sıvı vs hava soğutmaya dair.

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Benim eskiden kalan bilgimle hava ile sıvı soğutma arasında öyle ahım şahım bir fark yok. Günümüzde iş değiştiyse bilemem , takip konu etmedim.

Sıvı soğutma kostüm olursa o zaman iş başka, fark yaratır.

Geri kalan satış stratejisi.Boyama süs, milleti yolmak!

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Benim eskiden kalan bilgimle hava ile sıvı soğutma arasında öyle ahım şahım bir fark yok.

Sıvı soğutma kostüm olursa o zaman iş başka, fark yaratır.

Geri kalan satış stratejisi.Boyama süs, milleti yolmak!
bu hem doğru hem yanlış. kasa sistem kullanmıyorsanız ve ordamda havalandırma iyi ise fan zaten mükemmel bi şey. ama sıvı soğutma demek kasa ısınmaması demektir. derece bakımından bakarsanız ben de bi fark göremedim ama kasamın içi eskiden sıcaktı şimdi ise sadece radyatoru sabitlediğim kısım sıcak anakartım ise buz gibi. ki zamanında hdd lerin aşırı ısınma yüzünen kilitlenme sorunu yaşamış benim gibi biri için şart. tabii tek hdd varsa gene sorun yok. ama 3 4 hd takıyorum ben ve kasamın soğuk olması gerek. ben zaten yapın demiyorum. isteyen olursa nasıl yapacağını anlatıyorum. bi de custom sıvı soğutmaların rezervuar farkı var sadece aslında. yoksa onların da bi numarası yok.

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
bu hem doğru hem yanlış. kasa sistem kullanmıyorsanız ve ordamda havalandırma iyi ise fan zaten mükemmel bi şey. ama sıvı soğutma demek kasa ısınmaması demektir. derece bakımından bakarsanız ben de bi fark göremedim ama kasamın içi eskiden sıcaktı şimdi ise sadece radyatoru sabitlediğim kısım sıcak anakartım ise buz gibi. ki zamanında hdd lerin aşırı ısınma yüzünen kilitlenme sorunu yaşamış benim gibi biri için şart. tabii tek hdd varsa gene sorun yok. ama 3 4 hd takıyorum ben ve kasamın soğuk olması gerek. ben zaten yapın demiyorum. isteyen olursa nasıl yapacağını anlatıyorum. bi de custom sıvı soğutmaların rezervuar farkı var sadece aslında. yoksa onların da bi numarası yok.

Elbette yazdıklarıniz değerli bilgiler, ben ve konuyu okuyan arkadaşlar muhakkak kulağına küpe yapacaktır.

Dostum onun içinde soğutmadan önce iyi bir kasa gereklidir. O sebeple sistem önerisi yapan işi az bilen biri kasa ve psu nun değerini çok iyi bilir.

Kimine göre fark etmeyen teneke parçası olan kasa, gerek takılan fanları ile , gerekse iç dizaynı kablo saklama şartı ile ve yine hava akımında başarılı bir kasa , bence bir oyuncu için olmazsa olmaz şarttır. ( Şimdiki nesil ışıklı cafcaflı olmasina bakıyor, çok üzücü)

Psu ise mutlaka ve mutlaka en azından yarı modüler seçilmelidir. Bu da kasa içindeki hava akışını etkileyen çok önemli bir faktördür. ( Bana göre full modüler gereklidir, ama imkan dahilinde)

Sonrasında ise, sıvı veya hava soğutma sistemine bakılması gerekir düşüncesindeyim nacizane fikrim budur.

Son düzenleme:
yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Elbette yazdıklarıniz değerli bilgiler, ben ve konuyu okuyan arkadaşlar muhakkak kulağına küpe yapacaktır.

Dostum onun içinde soğutmadan önce iyi bir kasa gereklidir. O sebeple sistem önerisi yapan işi az bilen biri kasa ve psu nun değerini çok iyi bilir.

Kimine göre fark etmeyen teneke parçası olan kasa, gerek takılan fanları ile , gerekse iç dizaynı kablo saklama şartı ile ve yine hava akımında başarılı bir kasa , bence bir oyuncu için olmazsa olmaz şarttır. ( Şimdiki nesil ışıklı cafcaflı olmasina bakıyor, çok üzücü)

Psu ise mutlaka ve mutlaka en azından yarı modüler seçilmelidir. Bu da kasa içindeki hava akışını etkileyen çok önemli bir faktördür. ( Bana göre full modüler gereklidir, ama imkan dahilinde)

Sonrasında ise, sıvı veya hava soğutma sistemine bakılması gerekir düşüncesindeyim nacizane fikrim budur.
üzgünüm ama fikirleriniz yanlış.
çünkü modüler psu larda lehim olmaz. soket olur ve soketler kabloların çokluğuna bağlı reziztif direnç gösterdiği için sıradan psu lardan daha fazla kayıplara neden oluyorlar. temel fizik kuralı. lehim en iyi yapıştırma malzemesidir iletkenlik bakımından. 650 watt bi psu 1 sene sonunda belki 500 watt psu kadar anca akım verebiliyor bu nedenle. bu yüzden ben eğer mümkünse modüler asla önermiyorum. çünkü kablo gevşemesi tehlikesi de var.
2. olarak ise kasa istediği kadar iyi olsun kapalı ortam. eninde sonunda kasa ısınıyor. kendi kasam çok iyi bi kasadır eski falan ama ısınma yaşaması çok zor.
kaldı ki burda bahsettiğim öyle sizin atığınız gibi bi açtığım gibi aldığınız sıcaklık değeri değil. benim kasa bi başladı mı 9 10 saat yük altında kalıyor.
ve ben de farkındayım. en başında da dedim en düşük sıcaklıkta hava soğutma en iyisi. yüksek oc bakımından da göreceli olarak da iyidir.
amaaaa. iş ben basıcam oc yi sonra vericem yükü. pc nin canına okuyup duracam diyorsanız o zaman işte o fan bi noktadan sonra tıkanmaya başlıyor.
sıvı soğutmada ise radyator ısınana kadar saatler geçmesi gerekebiliyor. ve işlemci ikisinde de başta aynı sıcaklıkta kalsa da eninde sonunda kasadan dumanlar çıkmaya başlıyor hava soğutmada. bizzat yaşadım. ki amd zamanında bu ısı kapasitöre üflemesin diye stok fanlarını bombeli yapmıştı. gerçekten güzel bi fikir. ama eninde sonunda o sıcaklık o kapasitörü etkiliyor.
arkadaşlar ben bi oturuşta bi oyunun tüm karier modunu bitiriyorum. düşünün bunun yarattığı ısıyı. pubg lite de 18 saat çalıştı bu pc. bakın 18 saat diyorum. ve en üst sıcaklık 38 derece mi neydi. ki çok büyük bloklu 960 ın ise sıcaklığı 80 den aşağı düşmedi ve sonunda termal throttling e girdi.
ki sıvı soğutmadaki dev fanlar sayesinde onun bile çıkardığı sıcaklık atıldı.
ha ben şuna da karşıyım. abi adam almış video çekiyor. uzay montaj zaten ama göz boyamaya koymuş dev gibi radyatorlü sıvı soğutmayı.
beyler açık devre düzen uzay montaj kasalar yaparsanız sıvı soğutmanın hiç bi faydası yok. daha zararı var.
sıvı soğutma için çok çok fazla kural gerekli.
birini söyleyeim misal bu sıvı soğutma pompaları emme kabiliyetine sahip olmadığı gibi radyatorlerinde su birikirse de rtam soğutmaz. radyator buz gibidir ama işlemci cayır cayır yanar. çünkü radyatoru öne koymuşsunuzdur. bi de 24 36 cm lik dev gibi radyatorse tam evlere şenlik.
çünkü tüm su radyatordedir ve borularda su yoktur. ki çoğu su pompası emme yapmaz. santrifüj pompa diye de geçer. şu çamaşır makinelerindeki tahliye hortumu gibi.
işte bu pompalar üstüne bi su basıncı yoksa suyu pompalamaz. pompalayanı çıksa bile zaten su radyatore tam bolar da borularda az kalırsa su işlemciden sıcaklıığı çekemiyor.
ya su boruları birbirine temas bile etse verim düşebiliyor. öyle pis bi olay. çünkü piyasadaki büyük sıvı soğutmalar zaten yalıtımsız. hidrolik boruları ondan öneriyorum. çünkü çok kalınlar ve ısı yalıtkanlar. o hidrolik basıncı ısıdan etkilenmesin diye.

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Zaten o yüzden modüler seçiyoruz. Fazla atıl kablolardan kurtulmak ve kasa içini rahatlatmak için. İyi ve sertifikalı bir psu da bu tür sorunlar yaşanmaz. ( Benim psu 5 yıl garantili mesela bronz olmasına rağmen. Gold u vardı 10 yıl garantili idi misal)

Sizin dediğiniz gibi olsaydı, 600 watlik bir psu , 3. senesinde 400 watt anca verevbilecekti :ok

Yine sağlam markalarda bu tür soketlerin çıkma gibi bir durumu yoktur. ( Kasayı duvardan duvara firlatmadiginiz surece:hihi)
Burada mühendislik boşuna olur o zaman, piyasada modüler uretilmezdi.

Kasa konusunda yine katılmıyorum.
Yine dediğiniz gibi olsaydı, işini hakkıyla yapan bir kasa , daha basit bir kasa ile aynı kefeye konurdu.

Kasanin kablo saklama yapısından, hava akışına kadar bilesenlerde etkisi büyüktür. Ha sizin gibi ekstrem durumlarda( 4 harddisk, SSD, belki çift ekran kartı gibi) kasa doğal olarak o sıcaklığı atmakta zorlanabilir, fakat, genel kullanıcı profilinde etkisi büyüktür.

Zaten böyle bir sistem kullanan arkadaş ta , kostüm soğutma kullanması yerinde olur :)

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Zaten o yüzden modüler seçiyoruz. Fazla atıl kablolardan kurtulmak ve kasa içini rahatlatmak için. İyi ve sertifikalı bir psu da bu tür sorunlar yaşanmaz.

Sizin dediğiniz gibi olsaydı, 600 watlik bir psu , 3. senesinde 400 watt anca verevbilecekti :ok

Yine sağlam markalarda bu tür soketlerin çıkma gibi bir durumu yoktur. ( Kasayı duvardan duvara firlatmadiginiz surece:hihi)
Burada mühendislik boşuna olur o zaman, piyasada modüler uretilmezdi.

Kasa konusunda yine katılmıyorum.
Yine dediğiniz gibi olsaydı, işini hakkıyla yapan bir kasa , daha basit bir kasa ile aynı kefeye konurdu.

Kasanin kablo saklama yapısından, hava akışına kadar bilesenlerde etkisi büyüktür. Ha sizin gibi ekstrem durumlarda( 4 harddisk, SSD, belki çift ekran kartı gibi) kasa doğal olarak o sıcaklığı atmakta zorlanabilir, fakat, genel kullanıcı profilinde etkisi büyüktür.

Zaten böyle bir sistem kullanan arkadaş ta , kostüm soğutma kullanması yerinde olur :)
ben hem cümleyi yanlış yazdım hem yanlış anlaşıldım anlaşılan. burda verdiği gücün kaybolmasından bahsetmiyorum. şöyle diyeyim benim fsp 500 180 watt gpu 110 watt cpu, 1 ssd 3 hdd 4 ram dolu sistemde ful oc li olarak çalıştı. ve psu nerden baksanız 10 yaşındadır. ki bana geldiğinde hurda durumda idi. biri sizin de belirttiğiniz gibi tutmuş kablosundan sağa sola sallamış. ve fabrikasyon hatalı olarak kabloyu kasaya sabitleyen plastik aparat yoktu. o yüzden psu nun kartı kırılmış, kasası da yamulmuştu. hasarlarını düzelttim ve taktım kasaya. fıstık gibi çalıştı.
500 watt kaç modüler psu sıfırken bu yükü kaldırır bi düşünün.
kasa konusunda ise. ben öyle kablo saklayan çok kasa gördüm. çok faydasıı gören görmedim. bizzat bi arkadaşım mini kasa almış kablo saklayan. sonra ne oldu? 180 wattlık rx580 i 3 slot kapladığı için o kablo saklayan kasanın alt kısmı dar geldi ve kartı kasım ayında 90 derece altına düşmedi. kapağı açmak zorunda idi.
tavsiyemle gitti dark n10 aldı ve kartı 65 dereceye düştü. yani kablo saklama falan asıl psikolojik aldatmaca. kasa dar olduktan sonra o kasa da o kablolamalar da hiç bi işe yaramaz.
ama o kasa büyüklüğü de bi yere kadar. bu seviyelerde donanımlar kullanınca bi kaç saat yük sonunda eninde sonunda o kasa kitleniyor. inteli amd si nvidia sı yok. abi burda 500 watt tan bahsediyoruz.
ayrıca sertifika ile konunun alakasını hiç anlayamadım. tabii şu güç sertifikasından bahsediyorsan-altın gükmüş vs- o sadece giren-çıkan hesabı. onun psu kalitesine hiç ama hiç etkisi yok. ki 10 sene önce bu sertifika psu üzerrinde yazmazdı bile. kullanım klavuzunda yazardı. zaten o sertifika içindeki trafonun kodu ile alakalı bi şey. yoksa 80+ sertifikalı 500 watt psu ile daha düşük sertifikalı 300 watt psu nun devreleri komple aynı. ancak verdiği güç belli bi sınırın üstünde ya da altında ise ya da kontrolcü değişikse devrelerde bi fark olabiliyor. ama kısaca 500 watt psu ile 300 watt psu aynıdır. 600 watt ile 850 wattlıklar da yakın devrelere sahiptir. çok farkını bulamazsınız.
bi de bazı firmalar 80 falan diye giriş seviyesi diye saçma sapan pazarlama stratejilerine gidip insanları gagalıyor. arkadaşlar psu nun giriş seviyesi olmaz. üzerindeki akımı veriyorsa o psu kalitelidir. veremiyorsa çürük bi çöptür. bu kadar basit. bunun girişi çıkışı yok. giriş seviyesi bi ürünü yaparsın ama istediğni veremez daha düşük testlerden geçer, o sınıfa göre satarsın. misal işlemciler böyledir.
ama psu öyle değil. çünkü zaten taktığın parçalar bellidir. işlemci gibi fırına at ordan ne çıkacağı belli olmayan durumlar yoktur. ama zalman gibi bi firma bile giriş seviyesi diye 600 le diye bi çöpü satıp bize giriş seviyesi psu diye bi şey çıkardı.
lan 300 wattlık silikon trafo koyup o psu nun 600 watt vermesini hangi salak beklemiş anlamadım.
işte sizin düşük seviye sandığınız psu lar 300 wattlık ya a 400 watlık psu lar. şu anda pikte 500 600 verir. ama 6 ay sonra 300 e düşüyor.

online oyun diyoruz. battle field crysis ya da pubg gibi oyunlar. bu yüklerde hava soğutma kasalar adamı yarı yolda bırakıyor. eninde sonunda bu olur.
hava soğutma kullanılacaksa uzay montaj yapıcaksın abi. bu kadar basit. bi arkadaşım var. o hava soğutma kullanıyor. ama kasa masa yok. bildiğimiz aparatlarla duvara montelemiş anakartı ve parçaları. ne toz birikiyor ne hava kalıyor.
burda en büyük sorun şu.
ısı metalde çok hızlı ilerler. suda biraz daha zayıf ilerler. havada ise nerde ise hiç ilerlemez. havanın ısıyı iletmesi diye bi şey yok. ısıyı alır sadece. alır alır ve konvasiyonel olarak taşır. yani itilmesi gerekir.
bi de sıvı soğutma pis yerlerde daha çok işe yarayabiliyor. çünkü fan soğutmadakini aksine daha fazla fanı çok daha kısık devirde kullanabiliyorsun. ben size 3 haftalık kasamın fotosunu atayım. o toz sizin kasanıza 1 senede zor gelir :) ya 3 ayda fanları kitleyecek kadar tozlu bi ortamdan bahsediyorum. burda ben fanları ne kadar yavaş çevirirsem o kadar az temizlik gerekiyor.
işte hava soğutma olduğunda benim 3 ayda bi-ne 3 ü. resmen her ay :) - kasayı temizlemem şart iken şimdi 1 sene bile bekleyebilirim.
he şu var. vardır elinde 35 wattlık athlon 200ge onunla internete girer düşük kalite pubg lite oynarsın. abi fana bile ihtiyacın yok. devam et. ama 65 üstü işlemciye çıktın mı, kasanda fazla parça varsa o zaman sıvı soğutma şartlaşıyor. bakın ben seneye para bulunca takarım bi 1800x ya da daha iyi bi şey. bakın o zaman napıcam?
bakın işini hakkı ile yapan kasa yoktur. kasada olan havanın bi hacmi vardır. bu kasaya bağlı 5 ile 15 litre arasındadır. bu hava da kasayı ısıtmadan vereceğin gücün bi sınırı vardır.
işte sıvı soğutma o havanın ısınmaadan ısının dışarı atılmasını sağlıyor.
fanlı soğutmada oluşan ısı hava ile taşınıyor. ama sıvı soğutmada ısı boru ile taşınıyor. ki aslına sıvı soğutma ilk denemeler de değil. dfi gibi markalar yıllar önce bu tür fan soğutmalar yapmaya çalıştı. yaptıkları tasarımları ile blokları kasa dışına vermeye çalıştılar. ama boru maliyetleri ve sök taka uygun olmamaları-en ufak esnetmede anakartı parçalayabilme- nedeni ile bu iş tutmadı. üstüne bu tasarımlar çok uzun sürüyordu. dfi bu tür bi anakart çıkrana kadar amd ya da intel yeni nesillleri çıkarıyordu. adam i7 çıkmışken 775 çipsetli anakartı napsın :)
yani kasa içine vurmadan ısının dışarı atılması hep istenen bi şeydir. üreticiler de bunun peşinde idi. ama sıvı soğutma hariç hiç bi şey bunu tam veremiyor. çünkü metal parçalar hem pahalı hem sert. ama dediğim gibi siz bi kaç saat kullanıp kasa kapatıyorsanız hissetmezsiniz farkı. ama benim pc gazen günlerce açık kalıyor. nasa çevirdim film izliyoruz pc hdd lerinden telefonla. oturup koca bi oyunu bitiriyoruz. video edit yapılıyor. yani kasa boş kalmıyor. bu kadar aşırı yüke hava soğutma yetmiyor. ben çok denedim. stoksoğutuc büyük soğutucu. ama olmuyor. ve kalbur üstü hava soğutmaların anakarta yaptıklarını birebir gördüm. o yüzden de vazgeçtim. bide blok soğutucuları takmak bile zor olabiliyor. o kadar büyükler ki. anakarta monte ederken bile kırabilir insan. sıvı soğutmanın ise pompası 300 gram. çapraz 2 vidayı tutturdum mu gerisini takmama gerek bile yok.
yani ne kasayım ki?

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Kaliteli bir psu, belirtilen değeri verir. Seasonic, Evga, Corsair vs .

Dostum kusura bakma ama, arkadaşın bir hata yapmış mini kasaya 580 almış , sende bunun üstüne bir hata yapmışsın ve Dark onermissin. :) ( Darilmaca yok, sohbet ediyoruz.) Kapağı açmak daha fazla zarar verir, tüm dışarıdaki tozu içeri toplar. ( Uzay montajdan bahsetmiyorum)

Her markanın tüm modelleri iyi olmadığı gibi ( Corsair, Cooler Master, Thermaltake gibi , fakat bu ve benzerleri kaliteli ürün üretirler genelde) Dark markasının da bahsettiğiniz modeli iyi olabilir bilemiyorum.

O bronze Gold olayını, adamların malına güvene istinaden verdim, bronze 5 yıl, golda 10 yıl garantisi vardı. Yoksa tabiki içindeki bileşenler çok daha önemli. Burada da yine marka öne çıkar. Seasonic, Evga, Corsair gibi . Çoğu modeli üst düzey iş yapar, yariyolda bırakmaz, gösterdiği değeri verir.

Dostum bilemiyorum farklı bir anlayışımız var, bu da insanın güzelliğini gösterir.

Online oyunlarda dev gibi hava soğutma takıli kaldı ki Battlefield 4 e 2000 küsur saat gommus biri olarak bir sorunla karşılaşmadım. Saatlerce de oynarım, daha doğrusu oynardim :) Ha tabiki gidipte kasa içi sıcaklığını da olcmedim. :) Oyunu açar oynar ve çıkarım.

Ha imkan var ise tabiki su soğutmalı tercih ederim. Fakat bu tercihim derece farkından dolayı olmaz. Daha az yer kaplar, dediğin gibi anakarta yük bindirmez, ışıklı vs olur. OC ile de işim olmadı şimdiye kadar, çoğu kullanıcının da olacağını sanmıyorum. Belki de bu da bir sıkıntı yaşamamış olmamın bir diğer sebebidir. :ok

Son düzenleme:
yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Kaliteli bir psu, belirtilen değeri verir. Seasonic, Evga, Corsair vs .

Dostum kusura bakma ama, arkadaşın bir hata yapmış mini kasaya 580 almış , sende bunun üstüne bir hata yapmışsın ve Dark onermissin. :) ( Darilmaca yok, sohbet ediyoruz.) Kapağı açmak daha fazla zarar verir, tüm dışarıdaki tozu içeri toplar. ( Uzay montajdan bahsetmiyorum)

Her markanın tüm modelleri iyi olmadığı gibi ( Corsair, Cooler Master, Thermaltake gibi , fakat bu ve benzerleri kaliteli ürün üretirler genelde) Dark markasının da bahsettiğiniz modeli iyi olabilir bilemiyorum.

O bronze Gold olayını, adamların malına güvene istinaden verdim, bronze 5 yıl, golda 10 yıl garantisi vardı. Yoksa tabiki içindeki bileşenler çok daha önemli. Burada da yine marka öne çıkar. Seasonic, Evga, Corsair gibi . Çoğu modeli üst düzey iş yapar, yariyolda bırakmaz, gösterdiği değeri verir.

Dostum bilemiyorum farklı bir anlayışımız var, bu da insanın güzelliğini gösterir.

Online oyunlarda dev gibi hava soğutma takıli kaldı ki Battlefield 4 e 2000 küsur saat gommus biri olarak bir sorunla karşılaşmadım. Saatlerce de oynarım, daha doğrusu oynardim :) Ha tabiki gidipte kasa içi sıcaklığını da olcmedim. :) Oyunu açar oynar ve çıkarım.

Ha imkan var ise tabiki su soğutmalı tercih ederim. Fakat bu tercihim derece farkından dolayı olmaz. Daha az yer kaplar, dediğin gibi anakarta yük bindirmez, ışıklı vs olur. OC ile de işim olmadı şimdiye kadar, çoğu kullanıcının da olacağını sanmıyorum. Belki de bu da bir sıkıntı yaşamamış olmamın bir diğer sebebidir. :ok
bak gene markaya bağlısın. bak sana zalman diyorum efsane marka de mi? giriş seviyesi diye 60 watt bi psu içinden çıkan trafonun toplam rms gücü 300 va.
bu trafodan aldığı alacağı güç 350 watt tır. bu da yetmez.
al sana marka psu. marka mal.
dark önermedim ben. yanlış anlıyorsun çünkü olayı kavramıyorsun. çocuğun eski sistemindeki kasa iyi bi kasa idi. normalde 580 gibi bi kart da çok ısınmaz. ama.
almış strix modeli. o da 3 slotluk bi blok a sahip. kasası da mini itx formunda idi. ki anakartı da keza öyle. hoş anakart çok sorun değil de. mini kasalarda 4 slot yeri olur. 3 slotluk ekran kartını takınca ekran kartına kala kala 1 litre falan hava anca kalmış. o 1 litre ile napıacak ki? kart ısınsın mı soğusun muı?
ben ona dedim ki mini atx formunda bi kasa al. ne alırsan al sorun çıkmaz dedim. gitmiş beğendi aldı ve kartı 65 derece oldu. bana hata diyorsun da sorun çözüldü mü çözüldü? ayrıca marka kasa alsa da bi şey değişmezdi. 180 watt bi gpu yu hiçbi hava soğutma daha aşağı çekemez. imkanı yok. o kartı boşta da kullansan 60 55 derecede çalışır. su soğutma da koyarsan yine 65 de çalışır. tabii kaç günde 65 dereceye çıkar ora ayrı konu:)
ama dediğim gibi sen bana kötü marka önermişsin demeden önce bi sorun çözülmüş mü ona bak derim.
öte yandan hala diretiyorsun ama sertifikanın kaliteye bi etkisi yok.
bak benim alanlarımdan birisi güç kaynağı tamiridir. alırım 500 watt kartı yanmış bi psu dan trafoyu çalışan 300 lük psu ya takarım ve 500 watt elde ederim. çünkü devreleri aynı. senin o hala kalite falan dedğin psu ların da hepsini gördüm. bi farkları yok. üstüne cm ya da corsair ya da zalman gibi markalar zaten kaliteli psu üretemez. onlar psu üretmiyor ki. gidip fsp ye vs yaptırıyor.
psu alıcaksan bu işi yapan adamdan alıcaksın. yoksa bahsettiğin markalar zaten bunlara yaptırıp led falan döşüyorlar.
ki nerde ise tüm psu ların da pcb sini delta electronics yapar. eski ve efsane bi markadır. fsp sinden diğerlrine. iyi kaliteli gördüğün çoğu psu nun genelde pcb si delta dır.
yani yanlış adama hangi psu kalitelidir anlatıyorsun :)
hele şu sertifika ile garanti süresini bağlamana koptum. umarım ironi yapıyorsundur. öyle bi şey yok! bak cidden sıkmaya başladı. cidden öyle bi şey yok. sana bi örnek vereyim. benim psu misal şebekeden 500 watt için 640 watt civarı çekiyor. 80+ sertifika ile.
senin piyasadan alıcağın düşük sertifikalı bi psu ise 500 verir gene ama bu sefer 700 wattı falan bulur. ve bu da ısı olarak ortaya çıkar. bu da koyulan transistörün -bazen revizyonundan- kaynaklanabilir. bazılarında da farklı silis trafo kullanılır. -ferit nüve diye de bilinir. -
psu da aranan en önemli şe y bilinmez ama kısa devre tepkimesidir.
düşük trafolu yüksek peak güçlü psu lar kısa devreye geç tepki verir. çünkü psu ları hep peak da çalışır. 3 saniyeyi bile geçebiliyor. kendim test ettim. internetim kısıtlı olmasa sana link de veririm. kablolar erir hatta yangın çıkabilir.
benim şu an kullandığım psu ise anında saniye bile sürmeyen, saliselik tepkime le küt diye kapatıyor.
işte kalite budur. ve sertifika ile -doğrudan- hiç ama hiç bi alakası yok.

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666

bak gene markaya bağlısın. bak sana zalman diyorum efsane marka de mi? giriş seviyesi diye 60 watt bi psu içinden çıkan trafonun toplam rms gücü 300 va.
bu trafodan aldığı alacağı güç 350 watt tır. bu da yetmez.
al sana marka psu. marka mal.
dark önermedim ben. yanlış anlıyorsun çünkü olayı kavramıyorsun. çocuğun eski sistemindeki kasa iyi bi kasa idi. normalde 580 gibi bi kart da çok ısınmaz. ama.
almış strix modeli. o da 3 slotluk bi blok a sahip. kasası da mini itx formunda idi. ki anakartı da keza öyle. hoş anakart çok sorun değil de. mini kasalarda 4 slot yeri olur. 3 slotluk ekran kartını takınca ekran kartına kala kala 1 litre falan hava anca kalmış. o 1 litre ile napıacak ki? kart ısınsın mı soğusun muı?
ben ona dedim ki mini atx formunda bi kasa al. ne alırsan al sorun çıkmaz dedim. gitmiş beğendi aldı ve kartı 65 derece oldu. bana hata diyorsun da sorun çözüldü mü çözüldü? ayrıca marka kasa alsa da bi şey değişmezdi. 180 watt bi gpu yu hiçbi hava soğutma daha aşağı çekemez. imkanı yok. o kartı boşta da kullansan 60 55 derecede çalışır. su soğutma da koyarsan yine 65 de çalışır. tabii kaç günde 65 dereceye çıkar ora ayrı konu:)
ama dediğim gibi sen bana kötü marka önermişsin demeden önce bi sorun çözülmüş mü ona bak derim.
öte yandan hala diretiyorsun ama sertifikanın kaliteye bi etkisi yok.
bak benim alanlarımdan birisi güç kaynağı tamiridir. alırım 500 watt kartı yanmış bi psu dan trafoyu çalışan 300 lük psu ya takarım ve 500 watt elde ederim. çünkü devreleri aynı. senin o hala kalite falan dedğin psu ların da hepsini gördüm. bi farkları yok. üstüne cm ya da corsair ya da zalman gibi markalar zaten kaliteli psu üretemez. onlar psu üretmiyor ki. gidip fsp ye vs yaptırıyor.
psu alıcaksan bu işi yapan adamdan alıcaksın. yoksa bahsettiğin markalar zaten bunlara yaptırıp led falan döşüyorlar.
ki nerde ise tüm psu ların da pcb sini delta electronics yapar. eski ve efsane bi markadır. fsp sinden diğerlrine. iyi kaliteli gördüğün çoğu psu nun genelde pcb si delta dır.
yani yanlış adama hangi psu kalitelidir anlatıyorsun :)
hele şu sertifika ile garanti süresini bağlamana koptum. umarım ironi yapıyorsundur. öyle bi şey yok! bak cidden sıkmaya başladı. cidden öyle bi şey yok. sana bi örnek vereyim. benim psu misal şebekeden 500 watt için 640 watt civarı çekiyor. 80+ sertifika ile.
senin piyasadan alıcağın düşük sertifikalı bi psu ise 500 verir gene ama bu sefer 700 wattı falan bulur. ve bu da ısı olarak ortaya çıkar. bu da koyulan transistörün -bazen revizyonundan- kaynaklanabilir. bazılarında da farklı silis trafo kullanılır. -ferit nüve diye de bilinir. -
psu da aranan en önemli şe y bilinmez ama kısa devre tepkimesidir.
düşük trafolu yüksek peak güçlü psu lar kısa devreye geç tepki verir. çünkü psu ları hep peak da çalışır. 3 saniyeyi bile geçebiliyor. kendim test ettim. internetim kısıtlı olmasa sana link de veririm. kablolar erir hatta yangın çıkabilir.
benim şu an kullandığım psu ise anında saniye bile sürmeyen, saliselik tepkime le küt diye kapatıyor.
işte kalite budur. ve sertifika ile -doğrudan- hiç ama hiç bi alakası yok.
Yine anlaşamadık :sirit Marka takıntısı olan biri olmadığım gibi, hiçbir markanın da fanboyu olmadım.

Orada gibi kelimesinden, bu işi kalbur üstü hakkıyla yapan firmalardan bahsediyorum. Bundan daha doğal ne olabilir :) Zalman'a gelince, benim evde babamın pc de var, Zalman Z3 ( babam oyun oynayacak hali yok, internet için aldım) ilk ve son alışım oldu, o kadar diyeyim yani, afederssin ama bu z3 plus bildiğin teneke, abartmadan söylüyorum:kiskis ( Bakın burada model belirtiyorum, zira iyi kasalarıda olabilir.) Tabi sorunun çözülmesine de seviniriz. Mini itx bir kasada zaten yanlış seçim yapmış, ekran kartında.

Bende haf912 vardı, onu sattım c70 aldım, Allah'a şükür dedim ve diyorum. Yeni sistem toplasam, yine bu kasaya toplarım, tank gibi ve filtreleri olsun, havalandırması olsun her şeyiyle memnunum. Ha daha günümüze uygun modeller çıkmıştır şimdi yeni toplayanlar onlara bakabilir, fakat elinde mevcut olana gerek yok. Yiğidi öldür hakkını yeme, bu saydığım firmalar bu işin üstadı.

Şimdi teşbihde hata olmaz, otomatik yivsiz kinetik sistem bir tüfek alacaksak, baretta süpernova mı alırız, akdaş 212 mı? Yine scooter alacaksak Yamaha xmax 150 veya Honda pcx mı alırız, Kanuni mi? gibi örnekler çoğaltılabilir. Bu seçim sebeplerimiz bir marka bağımlısı olduğundan değil, o firmaların bu işi düzgün layığı ile yaptıklarından dolayıdır.

Fsp'ye de yaptırabilir, Seasonic'e de yaptırabilir, cwt'ye de. Kalite konusunda ise tartışmaya girmeyeceğim, çünkü saydığım Seasonic, Evga ve Corsair gibi markalar gerek ürünleri ile, gerek garantileri ile, gerekse satış sonrası destekleri ile, bu konuda şüpheye maal bırakmayacak kadar kanıtlamışlardır kendilerini. Fsp'yi de tabiki buna katabiliriz. Dikkat edersen yukarıda bu saydıklarımın tüm modelleri üst düzey demediğimi yazdım zaten. Fakat genel itibari ile bunlar bu işin lokomotifi. Yine aynı şekilde yukarıda, kullanılan bileşenlerin ve verdiği değerin daha önemli olduğunu da yazdım sertifikadan.:ok

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
[Gizli İçerik]

Yine anlaşamadık :sirit Marka takıntısı olan biri olmadığım gibi, hiçbir markanın da fanboyu olmadım.

Orada gibi kelimesinden, bu işi kalbur üstü hakkıyla yapan firmalardan bahsediyorum. Bundan daha doğal ne olabilir :) Zalman'a gelince, benim evde babamın pc de var, Zalman Z3 ( babam oyun oynayacak hali yok, internet için aldım) ilk ve son alışım oldu, o kadar diyeyim yani, afederssin ama bu z3 plus bildiğin teneke, abartmadan söylüyorum:kiskis ( Bakın burada model belirtiyorum, zira iyi kasalarıda olabilir.) Tabi sorunun çözülmesine de seviniriz. Mini itx bir kasada zaten yanlış seçim yapmış, ekran kartında.

Bende haf912 vardı, onu sattım c70 aldım, Allah'a şükür dedim ve diyorum. Yeni sistem toplasam, yine bu kasaya toplarım, tank gibi ve filtreleri olsun, havalandırması olsun her şeyiyle memnunum. Ha daha günümüze uygun modeller çıkmıştır şimdi yeni toplayanlar onlara bakabilir, fakat elinde mevcut olana gerek yok. Yiğidi öldür hakkını yeme, bu saydığım firmalar bu işin üstadı.

Şimdi teşbihde hata olmaz, otomatik yivsiz kinetik sistem bir tüfek alacaksak, baretta süpernova mı alırız, akdaş 212 mı? Yine scooter alacaksak Yamaha xmax 150 veya Honda pcx mı alırız, Kanuni mi? gibi örnekler çoğaltılabilir. Bu seçim sebeplerimiz bir marka bağımlısı olduğundan değil, o firmaların bu işi düzgün layığı ile yaptıklarından dolayıdır.

Fsp'ye de yaptırabilir, Seasonic'e de yaptırabilir, cwt'ye de. Kalite konusunda ise tartışmaya girmeyeceğim, çünkü saydığım Seasonic, Evga ve Corsair gibi markalar gerek ürünleri ile, gerek garantileri ile, gerekse satış sonrası destekleri ile, bu konuda şüpheye maal bırakmayacak kadar kanıtlamışlardır kendilerini. Fsp'yi de tabiki buna katabiliriz. Dikkat edersen yukarıda bu saydıklarımın tüm modelleri üst düzey demediğimi yazdım zaten. Fakat genel itibari ile bunlar bu işin lokomotifi. Yine aynı şekilde yukarıda, kullanılan bileşenlerin ve verdiği değerin daha önemli olduğunu da yazdım sertifikadan.:ok
ben de sana diyorum ki o bileşenler hepsinde aynı.
ama sıkıntı şurada.
fsp ve diğer markalara bi şey demiyorum. benim dediğim corsair gibi firmaların da psu işine girmesi.
ressam la ayakkabıcının hikayesini bilirsiniz. onlar çizmeyi aşıyor.
işte corsair gibi firmalardan o tür malzemeler çıkıyoır.
bi de şu var. ben her mesajımda sana yazmıyorum. araya farklı şeyler katıyorum farkınd isen. yani bilgi olsun diye.

ki senin de dilin yanmış. çünkü zalman dediğimiz marka soğutucu işin de iyi olan bi marka. kasa işi ise farklı. aslında kasa üretmek pc de en kolay iştir. sonuçta teneke abi. zaten standardı da var. ama işte adam bilmeyince tenekeyi bile kesemiyor.
bide senin bi sözün var. her şeye ışık basıyorlar falan demiştin. sonuna kadar haklısın.
o ışık da bi ısı üretiyor. 500 wattlık kasada 100 watt led döşemiş adam. onu bile soğutamıyorsun. ve o tür bi kasada sana söyliyim sıvı soğutma da kurtarmayabilir. ki hava hiç kurtarmaz. çünkü o kadar ledin yaydığı ısı kasayı pişiriyor resmen.
ama dediğim gibi ben kasayı çok önemsemiyorum. yeterince fan deliği olsun yeter diyorum.
çünkü zaten modluyorum ve üstüne sıvı soğutma taktığım için çok da sallamıyorum. önceden kasa içi kablolama falan uğraşırdık. şunu bunu yapar kırk takla atardık. ama işte sıvıya çevirince kabloyu kafana göre sere serpe yapabiliyorsun. hiç uğraşmadan topluyorsun. kasa gene buz oluyor. uğraştırmıyor adamı. he sıvının kendisi ayrı uğraştırıyor o başka :)

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
arkadaşlar sıvı soğutma özellikle hava soğutma seçerken reklamlardaki o sert borular görünüm açısından iyi olur. ama dediğim gibi hem zamanla aşınıp renkleri solacak hem de sökmek gerektiğinde o zaman büyük sorunlar yaşatıcaklar. farkında iseniz bu borular hortum değil. ısı ile bükülüyorlar.
bu nedenle sök tak esnasında sıradan hortumlardan çok çok fazla soruna yol açıcaklar. bi hatada anakartı çatlatmanıza neden olabilir.
bunu da bi kenara yazın bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611

O tür kullanım senaryoları için de hazır kasalar mevcut ama pahalı maalesef.:hihi

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
O tür kullanım senaryoları için de hazır kasalar mevcut ama pahalı maalesef.:hihi
ya kablo saklama vs işte rgb şeritlere yer açmak için yoksa bi işe yaradıklarını görmedim. ya benim işlemci 40 dereceyi bile aşamıyor en zor işlerde. isteyen gelsin kasamı bi denesin. sonra o kasaları getirsin buraya.
hani bi kaç arkadaş kendi fotolarını atmış şu şu derece alıyoruz diye. bi gelsinler bakalım buraya. o kasayı getirsinler. kasalarından nasıl sıcak fışkırıyor :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
ya kablo saklama vs işte rgb şeritlere yer açmak için yoksa bi işe yaradıklarını görmedim. ya benim işlemci 40 dereceyi bile aşamıyor en zor işlerde. isteyen gelsin kasamı bi denesin. sonra o kasaları getirsin buraya.
hani bi kaç arkadaş kendi fotolarını atmış şu şu derece alıyoruz diye. bi gelsinler bakalım buraya. o kasayı getirsinler. kasalarından nasıl sıcak fışkırıyor :)

Kasadan sıcak fışkırıyorsa yine iyi. Hava akışı var en azından. Bir de ısınan, hava atılamayan kasalar var. :hihi
Bir de RGB sevdasına önü kapalı kasalar var. Ki iyi firmalarda bile bu tip ürünler mevcut.
Fanın önünü kapatmak hangi aklın düşüncesidir bilmiyorum. :hihi

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri