Pasta cila öneriniz var mı

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Hepinizden özür dilerim. Ben ürünleri karıştırmışım. Benim denediğim ürün Plenty' nin waxıydı. Autokit ürünü de varmış garajda sanıyorum kayınpeder bıraktı ama onu hiç denemedim.

Daha önce denemek için aldım. İçeriği bayağı su gibi geldi bana. Hatta kullanmadım. Çizik giderme konusunda gözle görülmeyen kılcal çizikleri gideriyorsa birşey diyemem ama ben bir sonuç alamadım. Hatta hem manuel hem pasta cila pediyle makinayla denedim.

Hatta Autokit in görsellerini paylaşayım;

P_20230503_145920_1_p.jpg
P_20230503_145943_1_p.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
amaçım ince çizikleri almak değil, bazen bir bakıyorsun kırmızı,siyah,mavi sürtünme lekesi oluyor. Bunları temizleme amaçlı aldım.

amacınız küçük br bölgede oluşan çizikleri mi almak yoksa komple pasta cila mı?

komple pasta cila yapacaksanız polisaj makinesi şart.

Demir tozu temizligi+kil uygulaması+ kalın pasta+orta pasta+hare giderici+ cila işlemi ile uygulama biter. Yine polisaj makinesine uygun keçe+ sünger (sert+orta+yumuşak) gerekli.

Pasta olarak menzerna gibi silikonsuz pastalara bakın. Ben flowey almıştım.

Bu işlemler yorucu olur ve 1 günde zor biter.

Turtle wax ptfe etkili cilasını yada daha iyi markalar var onların cilasını alın el ile uygulayın. Boyanızı korur biraz parlaklık kazandırır çizikleri gidermez.

konuda ki autokit ürünlerini pek iş yapacak ürünler degil. Hem pasta hem cila görevi görecek tek ürün arıyorsanız 3d speed,menzerna all in one gibi ürünler var ama bu ürünler çizikleri doldurup maskeler bir süre sonra çizikler tekrar geri gelir.

Özetle komple arabayı hakkıyla pasta cila yapmak maliyetli ve yorucu bir iş. Sıradan yerlerde yapılan pasta cilaları hiç yaptırmayın daha iyi hakkıyla yapan yerlerde pahalı. Alın kaliteli bir cila el ile cila atın geçin.
E edward' ın dediği gibi aslında o tür ufak tefek renk değişiklikleri biraz bastırarak uygulamada cilada da kaybolur gibi geliyor. Ana amaç çizik giderme değilse.

E Çevrimdışı

edward 

Yeni Üye
9 Şub 2019
45
Hepinizden özür dilerim. Ben ürünleri karıştırmışım. Benim denediğim ürün Plenty' nin waxıydı. Autokit ürünü de varmış garajda sanıyorum kayınpeder bıraktı ama onu hiç denemedim.

Hatta Autokit in görsellerini paylaşayım;

P_20230503_145920_1_p.jpg
P_20230503_145943_1_p.jpg

plenty ürünleri beş kuruş etmez.Gördügünüz yerden kaçın. Ben zamanında bime gelen pastasını süngerini kullanırım diye aldım pastasını küçük bir alanda el ile denedim boyayı matlaştırdı adamlar sanki wax içine kum tanesini basmışlar. Autokıt yine plenty iyidir ama bu tarz hem pasta hem cila ürünleri pek iş yapmıyor.Bunun yerine kaliteli bir cila alın en azından daha uzun mürlü olur boyanızı korur.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
O oksijen,

Siz hangi amaçla ürün arıyorsunuz!!! Bunu net bilelim ona göre ürün tavsiye edelim. Aracınızın boya cinsi de devreye girer bu işte. Pasta cila tabiri çok yüzeysel bir tabir. Çizik gidermek istiyorsanız çizik hangi boyutta? Yıkama haresi gidermek istiyorsanız farklı ürün. Renk canlandırma ise farklı kombinasyon. Sizin amacınızı bilmemiz şart.

E Çevrimdışı

edward 

Yeni Üye
9 Şub 2019
45
E edward' ın dediği gibi aslında o tür ufak tefek renk değişiklikleri biraz bastırarak uygulamada cilada da kaybolur gibi geliyor. Ana amaç çizik giderme değilse.
Cila ufak tefek çizikleri doldurur maskeler etkisi geçince yine çizikler gelir çok az kapatıcılık etkisi var.. Cilanın amacı balmumu gibi boyanın yüzeyinde bir katman oluşturup korumak. Pastanın amacı ise aşındırmaktır.

Renkli cilalar var onların kapatıcılıgı daha yüksek olabilir ama ömürleri çok uzun degil.

Kaliteli bir cila ve düzgün bir şampuan ile senede 2/3 kere cila yeterli olur. Yıkama sıklıgı kullanılacak cila önemli.Bazı ürünler maksimum parlaklıga oynar ömürleri daha kısa olur bazıları da daha uzun ömürlü olup parlaklıgı daha az olur.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Öncelikle çizik için pasta uygulamasından uzaklaşmak gerekir, en azından amatör kullanıcı için.

Çizik kapatmada en güvenilir yöntem çelik rötuş işlemi. Becerebilirseniz süper olur. Beceremezseniz ustasını bulun, mükemmel sonuç alırsınız. Pasta denen ürünle çizik yok etmek demek çiziğin derinliğine kadar çevresindeki boyayı traşlamak demektir. Astara hatta ana malzemeye kadar inen derin çiziği pastayla gidermeniz imkansızdır. Sadece çevresindeki boyayı da astara kadar aşındırır sonra ne halt ettik dersiniz. Bu işten anlamıyorsanız en azından ne nedir nasıl olur izleyin.

Detailing işi basit bir işlem değil. Bu işe başlayacaksak ilk adım kil uygulamak. Kil boya yüzeyinizi zamanla biriken pisliklerden temizleyecek, uygulamaya hazır hale getirecektir. İkinci adım yüzeydeki hareleri kaldırmak. Bunun için aşındırıcılığı en düşük ürünler uygulanır. Meguiars Swirl Remover gibi. Bunun bir üstü kılcal çizik giderici, Meguiars Scratch X gibi. Yüzeydeki problemleri mümkün olduğunca temizledikten sonra sıra polishing yani parlatma işleminde. Meguiars Polish Ultimate gibi. Bu polish yani cilalar sadece parlaklık verir. Ömrü yoktur. Bunun üzerine wax atmanız lazım. Wax, polish uygulamanızı korumaya alacaktır. Meguiars NXT Tech Wax gibi. Wax deyince burada sealant a da değinmek lazım. Aslında wax doğal içerikli olan sealant ise sentetik polimerler içeren son kat demektir. Sentetik içerikliler çok daha dayanıklıdır. Ama doğal içerikli olanlar da daha pahalı ve daha doğal parlaklık verir. Carnauba gibi. Burada verdiğim örnekler sadece bilgilendirme amaçlı. Kategorileri bilin diye. Boya korumada seramik uygulaması ise daha farklı bir uygulama. Seramikte yüzey hazırlamadan sonra hiçbir uygulama yapmadan direkt seramik uygulanır; tutuculuğu yüksek, ömrü daha kalıcı olsun diye. Ben seramik işine çok sıcak bakanlardan değilim. Boyaya nüfus ettiği söylenen uygulamanın ileride nasıl bir sonuç doğuracağından emin değilim. Boyayı sertleştirmek boyanın çizilme direncini artırsa bile en ufak darbede çatlama yapmasına sebep olmayacağına kimse garanti veremiyor. En güzeli sağlam bir uygulamayı her yıkamada hızlı cila denilen koruyuculuğu devam ettiren ürünlerle desteklemektir. Kişinin zevkine, vaktine, bütçesine kalmış, her hafta wax da uygulanabilir. Bu işe adım atacaksanız mutlaka kaliteli markalarla işlem yapın. Bunun için benim en düşük seviyem Turtle Wax tır. Meguiars, ChemicalGuys, P21S, Collinite gibi kaliteli markalar işin hakkını verir. Market ürünlerinden uzak durun. İçeriğinde neyi ne kadar kullandığı belli değil.

Şuraya bunu da koyalım, aşındırıcılık seviyelerine göre fikriniz olsun.

IMG_5450.jpg

Konuyu isteklerinize göre detaylandırırız.

O Çevrimdışı

ONOFF

Aktif Üye
21 Şub 2019
140

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt