Petek Temizliği Yapılmalımı

S Çevrimdışı

Sayanora

Yeni Üye
29 Tem 2021
18
34
Kış gelip yoğunlukları başlamadan kobiye bakım yaptırayım dedim. Çünkü geçenlerde klima montajı ile sorun yaşadım ve 20 gün olmasına rağmen hala klimayı kullanılabilir duruma getiremedi, üstelik bunu yapan yetkili servis. Sebebi ise yoğunluk.

Kombi bakımı için yetkili servis çağıracam, sanırım 3-4 yıl oldu bakım yaptırmayalı. Servis gelmişken peteklerin iç temizliğini de yaptırmayı düşünüyorum yetkili servise.

7 yıl önce kullanmaya başladım, hiç petek temizlenmedi. Bu işlem yapılmalımı, faydası olur mu, yaparken kombiye zarar vermelerinden de korkmuyor değilim. Fiyatlar ne seviyede dir ve viessman yetkili servisleri bu işlemi yapıyormudur. Deneyimi olanlar bilgi verirse sevinirim.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Bazı servisler banyo peteğinden yapıyor haliyle kolon hattı kombiden ayrılmadığı için sirkülasyon kombi içinden olmuş oluyor. Benim tavsiyem kombi giriş çıkış kısmından yapılması rekorlar sökülüyor kombi kolon hattın ayrılıyor

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Bizim bina merkezi sistem geçen sene bütün apartman tek tek bütün petekler temizlendi petek ısılarında bir miktar faydasını gördük

Simsiyah su çıktı temizlik yapılırken

Gerçi bizim sistem 10 sene üstüne ilk defa temizlendi sizin durum nasıldır bilmiyorum

Rak_Benadam Çevrimdışı

Rak_Benadam 

Aktif Üye
2 Ağu 2021
223
33
Yaklaşık 10 yıldır merkezi sistem kömürlü kalorifer ateşçisiyim.

Kombi işinden çok anlamasamda en azından fikir verebilirim size, eğer 7 yıl olduysa peteklere bakım yapılması gerekiyor olabilir.
Şart demiyorum, ama gerekli olabilir diyorum, bunun gerekliliğine siz karar vereceksiniz, peteğinizin alt tarafları üst tarafına göre daha soğuk ise kireçlenme oluşmuştur, o zaman petek temizliği şarttır.

Peteklerde esas temizlik gereksinimi ve ısı kaybı, bu bahsettiğim peteğin iç yüzeyinin kireçlenmesi, dış yüzeye ısı tranferinin düşük olmasına sebep olur, bu durumda petek temizliği şarttır.

Kombi ile ısınan petekler, kömür ile ısınan peteklere göre daha geç kirlenir.

Yaktığım 250.000 lik bir kalorifer sistemine bağlı (4 yıllık bir sistem) peteklerin bazılarının kış başında havasını alıyorum, hava alma işlemi petekten su gelinceye kadar yapılır ki, peteğin içindeki havanın bittiğine ve peteğin her yerinin su ile dolduğu emin olunur.
Ben yaklaşık bir tas su akıtırım petekten, işimi garantiye almak için, ve inanın ki kapkara su akar petekten, farklı kömürlü kaloriferler de yaktım, hemen hemen hepsinden kap kara su akar ve gözlemin şu şekilde, peteğin içindeki kirli suyun ısı kaybına pek etkisi yoktur, esas ısı kaybına etkisi olan peteğinizin iç yüzeyine yapışan kireç tabakasıdır.

Kömür ile kullanılan petekler daha çabuk kireçlenir.

Yeni tip kömürlü kalorifer sistemlerinde vardır artık, karpuz kadar bir su filtresi var, bu filtre kazan ile pompa arasında, yani su içindeki pisliği anında filtre ederek peteklere ulaşmasını önlüyor ve peteklerin içinde hep temiz su devirdaim oluyor.
Bu karpus gibi su filtresinin her yıl sökülüp temizlenmesi hem üretici önerisi hemde gerekli bir bakım unsurudur.

Gelelim sizin kalorifer peteklerinize, öncelikle en başta yazdığım gibi kışın ısıtmada kullanırken peteğin bütün yüzeylerini ve petek musluğunun metal kısmını elinizle yoklayın ısı heryerde eşitmi kontrol edin, genelde peteğin alt tarafları daha önce kireç tutar ve alt taraftan başlar ısı kaybı, bu durumda petek temizliği şarttır.

Eğer Doğu ve iç Anadolu gibi soğuk iklimlerde yaşayıp kombinizi yüksek ayarda kullanıyorsanız doğal olarak kireçlenme daha erken başlayacak ve petekleriniz daha çabuk kireç tutacaktır.

Son düzenleme:
Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,105
43
Peteklerin suyunu boşaltıp yeniden su koyana temizlik yaptı demiyoruz. Buna dikkat edin, kombi bakımı ise yoğun kullanılıyorsa en geç 2 yılda bir yapılmalıdır. Önerilen yılda 1.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yapılmalı.
Kombinin sistemden ayrılması önemli ama.
İlaçlı temizlik yapılacaksa ilacın sistemden iyice atılması lazım.
Kombiye zarar verebilir yoksa.

Aslında her peteği kapatıp, sırayla tek peteği maksimum sıcaklıkta ısıtarak siz de bir temizlik işlemi yapabilirsiniz.
İlaçla temizlik kadar olur mu bilmem ama ben öyle yapmıştım ve fayda etmişti.
Siz eğer kombinizden emin değilseniz bunu denemeyebilirsiniz tabi.

Ben tüm peteklerin vanasını kapattım önce.
Sonra en yakın peteğin gidiş ve dönüş vanasını açtım.
Sonra kombiyi kalorifer moduna alıp maksimum sıcaklığa aldım, 2-3 dk içinde termostat yapıp durdu zaten.
Petek de oldukça fazla ısındı.
O suyu sonra boşalttım.
Bunu sırayla evdeki tüm peteklere uyguladım.

Peteklerin alt tarafları soğuksa, kireç ve çamur tortusu tıkanma yapmıştır.

Petekten siyah su çıkması normaldir, peteklerin içinde ısı iletimi ve paslanmayı önlemek için yağ mevcuttur.
Bu yağ suya siyah renk verir.

Tesisatın suyu hiç yenilenmediyse çamurlaşma başlamıştır.

S Çevrimdışı

Sayanora

Yeni Üye
29 Tem 2021
18
34
Cevaplar için teşekkürler. Aslında bende bu işten pek anlamasamda suyun renginden ziyade bahsettiğiniz gibi kireçlenme ve tıkanma durumlarının daha önemli olduğunu düşünmüştüm. İçindeki suyun değişip berrak olmasının pek bir anlamı yok dediğiniz gibi.

Yakın zamanda yaptıran oldumu, fiyatlar ne düzeydedir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Cevaplar için teşekkürler. Aslında bende bu işten pek anlamasamda suyun renginden ziyade bahsettiğiniz gibi kireçlenme ve tıkanma durumlarının daha önemli olduğunu düşünmüştüm. İçindeki suyun değişip berrak olmasının pek bir anlamı yok dediğiniz gibi.

Hiç bilgim yok ama 200 TL rahat vardır.
İlaçlı temizlik yaptıracaksanız, ilacın sistemden uzaklaştırılması oldukça önemli.
5-10 dk işlem yapıp bir yere kaybolmasın yapan kişi.

Diridiri06 Çevrimdışı

Diridiri06 

Süper Üye
7 Eki 2019
519
33

Ben genelde kendim yapıyorum internetten eraser petek temizleme kimyasalı alıyorum ilacı tesisata havlupamdan atıp bir saat en yüksek ayarda çalıştırıp yıkıyorum sonra temiz su ile durulama yapıyorum sonra eraser tesisat koruyucu var onu ekliyorum işlem bitmiştir
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Screenshot_20210814-135953.png

S Çevrimdışı

Sayanora

Yeni Üye
29 Tem 2021
18
34
Aynı markanın birkaç yetkili servisleri arayıp fiyat aldım. Servisler arasında fiyat farklılıkları var. Tek kombi bakımı 100-120 TL arası, petek temizliği ile birlikte toplam 250-300 TL arası fiyat aldım.

Her servise sordum, ilaçlımı yapıyorsunuz diye, hepsi aynı şeyi söyledi. İlaç aşırı tıkanmış ve temizlikte zorluk çıkaran petekler için kullanılıyor, çünkü peteğin içindeki yağ, petek alaşımının suyla temasını engelliyor ve paslanmasını önlüyor. Eğer peteği ilaçla temizlerseniz yağlar çözülür ve peteğin paslanma sürecini hızlandırırsınız. Şayet petek aşırı tıkanmışsa ve temizlenmekte zorlanılıyorsa ilaç uygulaması yapılıyor, diğer türlü tavsiye etmiyoruz dediler. Bununla ilgili basınçlı cihazları olduğunu ve cihazla temizlik yaptıklarını söylediler.

İlaç kısmı bana da mantıklı geldi. İlaçla temizleyenler sonrasında peteklerin içini tekrar yağlıyor mu.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Aynı markanın birkaç yetkili servisleri arayıp fiyat aldım. Servisler arasında fiyat farklılıkları var. Tek kombi bakımı 100-120 TL arası, petek temizliği ile birlikte toplam 250-300 TL arası fiyat aldım.

Her servise sordum, ilaçlımı yapıyorsunuz diye, hepsi aynı şeyi söyledi. İlaç aşırı tıkanmış ve temizlikte zorluk çıkaran petekler için kullanılıyor, çünkü peteğin içindeki yağ, petek alaşımının suyla temasını engelliyor ve paslanmasını önlüyor. Eğer peteği ilaçla temizlerseniz yağlar çözülür ve peteğin paslanma sürecini hızlandırırsınız. Şayet petek aşırı tıkanmışsa ve temizlenmekte zorlanılıyorsa ilaç uygulaması yapılıyor, diğer türlü tavsiye etmiyoruz dediler. Bununla ilgili basınçlı cihazları olduğunu ve cihazla temizlik yaptıklarını söylediler.

İlaç kısmı bana da mantıklı geldi. İlaçla temizleyenler sonrasında peteklerin içini tekrar yağlıyor mu.
Yağlama diye bir şey duymadım hiç.
Fiyat normal.
Kombi bakım ücreti ile sistem bakım ücreti ayrı olur.

Salih445 Çevrimdışı

Salih445 

Süper Üye
21 Mar 2021
593

PETEKLER YAĞSIZDIR PETEKLER YAĞSIZDIR PETEKLER YAĞSIZDIR
Yağlıyorum diyene de inanmayın. Peteğin içinde su dolaşır kombi bu suyu ısıtıp devirdaim yaptırarak ısıtma yapıyor. Temizlik konusunda arkadaşlar-abiler yazmışlar sağolsunlar. Şunu da ekleyeyim şehir suyu kireçli olduğu için kombinin suyunu sık sık temizlik vs için değiştirmek kireçlenmeyi arttırıyormuş.

H Çevrimdışı

hardcrss

Aktif Üye
26 May 2021
120
33
tesisat yapılırken oksijen bariyerli boru kullanılırsa tesisatın temizliğine gerek olmaz. türkiyede bu sistemler pek kullanılmadığı için sistemler birkaç yıl içerisinde kullanılamaz hale geliyor. çamurlaşmayı yapan sistem içine giren oksijendir. oksijen bariyerli boru kullanılırsa sisteme oksijen giremeyecektir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt