Sigortayı kapatıp açtım MB95 Anakartlı TV çalışmıyor.

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Merhabalar başlık biraz Youtube videosu gibi oldu ama soruna geçeyim:

Evdeki TV'den farklı bir odadaki prizi değiştirmek için sigortayı kapattım ve prizi değiştirdim. İşlem bitince sigortayı kaldırdım MB95 anakartlı Vestel TV ve yine farklı bir odadaki tüplü TV uçtu. Standby ışığı vs. hiçbirşey yanmıyor haliyle çalışmıyor. Evdeki diğer cihazlar sağlam durumda. Bu arada sigortayı kapatıp açarken TVler kapalıydı standby durumundaydı yani fakat fişleri takılıydı. TVlerin besleme kartları dengesiz voltaj nedeniyle arızalanmış olabilir mi? Hadi tüplü neyse de MB95i kurtarmam gerekiyor.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

A Adem Helvacı

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Az önce bir tamirci arkadaşım aradı arıza sormak için. Vatandaş tv izlerken kapatmış, sabah açmış anakart iptal. (Samsung KU7400) telefonda yönlendirme ile biraz kontrol sağlayınca işlemcinin brick olduğuna kanaat getirdik.

Bazen bazı durumların %100 nokta atışı açıklaması olamıyor ne yazık ki.

Sizin durum güç kartını işaret ediyor. Arkadaşların belirttiği gibi bir açıp bakmanız gerekecek lakin en basitinden de olsa bir Digital Multimetreye ihtiyacınız olacak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Az önce bir tamirci arkadaşım aradı arıza sormak için. Vatandaş tv izlerken kapatmış, sabah açmış anakart iptal. (Samsung KU7400) telefonda yönlendirme ile biraz kontrol sağlayınca işlemcinin brick olduğuna kanaat getirdik.

Bazen bazı durumların %100 nokta atışı açıklaması olamıyor ne yazık ki.

Sizin durum güç kartını işaret ediyor. Arkadaşların belirttiği gibi bir açıp bakmanız gerekecek lakin en basitinden de olsa bir Digital Multimetreye ihtiyacınız olacak.
Marka fark etmeksizin eeprom & spi flash uçuyor sanırım değil mi?
Akrabamın uydu alıcısı uçmuştu bu şekilde.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Sigortayı kapatıp açtım sözünü açabilirmisiniz? Sigorta panosunun resmini koyup yaptığınız işlemi tarifleseniz. Panoya monofaze mi, trifaze mi geliyor bilmiş oluruz. Birçoğumuz için başımıza gelebilecek sorunu irdeleme şansımız olurdu. Zira olayın tetikleyicisi sigorta panosunda yapılan işlem görünüyor. Teknik yöünü anlamaya çalışmaya yardımcı olacaktır. Olayın birilerinin de başına gelmesini önlemeye katkımız olabilir. Sizin de aynı olayı tekrar yaşama şansınız çok yüksek görünüyor. Neticede illaki bir gün yeniden elektrikleri kesme ihtiyacı duyacaksınız.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
sigorta kaynaklı bir sorun sigortayı açarken açma şekline bağlı bazı durumlarda güç anlık gidip geliyor buda kimi cihazlarda besleme katında arızaya sebep olabiliyor elektrik şirketlerinin habersiz kesinti yapması gibi birkaç saniye ara ile elektriklerin gidip aniden gelmesi sonra yeniden gidip gelmesi gibi durumlarda elektronik cihazların besleme katında arıza oluşuyor evdeki cihazların fişlerini çekerek sigortayı açmak bu gibi durumların önüne geçebilir...

Olitos Çevrimdışı

Olitos 

Aktif Üye
16 Şub 2019
218
Sigortayı kapatıp açtım sözünü açabilirmisiniz? Sigorta panosunun resmini koyup yaptığınız işlemi tarifleseniz. Panoya monofaze mi, trifaze mi geliyor bilmiş oluruz. Birçoğumuz için başımıza gelebilecek sorunu irdeleme şansımız olurdu. Zira olayın tetikleyicisi sigorta panosunda yapılan işlem görünüyor. Teknik yöünü anlamaya çalışmaya yardımcı olacaktır. Olayın birilerinin de başına gelmesini önlemeye katkımız olabilir. Sizin de aynı olayı tekrar yaşama şansınız çok yüksek görünüyor. Neticede illaki bir gün yeniden elektrikleri kesme ihtiyacı duyacaksınız.
Şuan evden uzağım. Eve geçtiğimde fotoğraflarım mutlaka.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
trifaze sanayi alanlarında fabrika vs kullanılır evlerde %99 genel monofaze sayaç kullanılır

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
yeni ev tesisatlarında 3 faz gelmekte.
proje kapsamında değişiyor 20 daireli bir binaya 3 faz trifaze oluyor genel anlamda monofaze sayaç hakim standard evlerde proje bazında değişkenlik gösterebiliyor ..

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
trifaze sanayi alanlarında fabrika vs kullanılır evlerde %99 genel monofaze sayaç kullanılır
Yeni kanun galiba 3 faz zorunlu.
Misal ben evi alırken 1 oda hariç hiç bir yerde elektirik bulunmuyor du, sonra ben atlama aldım sigortadan bu seferde ana sigrota atlıyor vs. Bina elektrikçisini çağırdı müteahhit, buna yapılırken 3 firma değişmiş yarım yamalak olmuş meğer 2 fazın karşılığı yoktu bı yerde kopmuş yeni hat çektiler düzeldi. Yani 3 faza eminim ??? saat te 3 faza göre .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt