Sigortayı kapatıp açtım MB95 Anakartlı TV çalışmıyor.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Yeni kanun galiba 3 faz zorunlu.
Misal ben evi alırken 1 oda hariç hiç bir yerde elektirik bulunmuyor du, sonra ben atlama aldım sigortadan bu seferde ana sigrota atlıyor vs. Bina elektrikçisini çağırdı müteahhit, buna yapılırken 3 firma değişmiş yarım yamalak olmuş meğer 2 fazın karşılığı yoktu bı yerde kopmuş yeni hat çektiler düzeldi. Yani 3 faza eminim ??? saat te 3 faza göre .
Eski yapılar genellikle monofaze. Yeni yapılar artık trifaze bağlantı ile çekiliyor. Ancak evdeki elektrikli cihazlar 230V ile çalıştığından prizlere monofaze çekiliyor. diye düzeltiyim o zaman genel olarak eski yapı çok bizim bütün mahallle monofaze sayaç kullanıyor :kiskis

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Eski yapılar genellikle monofaze. Yeni yapılar artık trifaze bağlantı ile çekiliyor. Ancak evdeki elektrikli cihazlar 230V ile çalıştığından prizlere monofaze çekiliyor. diye düzeltiyim o zaman genel olarak eski yapı çok bizim bütün mahallle monofaze sayaç kullanıyor :kiskis
O 3 faz ile daireye gelen 3 faz aynı şey değil muhtemelen.
3 ayrı faz ve 1 ortak nötr gelse daireye sonuç her bir faz için 220 ancak 3 fazda toplam 380 Volt (?) olurdu bence.

Burada faz kavramıyla neyin kastedildiği önemli.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
O 3 faz ile daireye gelen 3 faz aynı şey değil muhtemelen.
3 ayrı faz ve 1 ortak nötr gelse daireye sonuç her bir faz için 220 ancak 3 fazda toplam 380 Volt (?) olurdu bence.

Burada faz kavramıyla neyin kastedildiği önemli.
Her faz ile nötr ortak kullanılarak yani bı ev için şöyle diyim bir faz oturma odası ve koridora dağılıyor. 2. Faz çocuk odası ve yatak odası nötr ortak. 3.fazda banyo ve mutfak gibi

Öyle biseyler yani ? faydası var mı artısı ve eksisini bilmiyorum

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Aynen eskiler öyle, yeniler bı üst mesajda yazdığım gibi

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Her faz ile nötr ortak kullanılarak yani bı ev için şöyle diyim bir faz oturma odası ve koridora dağılıyor. 2. Faz çocuk odası ve yatak odası nötr ortak. 3.fazda banyo ve mutfak gibi

Öyle biseyler yani ? faydası var mı artısı ve eksisini bilmiyorum
Trifaze hat daire girişine kadar çekilmiş ve odalara dediğiniz mantıkla dengeli dağıtılmış ise yük dengesinin sağlanması açısından faydalı oluyor. Ayrıca trifaze su ısıtıcıları veya bazı fırınlar gibi trifaze olanları direk hat çekerek çalıştırabiliyorsunuz. Örneğin benim evimde banyo ve mutfakdaki prizler farklı fazlar üzerinde bu durumda da beraber çalışırken yük dengeli dağılmış oluyor (Bende şu sıralara her faz için kaçak akım rolesini ayırmayı düşünüyorum ama elim gitmedi bir türlü). Ama bazı dairelerde girişe trifaze gelip dairelere monofaze dağılanlarda var. Trifaze sistem de bana göre en riskli kısım ise nötr kopmasıdır. Monofaze de koparsa devre tamamlanmaz. Ama trifaze de koparsa ev ortamında aynı anda çalışan cihazların çektiği akımlar farklı olacağından dolayı bazıları üzerinde daha yüksek bazılarının üzerinde ise daha düşük gerilim oluşur ve cihazların bir bölümü bozulur.

D Çevrimdışı

Dardanos

Yeni Üye
10 Kas 2019
37
Elektrik dağıtım hatlarında çok fazla salınım ve kesinti olduğu için, TV, çamaşır makinesi gibi elektrikli cihazları kullanmadığım zaman anahtarlı priz ile elektriği kapatıyorum.

Durum biraz kafamı karıştırdı. Buna benzer bir durum ile anahtarlı priz kullanımında da karşılaşılabilir mi?

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
343CA3C5-817A-4E57-9B43-186A757F1A45.jpg

TVyi söktüm besleme bu şekilde. Gözle görülür bir patlak çatlak yok. AC ve DC voltajları nerden ölçerek doğru sonuç alabilirim? Elimde multimetre var.

A Adem Helvacı

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
343CA3C5-817A-4E57-9B43-186A757F1A45.jpg

TVyi söktüm besleme bu şekilde. Gözle görülür bir patlak çatlak yok. AC ve DC voltajları nerden ölçerek doğru sonuç alabilirim? Elimde multimetre var.

A Adem Helvacı

Anakarta giden soket üzerinden dc voltaj ölçümü yaptığımda hiçbir pinde voltaj göremedim sadece bir pinde 0-5 volt arası sürekli değişen voltaj gördüm. Sanırım powerboard arızalı fakat arızalı komponenti bulabilecek tecrübeye sahip değilim görsel olarak bir patlak çatlak da göremedim. Bu sebeple powerboardı komple değiştirmeyi düşünüyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Anakarta giden soket üzerinden dc voltaj ölçümü yaptığımda hiçbir pinde voltaj göremedim sadece bir pinde 0-5 volt arası sürekli değişen voltaj gördüm. Sanırım powerboard arızalı fakat arızalı komponenti bulabilecek tecrübeye sahip değilim görsel olarak bir patlak çatlak da göremedim. Bu sebeple powerboardı komple değiştirmeyi düşünüyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir?
A Adem Helvacı hocamın youtube arıza notları videosu var onları dikkatli izle sana yardımı olur

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt