Ryzen 5 2600 RAM Sorunum (Çözüldü)

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
İşlemci pinleri kırılmadı ise soket ile ilgilidir.Pinli işlemciler ile uğraşmak can sıkıcı.Bende yıllar önce pentium 4 işlemciyi 775 pin anakartta akarken pinler yamuldu ve ram hatası ile açmamıştı.İşlemci çöp olmuştu.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
İşlemci pinlerinden 3-4 den fazlası temas etmediğinde sıkıntılar başlar. 1 yada 2 pinin temas etmemesinden dolayı genelde sıkıntı çıkmaz . Anakarttaki sokettin içinde kırık pin yada pislik gibi birşey kaçmış olabilir bu sebeble işlemci iyi temas etmiyor olabilir yada pinler yamuk oturuyor olabilir. Cpu tam oturmadığından dolayı bellek denetleyicisi cpu üzerinden erişim sağlayamayıp hata veriyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
İşlemci pinlerinden 3-4 den fazlası temas etmediğinde sıkıntılar başlar. 1 yada 2 pinin temas etmemesinden dolayı genelde sıkıntı çıkmaz . Anakarttaki sokettin içinde kırık pin yada pislik gibi birşey kaçmış olabilir bu sebeble işlemci iyi temas etmiyor olabilir yada pinler yamuk oturuyor olabilir. Cpu tam oturmadığından dolayı bellek denetleyicisi cpu üzerinden erişim sağlayamayıp hata veriyor.

CPU pinleri sağlam.
Anakarttaki birkaç pin biraz geride kalıyor, dün gözlemlediğim kadarıyla.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Sorun yüksek ihtimal anakarttaki sokette.
İşlemciyi elimden geldiğince düzelttim.
Yuvaya tek tıkla oturuyor.
Soket kilidi kapanırken zorlanıyor onu fark ettim.

RAM'leri A1-A2 slotuna takıp tek kanal çalıştırıyorum şu an bir sıkıntı yok.
B1-B2'de BIOS ekranı gelmiyor maalesef.
Anakarttaki RAM debug LED'i sabit yanıp kalıyor.

Annemin telefonuyla işlemci soketine baktım, birkaç pin sanki gözükmüyor gibi.
İşlemci soketinin elden geçmesi gerekecek muhtemelen.

RAM'lerin daha önce A2 B2 olarak takılıydı değil mi? Şuan A2 B2 takıyorsun ve görüntü gelmiyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yorumlarını esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederim.
Sokette bulunan plastik kapağı kenarlarından söküp, pinleri falçata ucu ile düzelttim.
Şu an çift kanal çalıştırabiliyorum.

50b71976-3fc0-43ab-9f9a-961682779fde.jpg

Ek-Aciklama-2020-09-03-144303.png

Benzer sorunu yaşayanlar o kapağı sökerken dikkatli olsunlar, kırılmaya oldukça elverişli.

M Çevrimdışı

mertygt

Yeni Üye
2 May 2021
5
30
Yorumlarını esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ederim.
Sokette bulunan plastik kapağı kenarlarından söküp, pinleri falçata ucu ile düzelttim.
Şu an çift kanal çalıştırabiliyorum.

50b71976-3fc0-43ab-9f9a-961682779fde.jpg

Ek-Aciklama-2020-09-03-144303.png

Benzer sorunu yaşayanlar o kapağı sökerken dikkatli olsunlar, kırılmaya oldukça elverişli.
Hocam soketi nasıl sökmüştünüz bende de aynı durum var bundan şüpheleniyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt