Samsung C430W yazıcı Boş sayfa

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Peki bu ortak çalışma sebebi ile birisinde oluşacak temassızlık hepsini bozuk mu gösterir,

Yanlış anlamayın nasıl çalıştığını bileyim ki arıza sebebini kafamda bir noktaya toplayayım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Peki bu ortak çalışma sebebi ile birisinde oluşacak temassızlık hepsini bozuk mu gösterir,

Yanlış anlamayın nasıl çalıştığını bileyim ki arıza sebebini kafamda bir noktaya toplayayım.
Estağfurullah. Yanlış anlaşılacak birşey yok. Daha önce de söylemişimdir, çok uzun zamandır yazıcı işine dokunmadım, o yüzden yanlış bilgi paylaşmamak adına araştırıyorum. Normal koşullarda gösterdiğiniz konnektörler native ölçümü yapar, ana chip üzerindeki konnektörlerden alınan akımla orjinallik kontrolü yapılır. HP neredeyse tüm ürünlerinde tonerlerin tamamının dolu olmasını ister. Daha doğrusu renkli grubu ayrı, Siyah grubu ayrı. Ancak burada şöyle bir karışıklık var. O konuda bir sorun varsa yazılım toner hatası verir ve kağıt çıktısı da alınmaz. Yani temassızlıkla ilgili o kısımdaki mantık yürütme yanlış.

Hepsini bir kenara geçtim, hatırlarsanız ben kart arızasından bahsetmiştim. Normal temassızlık arızalarının neredeyse %95' inde yazıcı yazılımı veya varsa bütünleşik ekranları hata mesajı paylaşır. Ancak kart bazında bir problem varsa mekanik kısım görevini yerine getirir ve boş çıktı sorunu oluşur.

Hatta hatırlarsanız toner tozu etrafa yayıldı demiştiniz. Eğer toner akımlarında bir şey söz konusu olsa cihaz toner basmaz. Sanki o kısımda da makro bir problem yok gibi. Drum kontrolü yaptınız, problem yok dediniz diye hatırlıyorum. Fuser ünitesi de ısıtıyor, ısıyı hissediyorum demiştiniz. Hani açıkçası bende hala soruyorum, ee nerede bunun karın ağrısı. :cak

Son düzenleme:
Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Drum ok, ısı iyi, toz kısmında toz birikiyor, laser unit'in kenarlardan gördüğüm kadarı ile ışığı ok. 3 4 sayfa çıktı sonrasında drum ve tonerlerin temas noktalarının olduğu kartta lokal ısınma oldu dış plastik ısınmıştı, müsait zamanımda ısınma normal bir ısınma mı ney ısınıyor araştıracağım.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Bugün sanırım sizin sorunu anlayacağınız kadar bilgi ile geldim...
Aşağıya fotoğraflar bırakıyorum, tonerlerin durumu, ve daha önemlisi bir çıktıda, örneğini ekliyorum silik bir mavi ve siyahı göreceksiniz, çıktı aldığım fotoğrafı de ekleyeceğim,

Lazer drum vs her şey tamam, tonerler drum'a yapışmıyor sanırım. Kartın toner pinlerini çalışırken ölçtüm, -220v DC ölçüm aldım. Röleler aç kapa yaparken değişiyor tabi.

Burada şu sonuca varıyorum, ya toner tozu uyumsuz bir tozla doldurulmuş(pek anlamam belki hepsi standarttır), ya da tonerlere gelmesi gereken negatif voltaj yeterli gelmiyor. Bu noktada da çıktı örneklerini ekliyorum, sizin tecrübeniz sayesinde sorunun kaynağını bulabilin diye.

Siyah toner sağından ve solundan taşma yapıyor bunun sayesinde o naktaya yazı göndererek test aldım.

IMG-20230910-WA0008.jpg
IMG-20230910-WA0009.jpg
IMG-20230910-WA0012.jpg
InkedIMG-20230910-WA0010.jpg
IMG-20230910-WA0003.jpg
IMG-20230910-WA0004.jpg
IMG-20230910-WA0005.jpg
IMG-20230910-WA0006.jpg
IMG-20230910-WA0007.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
slowfood slowfood ne çıkarıma vardınız
Açıkçası şu koşullarda benim savım aynı. Diğer ünitelerin sağlamlığını kendi koşullarınızda kontrol ettiniz. Drum ünitesini de yenisiyle değiştirdiğinizi hatırlıyorum.Tonerin kağıt üzerinde kalmamasını sağlayacak etkenler fiziksel olarak fuser (fırın da deriz.) ünitesinin sabitleme arızası, ya da sisin örneğinizde olduğu gibi voltaj değişimleri sonucu net komut alamamasıdır. Dolayısıyla maalesef ben yine kart diyeceğim.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Açıkçası şu koşullarda benim savım aynı. Diğer ünitelerin sağlamlığını kendi koşullarınızda kontrol ettiniz. Drum ünitesini de yenisiyle değiştirdiğinizi hatırlıyorum.Tonerin kağıt üzerinde kalmamasını sağlayacak etkenler fiziksel olarak fuser (fırın da deriz.) ünitesinin sabitleme arızası, ya da sisin örneğinizde olduğu gibi voltaj değişimleri sonucu net komut alamamasıdır. Dolayısıyla maalesef ben yine kart diyeceğim.
toner resimlerini de ekledim, tozun dağılımında şeklinde ben bir kusur göremiyorum. Toz uyuşmazlığı gibi sorunlar olabilir mi? Toner tozu kaç volt ile yüklenir peki?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
toner resimlerini de ekledim, tozun dağılımında şeklinde ben bir kusur göremiyorum. Toz uyuşmazlığı gibi sorunlar olabilir mi? Toner tozu kaç volt ile yüklenir peki?
Toner tozu voltajla yüklenmez. Manyetik alandan etkilenerek yapışır. Tabii ki kalitesiz toner tozu olabilir bu durumda eğer kaynak toner tozu ise çözümü çok kolay.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Toner tozu voltajla yüklenmez. Manyetik alandan etkilenerek yapışır. Tabii ki kalitesiz toner tozu olabilir bu durumda eğer kaynak toner tozu ise çözümü çok kolay.
Hmm, bu durumda kalitesiz toner tozunun yapışma konusunda da sıkıntıları olabilir o zaman, belki kalitesiz toz ile doldurulmuştur, dolumdan sonraki ilk sayfalarda da eski orjinal tozu sayesinde çıktılar alabildik, sonra doldurulmuş toza geçinde boş atmaya başladı? Araçta sallanınca da eski tozlar karıştığı için onun sayesinde parlak da olsa çıktı alabildik.

Belki de kartın toneri yüklemesinde sorun vardır. Bilemiyorum.

Geri
Üst Alt