Otomatik araç tavsiyesi

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Merhaba,

Bahsettiğiniz araçların bir çoğunu kullandım.Kısaca düşüncelerim;

Citroen C5 - 1.5 sene kullandım dizel otomatik 2012 kasasını. Konforlu, güven hissi veriyor, oturaklı.. Malum Citroen'in kötü bir algısı var, fakat beni üzmedi. Şehir içi için gereğinden fazla büyük..
Citroen C4 - 4 seneye yakın kullandım farklı modellerini 2011-2012-2013. bu rakamlarda donanım olarak en dolu araba bu.. enjektörlerde sıkıntı yaşamıştım yakıttan dolayı ama garantiden değiştirdik. bagaj hacmi belkide sınıfının en büyüğü.. yakıt ekonomisi çok iyi.. geçtiğimiz yıllarda tam otomatik şanzımanlıları çıktı, fakat fiyatı benim bütçemi aştığı için kullanmak nasip olmadı.
Toyota Auris ? - yaklaşık 1 senedir kullanıyorum 2013 dizel otomatik modelini.. 4 kişilik bir aile için yeterli. ben ağır hasar kayıtlı aldım kaza fotolarına bakarak, arkadan vurmuşlar diye ciddiye almadım, şu ana kadarda beni üzmedi.. bayramda 2 bin km yol yaptım ortalama yakıt 4,3 lt/100 km. ekonomik aile arabası diye tanımlayabilirim auris'i..
Toyota Corolla? - dizel manuel 2011 modelini 1 yıl kullandım.. yeni kasalarına bayılıyorum, fakat ben dizelci olduğum için bütçemi aşıyor, henüz kullanamadım..
Kia Ceed ? Çok beğeniyorum ama kullanmak nasip olmadı henüz, yakıtının biraz fazla olduğunu duydum.
Mazda 3 ? Çok beğeniyorum bu aracı da ama ben çok sık al sat yaptığım için işime gelmiyor almak:) Alıp uzun süre binmek lazım, kısa vadede zarar ettirir..
Ford Fiesta ? İlk göz ağrım.. Dizel Manuel 2011 model titanyum paket elektrik kırmızısı, sıfır almıştım, 2 seneye yakın kullandım, güzel araç lakin çocuk falan olunca küçük gelmeye başladı. ekonomik ama küçük.. sanırım dizelin otomatiği yok zaten, benim ilgimi çekmiyor artık.. malum otomatiğe alışınca vazgeçemiyorsun, heleki istanbulda.
Opel H kasa ? Hiç bir fikrim yok...

her ne kadar arkadaşlar tam otomatikten şaşma felan desede bu rakamlara tam otomatik araba almak istiyorsan model yılını baya bir düşürmeniz gerekiyor.. çok takıntılı değilse kullanacak kişi, ben tam otomatik ile yarı otomatik arasında bir konfor farkı hissedeceğini sanmıyorum, arabaya alışınca kullandığım tüm yarı otomatik arabalar yağ gibi akıyor..

ne alırsanız alın kazasız belasız kullanın.. şimdiden hayırlı olsun ?

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
haaah muhatap olacağım bir konu daha açılmış =)

öncelikle hayırlısı olsun ile konuya giriş yapayım. araç belirlerken öncelik ve kriterlerinizi netleştirmeniz gerekir.

dizel mi olacak benzinli ya da benzin lpg li mi_? dizel sesli (her ne kadar kaliteli yalıtıma sahip olan araçlar olsa da) benzinli olan sessiz çalışır bildiğiniz üzere.

belirtilen ya da önerilen araçlara birebir servislerinde gidip, binip fiziki olarak değerlendirin derim ben. ayrıldığım işte çalışıyor iken, toyota yetkili bayisine x firma internet alt ve üst yapı kurulumu için gitmiştim. gece oldu saat 10, işi bıraktım, yetkili ile tek tek galeride bulunan araçlara binip malzeme işçilik kalitesini yerinde tespit etmiştim. toyota markasında ön ve arkada oturma yaptığım testlerde rav4 haricinde hiç birinden memnun kalmamıştım. bu bencesi, sencesi ya da başkasıcası farklı sonuç çıkarabilir. demem o ki; benim evet dediğim sana sadece fikir versin, git bin dene öyle karar ver bence. sen aracı sürecek kişi isen kalan çekirdek aile bireylerinin de rahatlarını test etmende fayda var. motor tarafında vakıf olmadığım için yorum yapamam ama oturma konforu olarak beni memnun etmedi araçları. boyum 173cm bu arada. öyle pire de değilim deve de.

bir diğer söyleyebileceğim, araç amaç olacak yeri geldiğinde tabi ki de satarım diyorsan kriter tablonda piyasası olan araçlar araştırılsın maddesi ilk sırada olsun. bende ford s-max var, 7 kişilik, otomatik. alırken mercedes viano mu bu mu dedik, tüm araştırmalarım bu araç dedi ama ilk maddeye sana dediğim kriteri yazmam gerektiği tecrübesini bana öğretende bu araç oldu. şu an satmak istiyorum, piyasası az olduğu için çıkaramıyorum. araç 10 numara ama piyasası yok. binen hayran kalıyor. neyse, kıssadan hisse, piyasası olan, sirkülasyonu hızlı yapılan bir araç bak, al derim.

kuzenim araç bakım servisi (alman grubu araçlar ağırlıklı) geçen gün fiat fiorino araç geldi, yarım otomatik. şanzıman arızası ile geldi. bunlarda şanzımandan hariç otomatik vites kutusu robotu diye ek bir donanım oluyormuş, 100 bin km de bir bu donanım arıza verip değiştiriliyormuş. 5-6 bin tl maaliyeti olan bir arıza imiş bu. kuzen müşteri onayı ile çıkmacıdan parça temin edip işlemi 4 bin tl ye halletti. buradan çıkan kıssadan hisse, otomatik, tam otomatik, yarım otomatik, triptonic vs ince donanım maliyetini gözardı etme.

citroen c5 denilmiş. bir arka camına bak derim, o nasıl ısıl işlemdir, bombe verilmiş ama nasıl_? ben beğenmedim, ısınamadım bu araca, ayrıca direksiyon simidinde kontrol düğmelerinin olduğu yer dönmüyor, sabit, direksiyon simidi etrafında, o dönüyor. alışamadım ben bu işe. =) buradaki kıssadan hisse, başta da dediğim, git, gör, dene ! aaa burası böylemiymiş bunun yaa olma sonra =)

kuzenim sayesinde hemen her araca biniyorum bu ara. yazdıklarımdan anlayacağınız üzere; kimsenin dikkat etmeyeceği şeylere kafa yoruyorum. şu an işsizim, onun yanında takılıyorum, araç geliyor, testlerimi yapıyorum kendimce bu sayede.

sizin yazdıklarınızdan nedir, ne değildir bilmemekle birlikte sadece dıştan dışa, içten içe güzel diyeceğim araç kia ceed var. dediğim gibi uzaktan bakarak evet dediğim bir araç.

benim genel manada kıssadan hisse diyeceklerim;
- ihtiyaçlarınıza göre araç yakıt tipini belirlemeniz,
- tavsiye olarak aldığınız araçları yerinde fiziki olarak incelemeniz,
- piyasası olan, elinizden çıkarmakta sorun yaşamayacağınız bir araç tercih etmeniz,
- kronik ya da km arttıkça ağır bakım denilen kontrollerde maliyetin düşük olacağı araçları tercih etmeniz,

yazıya devam edeceğim az çıkmam gerekiyor, sağlıcakla... =)

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
:sirit :polis ayrıntılı yanıtlar için teşekkürler arkadaşlar.

Aslına bakar iseniz C5 in pek çok videosunu seyrettim. Kullanan herkes memnun diyebilirim, ama burada( yaşadığım yerde) bana Citroen e bulaşma deniliyor. Dediğiniz gibi bir ön yargı var sanırım. Gönlümde bir C5 olduğunu Allah biliyor :) Fakat benim bütçede km leri baya yükseliyor, düşük olan km lerde beni aşıyor. Hayirlisi.Oysaki son izlediğim oto videoda PSA grubunun Türkiye'ye geldiğini ve daha fazla önem vereceklerini duydum.

Ayrıca dizel yarım otimatiklerinin güzel araçlar olduğunu söylediler.

Auris ve C4 ön plana çıkıyor gibi. Birde Hyundai i20 ler var, yukarıda arkadaşın bahsettiği Blue larda var, Hyundai lere de bir görüş alirsam az çok şekillenecek.

Benimde dürüst olmak ve kendimin kabullenmesi şartıyla kapı değişmiş, falan bunlar bende sıkıntı yapmaz. Fakat satıcı dürüst olacak , eksoere ona göre gideceğiz. Harici çıkarsa kavga çıkar:danger

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

hunter87

Yeni Üye
12 Nis 2019
20
37
burda çok alakasız segmentler konulmuş. fiyatını bilmiyorum ama en makul olanı multidirve s şanzumanlı bir corolla olur diğer mmt şanzumanlılar sorunlu.

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
burda çok alakasız segmentler konulmuş. fiyatını bilmiyorum ama en makul olanı multidirve s şanzumanlı bir corolla olur diğer mmt şanzumanlılar sorunlu.
Dostum segment önemli değil
Yaris kadar küçük araç olmayacak, station kasa olmayacak, sedan veya hatchback olur ikiside.
4 kişi çekirdek aile, genellikle işe git gel kullanılacak, arada kır deniz herkes kadar gideriz olay bu. İş olarak 5-10 kilometre git gel hadi olsun 20 kilometre günlük, sonrası evin önünde durur araç.
Otomatik olmazsa olmaz kriter.
1.83 boyunda 90 kiloyum. :) Yani buna göre bir şey işte, önemli olan temiz ,kronik sorunu olmayan aile arabası işte, yarın bir gün satarsak ta 55-60 aldığımız aracı 40 a vermeyelim kısa vade için konuşuyorum.
Ha 5-10 yıl kullanırsın o zaman zaten parasını çıkarmıştır, 3 e 5 e bakmam satarım zaten.

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Yaris kadar küçük araç olmayacak, station kasa olmayacak, sedan veya hatchback olur ikiside.
4 kişi çekirdek aile, genellikle işe git gel kullanılacak, arada kır deniz herkes kadar gideriz olay bu. İş olarak 5-10 kilometre git gel hadi olsun 20 kilometre günlük, sonrası evin önünde durur araç.
1.83 boyunda 90 kiloyum. :) Yani buna göre bir şey işte, önemli olan temiz ,kronik sorunu olmayan aile arabası işte, yarın bir gün satarsak ta 55-60 aldığımız aracı 40 a vermeyelim kısa vade için konuşuyorum.
Ha 5-10 yıl kullanırsın o zaman zaten parasını çıkarmıştır, 3 e 5 e bakmam satarım zaten.
Temiz az km bulabilirsen focus 2

H Çevrimdışı

hunter87

Yeni Üye
12 Nis 2019
20
37

honda jazz bakmanızı tavsiye ederim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt