"Seviyorum..."

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
''Hoşgeldiniz'' demekle birlikte, kelime dağarcığıma ekleyebilmek adına sizden ''tevafuken'' ne demektir diye öğrenmek isterim.
Evet biliyorum google da yazmak ve öğrenmek kolay ancak huyum değildir. Beşeri ilişkiler ve sohbet ile edinilen bilgi kadar kıymetlisi yok. :ok

Müşteki Çevrimiçi
22 Ara 2018
381
''Hoşgeldiniz'' demekle birlikte, kelime dağarcığıma ekleyebilmek adına sizden ''tevafuken'' ne demektir diye öğrenmek isterim.
Evet biliyorum google da yazmak ve öğrenmek kolay ancak huyum değildir. Beşeri ilişkiler ve sohbet ile edinilen bilgi kadar kıymetlisi yok. :ok

Hoşbulduk kıymetli Adem Bey. Çok haklısınız. Hususen kelime anlamını öğrenme noktasında direkt Google'a yazmak bazen facia olabiliyor. Bu yüzden TDK ilk başvurmamız gereken mecra olmalı. SEO konusunda pek mahir olamadıkları için maalesef X anlamı nedir gibi sorgularda TDK üst sıralarda çıkmıyor. sozluk.gov.tr sık kullanılanlarda olmalı diye düşünüyorum.

Tevafuk Arapça kökenli bir kelime olup "vefk" kelimesinden türemiştir. En basit anlamıyla "uygun düşme" diye tercüme edebiliriz. Biraz daha derinlemesine incelediğimiz tesadüf/raslantı (Random) kelimesinin (Spontane gelilen durumlar için kullanırız) daha spesifik bir hali diye yorumluyorum. Nazarımızı (odaklanma) belli bir alana yönlendirip algılarımızı kanalize ettiğimiz bir zamanda karşımıza çıkan şeyler olarak yorumlamak doğru olur diye düşünüyorum. Dil bilimcilerimiz daha tatminkar bir yorum getirecektir.

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Dipnot mütevazi değil mütevazı :gul :sirit

Bu tür hatalarımı gösterenlere çay kahve ikram etmek istiyorum :) Çok teşekkür ederim.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hoşbulduk kıymetli Adem Bey. Çok haklısınız. Hususen kelime anlamını öğrenme noktasında direkt Google'a yazmak bazen facia olabiliyor. Bu yüzden TDK ilk başvurmamız gereken mecra olmalı. SEO konusunda pek mahir olamadıkları için maalesef X anlamı nedir gibi sorgularda TDK üst sıralarda çıkmıyor. sozluk.gov.tr sık kullanılanlarda olmalı diye düşünüyorum.

Tevafuk Arapça kökenli bir kelime olup "vefk" kelimesinden türemiştir. En basit anlamıyla "uygun düşme" diye tercüme edebiliriz. Biraz daha derinlemesine incelediğimiz tesadüf/raslantı (Random) kelimesinin (Spontane gelilen durumlar için kullanırız) daha spesifik bir hali diye yorumluyorum. Nazarımızı (odaklanma) belli bir alana yönlendirip algılarımızı kanalize ettiğimiz bir zamanda karşımıza çıkan şeyler olarak yorumlamak doğru olur diye düşünüyorum. Dil bilimcilerimiz daha tatminkar bir yorum getirecektir.

Bu tür hatalarımı gösterenlere çay kahve ikram etmek istiyorum :) Çok teşekkür ederim.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Elimizden geldiğince yanlış bilinen DEYİMLER konusuna da değinelim fırsat buldukça :ok

Güzele bakmak sevaptır/Güzel bakmak sevaptır konusu gibi mesela.

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52

?ziyade olsun hocam

Müşteki Çevrimiçi
22 Ara 2018
381
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Elimizden geldiğince yanlış bilinen DEYİMLER konusuna da değinelim fırsat buldukça :ok

Güzele bakmak sevaptır/Güzel bakmak sevaptır konusu gibi mesela.

Ne demek, rica ederim Adem Bey.

Bahsini ettiğiniz söz, kadınları metalaştıran, bir objeden öte anlam yüklemekten yoksun olan eril bağnazların müessif bir söylemidir.
Deyimler, öz deyişler sözlü kültürümüzün vazgeçilmez bir unsuru olan bir ögesi olup, biçim ve anlam bakımından tutarlı ve köklü bir yapıya sahiptir. Ne acıdır ki alt kültürün benimsenmesi, argonun kanıksanması ile beraber bu tür ucubelikler de dilimize pelesenk oldu.

catres Çevrimdışı

catres 

Süper Üye
26 May 2018
1,459
41
Bahsettıgınız forumlarda cok uzun zaman gecırdık. Trol hesaplar nedenıyle oraların ne tadı kaldı nede tuzu paylasım yapma ıstedıgımız koreltıldı.

ArTık kendı yuvamızı kurma zamanın geldı gectık derken burayı kurduk. Sagolsun arkadaslar bızlerı yanlız bırakmadı. Enbasta A Adem Helvacı

sonra F fikoloji TEKNOwest TEKNOWEST teraspy teraspy Umut Barış Umut Barış BlackSea BlackSea katılımlarıyla cekırdek kadroyu olusturduk.

Bunun yanında yardımlarını esırgemen Domestos Domestos smili72 smili72 muratala5361 rizeli_53 TKartaL tkartal D NetCaliber catres catres BlackB BlackB digiulama digiulama newrophat newrophat (adı suan aklıma gelmeyen arkadaslar kusura bakmasın sızlerınde emegı buyuk)

aıle,arkadaslık,vefa,dostluk baglarını esas alarak gunden gunde buyumeye devam edıyoruz. IYI Kİ VARSINIZ. ( 2. Ailemsiniz )
Valla sizler kadar hiç bir konuda bilgi sahibi olamasamda teknik terim ve konularda yinede forumda olmaktan mutluluk duyuyorum. Yardımcı olacağım her konuda bilgim dahilinde seve seve en önde yerimi alırım her zaman ☺️☺️

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt