Samsung HW K-450 Soundbar Sıvı Teması

K Çevrimdışı

Kogan

Aktif Üye
16 Ara 2019
73
32
Herkese merhabalar. Soundbarımda sıvı devredeki bazı kısımlara zarar vermiş. Soundbar şu anda açılmıyor. Sorunu görüntülemek ve foruma sormak için dikkatlice iç kısmını açtım. İlgili fotoğrafları ekliyorum. Tamir edilebilir bir durumda mı? Sadece kart kısmını kargolasam tamir edebilecek işinde yetkin birileri var mıdır? Teşekkürler.

IMG_20201113_202557.jpg
IMG_20201113_202541.jpg
IMG_20201113_202531.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kapasitörler kısa devre olmuş sanırım.
Başka elemanların da kısa devresine veya bozulmasına neden olmuş mudur bilemem. (Chip, entegre vs.)
Ya board'a ait service manuali bulacaksınız ya da board'un aynısını.

Çünkü değişim için kapasitörlerin değerini bilmeniz gerekecek.

K Çevrimdışı

Kogan

Aktif Üye
16 Ara 2019
73
32
HW-F450'nin manualini buldum ama K450 yok maalesef;

Aynı modeller de değil muhtemelen.
Hocam teşekkür ederim. Evin sigortası var aslında ama sigortadan alabileceğim parayla muadili bir ürünü bulabilmek imkansız gibi. A Adem Helvacı hocamdan bir tavsiye gelmezse kenara ayırırım sanırım. Board yabancı sitelerde 160$ civarında.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam teşekkür ederim. Geçen yıl da bu dönemlerde TV'yi kırmıştı. Evin sigortası var aslında ama sigortadan alabileceğim parayla muadili bir ürünü bulabilmek imkansız gibi. A Adem Helvacı hocamdan bir tavsiye gelmezse kenara ayırırım sanırım. Board yabancı sitelerde 160$ civarında.
O paraya board almaktansa yeni soundbara para olarak ayırmayı tercih ederim.
Servise sordunuz mu, kaç TL diyor?

K Çevrimdışı

Kogan

Aktif Üye
16 Ara 2019
73
32
Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Aslında parçaları söktükten sonra bir bakmak lazım ultrasonik yıkama ile temizlenebilir kart. Uzun süre beklediğinden biraz sıkıntı olur ama o üstteki korozyon temizlendikten sonra daha net bir tablo çıkar. Katmanların ayrıldığı yerler biraz sıkıntılı ancak şişen kısımlar genelde ortak - gibi iyi bir usta jumper kablo çekerek düzeltebilir. Tabi devrenin nasıl bir düzeni olduğu PCB'nin yapısı zarar gören devre ne iş yapıyor bunların hepsi tamiri etkiler. Ancak işçiliği fazla bir tamir olur yani yine size nerdeyse yeni bir Soundbar parasına patlar. Sıvı hasarı tamirinde uzman bir ustaya göstermenizde de sakınca yok diye düşünüyorum. Tamir ihtimali düşük duruyor yine de, sayın By_Trol By_Trol hocamın dediği gibi kabaran yerler içten korozyona uğramış kötü olmuş. O miktarda kabarma ilk kez görüyorum, ben hobi olarak meraklasıyım board tamirinin ancak yine de ucuz PCB malzemesi + çok fazla suda uzun bekleme çok zarar vermiş, öyle gözüküyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt