Sıfır ürün bu fiyata fake olabilir mi?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İmkansız. Dolandırıcı bunlar.
Aynı ilanı başka şehirlerde de bulabilirsin.
Aynı mevzu laptop için de açılıyordu.
Dolandırıcılar taktik değiştiriyor hep.
Hatta bir ara hava limanında unutulan mallardır vs diye açıyorlardı.
Çeşit çok.
Alıştığım için araştırma gereği bile duymuyorum
Hani kırık vs olsa neyse.

Sana bir taktik, görseli Google'da arat, mevzuyu anlarsın;

Screenshot_2021-12-10-shipping-box---Google-Arama.png

Bak ben senin için arattım. :sirit

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Genelde mevzu havale veya kapora üzerine dönüyor.
Havaleyi atana zaten geçmiş olsun da, kapora atma da da kaç kişiden kapora toplarsa kazanıyor bir şeyler işte.

Tabi genelde bu tür işler alakasız şahısların banka hesaplarıyla, veya yaşlıların hesaplarıyla vs yapılıyor.
Yaşlıların telefon numaraları, banka hesapları vs alet ediliyor.

Yaşlı kişinin bırakın letgo'dan internetle bile alakası çıkmıyor. :sirit

Benzer durum İstanbul Bilişim mevzusunda da ortaya çıkmıştı.
Paravan şirketleri garibanların üzerine açıp, onlara ufak bir komisyon verme karşılığında para elden ele geçiyordu.
İz kaybettirme taktiği kısacası.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bu tür ilanlarla satıcılar dükkan vs yazsa da sizinle yüz yüze görüşmeyi istemez.
Ki işin bir de alıcı tarafında dolandırıcı olanları var.
Oyuncu laptobunu kaptıran genç bile gördüm.
Adam dükkanıma gel bakayım vs diyor, genç de güvenip gidiyor, o ara yok işte dükkana ben bakıyorum abi 2dk ya gelcek vs bir şekilde ayaklar yapıp ürünü elden ele kaybediyorlar. :sirit

Bir ürün piyasadan ucuzsa ya arızası & kusuru vardır, satan kişi bunu belirtmek zorundadır, ya da ortada öyle bir ürün yoktur.
Ben de zamanında bile bile dolandırılmıştım bu konuda. Ki Technopat'ta yazılarım belki duruyordur.
Çok yüksek bir meblağ olmadığı için ve de iflah olmaz bir üşengeç olduğum için peşine gitmemiştim.
15 yaşındaki velet tarafından dolandırılmıştım. Ki kendisi Antalya'da hukuk okuyor yanılmıyorsam. :sirit
15 yaşında dolandırıcılığa cesaret eden birisi hukuk okursa ülkede neler neler yapar gerisini siz hesap edin artık.

Olay da şu, çocuktan SSD alacaktım, o ürün elinde yoktu, başka ürün vardı onu yollaması üzerine anlaşmıştık.
Ki o zamanlar internetten alışveriş ile fazla haşır neşir değildim.
Yani bir şeyler alıyordum elbette ama piyasayı takip etmiyordum.
Esnaf piyasadan ucuza satar belki diye almayı tercih etmiştim.
Ki karşımdaki kişinin esnaflıkla gram ilgisi yoktu.
Sonra ne olsa beğenirsiniz, SSD yerine RAM gelmişti.
RAM de işime yaradığı için kullandım, hatta o RAM ile sistemi bile gittim sattım o zamanlar ama o çocuk aldığı 180 lira ile kaldı tabi.

Neyse, daha büyük işlere kalkıştığında elbet duvara toslar, elbet kan alırlar ondan. :kas

(O zamanlar 250 GB Samsung SSD alabiliyorduk o fiyata ayrıca. :kas)

Siz siz olun bir şey piyasasından ucuzsa, on kere sorgulayın.
Aynı şey sıfır ürün alırken de geçerli.
Akakçe, EPEY, Cimri gibi fiyat araştırma sitelerinde bazen bazı satıcıların fiyatları; diğer satıcılardan oldukça düşük olabiliyor.
Bayram değil seyran değil eniştem beni niye öptü demelisiniz.

Öyle satıcılara denk geldiğinizde mutlaka yorumları tarayın.
Olumsuz yorumlar yayınlanmış mı, ürüne ait yorumlar duruyor ve olumsuzlar da duruyor mu diye bir bakın.

Malum 3 site de olumsuz yorum yayınlatmak mucize gibi bir şeydir.
(E ticaret sitelerinden bahsediyorum, fiyat takip siteleri değil)

Ve bu sitelerin yazılımları sizle dalga geçer gibi, ısrarla size mail atar "ürünü yorumlamadınız" diye.
Arkadaş ben yorumluyorum da, siz de o ahlak yok.
Bazı ürünlerde yorumlar hep 5-4 yıldız, her şey süper her şey mükemmel. Yok ya?

Bakın Amazon'un bu konuda hakkını cidden yiyemem, adamlar o 1 yıldız yorumu da yayınlıyor.
Ki o yorumlar bizler için cidden velinimet.
Ben bilmediğim bir ürüne dair kullanıcı deneyimi öğrenmek isterken o yorumlar cidden hayatımı kurtarıyor.

Sizlerin de kulağına küpe olsun, 50-100-500 lira fazla verin içiniz rahat olsun.
O ürün gelse bile kutudan tamirli mi, kullanılmış mı, kırık mı çıkacağı belli olmaz.

Amazon gibi ahlaklı site değilse ihale %99.9 size kalır dostlar benden söylemesi.
Türkiye'de ticarette de ahlak ne yazık ki kötü durumda.
E ticaret sitelerinde bunun yansımasını bolca görüyorum.

Sonra tüketici hakem heyetinde bir dosya sahibi oluyoruz maalesef.
Ki son aldığım Realme XT telefonda da aslında gitmem gerekirdi ama telefonsuz kalmayayım diye kusuruyla kullanıyorum telefonu.
Ki servise gönderdim de ne oldu, adamlar dalga geçer gibi yazılım atıp geri gönderdi.

Son bir kez Realme Türkiye ile konuşacağım, bu sefer ekran kaydı alarak tabi, ona da halletmezlerse notumu vereceğim.
Ki Realme'nin telefonları donanım olarak güzel ama yazılım hatalı, firma güncelleme takvimine uymadı.
Okuduğum görüşlerde de Realme'nin (sadece Türkiye özelinde değil, dünya genelinde) satışı bol pazarlara özen gösterdiği söyleniyor.

İlk ve son Realme maceram olur muhtemelen, sonrasında bir amiral gemi Samsung, Xiaomi veya Apple alırım.
Tabi bu hayal, niyet. Döviz bizi çok üzerse, antenli Ericsson da olabilir. :cal

U Çevrimdışı

uyunusoglu

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Letgo da çok var bu tarz ilanlardan inanmayın. Bir ürünü ederinin oldukça altına veriyorsa zaten biri hele ki şu kur döneminde niyeti bozuktur. Elinde fazla var desek, ederine satacağı yerde niye düşüğe satıyor sorusu sorulmalı kaldı ki güya sıfır ve kapalı kutu bir ürün. Üzerinize alınmanızı istemem ama ucuza kâr edeceğim ayağında olup arayış yapanları avlamak üzerine yapıyorlar bunları.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Hocam gerçek olabilir ama çalıntı olma ihtimali yüksek. Bir haber izlemiştim büyük şehirlerden değerli bisikletleri çalıp Anadoluda uygun fiyata satıyorlardı. Buda benzer durum olabilir yada kaparo koparma, bozuk tv kaktırma vs operasyonlarıda olabilir.

U Çevrimdışı

uyunusoglu

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Hocam gerçek olabilir ama çalıntı olma ihtimali yüksek. Bir haber izlemiştim büyük şehirlerden değerli bisikletleri çalıp Anadoluda uygun fiyata satıyorlardı. Buda benzer durum olabilir yada kaparo koparma, bozuk tv kaktırma vs operasyonlarıda olabilir.

Gorseli aratinca bir yigin ilanda ayni gorsel cikiyor, almamak icin de en buyuk sebep bu sahibinden.com da da bir ilan sahibi benim ilanin goruntusunu calmisti mesela kendi ilani gibi. Benim ilanima geldi sonra mesaj urunu aldim gondermiyorsunuz birde baska adla satiyorsunuz diye. Halbuki o urunun tek saticisi bendim. Umut Barış Umut Barış hocam detayiyla aciklamis zaten.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Gorseli aratinca bir yigin ilanda ayni gorsel cikiyor, almamak icin de en buyuk sebep bu sahibinden.com da da bir ilan sahibi benim ilanin goruntusunu calmisti mesela kendi ilani gibi. Benim ilanima geldi sonra mesaj urunu aldim gondermiyorsunuz birde baska adla satiyorsunuz diye. Halbuki o urunun tek saticisi bendim. Umut Barış Umut Barış hocam detayiyla aciklamis zaten.
Demek istediğim gerçek olsa bile çalıntıdır (sizin başınıza gelen gibi o fotoğrafın gerçek sahibi olabilir ama o fiyata satıyorsa problem var).

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,066
Üşenmedim şikayet ettim hepsini :)

Bence şikayetten bir şey çıkmaz .

Satıcı ister bedavaya , ister ucuz fiyata , ister pahalı fiyata verir .
İş alıcıya düşüyor satıcı zorla vermiyor .

Bizler ( belli kesim ? ) bedavayı , hediyeleri , indirimleri sevdiğimiz için bu durumlara ( alış veriş ) yakın bakıyoruz .

İp uçları değerlendirilip alış veriş edilmeli , satıcının kimliği , görerek teslim , ürünün resmi belgeleri , satış yapıldığında belğesi vs gibi .

Arkadaşından bile ürün alsan satış belğesi olması çaldı şikayet etse suçlu oldun .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt