Plazma TV’dan sonra ihtiyacıma cevap verecek TV önerileriniz ve sebepleri

D Çevrimdışı

degerli

Yeni Üye
27 Ara 2019
9
41
Merhaba,
Bu forum altında ilk mesajım olduğundan kısaca kendimi tanıtayım.
İsmim Emre.Çoğunuzunda bildiği forumlarda geçirmiş zamanlarım olduğundan bu oluşuma yabancı değilim.Aynı zamanda turizmciyim.
Fethiye,Marmaris,Göcek ve Bodrum bölgesinde yaşantım sürmekte.

Asıl konuya dönecek olursak, 2008 den bu yana sadece Pioneer 5080 plazma kullanıyorum. Gerek ps4,xbox gibi oyunlarda gerek ise film tv gibi tüm ihtiyaçlarımı tek bu ekrandan gideriyorum ve toz tanesi kadar şikayetim yok.
Pioneer’ı yine kendi oyun,film gibi zevklerim için kullanmaya devam edeceğim.Fakat ev içerisinde bir televizyona daha ihtiyaç oluştu. Zaman zaman onu da kullanacağım elbette.
Yeni alınacağından yüksek çözünürlükde ve yeni teknolojileri de barındırsın istiyorum.
Ne kadar mümkün bilmiyorum fakat oyun oynarken veya maç izlediğimde hareketli sahneleri farketmeyeyim. Zira plazmamda bunu hissetmiyorum. Bu yüzden lcd-led gibi tvlarda hiç oyun oynayamıyorum. Vividci de değilim. Doğal renkleri tercih ederim.
İhtiyacım olmadığından TV lara çok yakında değildim. Ancak bi haber de sayılmam.
Bahsedilen XF9005 ve q70r gibi modelleri inceledim. Açıkcası q90 denen makina isteklerime yanıt verecek gibi görünse de vermek istemediğim kadar yüksek rakamlarda ki yine bir plazma etmez diye düşüncem var.
Kullanımım ve tecrübeme göre sizlerin bu konuda bana yapacağı yönlendirme ve bilgilendirmeler neler olur?
Gerçekten mevcut televizyonuma yakın performans alamayacaksam XF9005 e o meblağları ödemeden Philips PUS7304 gibi yine VA ama 60hz bir televizyona mı yöneleyim?
Tecrübelerinize yorumlarınızı da katarak yanıtlarsanız sevinirim.
Ayrıca
Can ağabey; eğer okursan, bu konudaki düşüncelerini paylaşmanı isterim.

İyi forumlar.

D Çevrimdışı

degerli

Yeni Üye
27 Ara 2019
9
41
albanez albanez i unutmuşsun. :hihi

Bu arada hoş geldiniz Emre bey. Ben Albanez kadar tecrübeli değilim fakat OLED TV'lere baktınız mı? OLED'lerin de performansı iyi gibi duruyor? :alala

Merhaba, hoşbuldum.
Oled tv fiyatları bildiğim kadarı ile yüksek fiyatlarda ve burn-in risk faktöründen ötürü ilgilenmedim açıkcası.
Ama geçen gün Philips’in POS model numaralı bir oled televizyonunda 4k futbol demosu izledim. Renklerin orjinalliğine hayran kaldım. Dahası görüntüyü tamamen beğendim.
Ama bahsettiğim fiyat ve burn-in durumundan ötürü ilgilenmedim. Sizce alınası fiyat scalası nedir oled için ve tavsiyeniz ne olur?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Merhaba, hoşbuldum.
Oled tv fiyatları bildiğim kadarı ile yüksek fiyatlarda ve burn-in risk faktöründen ötürü ilgilenmedim açıkcası.
Ama geçen gün Philips’in POS model numaralı bir oled televizyonunda 4k futbol demosu izledim. Renklerin orjinalliğine hayran kaldım. Dahası görüntüyü tamamen beğendim.
Ama bahsettiğim fiyat ve burn-in durumundan ötürü ilgilenmedim. Sizce alınası fiyat scalası nedir oled için ve tavsiyeniz ne olur?

TV'lerle öyle içli dışlı biri olmadığım için fiyat skalası konusunda bir şey diyemem. Malum döviz kuru ve vergilendirmeler söz konusu.
Ne yorum yapsam yanıltıcı olur.

Benim bildiğim PDP'lerde de yanık durumu söz konusu değil miydi?

D Çevrimdışı

degerli

Yeni Üye
27 Ara 2019
9
41
TV'lerle öyle içli dışlı biri olmadığım için fiyat skalası konusunda bir şey diyemem. Malum döviz kuru ve vergilendirmeler söz konusu.
Ne yorum yapsam yanıltıcı olur.

Benim bildiğim PDP'lerde de yanık durumu söz konusu değil miydi?

O dönemdeki Samsung,Lg gibi markalarda hatta Panasoniclerde dahi yanık durumu söz konusuydu. Elbette Panasonic için birkaç şikayet dışında karşılaşmamıştım sorunu yaşayan ama Pioneerda buna hiç rastlamadım.
Hatta böyle bir olasılığı düşünerek kullanmadım plazmamı.
Ama oled için bu risk ne durumda hiçbir bilgim yok.

D Çevrimdışı

degerli

Yeni Üye
27 Ara 2019
9
41
Tekrar merhaba,

Yaklaşık 1 sene önce salon için tv ihtiyacım vardı. O zaman Philips 58PUS7304/12 modelini satın aldım.10-11 aydır da kullanıyorum.

O dönem yapılan çok uygun fiyat kampanyası, tercih etmemde sebep olmuştu. Fiyatına göre memnun bırakan ama plazmaya göre maalesef tatmin etmeyen bir deneyim oldu.

Halen salonda kullanıyorum. Ama konsol oyunlarımı ve filmlerimi plazmamda izliyorum. Bu arada Phil 4K , plazmam 720p :) Buna rağmen plazmamdan ne derece memnun olduğumu anlatabilmişimdir.

İstiyorum ki; siyahlarda haresiz, filmlerde doğal renkler ve yüksek çözünürlükde oyunlarda vivid renkleri de çamurlaştırmadan bana aktarabilsin.

OLED ler ile burn-in riskinden dolayı ilgilenmedim. Bu noktada yanılıyorsam bilgilendirmenizi rica ederim.

Birkaç kez mağaza önünden geçerken Samsung QLED demolara gözüm çarptı. Siyahlar ve renkler o an için harika göründü.

Günün 7-8 saati oyun oynuyorsam 2 saat film izlerim gibi bir oranlama ile kullanımım olduğundan 65 inç yukarısını düşünmüyorum.

Bu konuda bilgi ve fikir paylaşımlarınız olursa sevinirim.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
ülen bu memlekette bu Pio ları sanırım tek ben aldırdım gibi:haha1

"almayanı döverler" lafı tam bunun için icat edilmiş galiba:hihi

-nerede trak orada bırak-Pio lar aynen böyle olacaktır,yaw ben bu meretleri satanlara şaşıyorum!

Pio ve bazı 10/12 yıl öncesinin panellerini kullanan adamlar için bugünler artık ciddi zor bir duruma geldi
zira bu adamlara git şunu al kardeşim,diyeceğim bir panel yok!

olanların çok az bazılarına ise yine al demeye açıkçası utanıyorum! bir Döviz kurları da böyle olunca
adama git iyisinden ve de büyüğünden şu OLED paneli al desem,adma haklı olarak,ne bu yaw
2.el Arabamı alacağım diyor haklı olarak!

bir de çok kalın-tuzu kuru adamlar var ki zaten lafım da bunlara değildir,onlar basıp alıyorlar nasılsa:haha

++

Konuya gelisem Samsung Q9x OK dir gerisini salla geç,ayrıca Gaming en iyisidir,genel olarak da en iyisidir
gelelim fiyatına,bak işte orada kalıyorum ben,bu gerisini siz düşünün gari:hmm

şimdi adama git şunu al desek;bu meretler Pio gibi değilki,abi hangisini alsan işin yinede şansa kalıyor!
yaw varmı böyle atraksiyon,sankim zar atıyorsun 30 kağıda hatta 50 kağıda hadi en ufağından 20/25
kağıda bu bahsettiğim konu için zar sallıyorsun!

sonra olası bir sorunda herifler ...abi bunlar normaldir neticede bunlar LCD panel dir.... dedikleri zaman
o adamın suratını görmek lazım:hihi

şimdi Pio alınırdı ve Digicom serviside kurar giderdi ve olay biterdi! sonra TF/DH bizler aramızda muhabbet
ederdik bol bol,arada malum arızalar girerdi muhabbetin arasına,ona da verirdik odunu miktir olur giderdi!

sıfır sorun sıfır arıza kafadna 10 sene gidiliyor Pio ile
++

Gelelim OLED meselesine,onuda çok açık yazıyorum Pio cular için(çünkü bunlar ayrıcalıklı kullanıcılardır)

OLED çalışma prensibi zaten PDP gibidir,hele bazı resim konuları da birebir aynıdır(özellikle Pio ile benzer)

Burn-in/Retention;en tipik PDP sorunudur ve Panasonic dahil ama Pio hariç herkeste çıkabilen bir sıkıntıydı!
Samsung ve LGE en kötüsüydü zaten LGE PDP ler bu işi her zaman lideriydi!

Pio da sıfır demiyeyim ama sıfıra çok ciddi yakın seviyede dir,Pany de normalin yine altındaydı!

++

Günümüze gelirsem OLED paneli bir tek LGD imal ediyor "du"(yakın zamana kadar ama bugünler de Çin li
ana üretici SkyWorth hem de 240Hz lik OLED üretmeyi başardı ama henüz TV olarak göremedik sahada)

2017dahil 2013 den itibaren bu paneller ciddi sorunluydu ama 2018 den itibaren hem panel tekniği hem de özellikle
bazı yazılım düzeltmeleriyle bu işi oldukça oran olarak düşürdüler!

1-Panasonic;en başarılı olan bu konuda tek üreticidir! çünkü ana sebeb;Pio dan Mühendis Takımını komple Transfer
ettiler 2010 yılında ve özellikle OLED işinde bu adamlar ciddi iş gördüler:ok

"yanık" konusunda en iyi Pany dir

2-Diğerleri(LGE/TPV/Vizio/Sony ve diğer LGD OLED panel kullanan markalar)ortak sıkıntı olarak devam ediyor!

risk elbette hala var,ama oran olarak ciddi düştü!

>"Monitör" olarak kesinlikle kullanılması tavsiye edilmiyor,ancak LGE 48 lik bir OLED paneli bu konuda
kullanılmak üzere ciddi araştırmaya başladı,daha doğrusu onlar "Gaming Monitor" yapmak için uğraşıyorlar

>55 ile 65 arasın da pixel-pitch ölçüsü sebebiyle,55 kısmen daha az riskli
ve bundan dolayı da üreticiler 65 üzeri OLED leri yapabilecek beceriye sahipler ama "yanık" riski artacağı
için 65 den büyüğe sıcak bakmıyorlar,gerçi LGE yaptı ama rsk daha fazla!

>eskiye oranla(2017 ve öncesi modeller) "geçici" yanıklar bugün daha çabuk kayboluyor,eskiden kısmen
kalıyordu bugün bunlar sizinde şansınıza bağlı olarak veya yanığın şiddetine göre daha kısa sürede temizleniyor!

kalıcı yanık eskiden bazı durumlarda hemen oluyordu bugün böyle olmuyor!

Ancak RİSK tabiki söz konusu bugün için!

2017 ve öncesinde üreticiler,direk "normal" diyorlardı veya bunlar OLED dir ve kabul edilemez arızılardır
derlerdi ama bugün pek öyle demiyorlar,özellikle kötü servis işleri olan LGE bile özellikle OLED konusunda bugün çok
daha iyi seviyeye gelmiştir özellikle panel yanığı dediğimiz(bölgesel) bir sorun olursa direk değişim yapıyor!

bunu öteki LOGO ve benzer static-image yanıklarıyla karıştırmayın ltf!

keşkse sorun direk panel yanığı çıksa;o zaman değişim yapıyorlar!

++

Ben Arçelik grubunun OLED lerin de beğeniyorum,aklınızda olsun! zira bu herifler resim işleme konusunda
diğer üreticilerden çok daha iyiler!

forumdan bazı kişiler de bunu aldılar ama ortalıkda görünmediklerine göre sorun yok olarak bunu alıyorum ki
bu da güzel bir olay

D Çevrimdışı

degerli

Yeni Üye
27 Ara 2019
9
41
Yazılarını okumayı, yazı dilini özlemişim.

2008 de Pio aldımdı. Şimdi yıl geldi 2021... Yaklaşık 13 sene oldu. Maşaallah diyeyim. Eh 13 senede de çok şey değişiyor ama ihtiyaç doğmadığından öncelikler de değişiyor. Hal böyle olunca konulara sizlere uzak kalmış oldum.

Abartmıyorum, ilk gün ne ise hala aynı şekilde yoğun kullanıyorum. Çok memnunum. Sana da , GSA(eski) Orhan'a da duam çok.

Ama haliyle, yeni çıkan oyunları ve bazı spor yayınlarını yüksek çözünürlüklü izleyeyim istiyorum. Bunu yaparken de hareli siyahlar, çamur renkler gibi şeylerle karşılaşmak istemiyorum.

Daha büyük ekranlar belki boyut olarak fazla keyif verebilir ama gerek bütçe gerekse de ekranın büyümesinden dolayı teknik dezavantajları göz önüne alınca 55 makul bir seçenek benim için.

QLED Q95T modelini teknik olarak araştırıyordum. Tabi bulunabilir fiyatlar olarak 65" bir kampanya falan olursa zor olmakla beraber belki:)

Fiyatlar zaten oldukça yüksek. Gerçi Pio da aldığım dönem için yüksek rakamlıydı ama 13 senede ohoooo hakkını hala veriyor. Belki pio kadar olmasa da bu qled q95t de yine aynı seviyede memnun kılar mı ağabey?

Yani pio kadar beklentimi yüksek tutarsam hangi konuda üzülürüm? Pio kadar beklentimi yüksek tutacaksam bunu bir bedelle karşılayabilir miyim? Yoksa bedelde ödesen nafile, pio beklentini hiçbiri karşılamaz mı?

Ne yorum yapılabilir buna? :)

F Çevrimdışı

fisherking 

Yeni Üye
6 Nis 2020
7
öncelikle uzman değilim tabii. kendi görüşlerimi paylaşayım.uzun zaman pdp kullandım. önce hitachi 42 inç sonra pany 55vt30 şu an 65xf9005 kullanıyorum beklediğim ve önceden deneyimlediğim bütün pdp güzelliklerini bulabildim dersem hatalı olur ama piyasadaki diğer led lere göre yabancı test sitelerinde de uzun süren araştırmalar sonunda bu panele karar kıldım pişman değilim çok memnunum. burada performans kalite görüntü özellik ve fiyat ekseninde kesinlikle hakkını verdiğini düşünüyorum. 4k hdr dolby vision v.s. hepsi var

D Çevrimdışı

degerli

Yeni Üye
27 Ara 2019
9
41
öncelikle uzman değilim tabii. kendi görüşlerimi paylaşayım.uzun zaman pdp kullandım. önce hitachi 42 inç sonra pany 55vt30 şu an 65xf9005 kullanıyorum beklediğim ve önceden deneyimlediğim bütün pdp güzelliklerini bulabildim dersem hatalı olur ama piyasadaki diğer led lere göre yabancı test sitelerinde de uzun süren araştırmalar sonunda bu panele karar kıldım pişman değilim çok memnunum. burada performans kalite görüntü özellik ve fiyat ekseninde kesinlikle hakkını verdiğini düşünüyorum. 4k hdr dolby vision v.s. hepsi var
Görüşünüz için teşekkür ederim.

1 sene önce 55xf9005 i araştırırken yarı fiyatına 58PUS73004 edindim. Kendi denemelerimde x2 fiyat fazla vermek manasız gelmişti.

He 4K, HDR10+, Dolby Vision ıvır zıvır var tabi philipsimde de. Ama işte saydıklarımın altını dolduracak gibi görüntü alamamak derdim. Pio ile kıyaslamak yanlış ama beklentilerim açısından piodan bahsediyorum.
Yani bir siyah var, kelebek görse ömrü uzar cinsden :)) hatta teknik olarak 720p olduğunu bilmesem 1080p olduğuna gayet ikna olurum.

teknolojix Çevrimdışı

teknolojix 

Aktif Üye
31 Eki 2017
268
kısa bi bilgilendirim dedim kendimce :)))) Bu markayı sevmesemde ciddi teknik servisi sıkıntılı olan teee korelere kadar konuşup bir sene panele çözüm bulamayan elindekini yapmak yerine sonunda para ekle başka model verelim indirimli diye çözüm bulan firma LG , malesefki Oledlere ulaşmak sıkıntı gerçekten ama son lg nin bulduğu bu OLED ler ile burn-in riski için fişten çekmeden tv yi standby modunda tv enteresan şekilde paneli temizleyip koruyo diyordu gerçekten inanmamıştım ama sırf istanbulda devamlı açık bi oled tv sini test etmiştim devamlı gittiğim elektronik marketti arkadaşlarda bildiğinden artık tanıdıklarından git gelden :)) çok uzun süreli teşhir tvsini ki bilerek değişirse diye koduna kadar telefonla çekmiştim neyse kısa kesim :) Lg oled tv de burn-in /yanma yoktu bu olay bi 10 aylık en az hatırladığım ki daha bile fazlası var teşhirde pahalı olmasından dolayı neden olmadığınıda tüketiciden gelen yanık şikayetlerden sonra argenin yeni bir çalışması demişti elektronik kavramlarla çok çok anlamadığımdan "voltaj ve akımı algılayarak tespit edip pikseller boyunca bla bla blaaa diye uzun bi açıklaması vardı standbyda tvyi temizliyomuş ki yersen dicem ama gözümle görmesem inanmazdım bende

neysede son ama sonnn illa oled dersen en son tercihte lg olabilirliği var gibi ama ben olsam alırmıyım gerçekten sokmam evime gibi de son ARGE çalışması ile 55nano956na buda tv ama hele bide imkanın olursa 65 i offf dedirtiyo :))) amaaa
samsung Qled mi Lg nanocell mi desen nanocell gerçekten harika gösteriyo ama bi kere sütten ağzımız yanınca yoğurdu üfleyerek yiyoruz.... belkide gercekten teknolojik çözüm bulmuştur Argesi lg nin ama güven gittimi bi insanda kralını versen "cık" olmuyo RTings analizler mevcut ama kim parayı verirse davulunu çalıyolar güvenemiyosun internete
ama ;
aşağıda buna benzer biri Oled lg yi 6 ay test etmiş günde 20 saat çalıştırarak ingilizce altyazı var auto tr ye çeviri ile anlaşılır oluyo istersen bi incele ama Lg işte abii bende bu firmanın sevgi eksikliği var :)))) bide elektronik Şans işi kimi yıllarca arıza yapmaz kimi alırsın başın beladan kurtulmaz ondan şansın yaver gitsin :))) sevgi saygı selam ve dua ile
link,

F Çevrimdışı

fisherking 

Yeni Üye
6 Nis 2020
7
Görüşünüz için teşekkür ederim.

1 sene önce 55xf9005 i araştırırken yarı fiyatına 58PUS73004 edindim. Kendi denemelerimde x2 fiyat fazla vermek manasız gelmişti.

He 4K, HDR10+, Dolby Vision ıvır zıvır var tabi philipsimde de. Ama işte saydıklarımın altını dolduracak gibi görüntü alamamak derdim. Pio ile kıyaslamak yanlış ama beklentilerim açısından piodan bahsediyorum.
Yani bir siyah var, kelebek görse ömrü uzar cinsden :)) hatta teknik olarak 720p olduğunu bilmesem 1080p olduğuna gayet ikna olurum.
okumuştum ilk mesajınızda philly aldığınızı ancak panel görüntü işleme ve görüntü kalitesi homojenitesi siyah gösterebilme değerinde sonnny ye yaklaşamaz

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri