Ryzen 5 2600 RAM Sorunum (Çözüldü)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam soketi nasıl sökmüştünüz bende de aynı durum var bundan şüpheleniyorum.
Onu anlatabilmek zor, youtube'da birkaç tamir videosuna bakarak yararlanabilirsiniz.
Anakart PCB'si ile soket arasında çentikler var, onlardan kurtarmanız lazım.
Tam hatırlamıyorum.
Aşırı basit bir plastik, kırmamak çok zor. Dikkatli olun derim.

Yaşadığınız sorun tam olarak neydi?

M Çevrimdışı

mertygt

Yeni Üye
2 May 2021
5
30
Onu anlatabilmek zor, youtube'da birkaç tamir videosuna bakarak yararlanabilirsiniz.
Anakart PCB'si ile soket arasında çentikler var, onlardan kurtarmanız lazım.
Tam hatırlamıyorum.
Aşırı basit bir plastik, kırmamak çok zor. Dikkatli olun derim.

Yaşadığınız sorun tam olarak neydi?
Hocam şimdi söyle soğutucu işlemci ile beraber gelmişti bilgisayarcı bunu düzelttiğini söylemişti sonra ben bu şekilde kullanmaya başlamıştım. Sonrasında performans kaybını farkettim. Daha sonra biosa girince ramlerin frekansının düşük olduğunu farkettim ama frekans artırmak istediğimde bilgisayar kendini 3 kere resetleyip tekrar eski frekans ile açılıyordu. Başka bir problem olarakta Windows 16gb ram görüyor donanıma 8gb ayırıyordu. Sorunları kendi yöntemlerimle çözemeyince başka bir bilgisayarcıya gittim kendisi mikroskopla bir kaç pini düzeltti soket anakarta gayet iyi bir şekilde oturdu ama öncesinde çıkartırken biraz zorlanmıştı. İşlemciyi taktığımızda aynı sorunlar devam ediyordu. Biosu güncelledik bios pilini söktük ramleri sildik ram slotlarını temizledik düzelmedi. Sizin ki gibi benimde ramler sadece single şekilde 1. 2. Slotta çalışıyor. Başka slotlarda görüntü gelmiyor.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Hocam şimdi söyle soğutucu işlemci ile beraber gelmişti bilgisayarcı bunu düzelttiğini söylemişti sonra ben bu şekilde kullanmaya başlamıştım. Sonrasında performans kaybını farkettim. Daha sonra biosa girince ramlerin frekansının düşük olduğunu farkettim ama frekans artırmak istediğimde bilgisayar kendini 3 kere resetleyip tekrar eski frekans ile açılıyordu. Başka bir problem olarakta Windows 16gb ram görüyor donanıma 8gb ayırıyordu. Sorunları kendi yöntemlerimle çözemeyince başka bir bilgisayarcıya gittim kendisi mikroskopla bir kaç pini düzeltti soket anakarta gayet iyi bir şekilde oturdu ama öncesinde çıkartırken biraz zorlanmıştı. İşlemciyi taktığımızda aynı sorunlar devam ediyordu. Biosu güncelledik bios pilini söktük ramleri sildik ram slotlarını temizledik düzelmedi. Sizin ki gibi benimde ramler sadece single şekilde 1. 2. Slotta çalışıyor. Başka slotlarda görüntü gelmiyor.
RAM frekansını XMP ile mi artırdınız yoksa manuel yöntemle m?
Bir de 8 GB ayırma olayı olsa olsa APU için ayrılacak bellek ayarı ile olur, o da APU takılı ise olur.
Takılan işlemci APU değilse olmaz.

Öncesinde emin olmanız gereken şey soketteki veya işlemcideki pinlerin sorunlu olup olmaması olur.
Direkt işlemciye girişmek yerine RAM'ler başka sistemde test edildi mi mesela?

M Çevrimdışı

mertygt

Yeni Üye
2 May 2021
5
30

RAM frekansını XMP ile mi artırdınız yoksa manuel yöntemle m?
Bir de 8 GB ayırma olayı olsa olsa APU için ayrılacak bellek ayarı ile olur, o da APU takılı ise olur.
Takılan işlemci APU değilse olmaz.

Öncesinde emin olmanız gereken şey soketteki veya işlemcideki pinlerin sorunlu olup olmaması olur.
Direkt işlemciye girişmek yerine RAM'ler başka sistemde test edildi mi mesela?
Xmp ile de Manuel de denedim yine aynı sorun var. İşlemcim apu değil ryzen 5 1600 kullanıyorum. Sokete sadece bilgisayarcı plastik dışından baktı sorun göremediğini söyledi. İç kısmını tabi bilmiyorum. Başka sistemde test etme şansım olmadı yedek parça veya sistem yoktu.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Xmp ile de Manuel de denedim yine aynı sorun var. İşlemcim apu değil ryzen 5 1600 kullanıyorum. Sokete sadece bilgisayarcı plastik dışından baktı sorun göremediğini söyledi. İç kısmını tabi bilmiyorum. Başka sistemde test etme şansım olmadı yedek parça veya sistem yoktu.
Anlamadığım kısım bilgisayarcı pinlerin yamuk olduğuna nasıl karar verdi?
Önce RAM'lerin ve işlemcinin başka yerde test edilmesi gerekirdi?
İşlemci soketten zor çıkıyorsa, sokete zor giriyorsa o zaman bir sorun var denilebilir tabi.

M Çevrimdışı

mertygt

Yeni Üye
2 May 2021
5
30
Anlamadığım kısım bilgisayarcı pinlerin yamuk olduğuna nasıl karar verdi?
Önce RAM'lerin ve işlemcinin başka yerde test edilmesi gerekirdi?
İşlemci soketten zor çıkıyorsa, sokete zor giriyorsa o zaman bir sorun var denilebilir tabi.
Kontrol etti kendisi mikroskop altında o şekilde karar verdi. Bir de söktükten sonra işlemci sokete oturuyordu. Haklısınız test etmek en doğrusu olacaktı.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Kontrol etti kendisi mikroskop altında o şekilde karar verdi. Bir de söktükten sonra işlemci sokete oturuyordu. Haklısınız test etmek en doğrusu olacaktı.
Keşke siz deneseydiniz, ne oldu ne bitti nereden bileceğiz şimdi?
AM4 soket başka bir işlemci bulmaya bakın (Athlon, APU vs.) onunla test edin.
Ya da anakartı yetkili servise gönderin.

M Çevrimdışı

mertygt

Yeni Üye
2 May 2021
5
30
Keşke siz deneseydiniz, ne oldu ne bitti nereden bileceğiz şimdi?
AM4 soket başka bir işlemci bulmaya bakın (Athlon, APU vs.) onunla test edin.
Ya da anakartı yetkili servise gönderin.
Tamamdır test edeceğim. Anakart garantisi mevcut değil olmadı yenilemek durumunda kalacağım

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt