Samsung, LCD Panel Fabrikasını TCL'e Sattı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
samsung-tcl-csot-china.jpg

Samsung Display, Çin'in Suzhou şehrinde bulunan LCD panel fabrikasıTCL Holding'e sattığını açıkladı.

EGXWHfuX0AALdcF.jpg

1.8 milyar Dolar değerinde gerçekleşen satış anlaşması sonucu tesisin %60'ı TCL bünyesinde buluna CSOT'a, %10'u TCL'e; kalan %30 hissesi de Suzhou hükümetine devredildi.

Paylaşılan bir diğer ilgi çekici detay ise TCL'in Samsung Display hisselerinin %12.33'ünü satın almak için ilgili şirketlere 723 milyon Dolar yatırım yapması oldu.

Bu ve önceki gelişmeler, Samsung'un LCD üretimini bırakmaya ve Quantum Dot panellere odaklanmaya başladığını bizlere ispat ediyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
aslında ileriye dönük doğru karar bence.Lcd panellerin yavaş yavaş ortadan kalkması gerekiyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
albanez albanez ne diyorsun bu işe hocam, TCL gümbür gümbür geliyor mu? :kas :kiskis
Teknoloji sinin sonuna gelinmiş panel fabrikası nı satın almak ne bileyim bana mantıklı gelmedi.En fazla 5 bilemedik 10 yıl içinde oled , qled belki de yeni teknoloji lee gelişecekken lcd ye yatırım yapmak ne derece mantıklı tartışılır.Hatta ülkemizde de zamanında panel fabrikası kurulacaktı vestel beko , devlet işbirliği ile.Sanayi bakanlığı tren kaçtı demişti yanlış hatırlamıyorsam.?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Teknoloji sinin sonuna gelinmiş panel fabrikası nı satın almak ne bileyim bana mantıklı gelmedi.En fazla 5 bilemedik 10 yıl içinde oled , qled belki de yeni teknoloji lee gelişecekken lcd ye yatırım yapmak ne derece mantıklı tartışılır.Hatta ülkemizde de zamanında panel fabrikası kurulacaktı vestel beko , devlet işbirliği ile.Sanayi bakanlığı tren kaçtı demişti yanlış hatırlamıyorsam.?

Çoğunluğu CSOT'a gitmiş.
Sanırım ucuz üretim ağırlıklı olacak.
Aslında bu şu demek biraz da bence, ben LCD'nin kaymağını yedim, alın ne yapıyorsanız yapın demek gibi bir şey sanki. (Samsung açısından.)

QLED, OLED hoştur ama 8-10 kağıtdan aşağısına da yok bizde maalesef.
Nanocell desen, ona ekmek banabiliyoruz anca, o da ucuz değil.
Zorlu amcadan devam. :krotey :sirit

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Çoğunluğu CSOT'a gitmiş.
Aslında bu şu demek biraz da bence, ben LCD'nin kaymağını yedim, alın ne yapıyorsanız yapın demek gibi bir şey sanki. (Samsung açısından.)

belki de ozm alınan karar çok yanlıştı netice de 2008 den 2020 ye ve en az daha bir 5 sene lcd popülerliğini koruyacak.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Çoğunluğu CSOT'a gitmiş.

aynen öyle hocam.Ama oled qled fiyatları artık erişilebilir seviyeler e düşüyor.Geçenler de vestel Arçelik te görmüştüm 5500 6000 liralara vardı ilanda.Tabi dolar kuru belimizi büküyor bu kurla herkesim erişebileceği teknoloji olması zor oled ve qled lerin.

albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
Ben bu soruların bir çoğunu TF/DH den yıllar önce cevaplamıştım yaw:haha
Buradan da zaman içinde çeşitli şeylerini yine yazdım

1-HiSense/SkyWorth/ChangHong/TCL/TPV ve bir kaç tane bunlardan az biraz küçük olan ama dünyadaki
aslında tüm TV lerin ana üreticileri zaten bu heriflerdir!

Hatta Klima örneği de vermiştim şu malum GREE nin dünya Split pazarının yarısını hatta daha bile fazlasını tek başına
üretiyor diye:hoba1

2-TCL veya bir başkası ki bunlar tabiri caizse bu işin DEV leridir,ama bu devlik öyle eskiden bildiğimiz anlamda kalite veya
teknoloji bulma veya teknik geliştirme/bulma v.s değildir bu herifler paso mal üretirler! o bahsettiğim işleri yapanlar zaten var
ve gider onlardan Lisansı alırlar sahaya çıkarlar bu kadar basit

3-HiSense den başlayan bu dışa açılma akımı bir süre sonra tamemen bunlara zatne geçecektir "MARKA" bazında!
TCL özeline gelirsem,bunlar da PARA mok gibi,Devleti ise daha da zengin ve bu paraları artık Çin de koyacak yer bile
bulamıyorlar desem aynen yeridir,kısaca basıp alıyorlar ama bir farkla rakibi capon veya koreli ise Çin işkencesi yapıyor
çünkü onları hiç sevmiyolar haklı olarak!

4-Samsung/LGD;bu ikisi bu işler den artık adeta kaçmak istiyorlar! Çin liler de bunları almak istiyor ama işkence yazaparak
zira korelinin istediği fiyatı kesinlikle vermiyorlar,koreli de zaten alacak başka müşteri bulamadığı için sonunda birer
birer fabrikaları satıyor çoktandır!

Artık Sony veya Samsung diye bir MARKA var ama içi yok:hahaher bir şeyi kablosundan vidasına kadar panelinden bilmem nesine
kadar halis muhlis ÇİN malıdır bunların!

Samsung un verdikleri bir çok bilgiler de hem teknik hem de uygulama v.s yalnıştır,aynı şekilde Sony nin de,kısmen Panasonic
burada daha düzgün bilgiler verirken onlar da teknik veriler de sapıtıyor(eskiden beri)

Yukarıda gördüğünüz ana üreticiler bunlar üretiyor,Rus/Ukrayna yazılım işindeler hala o işleri onlar bakar!

5-Ancak Çin lilerin dışarıda gördüğüm kadarıyla başarılı veya çok atak v.s bir çalışması henüz yoktur,yerel bazı firmalar ile
bu işleri götürüyorlar,ama zaman içinde belki Türkiye için olmasa bile bir çok büyük pazarda direk kendileri olacaklardır!

Türkiye bir garip ülke bu konuda,"yerli" diye bir şeyler korunmak isteniyor ki çoğunda da haklılar zira bu tesisler de bir dolu
TÜRK insanı çalışmaktadır,onlarında korunması babında iş nihai tüketici aşamasına gelince,gördüğünüz gibi dandikvari
bir dolu ürünün fiyatları da kafa sıyırtan cinsinden olmaktadır!

Gümrük vergisi+Fon(ürüne göre değişen)bazlı ithal edilse astarı yüzünü geçecek!

örneğin TCL nin şimdi € 600 kağıda satacağı malın fiyatı o zaman € 1000/1200 gibi olabilecek,iyi de kim alır bunu o zaman
"Pioneer" yeniden Dükkan açsa da gelse belki ancak o satar bu fiyatlara yaw:kiskis

6-HS ve TCL,bir tek en büyük pazar olan US/CD de tuttu! o da fiyatlarını çok düşük yaparak tutturdu yani herkes F/P olarak
bunları aldı ve de halen öyle alıyor! bir de VIZIO daha da önceden başladı o daha büyük başarılara imza atmıştır!

TV leri de uçan kaçan değil ama son yıllarda özellikle her üçü de VA ya geçerek veya daha ağırlık vererek inanılmaz işleri
başardılar! FALD ta yaptılar(TCL bunu çok iyi becermektedir!) LED lerin değişik yapı ve baclit uygulamalarını geliştirdiler
ama bunların çoğu SHARP ile olmuştur;kısaca herifler mal üretme başarısında çok iyiler+fiyatları ise çok çok iyi!

7-Samsung/Sony ve bazı pazarlar da Panasonic in hala "en iyi" diye lanse edilmesi de tamemen aralarındaki bazı centilmenlik
anlaşmalarına göre öyle olmak zorundadır bugünler için,yoksa Çin li artık bu işlerde en iyisi olmuştur:ok

Sahada SHARP tüketici TV pazarından bir şekilde çekilmesi sonucunda Çin liler artık bu ligde hepsi şampiyonluğa oynamaktadırlar!
Samsung ve Sony ise Küme düşme hattında ve zaten çok yakn da Samsung tam gidiyor,Sony de zaten rakip bile değil artık!
zaten onu da Çin li üretiyor:haha

Siz "capon" aldığınızı sanıyorsunuz sadece!
yaw ne caponu,bulan alsın getirsin capon Sony yi!

Panasonic bile capon değil gibi artık!

bahsettiğim konu tamamen TFT-LCD ler içindir yani nesli bitmiş ama pazarı hala olan ve hala MARKA pazarı da olan mallar içindir

"OLED" hariç tabiki o ayrı bir konu çünkü!

8-Bu üreticiler cin gibi desem o bile değil,yani CİN bile bunlardan daha salak yaw!
Çin li bunlar,herifler her konuda felaket geliyorlar! girdikleri her yeri de dümdüz ediyorlar!

şimdilik beceremedikleri tek şey "yazılım" o iş Taiwan dan başlıyor,Ukrayna,Rusya ile devam edip gidiyor,onu henüz
çözemediler,herifler paso mal yapmaktan sanırım zaman bulamuyorlar yaw:haha1

albanez Çevrimiçi

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,218
...abi benim işim üretim... diyor yaw adamlar:mutlu

ancak boynuz kulağı geçermiş misali,yarın çok büyük ihtimalle bu Çin liler,pazara kendi markaları ile daldıkları
zaman,bugün Sony ve Samsung un yaptığı tüm çakal marketing türü işleri bunlar da yapacaktır:haha

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
...abi benim işim üretim... diyor yaw adamlar:mutlu

ancak boynuz kulağı geçermiş misali,yarın çok büyük ihtimalle bu Çin liler,pazara kendi markaları ile daldıkları
zaman,bugün Sony ve Samsung un yaptığı tüm çakal marketing türü işleri bunlar da yapacaktır:haha

Sonuçta ürün belli, mecbur yapacak. :sirit

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Çinlilerden çakallık öğrenmek lazım.Bundan 5 sene önce dalga geçilen Çin ürünlerine bir ton dolar ödüyoruz.Keşke biraz örnek alsak diyorum şimdilerde.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Çinlilerden çakallık öğrenmek lazım.Bundan 5 sene önce dalga geçilen Çin ürünlerine bir ton dolar ödüyoruz.Keşke biraz örnek alsak diyorum şimdilerde.

Teknolojiyi üretmedikten sonra çakallığın bir önemi yok bence.
Mesele paneli, transistörü üretebilmekte.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Teknolojiyi üretmedikten sonra çakallığın bir önemi yok bence.
Mesele paneli, transistörü üretebilmekte.
Çakallık derken işte tam da bunu anlatmaya çalışıyorum.Adamlar ucuza üretiriz deyip teknoloji üretmeyi öğrendiler.Şimdi teknoloji satıyorlar.
Büyüklerin bir sözü vardır yaptığın banasda öğrendiğin kendine. Tam da çinliler bunu yaptı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt