Samsung 9KG 1400 Devir Çamaşır Makinesi Güzel Yıkamıyor

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Makine acaba kazan döndürmede bir sorun yaşıyor olabilir mi?
Programın herhangi bir yerinde bir anormallik yaşanıyor olabilir belki.
Deterjan değiştirmek yerine yükü azaltmayı deneyin.
Muhtemelen kusurlu bir mühendislik de olabilir.
Fazla çamaşırda çitileme işlevi tam gerçekleşemiyor olabilir.

Salih445 Çevrimiçi

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Eğer makinenin çalışmasında, tambur dönmesi/ısıtması/su alması/durulamaya geçmesi gibi bir sıkıntı yoksa, muhtamelen az su ile az elektrik harcayarak yıkayan A++++ bir makine yapmışlar. Bu güzel yıkamamasının net bir çözümü de yok. Tabi sizin eğer, makine yeni teknoloji, 2023 model, çamaşırda leke vs bırakmayacak, çok güzel yıkayacak gibi beklentileriniz var ise, 2000 model bir makineden yıkama olarak üstüne eklenen pek bir şey yok. Su prosestatından aldığı su miktarını bir tık arttırarak (bilinç ve kıvamında yapılmalı) daha fazla suyla daha iyi bir yıkama olabilir.

Pamuklu programı genelde sentetiklerden daha kısa sürmesi gerekiyor, bu benim kafamı karıştırdı bir tık.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Makine acaba kazan döndürmede bir sorun yaşıyor olabilir mi?
Programın herhangi bir yerinde bir anormallik yaşanıyor olabilir belki.
Deterjan değiştirmek yerine yükü azaltmayı deneyin.
Muhtemelen kusurlu bir mühendislik de olabilir.
Fazla çamaşırda çitileme işlevi tam gerçekleşemiyor olabilir.
Yükü zaten yarı seviyede kullanıyorum dediği için ben ihtimal vermedim. Ama kontrol edilebilir.

X Çevrimdışı

Xamir1402

Yeni Üye
30 Haz 2023
14
23
Kontrol etmek gerekli erken boşaltma yapar yerli miktar su almaz çamaşır oranı fazladır yıkama işleminin kesintiye uğradığını düşünüyorum bir sıkıntısı vardır.
Bugün cihazı izledim su almasında, programda,dönüşte vs bir problem yok. Çamaşırı en fazla Cam'ın yarısının biraz üstüne kadar koyuyorum.

Eğer makinenin çalışmasında, tambur dönmesi/ısıtması/su alması/durulamaya geçmesi gibi bir sıkıntı yoksa, muhtamelen az su ile az elektrik harcayarak yıkayan A++++ bir makine yapmışlar. Bu güzel yıkamamasının net bir çözümü de yok. Tabi sizin eğer, makine yeni teknoloji, 2023 model, çamaşırda leke vs bırakmayacak, çok güzel yıkayacak gibi beklentileriniz var ise, 2000 model bir makineden yıkama olarak üstüne eklenen pek bir şey yok. Su prosestatından aldığı su miktarını bir tık arttırarak (bilinç ve kıvamında yapılmalı) daha fazla suyla daha iyi bir yıkama olabilir.

Pamuklu programı genelde sentetiklerden daha kısa sürmesi gerekiyor, bu benim kafamı karıştırdı bir tık.
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Enerji sSnıfı eski AB kriterlerine göre A*** Benim beklentim çamaşırı temiz yıkasın yeter. Bundan önceki 15 Senelik Vestel'in İntraton serisi çamaşır makinem bile bundan çok daha iyi yıkıyordu, Daha az Tasarruf yapmasından mütevellit sanırım.

Salih445 Çevrimiçi

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Enerji sSnıfı eski AB kriterlerine göre A*** Benim beklentim çamaşırı temiz yıkasın yeter. Bundan önceki 15 Senelik Vestel'in İntraton serisi çamaşır makinem bile bundan çok daha iyi yıkıyordu, Daha az Tasarruf yapmasından mütevellit sanırım.
Eski makineleri çok ararız daha. Dediğim gibi azıcık su ayarını arttırmak çözüm olabilir.

Evde tam 25 yıllık yoğurt kovası var sapasağlam duruyor, nasıl plastik ise artık. Diğer kovalar 3 senede çöp oluyor.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Eski makineleri çok ararız daha. Dediğim gibi azıcık su ayarını arttırmak çözüm olabilir.

Evde tam 25 yıllık yoğurt kovası var sapasağlam duruyor, nasıl plastik ise artık. Diğer kovalar 3 senede çöp oluyor.
Plastikler aynı seviyede değerlendirilmemeli. Son zamanlarda çabuk çözünebilir materyallerle ambalaj üretimleri yapılıyor. Dolayısıyla ambalajlardaki o etki zaten istenen birşey.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Doğada çabuk çözünebilirlik olarak adlandırıyorlar plastikteki bu durumu. Tabii plastik yapısı gereği çözünürken mikro plastiklere dönüşüyor. Onu çözdüler mi ben hep düşünüyorum. Ama planlı eskitme kısmı daha kompleks, karmaşık bir süreç. Planlı eskitmede bir zayıf nokta bırakılıyor, o noktaya destek vermeyi bıraktıkları anda cihaz çöp oluyor. O yüzden ikisi farklı teknolojiler demek istiyorum.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50

Bütün olay bu.

Şu A'nın önüne eklenen her plus yıkama performansından bir tık daha çalıyor. Evde presostatı bızıklamak yemediği için hatunun görmez tarafından su dehliyorum içeri. Özellikle benim yağırlı çamaşırlarda. :haha :sirit :kiskis

Arçelikleri taktir ediyorum bu noktada. Ekstra su butonu var.

Bu arada kim ne derse desin sıcaklığı 50 derece ve üzerine çıkarmak kiri pişiriyor. Onun yerine en uzun programı, mümkünse daha da uzatarak (lekeliler yoğun programında lekeliler tuşuna basarak / bkz: bosch maxx 7) bol su ile çarpa çarpa yıkatmak. O zaman 30-40 derecede cillop gibi sonuç alıyorum dandik 3 harfli market deterjanları ile. Sonuçta işi yapan aynı benzen halkalı yüzey aktifler.

Bulaşık makinasında da aynı numarayı yapıyorum (su eklemiyorum elbette) Eko program kullanıyorum. Tek numarası suyu çevirdiği süreyi uzatıp sıcaklığı düşürmek. Zira suyu ısıtmak ve o ısıyı korumak makinaya en çok enerji harcattıran iş. Öteki türlü sadece motor çalışıyor.

Bu arada suyun kalitesi de çok önemli bana göre. Eğer su kaba ise girişe bir silifoz filtre takarak ucuz yollu bir çözüm üretebilirsiniz. Gıda tipi silifozlar pahalıdır ama endüstriyel silifozlar işinizi ucuza görür. Bir 10" housing ve silifoz, bitti gitti.

Suyum çok dandik, canım da biraz para harcayıp fantağzi yapmak istiyor derseniz de silifozun önüne sediment filtre ekleyip bi tık daha arttırırsınız su kalitesini.

Salih445 Çevrimiçi

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
596
Deterjan markasının pek bir fark ettiğini düşünmüyorum sizin gibi. 40 ve üstü sıcaklıklar çamaşırı çok yıpratıyor bence de. Sadece havlu tarzı yoksa 40 üstü açmam. Uzun ve bol sulu yıkamak en temizi geliyor bana. 60 derecede çıkan çamaşırı hissediyorum direkt.

Ben su ekleme olayını kışın donma derecesinde gelen suyu sobanın üstünde ısınan suyla desteklemek için yapıyorum :hihi

X Çevrimdışı

Xamir1402

Yeni Üye
30 Haz 2023
14
23
Bütün olay bu.

Şu A'nın önüne eklenen her plus yıkama performansından bir tık daha çalıyor. Evde presostatı bızıklamak yemediği için hatunun görmez tarafından su dehliyorum içeri. Özellikle benim yağırlı çamaşırlarda. :haha :sirit :kiskis

Arçelikleri taktir ediyorum bu noktada. Ekstra su butonu var.

Bu arada kim ne derse desin sıcaklığı 50 derece ve üzerine çıkarmak kiri pişiriyor. Onun yerine en uzun programı, mümkünse daha da uzatarak (lekeliler yoğun programında lekeliler tuşuna basarak / bkz: bosch maxx 7) bol su ile çarpa çarpa yıkatmak. O zaman 30-40 derecede cillop gibi sonuç alıyorum dandik 3 harfli market deterjanları ile. Sonuçta işi yapan aynı benzen halkalı yüzey aktifler.

Bulaşık makinasında da aynı numarayı yapıyorum (su eklemiyorum elbette) Eko program kullanıyorum. Tek numarası suyu çevirdiği süreyi uzatıp sıcaklığı düşürmek. Zira suyu ısıtmak ve o ısıyı korumak makinaya en çok enerji harcattıran iş. Öteki türlü sadece motor çalışıyor.

Bu arada suyun kalitesi de çok önemli bana göre. Eğer su kaba ise girişe bir silifoz filtre takarak ucuz yollu bir çözüm üretebilirsiniz. Gıda tipi silifozlar pahalıdır ama endüstriyel silifozlar işinizi ucuza görür. Bir 10" housing ve silifoz, bitti gitti.

Suyum çok dandik, canım da biraz para harcayıp fantağzi yapmak istiyor derseniz de silifozun önüne sediment filtre ekleyip bi tık daha arttırırsınız su kalitesini.
İlginiz için teşekkür ederim. Sıcaklığı Renkliler ve Siyahlarda zaten 40C'nin üzerine çıkarmam Büyükşehir'de yaşadığım için su kaliteli, Makine durulumada bile suyu Lastiğin biraz üzerine geçirmiyor su ekleme işine gelince, Eski Vestel Makinemde çok kirli çamaşırlara 15 LT civarı su ekliyordum, Ancak yeni makineler hassas olduğu için pek cesaret edemiyorum. Tek çare bol deterjan ile Uzun Programda Ön yıkama+ Yoğun Yıkama olarak yıkatmak galiba.

Deterjan markasının pek bir fark ettiğini düşünmüyorum sizin gibi. 40 ve üstü sıcaklıklar çamaşırı çok yıpratıyor bence de. Sadece havlu tarzı yoksa 40 üstü açmam. Uzun ve bol sulu yıkamak en temizi geliyor bana. 60 derecede çıkan çamaşırı hissediyorum direkt.

Ben su ekleme olayını kışın donma derecesinde gelen suyu sobanın üstünde ısınan suyla desteklemek için yapıyorum :hihi
Bakalım hocam sizin dediğiniz gibi Düşük Sıcaklıkta deneyeyim. Nerede eski makineler foşur foşur yıkayacak :)

S Çevrimdışı

shaolin

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Deterjan bayat olabilir mi? Farklı bir deterjanla deneme yaptınız mı?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Sıvı detarjan için ayrı bir bölüm varmı ? Çekmeceye koyduğunuz gibi kazan akıyorsa ve makina program başladığında pompa çalıştırıyorsa deterjanı atıyor olabilir.

Geri
Üst Alt