Philips Görüntü Titreme ve Kapanma (43pus6503/62)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Merhabalar,

Televizyonumda bir kaç ay önce açıldıktan 30 dakika sonra titreme ve görüntü gitmesi sorunu başlamıştı. Arkasına fan koyduğumda bu süre uzuyordu. Şu an açıldıktan 5-10 saniye sonra başlıyor ve fan da işe yaramıyor.

Televizyoncuya götürdüm, hiç açmadan panel 2000, düzelmezse kart 2000 diyerek 4000₺ fiyat verdi. Aynı modelin güncelini alsam 7000₺ zaten.

Velhasılı ben de tecrübesiz olsam da mühendisliğini okumuş olmamın verdiği güvenle açtım daldım. Gördüğüm kadarıyla 3 karttan oluşuyor.

Güç Kartı > Anakart > Panel Kontrol Kartı

Burada panel kontrol kartının merkezindeki işlemcisinin ciddi seviyede ısındığını farkettim. Normal mi bilmiyorum ancak bu işlemcinin bu kadar ısınmasına izin vererek tasarlasak sınıfta kalırdık herhalde. El değmiyor resmen.

Bu kart sanırım TCon kartı olarak geçiyor. Anakarttan 1 film kablo giriyor ve panele 2 film kablo çıkıyor.

20230526_220056.jpg

Bu film kablolardan fotoğraftaki sağdakini söktüğümde görüntünün o yarısı aktif kalıyor ve titreme azalsa da devam ediyor. Diğerini söktüğümde de görüntünün diğer yarısı aktif kalıyor ve titreme tamamen yok oluyor. Ancak ikisi takılıyken tamamı titriyor.

Video:

Ben bu T-Con kartı alıp değiştirsem sorun komple düzelir mi?

Teşekkür ederim.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Hayır Televizyonun bozulduğuna sevinsek mi bilemedim. Hemşehrim Sayın Ömer Çolak üstadım nerelerdesiniz? 😊

Küçük tebessümü geçtikten sonra benzer bir tecrübeyi aktarayım. Daha önce benim TV' de yine T-CON kart kaynaklı bir problem oluşmuştu.

Bu problem TV' de led bar arızası sonrası bir süre (2-3 Ay) kasa açık dağınık beklemesinden kaynaklanıyor diye düşünmüştüm. Hatta yukarıdaki konuda yeni kart ihtiyacını paylaşmıştım. Ancak TV' yi 3 gün aralıksız açık bıraktım. Daha sonra ekrandaki artifaktlar tamamen kayboldu ve TV yaklaşık 1 senedir sorunsuz çalışıyor. Benim tahminim T-CON kartın ana entegresindeki soğuk lehim ya da temassızlık nedeni idi. Sizin probleminizin de eğer kart bulunabilirse değiştiği taktirde rahatlıkla çözülebileceğini düşünüyorum. Ancak sektör dahilinde olduğunuz için kartın ana entegresine reballing işlemi yapabilecek noktaların bulunduğunu varsayıyorum. (Antalya' dan çok uzun süre uzak kaldığım için hatırladığım ve benim yönlendirebileceğim bir nokta yok. :( ) Gelişmeleri merakla bekliyorum.

Bir küçük not: Arıza giderildikten sonra kartın ana entegresine pasif bir soğutucu blok uygulamasının doğru olup olmayacağını da ustalarımıza sormak isterim.
By_Trol By_Trol , yokoono yokoono , TEKNOwest TEKNOwest ,

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bu problem TV' de led bar arızası sonrası bir süre (2-3 Ay) kasa açık dağınık beklemesinden kaynaklanıyor diye düşünmüştüm. Hatta yukarıdaki konuda yeni kart ihtiyacını paylaşmıştım. Ancak TV' yi 3 gün aralıksız açık bıraktım. Daha sonra ekrandaki artifaktlar tamamen kayboldu ve TV yaklaşık 1 senedir sorunsuz çalışıyor. Benim tahminim T-CON kartın ana entegresindeki soğuk lehim ya da temassızlık nedeni idi. Sizin probleminizin de eğer kart bulunabilirse değiştiği taktirde rahatlıkla çözülebileceğini düşünüyorum. Ancak sektör dahilinde olduğunuz için kartın ana entegresine reballing işlemi yapabilecek noktaların bulunduğunu varsayıyorum. (Antalya' dan çok uzun süre uzak kaldığım için hatırladığım ve benim yönlendirebileceğim bir nokta yok. :( ) Gelişmeleri merakla bekliyorum.
Reballing için gereken tespit ve işlem sürecinin masrafı ile yeni kartın masrafı birbirine yakın diye düşünüyorum. Kart şüphesi kesinleşince değiştireceğim. Şu uzun süre açık bırakmayı deneyeyim ben de.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Yoğun bakımdan yeni tahliye oldum 😂

Sinüs olmayan kalp ritim bozukluğu, taşikardi ve kalp kaslarımdan birinde lag problemiyle boğuşuyordum bir süredir. Anca dönebildim hayata. Yeniden doğmuş gibi hissediyorum ama özgüvenim sıfıra indi 😂
Çok büyük geçmiş olsun. Kafamızı çok fazla yorarken kalbin sıkıntı çıkaracağını hiç aklımıza getirmiyoruz. Ne diyeceğimi bilmiyorum. Gerçekten şükür kavuşturana cümlesi tam anlamıyla gerçekleşmiş gibi görünüyor. O zaman fazla yorgunluk, kalbi yoracak aktivitelere dikkat etmek daha elzem olmuştur artık. Bizlerin elinden gelebilecek bir şey olursa mutlaka bilgimiz olsun. Damar yollarıyla ilgili bir tetkikte yapılmıştır kuvvetle muhtemel. Kalpte anatomik-fizyolojik bir bozukluk mu yoksa kalp damar sistemindeki tıkanıklık v.b. mi yol açmış diyeceğim? Ama geçtiyse kurcalamaya gerek yok. Çok büyük geçmiş olsun. 😍

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Reballing için gereken tespit ve işlem sürecinin masrafı ile yeni kartın masrafı birbirine yakın diye düşünüyorum. Kart şüphesi kesinleşince değiştireceğim. Şu uzun süre açık bırakmayı deneyeyim ben de.
O konuda haklısınız. Ancak şöyle bir sıkıntı söz konusu, kartların sıfırına neredeyse hiç ulaşılamıyor. Farklı bir cihazdan çıkmış olanlarına bile zor ulaşılıyor. O yüzden alternatif düşünülmeli diye geliyor aklıma. Bu arada açık bırakmadan bir ya da iki gün önce kart üzerinde ısıtma işlemi de gerçekleştirmiştim. Yapabileceğiniz bir şey olduğu için onu da denemek uygundur gibi geliyor. (Ustalarım ve siz kızmayın, belirttiğim yöntemler tamamen ampirik olmakla birlikte denenebilir düşüncesiyle paylaşıyorum.)

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Damar yollarıyla ilgili bir tetkikte yapılmıştır kuvvetle muhtemel. Kalpte anatomik-fizyolojik bir bozukluk mu yoksa kalp damar sistemindeki tıkanıklık v.b. mi yol açmış diyeceğim? Ama geçtiyse kurcalamaya gerek yok.
Elektrik tesisatında sorun var olarak özetlenebilir. Damarlar temiz 😂

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
O konuda haklısınız. Ancak şöyle bir sıkıntı söz konusu, kartların sıfırına neredeyse hiç ulaşılamıyor. Farklı bir cihazdan çıkmış olanlarına bile zor ulaşılıyor. O yüzden alternatif düşünülmeli diye geliyor aklıma. Bu arada açık bırakmadan bir ya da iki gün önce kart üzerinde ısıtma işlemi de gerçekleştirmiştim. Yapabileceğiniz bir şey olduğu için onu da denemek uygundur gibi geliyor. (Ustalarım ve siz kızmayın, belirttiğim yöntemler tamamen ampirik olmakla birlikte denenebilir düşüncesiyle paylaşıyorum.)
Anladım o zaman açık bırakma ve ısıtma ile lehimlerin kendi kendini toparlamasını umarak deneyip sonrasında iyi bir usta bulmaya yönelmek lazım. Ama 4000 lira değecek bir değer değil.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ek not:

Youtube 4k sıradan bir doğa videosu ile 45 dakika sonrasında şu anlık da olsa problem tamamen düzeldi. Eskiden 30 dakika sonra başlayan problem şimdi 30 dakika ısındıktan sonra nasıl düzeliyor anlamakta güçlük çekiyorum 😂

Muhtemelen tam düzelmedi ama uzun süre açık tutmayı deneyelim bakalım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Ek not:

Youtube 4k sıradan bir doğa videosu ile 45 dakika sonrasında şu anlık da olsa problem tamamen düzeldi. Eskiden 30 dakika sonra başlayan problem şimdi 30 dakika ısındıktan sonra nasıl düzeliyor anlamakta güçlük çekiyorum 😂

Muhtemelen tam düzelmedi ama uzun süre açık tutmayı deneyelim bakalım.
Ben problemin (En azından bendekinin) nasıl tamamen düzeldiğini soran olsa açıklayamam. Bana da garip geliyor ama durum bu. :deli1 🤣

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,592
Yoğun bakımdan yeni tahliye oldum 😂

Sinüs olmayan kalp ritim bozukluğu, taşikardi ve kalp kaslarımdan birinde lag problemiyle boğuşuyordum bir süredir. Anca dönebildim hayata. Yeniden doğmuş gibi hissediyorum ama özgüvenim sıfıra indi 😂
Geçmiş olsun umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.
Tv konusuna gelince yazdıklarınıza göre cevap yazıyorum tcon kartından ffc kabloları tek tek ayırdığınızda az titreme yapan kısmın (Panelin titreme yapan yarısı) Coflarına ve panel kartına bakın sıvı teması pudura gibi beyazlaşma veya oksitlenme var mı? Bakabilmeniz için ön çerçeveyi bezeli sökmeniz gerekir. Buna benzer etkenler tcon kartını voltaj olarak sıkıştırır tcon ısınmaya başlar

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt