Oyun ve Film için 65" tv önerisi

L Çevrimdışı

luckyfather

Aktif Üye
25 May 2018
90
55
Samurai kardeşim bilgilerin için teşekkür ederim fakat bu modelde(65Q9900) aklım iyice karıştı. Bende bu modeli IPS olarak bildiğimden dolayı model üzerine karar kılmıştım amma velakin bu modelde VA panelde gelebileceği ile ilgili farklı forumda bilgiler bulduğumdan dolayı soğudum. Şimdi Vestel bu model de karma panel(VA&IPS) üretimmi yapmaya başladı...

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Samurai kardeşim bilgilerin için teşekkür ederim fakat bu modelde(65Q9900) aklım iyice karıştı. Bende bu modeli IPS olarak bildiğimden dolayı model üzerine karar kılmıştım amma velakin bu modelde VA panelde gelebileceği ile ilgili farklı forumda bilgiler bulduğumdan dolayı soğudum. Şimdi Vestel bu model de karma panel(VA&IPS) üretimmi yapmaya başladı...
Bizdeki bilgilere göre sadece IPS kullanılıyor fakat Vestel değişiklik yapmış olabilir. Geçenlerde başka birinin aldığı QA9700 tv AUO panelli çıktı halbuki bu modelde AUO üretimi panel kullanmıyordu Vestel.

Alacağınız televizyonun seri numarasını aşağıdaki konuda paylaşırsanız hangi panel kullanıldığını söyleyebiliriz. Diyelim televizyonu aldınız, kutuyu açmadan direkt seri no paylaşırsınız, VA çıkarsa iade edip aynı model başka bir ürün alırsınız. Vestel değişimde sorun çıkarmıyor.

Y Çevrimdışı

yildirimmu

Yeni Üye
13 Haz 2018
3
48
ben de 65 inç televizyon bakıyorum. gün için 5-6 saat açık kalıyor; belki de daha fazla. fakat almışken çocukların konsol vs içinde yenileme hızı 120 hz olan TV bakıyorum.
Ancak bütçem maksimum 35-40 civarı.
TCL 65C745 hoşumuza gitmişti ama onda da stoklara bağlı olarak fiyatlar artmış.
Geçen ay 37 civarına alan varmış. Açıkçası 47bin gibi bir tutar da çok geliyor.
65-70 arası ; yenileme hızı 120 olan Google TV özellikli öneriniz olabilir mi?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
ben de 65 inç televizyon bakıyorum. gün için 5-6 saat açık kalıyor; belki de daha fazla. fakat almışken çocukların konsol vs içinde yenileme hızı 120 hz olan TV bakıyorum.
Ancak bütçem maksimum 35-40 civarı.
TCL 65C745 hoşumuza gitmişti ama onda da stoklara bağlı olarak fiyatlar artmış.
Geçen ay 37 civarına alan varmış. Açıkçası 47bin gibi bir tutar da çok geliyor.
65-70 arası ; yenileme hızı 120 olan Google TV özellikli öneriniz olabilir mi?
Maalesef TCL C745'ten daha uygun, fiyat/performans ürünü başka bir model yok. En ucuza alabileceğiniz en iyi 120 HZ cihaz sadece C745 var. Philips tarafında PUS8808 var ancak Full Array değil. Samsung tarafında Q80C var, fiyat çok pahalı. Hatta Q70C bile çok pahalı.

Y Çevrimdışı

yildirimmu

Yeni Üye
13 Haz 2018
3
48
Maalesef TCL C745'ten daha uygun, fiyat/performans ürünü başka bir model yok. En ucuza alabileceğiniz en iyi 120 HZ cihaz sadece C745 var. Philips tarafında PUS8808 var ancak Full Array değil. Samsung tarafında Q80C var, fiyat çok pahalı. Hatta Q70C bile çok pahalı.
Televizyon almaya geç karar verdik( stokların böyle az oldugunu bilmiyordum)))

M Çevrimdışı

melodrama

Yeni Üye
5 Mar 2024
19
27
Grundig 75ghu9000 26599.3TL şuan media marktta 75" düşünürseniz gerçi 120hz yazıyor ama konsolda vermiyor sanırım bu değeri.

Bu arada 3.5 metre civarı için 75" deneyimleyen var mı? Samurai Samurai hocam siz ne düşünüyorsunuz gerçi sıkıntı olmaz demiştiniz ama rittings vs siteler olur diyor ama çok piksel piksel olmaz değil mi görüntü? Kafam bulandı grundig 75ghu9000 ve 65ghu9000 i de sipariş geçtim kafa çorba oldu :) 7505b ile 9000 arasında çok fark var mı değer mi ona geçmeye ki?

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Grundig 75ghu9000 26599.3TL şuan media marktta 75" düşünürseniz gerçi 120hz yazıyor ama konsolda vermiyor sanırım bu değeri.

Bu arada 3.5 metre civarı için 75" deneyimleyen var mı? Samurai Samurai hocam siz ne düşünüyorsunuz gerçi sıkıntı olmaz demiştiniz ama rittings vs siteler olur diyor ama çok piksel piksel olmaz değil mi görüntü? Kafam bulandı grundig 75ghu9000 ve 65ghu9000 i de sipariş geçtim kafa çorba oldu :) 7505b ile 9000 arasında çok fark var mı değer mi ona geçmeye ki?
Y yildirimmu M melodrama arkadaşımızın bahsettiği Grundig marka televizyonu bir araştırın isterseniz. 120 hz konusu biraz yanıltmaca gibi, sadece 1080P'de 120 hz verebiliyor. Tabi TCL C745'teki görüntüyü bu televizyondan alabilme ihtimaliniz yok, arada teknolojik olarak büyük farklar var.

55'te piksel yoğunluğu 80 ppi iken 75 inçte 59 ppi'ye düşüyor. Apple marka ekranların göze hoş gözükme sebepleri yüksek piksel yoğunluğuna sahip olmaları.
Normal standart bir monitörde inç başına piksek yoğunluğu 80-110 arası iken, Imac, Macbook gibi cihazlarda bu değer 200'ün üzerinde.

Tabi yeterli mesafeden izlediğinizde düşük piksel yoğunluğu çok göze batmaz. Fakat 4K olmayan içeriklerde televizyonun upscale kalitesinin de iyi olması gerekir.

Zaten iki tane tv sipariş etmişsiniz, deneyerek en doğru kararı siz verebilirsiniz 🙂 İlk aldığınızda gözünüze dev gibi gelen ekrana 1 hafta içinde gözleriniz alışıyor. Odaklanmayı bozacak kadar büyük olduğunu düşünürseniz, 65'i tutup 75'i iade edersiniz.

7505 ile 9000 arasında ne fark olabilir ki 🙂 Bir tanesi FALD falan olsa tamam derim ama ikisi de teknik açıdan standart cihazlar.

M Çevrimdışı

melodrama

Yeni Üye
5 Mar 2024
19
27
Y yildirimmu M melodrama arkadaşımızın bahsettiği Grundig marka televizyonu bir araştırın isterseniz. 120 hz konusu biraz yanıltmaca gibi, sadece 1080P'de 120 hz verebiliyor. Tabi TCL C745'teki görüntüyü bu televizyondan alabilme ihtimaliniz yok, arada teknolojik olarak büyük farklar var.

55'te piksel yoğunluğu 80 ppi iken 75 inçte 59 ppi'ye düşüyor. Apple marka ekranların göze hoş gözükme sebepleri yüksek piksel yoğunluğuna sahip olmaları.
Normal standart bir monitörde inç başına piksek yoğunluğu 80-110 arası iken, Imac, Macbook gibi cihazlarda bu değer 200'ün üzerinde.

Tabi yeterli mesafeden izlediğinizde düşük piksel yoğunluğu çok göze batmaz. Fakat 4K olmayan içeriklerde televizyonun upscale kalitesinin de iyi olması gerekir.

Zaten iki tane tv sipariş etmişsiniz, deneyerek en doğru kararı siz verebilirsiniz 🙂 İlk aldığınızda gözünüze dev gibi gelen ekrana 1 hafta içinde gözleriniz alışıyor. Odaklanmayı bozacak kadar büyük olduğunu düşünürseniz, 65'i tutup 75'i iade edersiniz.

7505 ile 9000 arasında ne fark olabilir ki 🙂 Bir tanesi FALD falan olsa tamam derim ama ikisi de teknik açıdan standart cihazlar.
anladım hocam teşekkür ederim. Son olarak akım koruyucu priz satmaya çalışıyormuş servis paneli garantiye sokmak için çokca bahseden gördüm bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
anladım hocam teşekkür ederim. Son olarak akım koruyucu priz satmaya çalışıyormuş servis paneli garantiye sokmak için çokca bahseden gördüm bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bence hiç gerek yok, daha önce tartışılmıştı ustalarımız önermedi diye hatırlıyorum. Servisler genelde olduğundan daha pahalıya satıyor. Alma niyetine girerseniz, araştırıp internetten almanız daha mantıklı bir karar olur.

Y Çevrimdışı

yildirimmu

Yeni Üye
13 Haz 2018
3
48

Samurai Samurai üstad
Bu 75 inç çok güzel fiyata satıldı ancak tv ünitem nedeniyle maksimum 70 inç bakabiliyorum. 65 inç olanı da 50 hz yazıyordu, epey sitesinde(

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bence hiç gerek yok, daha önce tartışılmıştı ustalarımız önermedi diye hatırlıyorum. Servisler genelde olduğundan daha pahalıya satıyor. Alma niyetine girerseniz, araştırıp internetten almanız daha mantıklı bir karar olur.
Gönül Samsung diyor da, Q85 malum, 60 Hz'de güzel diyebileceğin bir panel var mı?
COF sayısı falan, almaya değer bir panel kullanan var mı?
Sanırım yok.
CU8000 gibi bir şey istemiyorum.
Yani iş biraz da psikolojik oldu artık ama 120 hz'e ve Samsung'a kafayı baya taktım gibi.
60 Hz'de yaşanan pulldown nedeniyle sanırım güzel bir panel de iş yapmaz galiba.
Açıkçası şu an evde Vestel 42 inç LG IPS panelli TV var, izliyorum hatalara kafayı takmıyorum.
Tabi alışmanın da verdiği his vardır elbet.

Almışken nokta atışı bir şey istiyorum.
Samsung 55Q70C için düşüncen nedir?
120 Hz VA, Edge LED aydınlatma QLED.

55QN85C mini-led daha mantıklı tabi yakın fiyatlar ama kim va kim ads satıyor belli değil.
Ads olması işime gelir. Yanlardan da bakılıyor çünkü.

Olmadı mağazaları gezicem :(

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Gönül Samsung diyor da, Q85 malum, 60 Hz'de güzel diyebileceğin bir panel var mı?
COF sayısı falan, almaya değer bir panel kullanan var mı?
Sanırım yok.
CU8000 gibi bir şey istemiyorum.
Yani iş biraz da psikolojik oldu artık ama 120 hz'e ve Samsung'a kafayı baya taktım gibi.
60 Hz'de yaşanan pulldown nedeniyle sanırım güzel bir panel de iş yapmaz galiba.
Açıkçası şu an evde Vestel 42 inç LG IPS panelli TV var, izliyorum hatalara kafayı takmıyorum.
Tabi alışmanın da verdiği his vardır elbet.

Almışken nokta atışı bir şey istiyorum.
Samsung 55Q70C için düşüncen nedir?
120 Hz VA, Edge LED aydınlatma QLED.

55QN85C mini-led daha mantıklı tabi yakın fiyatlar ama kim va kim ads satıyor belli değil.
Ads olması işime gelir. Yanlardan da bakılıyor çünkü.

Olmadı mağazaları gezicem :(
Dikkat ederim diyorsanız Oled de düşünülebilir QN85C yerine. Mesela LG CS3 modeli. Fakat dikkatli kullanmak gerek. Günde 18 saatten 14 ay yani toplam 7.500 saatlik kullanım sonucundaki gri renk,

Daha önce bir başka konuda bahsettiğim üzere, 60 hz'nin de avantajlı olduğu kısımlar var. Bunların tepkime süreleri de çoğunlukla yavaş oluyor. Yavaş tepkime süresi istediğimiz bir şey değil ama aynı zamanda daha az stutter anlamına geliyor.
Stutter is caused by two main factors:
  • The response time, which affects the amount of time each frame is held. As mentioned earlier, a quicker response time results in more stutter, while a slower response time results in less stutter.
  • The frame rate, as a higher frame rate results in less time needed to hold each frame, which can help reduce stutter. Generally speaking, a higher frame rate can help improve the appearance of motion.

60 hz iş yapmaz demek doğru olmaz. Yapar ama 120 hz'de bulunan bazı diğer özellikler de gidiyor. Alt model oldukları için renk uzayları daha düşük oluyor. Diğer yandan FALD sistem koymuyorlar alt modellere. FALD olmayınca giden sadece kontrast ve derin siyahlar değil aynı zamanda parlaklık da gidiyor.
Yani 120 hz'ye geçince sadece tazeleme oranı değil bir çok kalite unsuru değişiyor.

Biliyorsunuz ki Q70C de kenardan aydınlatmalı bir model. Direct Lit de olsa fark etmez, ışık dağılacağı için siyah rengi mutlaka bozacak. Siyah renk tekdüzeliği kusursuz olsa bile, bulutlanma veya ışık sızması olmasa bile, ekrana gelen ışık bölgesel olarak kontrol edilemediği için bütün ekranı etkileyecek ve siyah rengin koyuluğunu düşürecektir.
blackf661ca82544da235.jpg

FALD Sistem Demo

Mesela bazı vatandaşlar diyor ki benim televizyonum FALD değil ama hiç ışık sızmıyor, çok memnunum. Işık sızmıyor ama gösterdiği siyah üst sağdaki siyahlar gibi, siyahın bilmem kaçıncı tonu.

Avrupa Bölgesi'ndeki (Türkiye dahil) tüm QN85C cihazlar TCL'in satın aldığı CSOT üretimi VA panel ile geliyor. Açıkçası Samsung Q70C alacağınıza TCL C745 almak daha mantıklı bir karar olur. Tamam TCL bir Samsung değil ama bence o kadar da öldürmeyelim 🙂

Bir de Q70C alırsanız, size gelecek olan tv de ışık sızması olma ihtimali var, hatta o ihtimal oldukça yüksek.

Açıkçası benim için şu an dünyanın en iyi televizyonu Sony X95L. Daha sonra da Samsung QN90C, QN85C ve LG QNED90 gelir. Sony satışta olmadığı için, LG de pek bulunamadığı için Samsung burada tek kalıyor.

Toparlamak gerekirse, OLED düşünmüyorsanız QN85C alıp geçin. O kadar bütçe ayıramam diyorsanız da TCL C745'i mağazada görüp inceleyin. Yok TCL'de içim rahat etmeyecek diyorsanız da Q70C'ye alternatif olarak Philips PUS8808 bakabilirsiniz.
Q70C vs PUS8808

* Ben olsam PUS8808 veya Q70C yerine kesinlikle C745'i araştırırdım.
* Philips televizyonlarda da çok şikayetler oluyor. Amiral gemisi modelleri PML serisinde bile ciddi sıkıntılar var.

Black Crush olayı Philips'lerde çok var mesela. Daha derin siyahlar göstereyim derken ayrıntıları öldürüyor, her yer siyaha boğuluyor. Aslında bakarsanız Philips'in Oled hariç bütün modellerini başarısız buluyorum. Hele geçen seneki PML9507 tam bir sorunlar yumağı.
Philips PML Serisi

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt