç, ama daire içindeki panona 30 mA. lik kaçak akım kesicisini taktırmadan hiç bir prizine elektrikli alet takma.

Maalesef bizim memlekette en ucuz şey akıl alma kime sorsan bir şey söyler dediği tasdiklensin diye bastırır üstelik, galiba ucuzluğunun nedeni de bu olsa gerek.

Pitbull Çevrimiçi

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
A Alperentoy Cihaz zaten 15 senedir bu şekilde kullanılıyordu son 1-2 senedir bu yanık işi çıkınca tedirgin oldum. Zaten güvenlik amaçlı duş alırken fişi çekiyorum. Kaçak akım için ev uygun değil toprak hattı çekilmesi gerekiyor bunlar oldukça masraflı olacağından kaçak akımı yaptırmadım.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
A Alperentoy Cihaz zaten 15 senedir bu şekilde kullanılıyordu son 1-2 senedir bu yanık işi çıkınca tedirgin oldum. Zaten güvenlik amaçlı duş alırken fişi çekiyorum. Kaçak akım için ev uygun değil toprak hattı çekilmesi gerekiyor bunlar oldukça masraflı olacağından kaçak akımı yaptırmadım.
3x2.5 Ttr kablo 16 amper sigorta hiç bişey olmaz senin termosifon 1500watt fazla akım çekmez ısınma erime hiç birşey olmaz sormayı unuttum termosifon kaç yıllık eskimi eskiyse rezistansı sökebilirsen sök tuzruhu ile kireçlenme varsa temizle daha iyi çalışır fişi çekmeden rahat rahat kullan 3x2.5 luk bakır kablo 16 amper sigorta ile hiç birşey olmaz çihaz eski ise rezistans bakımı şart hadi kolay gelsin

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Kaçak akım için toprak hattı gerekmez, toprak hattı cihaza bağlanmıyor. Sadece faz veya fazlar ile nötr girdi çıktı yapılıyor. Normal tesisatınıza prizlere bir şey takılı değilken kaçak akım bağlanınca atmıyorsa bağlayın bağlı kalsın. Topraklama çok zayıf bile olsa kaçak akım kaçak olduğunda atar. Vazifesini yapmış olur. Hiç topraklama kullanmasanız bile cihazı kullanan kişi de çarpıldığında attırır. Yani evde topraklama yoksa bile takın. Kaçak akım bozulana kadar vazifesini yapmış olacaktır.
Kaçak akım topraksız prizlerdeki bağlı cihazlarda da kaçak varsa yerle temasında veya insan temasında çarpma oluşuyorsa devreyi kesecek hayat kurtaracaktır!

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
7/24 calisacak olan hic birsey priz ile calistirilmaz sigorta takilir muhendislik hesabina gerek yok kombi dahil kullanim amacina bagli vede kullanacak kisiye

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
@denysmih6 Cihaz 15 senelik ama 2-3 sene önce içerisini açıp 5 kg kadar kireç temizlemesi yapmıştım.
cihaz geç ısınıyorsa kireçlenmeye işarettir ben bursadayım bizim sular kireçsiz 3 yıllık şohbeni açtım sıfır kireç çıktı yaşadığınız yere göre değişir su şebekesine bağlı kimi yerde sular çok kireçli oluyor

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Kaçak akım için toprak hattı gerekmez, toprak hattı cihaza bağlanmıyor. Sadece faz veya fazlar ile nötr girdi çıktı yapılıyor. Normal tesisatınıza prizlere bir şey takılı değilken kaçak akım bağlanınca atmıyorsa bağlayın bağlı kalsın. Topraklama çok zayıf bile olsa kaçak akım kaçak olduğunda atar. Vazifesini yapmış olur. Hiç topraklama kullanmasanız bile cihazı kullanan kişi de çarpıldığında attırır. Yani evde topraklama yoksa bile takın. Kaçak akım bozulana kadar vazifesini yapmış olacaktır.
Kaçak akım topraksız prizlerdeki bağlı cihazlarda da kaçak varsa yerle temasında veya insan temasında çarpma oluşuyorsa devreyi kesecek hayat kurtaracaktır!

Toprak hatti olmadan 30ma altindaki kacaklarda sigorta atmiyacaktir

Govde kacagi elektrigin kullanildigi hemen hemen her cihazda urunde vardir

Ornegin camasir makinesi topragi cikartin govdeye fa govde olcumu yapin 50 90v aradinda olcersiniz bu govde kacagi insani carpabilir ve kacak akim atmaz

Topraklama oldugundada 30ma altinda kacak oldugunda gene sigorta atmayacaktir fakat topraklama sayesinde bu govde kacagi. Sizi carpmaz

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Toprak hatti olmadan 30ma altindaki kacaklarda sigorta atmiyacaktir

Govde kacagi elektrigin kullanildigi hemen hemen her cihazda urunde vardir

Ornegin camasir makinesi topragi cikartin govdeye fa govde olcumu yapin 50 90v aradinda olcersiniz bu govde kacagi insani carpabilir ve kacak akim atmaz

Topraklama oldugundada 30ma altinda kacak oldugunda gene sigorta atmayacaktir fakat topraklama sayesinde bu govde kacagi. Sizi carpmaz

Sigorta değil zaten kaçak akım kesicisi, 30 mA ve maksimum akım ve izin verilen mili saniye var sınır olarak, bu değeri geçtiğinde devreyi açıyor, sigortayla bağlantılı da çalışmıyor. 30 mA ve süre insan sağlığı için limit olarak belirlenmiş değerdir.
Topraklama sadece çekildiği hatta bağlı cihazlarda toprak yeterli ise (sigortayı attırabilirse) korur. Topraksız prizlere cihaz bağladığında koruma olmayacaktır.
Kaçak akım kesicisi devrede kendinden sonraki her yere bağlı cihazlardaki hatta tesisattaki izolasyon kusurlarındaki kaçaklarda bile koruma sağlar.

Cihaz kısaca üzerinden geçen ve dönen akımın farkına göre çalışıyor. Dönen akım gidenden istenen miktarı ve süreyi geçtiğinde aktifleşiyor.
Bir kaç tipi var, Ev kullanımı için olanı, invertör motor sürücü devreleri için olanı, hatta yıldırımdan etkilenmemesi için olanı gibi muhtelif çeşitleri var.
Cihazın iç detayına girmiyorum, nette var zaten, iç yönetmeliklerimizde de zorunlu bir eleman. Topraklamayı tamamlayan yeni geliştirilmiş ülkemize girişi 25 yıllık bir ürün.

7/24 calisacak olan hic birsey priz ile calistirilmaz sigorta takilir muhendislik hesabina gerek yok kombi dahil kullanim amacina bagli vede kullanacak kisiye

7/24 çalışan neden buzdolabı, derin dondurucu tv. daha birçok ev aleti piyasaya fişle arz ediliyor. Arkadaşın şohbeni de fişle arz edilmiş. Prize takılarak kullanılacaklar fişle, anahtarla kullanılacaklar bağlantı klemensiyle piyasaya arz edilir. Bu sigorta tesisat olayları ülkemizde eskiden evlerde buşonlu sigortalar vardı, herkes elleyemezdi, nede olsa koruma yok, evin tüm tesisatı 1,5 luk kablolardan çekilirdi, evlerde elektrikli alet mi vardı, işte bu tür konutlarda eski ustalar hayatımıza giren bu tür cihazlar için ilave hatlar ve kullanımı daha gücenli olan sadece cihaza bağlı sigortalar ekleyerek çözüm üretiyorlardı. Priz iletkenine bakın 2,5 mm2 ise yeni ve normal tesisattır. İlave hat çekmeye sigorta takmaya gerek yoktur.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Sigorta değil zaten kaçak akım kesicisi, 30 mA ve maksimum akım ve izin verilen mili saniye var sınır olarak, bu değeri geçtiğinde devreyi açıyor, sigortayla bağlantılı da çalışmıyor. 30 mA ve süre insan sağlığı için limit olarak belirlenmiş değerdir.
Topraklama sadece çekildiği hatta bağlı cihazlarda toprak yeterli ise (sigortayı attırabilirse) korur. Topraksız prizlere cihaz bağladığında koruma olmayacaktır.
Kaçak akım kesicisi devrede kendinden sonraki her yere bağlı cihazlardaki hatta tesisattaki izolasyon kusurlarındaki kaçaklarda bile koruma sağlar.

Cihaz kısaca üzerinden geçen ve dönen akımın farkına göre çalışıyor. Dönen akım gidenden istenen miktarı ve süreyi geçtiğinde aktifleşiyor.
Bir kaç tipi var, Ev kullanımı için olanı, invertör motor sürücü devreleri için olanı, hatta yıldırımdan etkilenmemesi için olanı gibi muhtelif çeşitleri var.
Cihazın iç detayına girmiyorum, nette var zaten, iç yönetmeliklerimizde de zorunlu bir eleman. Topraklamayı tamamlayan yeni geliştirilmiş ülkemize girişi 25 yıllık bir ürün.

7/24 çalışan neden buzdolabı, derin dondurucu tv. daha birçok ev aleti piyasaya fişle arz ediliyor. Arkadaşın şohbeni de fişle arz edilmiş. Prize takılarak kullanılacaklar fişle, anahtarla kullanılacaklar bağlantı klemensiyle piyasaya arz edilir. Bu sigorta tesisat olayları ülkemizde eskiden evlerde buşonlu sigortalar vardı, herkes elleyemezdi, nede olsa koruma yok, evin tüm tesisatı 1,5 luk kablolardan çekilirdi, evlerde elektrikli alet mi vardı, işte bu tür konutlarda eski ustalar hayatımıza giren bu tür cihazlar için ilave hatlar ve kullanımı daha gücenli olan sadece cihaza bağlı sigortalar ekleyerek çözüm üretiyorlardı. Priz iletkenine bakın 2,5 mm2 ise yeni ve normal tesisattır. İlave hat çekmeye sigorta takmaya gerek yoktur.
Bilgilerinde dogruda var yanlista 30 ma ustu insan sagligi icin oldurucu fakat ben bu etkiden bahsetmedim 30ma alti kacaklardan carpilir dedim evinizdeki bulasik makinasindan topraklamayi cikartin gorun siz karar verin yada elektrikci iseniz bilmiyorum trifaze motora kacak akim baglayin topraklamayi cikarin govdeye dokunmayi deneyin ayni fikirde olucakmisiniz kacak akim tutmaz demeyin tutuyor cokta guzel

Onceki tesisatlara 1.5lik kablo cekildigi dogrudur simdiklere 2.5lik cekildigide dogrudur fakat hersey projelerdeki gibi yapilsa dediginize katilirim
Ustalar mutfaga trk linye cekip 20a 25asigorta takiyor sikinti cikarmi cikmaz cunku surekliligi yok 25 amper 1 saatligine b.mak firin denk gelip calissa gene sikinti cikmaz

Yada evde 1 sigorta kapattiginizde 2 odada prizler devre disida kalabilir buda buat tan buata hat cekilmis demektir buda normlarin disinda

Arkadasin attigi fis fabrikasyon degildir vede banyo ici oldugu icin risktir dediniz gibi fabrikasyon fislide olsa kablolufa olsa bunu uzatmak icin ek yapilmistir bu dahada risktir ayrica sohbenin icinde bulunan basinc salteri ve termostat fazi keser ters taktiginizda notru keser buda bir risktir bir tane daha fabrikasyon fisli olursa ups fisli olur buda faz notr topragin yerli yerinde olmasini saglar senin kullandigin pris ups degil ise bir kullanici hatasi daha bu yuzden
Sigorta sart banyonun bagli oldugu linyenin ucunda kac amper sigorta var bilemessin

Ayrica K.a.r bir onlemdir sihirli değnek degildir.carplimassiniz atar sizi korur diye birsey yok koruma sekli kitapciginda yazandan daha farkli

madem k.a.r sizi 30ma ustu carpilmadan koruyor kaçak akim takili bir yerde faz ve notr e ayni anda dokunun sag kalabilirseniz tecrubelerinizi aktarin konuyu farkli yerlere cekmeyin
Bilgilisiniz belli ama su kesin bisey olmas filan bunlara gelmeyin sadece tavsiye

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,066
dairede 30mA kaçak akım olup 1800 watt termosifona özel sistem 10mA takılması durumunda süper koruma sisteme uyum sağlarsa tabiki ( mA kaçak durumu )
çeşitli firmaların var .

KAÇAK AKIM RÖLESİ 1X16A 10 MA

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt