Notebook Ram Tavsiyesi

X Çevrimdışı

xxxugurxxx

Yeni Üye
8 May 2021
1
34
Lenovo Ideapad 310 notebook için ram tavsiyeniz nedir?

16 GB ram almak istiyorum.

Notebookum DDR4 RAM'e sahip.

Diğer özellikleri için ss aldım.

image_2021-05-08_115739.png

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
laptop tam modeli ne yazarmısın üretici sitesinde max 8gb destekler diyor

Ekran-Alintisia282353657df1082.png

E Çevrimdışı

Eclk17

Yeni Üye
10 Kas 2022
44
27
Selamlar. Hazır bir konu varken yeni bir konu açmak istemedim.
bilgisayara ram alayım diyorum.
Aklımda var. Amazon'dan olmak kaydıyla başka ürün tavsiyelerine de açığım.
Şimdiden teşekkürler.

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
412
Şimdiden teşekkürler.

ben dediğiniz ürünü 28 aralıkta sipariş ettim bekliyorum varış zamanı 16 ocak bakalım ürünün fiyatı 4220 tl idi bir anda 4600 üstüne çıktı.

E Çevrimdışı

Eclk17

Yeni Üye
10 Kas 2022
44
27
ben dediğiniz ürünü 28 aralıkta sipariş ettim bekliyorum varış zamanı 16 ocak bakalım ürünün fiyatı 4220 tl idi bir anda 4600 üstüne çıktı.
E yılsonu indirimlerinden dolayıdır. Ben de indirim bekleyeceğim almadan önce. Uyumluluk konusunda bir netleşelim de.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Şimdiden teşekkürler.
Anakartınız AN515-58. Güncel boyut eşleşen anakartların listesi aşağıdaki linkte;

Bu linkte de 64 GB' a kadar yükseltme desteklediği bilgisi yer alıyor. Ancak eğer Notebook' unuzun SNID' sini paylaşabilirseniz marka model yönünden ram setinin uyumlu olup olmadığına bakabiliriz;

E Çevrimdışı

Eclk17

Yeni Üye
10 Kas 2022
44
27
Anakartınız AN515-58. Güncel boyut eşleşen anakartların listesi aşağıdaki linkte;

Bu linkte de 64 GB' a kadar yükseltme desteklediği bilgisi yer alıyor. Ancak eğer Notebook' unuzun SNID' sini paylaşabilirseniz marka model yönünden ram setinin uyumlu olup olmadığına bakabiliriz;

Makine şu an yanımda değil. Ama ürün

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Makine şu an yanımda değil. Ama ürün
Ürünün o olduğunu anladım da, Sevgili Eclk17 ! Acer hangi akla hizmetse snid olmadan çok önemli! bilgilerini paylaşmıyor. Sürücü listesine giriyorum orada bile SNID verisi istiyor. Eskiden public yayınlanan RAM Compatibility List olurdu şimdi ortada o yok. Kullanım klavuzu bile indiremediğim için şimdilik paylaşabileceğim veri bu kadar. (Kullanım klavuzu indirdim. Bilgisayarın nasıl kullanıldığını anlatıyor. :haha )

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
412
slowfood slowfood ben monster kullanıyorum cihazın arkasını açtım kullandığı ramlere baktım cl22 yazıyordu CPU-Z uygulamasında voltage değerine baktım 1.20 v yazıyordu normalde bilgisayar 2933MHz kullanıyor ama üstünde ki 3200 mhz olunca bende 3200 olarak bu ürünü sipariş ettim :)

tamamen mantık yürüterek çözdüm :)

Kargoda bu şekilde bakalım.

kargoef5fbbab9aa4f609.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
slowfood slowfood ben monster kullanıyorum cihazın arkasını açtım kullandığı ramlere baktım cl22 yazıyordu CPU-Z uygulamasında voltage değerine baktım 1.20 v yazıyordu normalde bilgisayar 2933MHz kullanıyor ama üstünde ki 3200 mhz olunca bende 3200 olarak bu ürünü sipariş ettim :)

tamamen mantık yürüterek çözdüm :)

Kargoda bu şekilde bakalım.

kargoef5fbbab9aa4f609.jpg
Anakartlarda piyasadaki belirli üreticilerle testleri gerçekleştirilmiş ram ve cpu modülleri (CPU üreticisi çok fazla olmayınca onun çok anlamı olmuyor.) yayınlanır. Bu liste dışındaki ürünlerin uyumlu olmayacağı anlamına gelmez. Ancak eğer böyle bir listeye ulaşabilirseniz ve ürünün model kodunu orada görürseniz iş daha garanti olur. Ben bunu söylemeye çalışıyorum.

R Çevrimdışı

ridw0n 

Aktif Üye
8 Ağu 2022
412
Anakartlarda piyasadaki belirli üreticilerle testleri gerçekleştirilmiş ram ve cpu modülleri (CPU üreticisi çok fazla olmayınca onun çok anlamı olmuyor.) yayınlanır. Bu liste dışındaki ürünlerin uyumlu olmayacağı anlamına gelmez. Ancak eğer böyle bir listeye ulaşabilirseniz ve ürünün model kodunu orada görürseniz iş daha garanti olur. Ben bunu söylemeye çalışıyorum.

anlamadım ama benim anakart HM470 ( ) benim anakart i9 işlemci mi destekliyor anlamadım.

Chatgpt ye sordum alttakini yazdı.

HM470 anakart uyumlu RAM, genellikle anakart üreticisinin belirttiği destek listesine dayanır. Ancak, genel olarak HM470 çipsetine sahip bir anakart için DDR4 tipinde RAM modülleri önerilir. Bu anakart genellikle 2666 MHz, 2933 MHz veya 3200 MHz hızlarındaki RAM'leri destekler.

Ancak, kesin uyumluluk için anakart üreticisinin resmi web sitesini ziyaret etmeniz ve anakartın destek listesini kontrol etmeniz önemlidir. Anakartın desteklediği maksimum kapasite, hız ve modül konfigürasyonları gibi bilgileri bu listede bulabilirsiniz.

Ayrıca, sistem belleği satın alırken anakartın desteklediği maksimum hız ve kapasite sınırlarına dikkat etmelisiniz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
anlamadım ama benim anakart HM470 ( ) benim anakart i9 işlemci mi destekliyor anlamadım.

Chatgpt ye sordum alttakini yazdı.

HM470 anakart uyumlu RAM, genellikle anakart üreticisinin belirttiği destek listesine dayanır. Ancak, genel olarak HM470 çipsetine sahip bir anakart için DDR4 tipinde RAM modülleri önerilir. Bu anakart genellikle 2666 MHz, 2933 MHz veya 3200 MHz hızlarındaki RAM'leri destekler.

Ancak, kesin uyumluluk için anakart üreticisinin resmi web sitesini ziyaret etmeniz ve anakartın destek listesini kontrol etmeniz önemlidir. Anakartın desteklediği maksimum kapasite, hız ve modül konfigürasyonları gibi bilgileri bu listede bulabilirsiniz.

Ayrıca, sistem belleği satın alırken anakartın desteklediği maksimum hız ve kapasite sınırlarına dikkat etmelisiniz.
:ok

Bu arada HM470 Anakart değil, anakart chipsetidir. Aynı chipset ile desteklenen birden fazla anakart üretilir.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt