Ofis için masa üstü bilgisayar tavsiyesi

SAMILO Çevrimdışı

SAMILO

Aktif Üye
15 Şub 2018
181
Arkadaşlar merhaba, Muhasebe bürosunda kullanmak üzere bir bilgisayara ihtiyacımız var( sadece kasa). Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Aradığımız özellikler 1000 tl nin altında i3 veya i5 olması , ssd 120 olması , ekran kartı çok önemli değil paylaşımlı olsada olur ram 4gb olsa ne olur 8gb olsa neolur bilmiyoruz??? i3 olması veya i5 olması ne fark eder bilmiyoruz 2,4gh 2,9gh veya 3,4 gh olması ne kadar işimize yarar bilmiyoruz ??? aşağıda rastgele seçilmiş örnekler var bunlardan hangisini tavsiye edersiniz veya sizin tavsiye edeceğiniz başka ne olabilir.

Son düzenleme:
roadronners Çevrimdışı

roadronners

Aktif Üye
9 Ara 2018
95
37
Merhaba öncelikle ayırdığınız bütçeniz nedir.
İşlemci

Anakart

Bellek

Sabit Disk
1 Tb

Kasa

Güç Kaynağı

SAMILO Çevrimdışı

SAMILO

Aktif Üye
15 Şub 2018
181
1000 TL yi geçmek istemiyoruz ama derdimiz bütceden ziyade verimlilik.Yani kullanmayacağımız donanıma para vermek istemiyoruz ama işimizi hızlandıracak uzun süre bize sorun çıkarmıyacak donanım arıyoruz. Her parçanın ucuzuna kaçmak gibi bir şeyde istemiyoruz. Fiyat performans veya biraz daha üstü bir donanım arıyoruz... Bu arada ilginize teşekkür ediyorum ama bunları bizim toplamamız mümkün değil hazır toplanmış bilgisayar tercihimiz...:mutlu

Merhaba öncelikle ayırdığınız bütçeniz nedir.
İşlemci

Anakart

Bellek

Sabit Disk
1 Tb

Kasa

Güç Kaynağı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
1000 TL yi geçmek istemiyoruz ama derdimiz bütceden ziyade verimlilik.Yani kullanmayacağımız donanıma para vermek istemiyoruz ama işimizi hızlandıracak uzun süre bize sorun çıkarmıyacak donanım arıyoruz. Her parçanın ucuzuna kaçmak gibi bir şeyde istemiyoruz. Fiyat performans veya biraz daha üstü bir donanım arıyoruz... Bu arada ilginize teşekkür ediyorum ama bunları bizim toplamamız mümkün değil hazır toplanmış bilgisayar tercihimiz...:mutlu

Merhaba. Linkini attığınız bilgisayarlardaki işlemciler aşırı eski. Çıkalı 9 yıl olmuş işlemciler. Bu tarz firmalardan uzak durun derim.
Kendimiz toplayamayız dediğiniz için şöyle yapabilirsiniz;

• İnternetten satış yapan firmaların birinden hazır toplanmış sistem alacaksınız. En az 1600 TL'den başlıyor.
  • Ya da bir bilgisayarcıya gidip ikinci el daha iyi bir bilgisayar satın alacaksınız.
  • Linkteki gibi eski donanımlı bilgisayar satanlardan uzak durun. O kesin tavsiyem.
Kendiniz toplayabilseniz farklı sitelerden donanım seçer tavsiye verirdim ama bu seçeneği eliyoruz maalesef. Şöyle yapabiliriz, eğer 1600 TL ve yukarısı bütçe sizin için uygunsa, bilgisayar firmalarından birinden size konfigürasyon oluştururum veya hazır toplanmış bir kasa tavsiye ederim, siz de ona göre satın alım yaparsınız?

Sinerji, İncehesap, Teknobiyotik, İtopya, İnventus gibi firmalar toplama hizmeti de vermektedir.
Sipariş verirken toplama sihirbazı aracılığıyla sipariş verirseniz, toplama için de ufak bir ücret ödeyip sisteminizi toplatabilirsiniz.

İşletim sistemi kurulum tarafı ise size ait oluyor onu söyleyeyim. Bir de Windows 7 gibi eski bir işletimini kullanmak istiyorsanız, kurulum imajına anakartınıza ait sürücüleri atmanız gerekebilir. (AMD tarafında öyle, Intel tarafını bilmiyorum.)

SAMILO Çevrimdışı

SAMILO

Aktif Üye
15 Şub 2018
181
Merhaba. Linkini attığınız bilgisayarlardaki işlemciler aşırı eski. Çıkalı 9 yıl olmuş işlemciler. Bu tarz firmalardan uzak durun derim.
Kendimiz toplayamayız dediğiniz için şöyle yapabilirsiniz;

• İnternetten satış yapan firmaların birinden hazır toplanmış sistem alacaksınız. En az 1600 TL'den başlıyor.
  • Ya da bir bilgisayarcıya gidip ikinci el daha iyi bir bilgisayar satın alacaksınız.
  • Linkteki gibi eski donanımlı bilgisayar satanlardan uzak durun. O kesin tavsiyem.
Kendiniz toplayabilseniz farklı sitelerden donanım seçer tavsiye verirdim ama bu seçeneği eliyoruz maalesef. Şöyle yapabiliriz, eğer 1600 TL ve yukarısı bütçe sizin için uygunsa, bilgisayar firmalarından birinden size konfigürasyon oluştururum veya hazır toplanmış bir kasa tavsiye ederim, siz de ona göre satın alım yaparsınız?

Sinerji, İncehesap, Teknobiyotik, İtopya, İnventus gibi firmalar toplama hizmeti de vermektedir.
Sipariş verirken toplama sihirbazı aracılığıyla sipariş verirseniz, toplama için de ufak bir ücret ödeyip sisteminizi toplatabilirsiniz.

İşletim sistemi kurulum tarafı ise size ait oluyor onu söyleyeyim. Bir de Windows 7 gibi eski bir işletimini kullanmak istiyorsanız, kurulum imajına anakartınıza ait sürücüleri atmanız gerekebilir. (AMD tarafında öyle, Intel tarafını bilmiyorum.)

Umut Barış çok teşekkür ederim, Anladığım kadarıyla bu iş 1000 tl gibi bir rakama olmayacak. O zaman senden rica etsem olabilecek en doğru F/P konfigürasyonu oluşturabilirsen burada onu bilgisayrcıda toplattıralım,
Aslında ikinci elde olabbilir ama onu görerek bilerek almak lazım. İnternette çok var ikinci el ama hem biz özellikler konusunda cahiliz hemde nasıl bir şey gelecek ona güvenimiz yok.:bilmiyom

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Buna bir bakınız derim.. Yaklaşık 3 ay önce benim çocuğun şirkete aldık ben de win 10 enterprise kurdum.. Büro için şu an sorunsuz kullanılıyor.. All in one PC

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Umut Barış çok teşekkür ederim, Anladığım kadarıyla bu iş 1000 tl gibi bir rakama olmayacak. O zaman senden rica etsem olabilecek en doğru F/P konfigürasyonu oluşturabilirsen burada onu bilgisayrcıda toplattıralım,
Aslında ikinci elde olabbilir ama onu görerek bilerek almak lazım. İnternette çok var ikinci el ama hem biz özellikler konusunda cahiliz hemde nasıl bir şey gelecek ona güvenimiz yok.:bilmiyom

Akşam veya gece sistem tavsiyesi vereceğim. :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611

Merhaba. Öncelikle kusura bakmayın dün cevap veremedim.

Öncelikle Sinerji Bilgisayar'dan başlayalım;
Önce kendim bir sistem topladım. Sitede "PC Toplama Sihirbazı" yazısına tıklayarak PC toplama sayfasını açabilirsiniz.

Açıkçası depolama ve işlemci yönünden piyasada satılan hazır toplanmış sistemlere göre bir tık düşük oldu gibi görünse de, parçaların kalitesi yönünden daha iyi sonuca vardığımı düşünüyorum.

Asrock yazılım yönünde fazla destek veren bir firma değil fakat ürünleri fiyat yönünden rekabetçi.
Seçtiğim anakartın da soğutması iyidir diye düşünüyorum.

Sinerji-Topladim-1.png

Sinerji'nin kendi topladığı sistemlere bakacak olursak, yakın fiyata bu ürün mevcut;
İşlemcisi ve depolama kapasitesi daha yüksek fakat, anakart ve güç kaynağı yönünden sınıfta kalıyor bence.
Onun haricinde üzerindeki SSD performans yönünden daha düşük olduğunu düşündüğüm bir model ve sisteme bir adet bellek takılmış.
Bu da performansı ufak da olsa etkileyen durumlardan birisi.

Daha ucuza sistem yok mu derseniz, elbette var;

Aralarındaki fark nedir diye soracak olursanız, anakartları farklı.
Yukarı da da söylediğim gibi gerek anakart, gerek depolama, gerekse güç kaynağı yönünden daha düşük kalite ürünler tercih edilmiş.
Anakart iş görür mü görür fakat güç kaynağında kalitenin önemli olduğunu düşünenlerdenim.
Kullanılan SSD ise HDD'den birazcık daha hızlı denilebilecek SU630 modeli.

İncehesap.com'un stoklarında fazla çeşit bulamadığım için, kendim toplamadım.
Belirlediğimiz fiyat seviyelerinde iki adet sistemleri mevcut;

Birinci linkteki sistem, ikinci linkteki sisteme göre işlemci yönünden daha güçlü fakat güç kaynağı vs SSD yönünden sınıfta kalıyor bence.
İkinci sistem ise anlamsız bir konfigürasyon olmuş.

Gelelim Teknobiyotik.com'a

Burası da sistem toplama hizmeti veren firmalardan biri. "PC Sihirbazı" yazısına tıklayıp sistem toplama bölümüne erişebilirsiniz;
Öncelikle kendim bir sistem topladım. Aşağıdaki linkten bakabilirsiniz;

teknobiyotik-kendim-topladim2.png

Aşağıdaki linkte de yakın fiyata kendi topladıkları sistem mevcut;

İncehesap.com'a göre daha mantıklı bileşenler seçilmiş fakat güç kaynağı güven vermeyen türden. SSD daha yavaş, anakart ise daha giriş seviye bir model.
Anakart gündelik işler için tercih edilebilir mi, bence edilebilir fakat o tip güç kaynaklarına sistem emanet edilmemesi taraftarıyım.
Biraz daha fazla verilip daha büyük maddi zararlardan kaçınmaktan yanayım.

Gelelim İnventus'a.
Burası da sistem toplama hizmeti veren firmalardan biri.
Bilgisayarlar kısmından "Sistem Oluşturma Yardımcısı" yazısına tıklayarak bilgisayar toplama sayfasını açabilirsiniz.

Kendim şöyle bir sistem topladım;

inventus-amd-kendim-topladim.png

Yakın fiyata Inventus'un kendi topladığı sistem;

İşlem gücü olarak birbirlerine yakın sistemler. Onların topladığı sistemdeki eksi yanlar SSD daha yavaş, bellek modülü (RAM) bir adet takılmış. Bu da performansa ufak da olsa olumsuz yönde etki eder. Onun haricinde göze batan bir yanı yok.

Gelelim İtopya'ya.
İtopya'da sistem toplama hizmeti veren bir firma. Kendin topla yazısına tıklayarak sistem toplama sayfasına geçebilirsiniz.
İtopya'nın kendi topladığı sistemler ne yazık ki daha yüksek fiyatlardan başlıyor. O yüzden kendim size bir sistem topladım;

itopya-kendimtopladim.png

Sizin için topladığım sistemler bunlar. Uygun fiyatlı olması açısından bu bileşenleri seçtim.
Daha yüksek performanslısını istiyorsanız, yine tavsiye verebilirim.

@Bayburdin Adami buyrun hocam tavsiyelerim bunlar. 2000 TL civarına. :mutlu

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
SAMILO SAMILO 120 GB SSD yetmez derseniz 240 GB Crucial BX500 modelini tavsiye ederim. Bütçe elveriyorsa eğer XPG veya SAMSUNG'da bakabiliriz.
Neden Intel fazla tavsiye etmedin diye soracak olursanız, düşük bütçede AMD'nin daha F/P modelleri olduğunu düşünüyorum.
En azından mantıklı konfigürasyonlarla önü açık sistemler toplamış olursunuz.

Bu arada belirtmek isterim, son zamanlar İtopya üzerinden alınan hazır sistemlerde sanırım bazı sıkıntılar yaşanmış, o yüzden bir müddet İtopya'dan sistem toplama konusunda uzak durmanız sizin açınızdan iyi olur diye düşünüyorum. İlk sistem toplatma maceranızda sorun yaşamayın diye diyorum. Yoksa hiç bir firmanın çalışanı değilim. :hihi

SAMILO Çevrimdışı

SAMILO

Aktif Üye
15 Şub 2018
181
SAMILO SAMILO 120 GB SSD yetmez derseniz 240 GB Crucial BX500 modelini tavsiye ederim. Bütçe elveriyorsa eğer XPG veya SAMSUNG'da bakabiliriz.
Neden Intel fazla tavsiye etmedin diye soracak olursanız, düşük bütçede AMD'nin daha F/P modelleri olduğunu düşünüyorum.
En azından mantıklı konfigürasyonlarla önü açık sistemler toplamış olursunuz.

Bu arada belirtmek isterim, son zamanlar İtopya üzerinden alınan hazır sistemlerde sanırım bazı sıkıntılar yaşanmış, o yüzden bir müddet İtopya'dan sistem toplama konusunda uzak durmanız sizin açınızdan iyi olur diye düşünüyorum. İlk sistem toplatma maceranızda sorun yaşamayın diye diyorum. Yoksa hiç bir firmanın çalışanı değilim. :hihi

Umut Barış Umut Barış çok teşekkür ederim emeğine sağlık :clap2kafama takılan bir şey olursa tekrar seni rahatsız ederim kolay gelsin :mutlu

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri