Proje Üretelim. Destekleriniz lazım

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Dostlar;

Aşağıdaki yazıyı TUNÇMATİK firmasına yazıp yolladım. Benim aklıma gelen bu fikri sizlerin desteği ile geliştirelim. Haydi bakalım beyin fırtınası

Merhaba;

Ben Adem Helvacı. Bir tüketici derneğinin kurucu başkanı ve aynı zamanda sosyal medya içerik üreticisi olarak toplum bilgilendirme alanında faaliyet halindeyim.

Temel olarak tüketicileri DOĞRU ÜRÜN TERCİHİ VE KULLANIMI konusunda yönlendirme gayreti içerisinde yıllardır sosyal mecrada ve forum ortamlarında beni tanıyanlar vardır.

Biliyorum büyük projeler üzerinde çalışıyorsunuz lakin umarım BİREY olarak bizleri de düşünür, halkımıza bir çözüm olabilecek bu girişim için destek sunarsınız.

Ben uzun yıllardır gerek kendi satın aldığım ve gerekse firmaların tarafıma incelemem amacı ile yolladıkları ürünlerin testlerini yapıyor ve sonuçları vatandaşa paylaşıyorum. Beni tanıyan firmalar bu testler için ücret almadığımı ve hatta ürün/hediye kabul etmediğimi de bilirler. Yani yollanan ürünler amacına ulaştığında sahiplerine geri dönerler (Projelere göre süreler değişkendir, mesela MİDEA klimaları 3 yıllık olarak konuştuk, süre bitiminde firma adına bir kuruma bağışlayacağız ve bunu da yayınlayacağız. Şu an için her ay tüketim verilerini kayıt altına almaya ve yayınlamaya devam ediyorum.)

Bu bağlamda evimde FG Europe firması tarafından yollanmış 2 adet Midea klima - Mehmet Atmaca Elektronik tarafından yollanmış 2 adet Onvo tv - Büyük Osmanoğulları tarafından yollanmış 2 temizlik robotu - TT Teknoloji A.Aş tarafından yollanan bilişim ürünleri ve daha birçok firmanın yolladığı ürünleri şu an haalen incelemekteyim.

Akım koruma prizleri konusunda konuya sizlerle aynı açıdan bakmadığımız gerçeği bir yana, Akım koruma prizi yerine yıllarca insanlara regülatör kullanmalarını tavsiye etmiştim.

Size bu maili atma sebebim şu. Malumunuz son gelen zamlar sonrası elektrik konusu Ülkemizde ciddi bir sorun teşkil etmekte ve bu anlamda özellikle KIŞ koşullarında ISINMAK ve yaz koşullarında ise SERİNLEMEK için kullanılan klima ürünleri hane başına tüketimi en çok yükselten ürünlerin başında geliyor.

Buna paralel olarak yine Ülkemizde önümüzdeki dönem ciddi anlamda etkilerini hissetmeye başlayacağımız ENERJİ ARZI sorunu nedeniyle KESİNTİSİZ elektrik kullanımı sanırım bir hayal olacak.

Bu durumda iki önemli faktör devreye girmekte,
  1. Bireysel Enerji Üretimi
  2. Depolanmış enerji ile kesinti sürecini bertaraf etme
bu iki temel unsurdan yola çıkarak tüketicilere bir öneri sunabilmek adına çalışıyorum ve en azından her hanenin kendi klimasını kendi ürettiği enerji ile kullanabilmesini ve/veya evin geneli için kesinti süreçlerinde durumu aynı sistem ile bertaraf edebilmesini hedefliyorum. (Elbette ki belirlenmiş aygıtların lokal kullanımları için geçerli)

Hayata bakış açıları pozitif ve teknolojik bilgi birikimi yüksek olan kemik bir kitleye hitap ediyor olmam nedeniyle bu aklımdaki fikir hayat geçerse Ülkemizde ciddi bir potansiyel oluşturacağına da inanıyorum.

Amerikayı yeniden keşfetmeyeceğiz. Zaten var olan, sizlerin zaten bildiği ve yaptığı işe insanların dikkatini çekmek ve onbinlerce lira verip evlerine satın aldıkları ürünlerini şebeke geriliminden korumalarını ve kesintisiz ve hatta ücretsiz kullanabilmelerini sağlamak istiyorum.

Özellikle yeni nesil inverter klimalarda demeraj (anma akımı) sorunu olmaması nedeniyle bu sistemin düzgün çalışacağını düşünüyorum.

Aklımdaki konu ise, ev tipi bir rüzgar gülü (örneğin 400-750 watt) ve bir güneş paneli (Kabaca aynı değrlerde) ile sürekli şarj edilebilir durumda olan akülerden (kurulacak sistemin büyüklüğüne ve tüketicinin tercihine göre değilen sayılarda) yine sizin üretiminizde olan bir UPS sistemi beslemek sureti ile enerjiyi hem kesintisiz hem de ücretsiz hale getirebilmek.

Yıllardır sürekli olarak data logger ve energy logger ürünleri ile tüketici elektroniği kapsamındaki ürünlerin loglarını alır kayıt altında tutarım, dolayısı ile kendi örnek çalışmamda kullanacağım 12000btu MİDEA marka klimanın start-up süreci ısıtma modunda 180watt ile başlamakta, eksi değerlerdeki hava sıcaklıklarında 2-3 dakikalık süreler ile 1450watt gibi değerleri görmekte, Soğutma modunda ise neredeyse bütün yazı ortalama 250watt tüketim ile götürmüş olması nedeniyle bizim için hiç sorun teşkil etmemekte ve üst tüketim değerlerine kademeli olarak çıkmakta olduğu için kişisel fikrim 1500watt bir UPS ürünün bu konuda bize yeterli olacağı yönde.

Bu koşullarda böyle bir sistemin satın alım maliyeti ilk başlarda elbette ki insanlara pahalı gelecek olsa da, gerek kesintisiz ürün kullanım avantajı (Ispartada 48 saattir Elektrik yok malumunuz) ve gerekse yaz dönemi cehennem sıcağında evindeki klimayı zaten havadaki güneşten elde ettiği enerji ile BEDAVA kullanacak olmasının vereceği etki, buna ilaveten bizlerin yapacağı testler sonrası sunacağı VERİLER zannediyorum ki vatandaşı bu yönde yatırım yapmaya ika edebilecektir.

Çok da uzatmak istemiyorum, sonuç olarak sizlerden bu yönde bir çalışmaya destek sunup sunamayacağınız yönde bilgi rica ediyorum.

Amacımı ve kullanacağım ürünü belirttim. Bana yollayacağınız tüm ürünlerin sahibi yine sizlersiniz. Bu sistemi ne kadar süre için test amaçlı yollayacağınızın takdiri de size kalmış. Benim tek amacım böyle bir sistemin kurulabileceğine dikkat çekebilmek ve bunun sonucunda ne gibi avantajların vatandaşa sunulabileceği yönde halkı bilgilendirmek.

Bu maili ilk size atıyorum. Eğer siz bu fikre olur verirseniz başka bir firma ile görüşmeme gerek kalmayacak. Örneğin ''Biz sadece UPS yollayabiliriz'' gibi bir durum olursa o durumda gerekirse güneş paneli ve rüzgar gülü için de farklı firmalar ile irtibata geçeceğim.

Olumlu veya olumsuz geri dönüş sağlarsanız çok sevinirim.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim

Adem Helvacı

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Belli ki yazı uzun gelmiş kimse okumamış :)

Kısacası, Evinizdeki klimaları ve/veya uzun süreli kullanılan Ev Aygıtlarını belli bir yatırım sonucu BEDAVA ELEKTRİK ile nasıl kullanabilirsiniz sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz.

Yani bu iş öyle evin damını panellerle donatmak meselesi değil benim gözümde.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291

Kısacası, Evinizdeki klimaları ve/veya uzun süreli kullanılan Ev Aygıtlarını belli bir yatırım sonucu BEDAVA ELEKTRİK ile nasıl kullanabilirsiniz sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz.

Günahımı aldın hocam okumuştum ama bu yenilenebilir enerji kaynakları derya deniz konu, açıkçası fikrimde olmadığı için yorum yapmamıştım :) Benim aklımda hanelerde atık suların değerlendirmesi planı vardı yıllardır. Yapanların videolarınıda görmüştüm ama imkan lazım vakit lazım uğraş lazım, hiçbiri yok :(

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47

Günahım çoktur nasıl omuzlanacaksın bakalım ? Biz ne yapabiliriz abi bu konuda destek olmak adına hemen bir dm grubu kurak istersen ?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Günahımı aldın hocam okumuştum ama bu yenilenebilir enerji kaynakları derya deniz konu, açıkçası fikrimde olmadığı için yorum yapmamıştım :) Benim aklımda hanelerde atık suların değerlendirmesi planı vardı yıllardır. Yapanların videolarınıda görmüştüm ama imkan lazım vakit lazım uğraş lazım, hiçbiri yok :(
Sebebini bilmiyorum ama bir proje için araştırma yaparken nedense youtube vs yani bizim sosyal mecra hiç güvenmediğim bir alan oluyor.
Ciddi ciddi mühendislik verileri olan kaynakları araştırıyorum. kendim yaptığım rüzgar tribünüm var zaten o sorun değil, halk adına ne bulabilriim acaba derdindeyim.

Bu arada Tunçmatik cevap dönmüş, bir liste sunup ''Tanıtım için şunları paylaşabiliriz'' demişler ama ben demişim ''Hadımım'' o demiş ''Oğuldan uşaktan ne haber?'' :kiskis

Listede akım koruma prizi vs vardı :kiskis

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem abi ben de okudum yazını. Uygun ödeme koşulları olursa on numara iş. Kesinti olmasa bile bu şartlarda cepten çıkan parayı azaltan her iş desteklenmeye layık. Ama ne cevap verecekler orasını pek kestiremiyorum diyeyim.
Cebap şu an için komik. Ya mailimi okumamışlar ya da okuduklarını anlamamışlar.
Kısa bir video çekip yayınlayıp ''sponsor arıyorum'' diye mi belirtsem acaba? :alala

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
47
Sebebini bilmiyorum ama bir proje için araştırma yaparken nedense youtube vs yani bizim sosyal mecra hiç güvenmediğim bir alan oluyor.
Ciddi ciddi mühendislik verileri olan kaynakları araştırıyorum. kendim yaptığım rüzgar tribünüm var zaten o sorun değil, halk adına ne bulabilriim acaba derdindeyim.

Bu arada Tunçmatik cevap dönmüş, bir liste sunup ''Tanıtım için şunları paylaşabiliriz'' demişler ama ben demişim ''Hadımım'' o demiş ''Oğuldan uşaktan ne haber?'' :kiskis

Listede akım koruma prizi vs vardı :kiskis
Kafalar çok farklı çalışıyor derdi tanıtım halbuki bu proje sonucu belki de ups yetiştiremeyecek kim yönetiyor yahu bu şirketleri

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Baştan sona Okudum Adem Abi o firma göndermez bedavasına gelirsek ,

Yaptığın masrafla kalırsın sistemi kurarsan zarardasın paneli aküsü inverteri vs derken piyasa belli kullandığın malzemenin kur gerekçesi ile şişmiş fiyatı belli zamlı elektrik daha hesaplı oluyor maliyet hesabı yaptığında fırsatçı çok.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Kafalar çok farklı çalışıyor derdi tanıtım halbuki bu proje sonucu belki de ups yetiştiremeyecek kim yönetiyor yahu bu şirketleri
Abi ayıp olmasın diye gelen cevabı yayınlamak istemedim zira hakikaten günümüz koşullarında firmaların cevap vermesi bile artık bizi ''Vay be'' dedirtiyor :kiskis

Ancak okumadan cevapladıkları belli. :ok

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,455
49
Usta solar enerji için kullanılacak panel (monokristal -polikristal olarak 2 çeşidi var bunu iyi araştrımak lazım) ve akü,-uygun mppt solar şarj kontrol ünitesi-jel yada agm akü-tam sinüs inverter gerekli.Bence karavan elektroniği yapan firmalar ile görüşmekte fayda var. Artı bu sisteme res eklenebiliyormu onuda araştırmak lazım

Geri
Üst Alt