Piyasadaki Balların %90 Sahteymiş

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,238
62
Ben en çok; sırf anzer balı diye yüzlerce TL ödeyip bal alanlara gülüyorum.

Çok yakın bir arkadaşım (meslektaşım), Avrupa'nın sayılı ünüversitelerinden birinde hocalık yaparken, Avrupa Birliği fonlarından destek alarak, Anzer balını inceleyerek, neden farklı ve popüler olduğunu bulmaya çalışmıştı.

Bizzat kendisi, Anzer yaylasına giderek, 10 farklı üreticiden, toplam 20 farklı kara kovandan bal örnekleri topladı (ücreti mukabil).

Test sonuçlarını yayınlayamadı bile, 16 kovanda direk fabrikasyon şeker türevleri çıktı. Neredeyse kovanların hepsinde ibuprofen çıktı (çocuk şuruplarını veriyorlarmış arılara). Her türlü tarım ilacı kalıntısı, vs. vs.

Daha neler duyacağız,yazık bu millete.Bunları hiç kontrol eden yok mu devlette?İnsan sağlığını düşünen yok,bunların gözünü para hırsı sarmış.

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
51
Sahte bal fabrikasyon değildir diyenlere bir açıklama yapayım. Vakti zamanında 7-8 televizyonu olan ve bu televizyonlarda 24 saat bal, sigara bıraktırma tableti, erkek botu, ceviz fidani, motorlu ağaç testeresi satan bir patronun şirketlerinden birinde çalışmıştım. Benim çalıştığım birim satıştan farklıydı. Balı nasıl yaptıklarina gelirsek... Bildiğin mısır şurubuna yapay bal aromasını karıştırıp kavanozluyorlardı. Sonra da 5 kavonozu 100 tl.den satiyordu. Şimdi battı ve tüm televizyonlarını sattı. İşın ilginci kendisi bir tıp doktoruydu. Evet evet sitesine her üye olana kol saati hediye etmişti. Bu kadar ayrıntı yeter. Şimdi mi ne yapıyor? Malum partiye yalakalık yapip milletvekili olma planları yapıyor.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
BAL da,baban bile satsa güvenme!
daha bir alay özellikle GIDA maddelerin de bir alay sahtecilik vardır!
Tereyağı da böyledir,yani yağ gibi adama şey ederler hiç anlamazsın bile:haha

Peynir de bir sürü hileli atraksiyon vardır!
Dondurma da öyledir;KEÇİ sütü derler,ülen Türkiye nin bütün Keçilerini sağsan
o malum firmanın bir günlük ihtiyacına cevap vermez,ama önüne gelen size
KEÇİ sütü derler!

say say bitmez yaw,BAL bence en masumu bu arada

"sahtecilik" bizim işimiz kardeşim,yani bu işler bizler den sorulur:hihi
hayatımız sahtecilik üzerine hergün bir şeyler bulup geliştirmek dir!

GIDA üzerine neyi alsan,bence hiç düşünmeyin "bal" gibi güzelce yiyin,afiyet olsun
hiç bir şey olmaz merak etmeyin yaw,haybeye özellikle ORGANİK veya hakiki v.s
diye GIDA maddelerini almayın zira yine size bir güzel bal gibi yedirirler hileli gıdaları
üstelik bir sürü de para bayılırsınız

BAL da "hile" denilen olan zaten her devir de vardı ve hatta BAL bunların içinde en masum olanıdır
yani bal gibi adam yedirirler,merak etmeyin bir şey olmazsınız,ama bazı hakiki balları biraz fazla
yerseniz eşşek cennetini boylamak işten bile değildir!!! siz siz olun ucuz sahtesini yiyin BAL denilen o şeyin:dil

"ORGANİK" bak bunun yanından bile geçmeyiniz! esas adama hakiki geçirmece işte bu ORGANİK
denen gıdalar dan yapılıyor! aman diyeyim Organik demek zaten TR de karşılığı tam hileli demek dir!
Baban bile bu işi yapsa asla güvenme!

"Gezen Tavuk" ve Yumurtası; bu olayı da sakın yemeyin!
biz çocukluğumuz da bu işi bayağı yapmıştık hatta iddalı yaparak işi de bir güzel öğrenmiştik
hem hilecilik yanını hem de harbi Tavukçuluk yanını,ama diyeyim Tavuk&Yumurta olayından da
kendinizi sakının ne organik ne de hakiki nede "geziyor"!
Kaldı ki tavukları gündüz salsan bile nereye gidecek yaw! bunun da bir adabı var,yetiştirmek için
bir sürü ayrıca bazı gıda takviyelerini yapmanız gerekiyor! iyi de onların hemen hepsi zaten hileli yaw

Tavuk leş yer,çöplük de beslenir v.s rabbim bunları da böyle bir fıtrat ile yaratmış ve bir şey de olmuyor
ona ve sana da hiç bir şey geçmiyor necis veya toksik v.s olarak!!
Akrep onları sokmaz! Çıyan sokmaz v.s hiç bir şey onları bu şekilde ne zehirler ne de öldürür!
bilakis onları bulur hatta temizler bahçenin her yerinden,KENE leri de bulur gebertir afiyetle de yer
sana bir şey yine olmaz!

Organik&Hakiki v.s bu kelimeleri Lugatınız dan bence silin!

valla aynen Allaha emanet yaşıyoruz bu dünya da özellikle de bu memleket de!
onun için diyoruz ya,"Baban gelse güvenme" diye,ülen Atasözü gibi olmuş bu laf

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Bizimkiler bir defasında pazardan bal almışlar. Bildiğiniz glikoz şurubu. İade edelim diye gittik adam toz olmuş. Güvenilir yer bulmak zor artık.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Ben en çok; sırf anzer balı diye yüzlerce TL ödeyip bal alanlara gülüyorum.

Çok yakın bir arkadaşım (meslektaşım), Avrupa'nın sayılı ünüversitelerinden birinde hocalık yaparken, Avrupa Birliği fonlarından destek alarak, Anzer balını inceleyerek, neden farklı ve popüler olduğunu bulmaya çalışmıştı.

Bizzat kendisi, Anzer yaylasına giderek, 10 farklı üreticiden, toplam 20 farklı kara kovandan bal örnekleri topladı (ücreti mukabil).

Test sonuçlarını yayınlayamadı bile, 16 kovanda direk fabrikasyon şeker türevleri çıktı. Neredeyse kovanların hepsinde ibuprofen çıktı (çocuk şuruplarını veriyorlarmış arılara). Her türlü tarım ilacı kalıntısı, vs. vs.
Arılara bal yapsın diye glikoz verdiklerini bizzat arıcılık yapan birisinden duymuştum. :hihi

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Geçen kış Tire pazarında gezerken kavanozun içinde donmuş bal vardı ,"bu ne " dedim ,"bal" dediğinde "böyle bal mı olur,donmuş bu" demiştim de yaşlı bir kadın bana" işte bal bu zaten oğlum" demişti(yumurta alıyordu) :)
Aldık 2 kavanoz ,gerçekten tadı harikaydı,belki de şurubu çok güzeldi :)

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,286
Tatilimi Muğla Köyceğizde yaptım. Bal üreticisi toptan çam balını 30-40 liradan veriyor ama ben istediğimde kilosuna 80 lira istiyor. Benim param keş ama toptancının 6 aylık teneşir vade çeki yada açık hesap veriyor. Toptan fiyatına vermesini beklemiyorum ama market fiyatına bal kakalamaya çalışmak kurnazlıktır. Bunu yapan adamlar yukarıda arkadaşların açıkladığı gibi glikozda verir sarı kolada :) Hiç şaşırmıyorum. Yıllar önce bir arkadaşım babam şeker hastası olduğu için kendi yaptıkları baldan ufak bir kavanoz getirmişti. Kestane balı,kekremsi acı bir tadı var. Onu yedikten sonra bizim yediklerimizin glikoz olduğunu anlamam için uzman olmama gerek yok :)

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Her fikre saygım var ama su hariç %99,9'u şeker, hem de en zararlı türlerinden olan, içerdiği vitamin mineral vb faydalı ürünlerin çok yetersiz olduğu (günlük tavsiye edilen değerlere ulaşmak için doğal olanından günde 10 kilo falan yemek gerekir, o kadar az) bir ürünün en doğalı bile aslında zararlı bir üründür. Sahtesine bakmaya bile gerek yok.

Eser miktarda işe yarar bileşenler illa ki vardır. Ama onları alabilmek için yanında tüketmek zorunda olduğumuz şeker tüm faydayı götürüp işleri daha kötü hale getiriyor.

Doğalından da sahtesinden de uzak durun bence. :)

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Her fikre saygım var ama su hariç %99,9'u şeker, hem de en zararlı türlerinden olan, içerdiği vitamin mineral vb faydalı ürünlerin çok yetersiz olduğu (günlük tavsiye edilen değerlere ulaşmak için doğal olanından günde 10 kilo falan yemek gerekir, o kadar az) bir ürünün en doğalı bile aslında zararlı bir üründür. Sahtesine bakmaya bile gerek yok.

Eser miktarda işe yarar bileşenler illa ki vardır. Ama onları alabilmek için yanında tüketmek zorunda olduğumuz şeker tüm faydayı götürüp işleri daha kötü hale getiriyor.

Dur hocam daha sahtesine adapte olmadan konuyu başka aleme götürdün :deli1

Ömer Çolak Çevrimiçi

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
956
29

Bu da doğru ne yazık ki ?

Genel olarak doğanın verdiği ve bize zararını anında hissetmediğimiz şeyleri zararsız görmek gibi bir huyumuz var ne yazık ki.

Örneğin kalsiyum ilacının zararlı olduğunu düşünüp yoğurt yiyerek tolere etmeye çalışan kemik erimesi olan tanıdığım var. Bir tablette 1000mg kalsiyum varken onu almak için 1 kilo yoğurt yemesi gerekiyor günde 2 kere. Günde 2 kilo yoğurt mu daha zararlı, kalsiyum tableti mi örneğin?

Yani doğal diye her şeye de atlamamak lazım tabi. Ama anzer veya kestane balı gibi efsanelerin gerçekten iyi mi yoksa kocakarı masalı mı olduğunu da merak etmiyor değilim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri