PS/2 ve Numpadsiz Mini Slim Ufak Tefek Klavye Arıyorum

emreuguz Çevrimdışı

emreuguz

Aktif Üye
9 Nis 2019
149
36
Merhaba Arkadaşlar,

E-SDS 88-key Industrial Keyboard, Keyboard Slim X Architecture with PS2 Interface Black

Yukarıdaki model e benzer bir klavye arıyorum, portatiflik minyonluk esastır... Amazonda ve Ebay da var ama çok pahalılar..
Aradığım en önemli kriter de PS/2 bağlantılı olmasıdır.
Yardımcı olabilir misiniz,

Teşekkürler, İyi forumlar..

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Varsa dönüştürücü kullanmadan almak iyidir. Ps/2 sıkıntılı biraz dönüştürücü çalışmaz felan boşa almış olmasın

Konnektör sıkıntılıysa bilemem elbet ama tak çalıştır dönüştürücüler piyasada mevcut.

Ayrıca, PS2 portu olan anakartta USB portu da vardır?
USB çoklayıcı kullanmayı denediniz mi?

emreuguz Çevrimdışı

emreuguz

Aktif Üye
9 Nis 2019
149
36
Neden PS/2'den USB'ye dönüştürücü kullanmıyorsunuz?
Elimde bir sürü vardı aslında da bulamadım... Dediğiniz gibi yaparsak daha ucuza getirmiş oluruz olayı..
Ama yanlış hatırlamıyorsam dönüştürücü ile bir yer de sıkıntı yaşamıştım o yüzden böyle uç bir arayış içine girdimdi, kesin çözüm olması açısından..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Varsa dönüştürücü kullanmadan almak iyidir. Ps/2 sıkıntılı biraz dönüştürücü çalışmaz felan boşa almış olmasın
İhtimaller dahilinde tabi, orjinal PS2 olsun istiyorum sırt çantamda taşımalık... Portatif felan felan tek derdim bu olsun luk bir istek de benim ki. Öyle ilk başlığımı da açmış olayım dedim,
USB portu da 2.0 ve 3.0 oluyor genelde ama kurulumlarda bazen görmüyor, PS2 den işlem yapmak gerekiyor, kurulum flash ına ayar çekilmemişse...
USB çoklayıcım da var ama USB görmeyince bir kere görmüyor teklesek de... çoklasak da..
Yeni nesil anakartlarda PS2 olmamasına da çokça denk geldim bir de böyle bir durum var hepden yoruyo insanı...

Cevabınız için teşekkürler. İyi akşamlar.

Anakart win 95 zamanından değilse elbet usb soketi vardır ??
Aynen USB siz anakart görecek kadar yaşlı değilim :) ama görmek isterdim canlı kanlı :)

O zamandan kalma işlemci ile en fazla not defteri açılır, düşük çözünürlüklü ses dosyası oynatılır herhalde.:sirit
Aynen öyle :):cay o zaman çay içelim.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
USB portu da 2.0 ve 3.0 oluyor genelde ama kurulumlarda bazen görmüyor, PS2 den işlem yapmak gerekiyor, kurulum flash ına ayar çekilmemişse...

Elinizdeki anakartlar veya işletim sistemi nedir merak ettim.
USB 2.0 sürücüsü olmaması da tuhafıma gitti açıkçası.
Windows XP mi yüklüyorsunuz?:alala

emreuguz Çevrimdışı

emreuguz

Aktif Üye
9 Nis 2019
149
36
Elinizdeki anakartlar veya işletim sistemi nedir merak ettim.
USB 2.0 sürücüsü olmaması da tuhafıma gitti açıkçası.
Windows XP mi yüklüyorsunuz?:alala
Son yaşadığım problem şöyle, kurulum esnasında USB klavye mouse u görmedi kurulumun ilk aşamasında win7 kurmak istemiştim, aankartta PS2 port vardı Allahtan standart bir PS2 klavye de elimde olduğundan o esnada o sorunu halletmiştim, ama asıl yaşadığım asıl baba sorunu aşağıda izah etmeye çalışayım;

Anakart olarak Asrock H310M-G/M.2 marka modeli, işlemci olarak da İ5 9600K 9. Nesil lik teknobiyotikten alınma bir sistem var.

Buna Windows 7 kurmaya çalışıyorum. BIOS UEFI destekli bir BIOS ve Win7 kurulum medyasının UEFI olması lazım sanırım.

Orjinal MSDN isolar la hem flashdisk den hem de DVD ile kurulum başlatma ekranlarında hata verdi, Internetteki çoklu versiyonların olduğu Isolarla kurulumu başlattım onlara bi şekilde UEFI olayını eklemişler.. disk bölümleme kısmına kadar geldim ama disk bölümleyemedim, aşağıda bulunan videodaki uyarının aynısını aldım;

Sonra bir ara yeni bölüm oluşturulamadı hatasını aldım;

Yine farklı iso ve Asrock USB win7 patch uygulamasıyla oluşturduğum flashlarla kurmaya çalıştığımda yine ilerleyemedim. Hangi iso da olduğunu bilmiyorum ama yukarıdaki hatayı da aldım.

Dedim bir ara başladı kurulum derken hop havadan farklı bir hata daha ;) yukarıda

Sonra aklıma acronis geldi, disk i acronisle silip öyle kurulum yapayım derken " after operation completion operating systems will not boot from the destination disk in bios " uyarısı aldım. Bu uyarıyı da bi şekilde aştım disk leri içerisindeki win10 yüklemesini silip partitionları acronisle oluşturup yüklemeye öyle geçeim dedim, c ve d yi oluşturdum, win 7 yükleme ekranında disk i sıfır bölümlenmemiş olarak gördüm, hadi burda böleyim dedim yok yine bölünmedi :)

Bu iş için harici DVD RW bile aldım, ve elimde 2012 lerde oluşturulmuş çoklu versiyonların olduğu bir windows DVD ile ve harici DVD sürücüsüyle kurulumu normal bir şekilde tamamladım, fakat ilk açılışda tam sistem başlayacak mavi ekran vermeye başladı.

Güvenli modda başlat dediğimde disk.sys e gelince çat yeniden başladı sistem ve burda tıkandım,

Son mavi ekran sorununu da aslında eski bios ların olduğu anakartlarda IDE ACHI mode ayarı üzerinden çözebilirdim düşüncesi vardı da tüm menülere girdim çıktım BIOS bildiğin PAVYON gibi :) renkli menkli ne gerek var bu kadar şatafata, olabilecek tüm konfigürasyonları değiştim geri aldım vs olmadı. olduramadım :)

Teknobiyotik Anakart Video sunun altına yorum bıraktım dönüş bekliyorum, cevabı belli olsaydı yazarlardı diye düşünüyorum :

Son çare tarzancamla Asrock foruma üye olup oraya da yazdım durumu;

Valla güzel bir beyin jimlastiği olduğu benim tavsiyelerinize açığım ne yapmalıyım da win7 yi yükleyebilmeliyim.

Kaynaklarda H310 chipsetli anakart a Win7 kurulumuyla ilgili bir açıklayıcı bir bilgi de bulamadım.

Tam başlıklık mesaj oldu, ama buraya bırakayım dedim.

İyi forumlar :)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
emreuguz emreuguz sisteminiz AMD Ryzen tabanlı olsa, kuruluma sürücü eklemesi ile aşabilirdiniz derdim ama Intel cephesinde Windows 7 kuramamanız tuhaf olmuş.

Intel geriye dönük desteği kesmiş olabilir. AsRock'ın sitesinde Windows 7 sürücüleri yer almıyor.

Windows 7 UEFI desteklemiyor.

Windows 7 patch işe yaramadıysa ya indirdiğiniz ISO'da sorun vardır ya da BIOS ayarlarında.

• BIOS'dan boot işlemi için Legacy mode'u etkinleştirin,
  • ı indirin, ve USB belleğinizdeki partitionları silin, sağ tıklayıp Rebuild MBR işlemini yapın. Her işlem için programın sol üst köşesindeki Apply butonuna tıklamayı unutmayın.
  • ile .iso uzantılı dosyayı USB'ye yazdırmayı deneyin. (Patch işlemini uyguladıysanız tabi.)
  • ile istediğiniz bir Windows 7 sürümünü de indirmeyi deneyebilirsiniz. (İndirme işlemi için Internet Download Manager gibi hızlandırıcıları kullanmanızı tavsiye ederim. Uygulamada sağ tarafta link kopyalama seçeneği mevcuttur. Uygulama açılışta reklam için bekletecektir. )

emreuguz Çevrimdışı

emreuguz

Aktif Üye
9 Nis 2019
149
36
Aynen Intel tarafında problem yaşadım.. AMD olsa belki farklı olabilirdi..

Şöyle de bir durum var Intel tabanlı MSI anakart ve Asus anakartlı sistemlerde yine uğraşıyla Win7 kurmuştum... Asrock da başarılı olamadım.

BIOS Legacy de olmayınca hiç ilerleyemiyorum zati,

• ı indirin, ve USB belleğinizdeki partitionları silin, sağ tıklayıp Rebuild MBR işlemini yapın. Her işlem için programın sol üst köşesindeki Apply butonuna tıklamayı unutmayın.
Yukarıdaki maddedeki işlemi yapıp deneme yaparım. Hiç kullanmamıştım..

Yorum için teşekkürler.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Aynen Intel tarafında problem yaşadım.. AMD olsa belki farklı olabilirdi..

Şöyle de bir durum var Intel tabanlı MSI anakart ve Asus anakartlı sistemlerde yine uğraşıyla Win7 kurmuştum... Asrock da başarılı olamadım.

BIOS Legacy de olmayınca hiç ilerleyemiyorum zati,

Yukarıdaki maddedeki işlemi yapıp deneme yaparım. Hiç kullanmamıştım..

Yorum için teşekkürler.

Rica ederim, sonuçları aktarırsınız.
Dediğim programdan Microsoft ISO'larını indirmeyi düşünebilirsiniz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri