Neden telefon veya laptopu üretemiyoruz ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Soruya Soru ile karşılık vereyim.

''Neyi üretebiliyoruz ki?''

Eskiden en azından HIYAR üretirdik, Yapılan devlet anlaşmaları doğrultusunda kendi toprağımızda kendi domatımızı dahi yetiştiremez olduk.

Bol bol devlet memuru, bekçi, uzman çavuş ve imam yetiştiriyoruz, yetiştirmek üretmekten daha kolay zaar..

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Aragorn Aragorn ;
Yazılımını da çinliler yapıyor ,hatta bendeki telefonda bazı programları(apk) yükleyip ,denedim tek tek :)
Konuyu uzatmak için değil ama ,tüm telefon üreticilerinde bu iki işlemci baş köşelerindedir zaten sevgili özgür,hatta yine ekran kartlarını da kullanıyorlardır kesinlikle ,sanki hiç bir üretici kendi işlemcilerini ve yazılımlarını kullanmıyorlar gibi hatırlıyorum ,belki de kullanıyorlardır :)
Umut Barış Umut Barış ;
Güzel açıklama ,eline sağlık ,ama demek elma düne kadar kendi üretimi olmayan işlemci kullanmış yıllarca :)
Acaba onlara da "kendi yazılımı derle,ve işlemcini üret" diye baskı yapılmışmıdır merak ettim şimdi ,hadi yazılımını kenara koyalım ,ne de olsa kendilerine ait bir depoları var uzun yıllar kullandıkları ,ama acaba panellerini ,işlemcilerini ,yani yazılım harici donanımlarını kendileri mi üretiyorlar ,elma gerçek elma mı yoksa gdo lu elma mı :)

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
80 li yıllara kadar italyan fiat cıvatasına kadar kendi üretirdi. aynı sistemi iskandinav tlf üreticileri ericson ve nokia da denedi. her şey ülkede üretilsin katma değer sağlasın ülkenin işçisi kazansın. malesef son hallerini biliyorsunuz. fiat amerikan ile birleşmek zorunda kaldı. yok sa sonuç nokia ericson gibi olacaktı. philips tv kısmını çinli tpm aldı ne kadar phılıps. devlet ithal elektrik süpürgelerinde aldığı 50 euro vergiyi 70 euro ya çıkardı . şuan phılıps in belirli modelleri. arnica üretiyor. phılıps ne kadar hollandalı phılıps. dünyada yerlilik oranı artık %30 lara çekildi.bu %30 luk kısımda arge tasarım vs e geri kalan sağdan soldan parça toplayıp ürünü üretmek. çin bütün dengeleri oyunları malesef bozuyor. adamlar dünyanın fabrikasıyız diyor haklılarda. mal üretip rekabet ortamında satacaksanız herşey mübah deniyor. a dan z ye bir lg samsung sony phılıps artık görmeniz zor. yerli çip üretmek kolay fakat bu çipi satacak pazar lazım. çin varken bu dedikleriniz çok zor

enesural07 Çevrimdışı

enesural07 

Yeni Üye
28 Haz 2020
30
26
80 li yıllara kadar italyan fiat cıvatasına kadar kendi üretirdi. aynı sistemi iskandinav tlf üreticileri ericson ve nokia da denedi. her şey ülkede üretilsin katma değer sağlasın ülkenin işçisi kazansın. malesef son hallerini biliyorsunuz. fiat amerikan ile birleşmek zorunda kaldı. yok sa sonuç nokia ericson gibi olacaktı. philips tv kısmını çinli tpm aldı ne kadar phılıps. devlet ithal elektrik süpürgelerinde aldığı 50 euro vergiyi 70 euro ya çıkardı . şuan phılıps in belirli modelleri. arnica üretiyor. phılıps ne kadar hollandalı phılıps. dünyada yerlilik oranı artık %30 lara çekildi.bu %30 luk kısımda arge tasarım vs e geri kalan sağdan soldan parça toplayıp ürünü üretmek. çin bütün dengeleri oyunları malesef bozuyor. adamlar dünyanın fabrikasıyız diyor haklılarda. mal üretip rekabet ortamında satacaksanız herşey mübah deniyor. a dan z ye bir lg samsung sony phılıps artık görmeniz zor. yerli çip üretmek kolay fakat bu çipi satacak pazar lazım. çin varken bu dedikleriniz çok zor
Olaya bu açıdan bakmamıştım cidden.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Tebrik ediyorum tekno ,"aynı pencereden bakmak" bu olsa gerek .
Yıllar önce berberde traş olmak için gittiğimde koltuklarda 2 kişi oturuyordu ,berber eski mesai arkadaşım olduğundan salmadı beni ,muhabbet ettik ,konu benim iş değişikliğine geldi (kurutemizlemeden bilgisayar-yazılım bölümüne işçi olarak geçme işi ,ama maalesef olmadı bu iş) ,bu arada traş olanlardan birisi konuya girdi ,olay yazılıma geldi ,uzun uzun tartıştık genç ile ,cebimden venüs telefonu çıkartıp dedim ki " bu telefona çok laf sayıyorlar ,resmen dalga geçiyorlar işlemcisi snap ,kamil abide samsung var ,onun da işlemcisi snap, ama biri samsung diğeri vestel ,birinin fiyatı 2100 tl ,diğerinin 680 tl." Genç adam demez mi "ben vestelde çalışıyorum ,bu telefonların yazılımlarını bilen birisiyim,bende de venüs var ,çok güzel telefon ,kullanıyorum sıkıntı çıkartmadı daha" diye :)
Ama maalesef ne telefonunu aldım ne de adını sordum o zaman,sonra uzun uzun konuştuk ,tvlere geldik ,işte o zaman vestelin cobolt muydu cobalt mıydı neydi ,o yazılımı devraldığını ve kendisinin derlediğini falan anlattı.Neyse ,uzatmayayım...
Hep söylerim ,işlemci aynı olabilir ,ama yazılım asla aynı olmaz ,olamaz :) Bizler kendimizi kesinlikle yazılımda geliştirmeliyiz ,kendimize ait olmalı ama pardus gibi olmamalı ,çevir Türkçeye ,adını pardus koy ,sonrada "yazılım yaptım" diye hava at ,keşke şu meşhur elma gibi olsaydı ,keşke.Değiştir kodları ,şifrelemeyi değiştir ne bileyim ,değiştir işte bir şeyleri ,ama masa üstüne "kde pisi" veya "gnome pisi" veya "pisi pisi" koyma arkadaş , pisiydi ,kediydi olmaz ,koy phanter ,ne bileyim işte aslında yıllarca yazdım bunları hep ,yeni değil bu haykırışım,dün itibari ile değil yani,yıllarca.Her yerden tepki aldım,"sen ne anlarsın "diyenler oldu ,linux toplantılarında dile getirdim ,pardusçuların hışmına uğradım ,halbuki köklü bir şey yapalım istedim ,ama olmadı işte.Yoksa "işlemci bizim değl ki" demekle olmuyor ,her üretici aynı işlemciyi kullanıyor ,hatta eklemeden geçmeyeyim ,eskiden dvd playerler vardı ,mtk işlemcili,iyi veya kötüydü ,ama yerli üretim playerler vardı ,bunlar basamak basamaktı ,onları bile yerden yere vurmuşlardı "bu mu yerli üretim" diye ,halbuki o yıllar LG de ,philips v.s üreticiler kullanıyorlardı aynı işlemciyi ,peki ne oldu bizim üretimlere ,hepsi piyasadan çekildi gitti, çünkü kişi "abiii ,bunu alacağıma gider lg alırım" diyordu ,bizzat şahidim bu konuya :)
Halbuki ikiside MTK (ki çok sevilmeyen işlemcidir kendileri) işlemcili ,aynı çıkışı veren,aynı kodlamayı kullanan ama biri LG diğeri bizim markalardan biri.
Neyse artık tamamen sustum,çünkü bu konuda yıllarca konuştum,60'şıma geldim hala aynı konuyu görmek-tartışmak beni üzüyor artık,bir baltaya sap olamadık gitti maalesef.
Herkesi sevgi ile kucaklıyorum ,nasılsa sanal kucaklaşma ,virüs-mirüs bulaşmaz :)

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Aragorn Aragorn ;
Yazılımını da çinliler yapıyor ,hatta bendeki telefonda bazı programları(apk) yükleyip ,denedim tek tek :)
Konuyu uzatmak için değil ama ,tüm telefon üreticilerinde bu iki işlemci baş köşelerindedir zaten sevgili özgür,hatta yine ekran kartlarını da kullanıyorlardır kesinlikle ,sanki hiç bir üretici kendi işlemcilerini ve yazılımlarını kullanmıyorlar gibi hatırlıyorum ,belki de kullanıyorlardır :)
Umut Barış Umut Barış ;
Güzel açıklama ,eline sağlık ,ama demek elma düne kadar kendi üretimi olmayan işlemci kullanmış yıllarca :)
Acaba onlara da "kendi yazılımı derle,ve işlemcini üret" diye baskı yapılmışmıdır merak ettim şimdi ,hadi yazılımını kenara koyalım ,ne de olsa kendilerine ait bir depoları var uzun yıllar kullandıkları ,ama acaba panellerini ,işlemcilerini ,yani yazılım harici donanımlarını kendileri mi üretiyorlar ,elma gerçek elma mı yoksa gdo lu elma mı :)
Bu konu çok uzun bir konu, burada iki satır yazarak anlatamayız sevgili emmi benim burada kastım şu sen hatırlarsın 70'li yıllarda ithal ikameci model adıyla bilinen bir koruma modeli uygulandı ve bu sayede ne kadar kalitesiz mal varsa bu halka aldırıldı, benim derdim şudur Vestel ya da Arçelik kim yapıyorsa telefonu yapsın ama şekeri elinden alınmış çocuk gibi bana ayrıcalık tanınsın demesin böyle derse bizden ne Xiaomi çıkar ne Huawei ne Samsung, Kore ile Türkiye 1980lerde aynı yerdeydi aşağı yukarı geldiğimiz noktada onların durumu ortada bizimki ortada, Samsung,LG, Hyundai, Kia gibi markaları olan Kore'nin dünyanın ilk 500 markası içinde 12 markası var. İsteğim her konuda dünya çapında tanınan markalarımızın olması ama sanırım biraz geç kaldık, dediğiniz üzere yazılım ve çip teknolojisi üzerine eğilmemiz gerek artık çünkü telefon üreterek artık katma değer elde edemeyiz, tüm ana parçaları ithal olan ürünün dışa bağımlılığını kaldıramayız. Çin markalarının en büyük avantajı lisanslar dışarıda olsa bile üretimlerin neredeyse tamamı ülke içinde yapıldığı için ciddi bir gelir elde ediyorlar ve bunu ihraç ediyorlar. Ez cümle bulunduğumuz dönemde artık üretim yerine yazılıma yönelmek daha gerçekçi olacaktır.
İlave : Şuraya Vestelin amiral gemisi olarak sattığı mediatek telefonla aynı fiyat aralığında birkaç orta alt seviye telefonla kıyaslamasını bırakıyorum, demek istediğim şeyin daha iyi anlaşılacağını umuyorum, Vestel hem yerli yaygarası yapıp yabancı için ekstra vergi çıksın diyorsa bana o avantajla daha ucuza daha iyi mal satabilmeli

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Acaba onlara da "kendi yazılımı derle,ve işlemcini üret" diye baskı yapılmışmıdır merak ettim şimdi ,hadi yazılımını kenara koyalım ,ne de olsa kendilerine ait bir depoları var uzun yıllar kullandıkları ,ama acaba panellerini ,işlemcilerini ,yani yazılım harici donanımlarını kendileri mi üretiyorlar ,elma gerçek elma mı yoksa gdo lu elma mı

Elmanın olayı yazılım donanım uyumu.
Elmaya uygulama yazsan da adamların kriterlerini karşılamak zorundasın.
APK gibi dışarıdan yüklemeye zaten müsaade edilmiyor benim bildiğim.

Bir de her zaman için PC'den pahalıydılar, bu da yeterli maddi kaynağı toplamalarına neden olmuştur.

enesural07 Çevrimdışı

enesural07 

Yeni Üye
28 Haz 2020
30
26
Elmanın olayı yazılım donanım uyumu.
Elmaya uygulama yazsan da adamların kriterlerini karşılamak zorundasın.
APK gibi dışarıdan yüklemeye zaten müsaade edilmiyor benim bildiğim.

Bir de her zaman için PC'den pahalıydılar, bu da yeterli maddi kaynağı toplamalarına neden olmuştur.
Devlet yazılım alanında günümüzde adam yetiştiriyor mu ? Çok merak ettiğim bir konu

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Devlet yazılım alanında günümüzde adam yetiştiriyor mu ? Çok merak ettiğim bir konu

Devlet kurumlarını bilmem. Üniversiteler yetiştiriyor.
Taşra üniversitelerinden bahsetmiyorum tabi ki.
ODTÜ, İTÜ, Bilkent, Boğaziçi gibi üniversitelerden bahsediyorum.

Onların yetiştirdiği öğrenciler de yurtdışını tercih ediyor.
Çünkü istedikleri koşullar burada artık yok, söyledikleri kadarıyla.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt