Neden telefon veya laptopu üretemiyoruz ?

enesural07 Çevrimdışı

enesural07 

Yeni Üye
28 Haz 2020
30
26
Herkese iyi günler dilerim. Konuya şöyle girmek istiyorum benim belli yaştan beri hayalim bu ülke adına birşeyler üretmek ve bilgisayara da hep ilgim olduğu için bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliği okumaktı. Aile zoruyla başka bölüm okudum neyse konuya gelecek olursam, Biz neden elektronik konusunda marka oluşturup kaliteli mal yapmıyoruz ? (Huawei, xiaomi çok güzel örnekler). Bazen kafayı yicek gibi oluyorum öyle takıyorum ki kafaya, neden hep başkalarının malını kullanıyoruz, bu elektronik aletleri üretmesi bu kadar mı zor ? Veya zorsa bile bir yerden başlayıp devletin belli gruplar dahilinde büyük bir alanda herkesin üretmeye teşvik etse ? Başta b*k gibi üretelim ama üretelim işte. Bu hayatta birşeyi başarmak istiyorsan iyi veya kötü birşeyi yap yani, kötü yaptıkça iyisini yavaş yavaş geliştirip yaparsın zaten. Bir tek ben mi kendime dert ediyorum bu konuyu ?

enesural07 Çevrimdışı

enesural07 

Yeni Üye
28 Haz 2020
30
26
Yanlız değilsin bu konuda, içimize atmak dert küpü olduk. Baktık halden,halimizden anlayan yok. Sustuk bir köşeden usulca izliyoruz.
Başkan şeytan diyor ki bırak tüm işi gücü (belki çok yükseklerden uçuyorum hayatın gerçeklerinin de farkındayım ama) bir grupla toplan ve bilgisayar üretim yapım işlemleri hakkında alan sahası çalışması ve denemeleri yap (tabi devletten destek için talepte bulunarak) , belki biz üretemesek bile bizden sonrakilere yol oluruz.

enesural07 Çevrimdışı

enesural07 

Yeni Üye
28 Haz 2020
30
26
O çipi üretecek ne argemiz mühendisliğimiz var nede makinemiz. Bunların olması için uzun bir zaman ve bir o kadarda milyonlar lazım.
Herkes bi tutturmuş devlet memuru olayım param garanti olsun, ya bu ülkede neden belli maaşa yapışıp devlete aslında yük olacaksın ki ? Ayriyeten devlet te sana yük olucak. Bu ülke gelişmicek bu gidişle. Ortada üretmek isteyen yok ve bu durum beni aşırı üzüyor

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
O çipi üretecek ne argemiz mühendisliğimiz var nede makinemiz. Bunların olması için uzun bir zaman ve bir o kadarda milyonlar lazım.
Katılmamak elde değil ama zaten bir kaç ürün yelpazesi kullanıyor üreticiler ,bendeki lenovo ama işlemcisini kendisi üretmemiş mesela ,hatta bir de sony var köyde ,o da öyle ,ama markası lenova veya sony:)

@Herkese ;
Vestel telefon üretti ,herkes kafa buldu telefonlarla ,gps glonas dahi var benim telefonda ,android düşük olmasına rağmen,iki kere yere düştü ,tık demedi inan,hemde arabadan inerken elimden asfalta düştü :)
Arçelik-vestel tv üretiyorlar ,ben kime sorsam "alınmaz alattin amca" diyor gençler,nedenini söyleyemiyorlar ,çünkü araştırmacı değiller artık ,armut piş ağzıma düş peşindeler ,bırakalım elektroniği ,geçenlerde Çankayada dolaşıyorum (İzmir-Çankaya) ,bir dükkana girdim ,satıcı mal satmaya çalışıyor müşterisine ,ürün de sıcak üflemeli havya ,müşteri illa yabancı ürün soruyor ,gittim yanına ve "af edersiniz ,aynı işi yapıyorlar ,bu diğerinden daha ucuz üstelik" dedim ,bana "amca bu Türk malı baksana ,dandiktir" dedi hemen :)
Neyse ,Casper var işte bizde sanırım :)

enesural07 Çevrimdışı

enesural07 

Yeni Üye
28 Haz 2020
30
26
Katılmamak elde değil ama zaten bir kaç ürün yelpazesi kullanıyor üreticiler ,bendeki lenovo ama işlemcisini kendisi üretmemiş mesela ,hatta bir de sony var köyde ,o da öyle ,ama markası lenova veya sony:)

@Herkese ;
Vestel telefon üretti ,herkes kafa buldu telefonlarla ,gps glonas dahi var benim telefonda ,android düşük olmasına rağmen,iki kere yere düştü ,tık demedi inan,hemde arabadan inerken elimden asfalta düştü :)
Arçelik-vestel tv üretiyorlar ,ben kime sorsam "alınmaz alattin amca" diyor gençler,nedenini söyleyemiyorlar ,çünkü araştırmacı değiller artık ,armut piş ağzıma düş peşindeler ,bırakalım elektroniği ,geçenlerde Çankayada dolaşıyorum (İzmir-Çankaya) ,bir dükkana girdim ,satıcı mal satmaya çalışıyor müşterisine ,ürün de sıcak üflemeli havya ,müşteri illa yabancı ürün soruyor ,gittim yanına ve "af edersiniz ,aynı işi yapıyorlar ,bu diğerinden daha ucuz üstelik" dedim ,bana "amca bu Türk malı baksana ,dandiktir" dedi hemen :)
Neyse ,Casper var işte bizde sanırım :)
Ya da bu ülkede teşvik var da gizliden gizliye mi bazı şeyler yapılıyor diye düşünmüyor değilim

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ya da bu ülkede teşvik var da gizliden gizliye mi bazı şeyler yapılıyor diye düşünmüyor değilim
Ben özellikle yazılıma önem veren biriyim ,benim için varsa-yoksa yazılımdır ,ama yazdığım gibi biz yapıyoruz aslında ama beğenmiyoruz,hemen en üstün üretim ile kıyaslıyoruz ,tabii bu benim düşüncemdir,vestel telefonları özellikle örnekledim ,donanımda gizli yapılacağını sanmıyoum ,ama yazılımda gizlilik esastır zaten :) ,
buradan şu çıkmasın lütfen ,"biz de yaptık yazılımı ,adını da pardus koyduk" demek olmamalı bu iş,yoksa yazdığım gibi ,donanım işini zaten üreticiler ortak kullanıyorlar ,marka değişik ama kartlar aynı oluyor.

enesural07 Çevrimdışı

enesural07 

Yeni Üye
28 Haz 2020
30
26
Y
Ben özellikle yazılıma önem veren biriyim ,benim için varsa-yoksa yazılımdır ,ama yazdığım gibi biz yapıyoruz aslında ama beğenmiyoruz,hemen en üstün üretim ile kıyaslıyoruz ,tabii bu benim düşüncemdir,vestel telefonları özellikle örnekledim ,donanımda gizli yapılacağını sanmıyoum ,ama yazılımda gizlilik esastır zaten :) ,
buradan şu çıkmasın lütfen ,"biz de yaptık yazılımı ,adını da pardus koyduk" demek olmamalı bu iş,yoksa yazdığım gibi ,donanım işini zaten üreticiler ortak kullanıyorlar ,marka değişik ama kartlar aynı oluyor.
yazılım konusunda ne kadar tecrübeye sahipsiniz?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Çok şey var yazacağım ama faydası yok maalesef... Neden? Sorusuna cevap almak isteyenlere Mehmet Ali Değer'in yazmış olduğu "Oltadaki Balık Türkiye" kitabı ile Sinan Meydan'ın "Hafıza" isimli kitabını tavsiye ediyorum.

?

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Emmi yapıyoruz dediğin telefonun kalbi olan işlemciyi qualcomm ya da mediatek, ekran kartını gene bu firmalar, lcd ekranını muhtelif çinliler, yazılımını amerikalılar üretiyor, kamerasını Sony ya da Samsung lisanslarıyla çinliler, kasası ve emin olmamakla beraver pilini galiba vestel üretiyor, içinde bulunduğumuz dünyada yerli ve yabancı ayrımı yerine kaliteli ve uygun fiyatlı olanı seçmek bence daha mantıklı, bu çağda hala yerliyi korumak adına gümrük duvarları yükseltmek ekonominin en temel prensibine aykırıdır, piyasa bırakırsan her zaman kendi dengesini bulur, nasıl tv konusunda Vestel başladığı yerden çok daha ileri bir noktadaysa, çalışarak telefon konusunda da bu noktaya gelebilir ama böyle bebek gibi yürüsün diye iki elinden tutarsan bu süreç gecikir, saygılar ve sevgiler ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Meseleyi basitçe cevaplayayım;

1) Fason üretim (ODM)

Vestel, Arçelik gibi firmaların yaptığı üretime denir.
İşlemciyi, kompresörü dışarıdan alırsın, kendi tasarladığın sisteme entegre edersin.

2) Teknoloji Üretimi (OEM)

Intel, AMD, Quallcomm, MediaTek, SAMSUNG gibi firmaların kendi donanımlarını tasarlaması & üretmesi biçiminde olan üretimdir.

Fason'da diyelim ki Xiaomi gibi bastın donanımı, USD ile aldığın parçayı TL ile satacaksın.
Bunun işçiliği bilmemnesi derken, Xiaomi bir indirim yapar seni zarara sokar.

Teknoloji üretme desen, onun için ciddi anlamda maddi yatırım ve beyin kaynağın olacak.
Ki bu da yetmez.
İnsanlar ABD'ye sadece para için gitmiyor ki.
Huzur orada, güvenik orada.

Ayrıca her bilgiyi de paranla satın alamazsın.
Öyle olsa dünyanın teknoloji merkezi ortadoğu olurdu. :hihi

Mesela bilgisayarlardaki mikroişlemcileri (CPU) düşünelim;

Bunu üretmek için kendi mimarinizi tasarlayacaksınız veya lisans alacaksınız.
Yazılımlar bugün belirli altyapılarla ve teknolojilerle uyumlu.
Yazdığınız yazılım o işlemcinin algoritmalarına, tasarımına uygun olmalı.
CPU'dan istediğiniz çıktıyı almanız için girdileri de ona uygun yazmanız gerekir.
Intel ve AMD'nin kendine özgü komut setleri, kodlama teknolojileri var.
X86 lisansı mesela, sadece Intel ve AMD'de.
Zamanında Intel AMD'ye verdi fakat daha sonra başka bir üretici bunu alamadı.
AMD ve Intel dediğimiz firmalar Fairchild Semiconductor isimli firmadan ayrılan mühendis gruplarıyla kuruldu.
Aslında iki takım da aynı mutfakta pişmiş denilebilir.
Ama konuya yaklaşımları farklı, haliyle aldıkları sonuçlar da farklı.
X64 mimarisi mesela, AMD64 diye geçer, AMD'nin ortaya koyduğu bir mimaridir.

Bugün gelinen noktada ya lisans alacaksın, ya ortak arge yapacaksın, ya da deli paran ve beyin kaynağın olacak sıfırdan yapacaksın her şeyi.
Ne X86 ne de X64'ü alabileceğimizi sanmıyorum mesela.
Bu iş AMD veya Intel'in de tam inisiyatifinde değil muhtemelen.
ABD elindeki kozu dışarı vermez.

Kendi işlemci mimarini tasarlayacaksın, kendi programlama dillerini tasarlayacaksın, kendi işletim sistemini yazacaksın ve sonra da bunu pazara sunacaksın.
Bir de rakiplerle rekabet edeceksin.

Gerisini sen düşün.
Yazdığım bilgilerde hatalar olabilir, onu belirteyim.

Apple mesela, Macbook'larda kendi ARM işlemcilerine geçmeye hazırlanıyor.
Başarabilirlerse bir devrimi gerçekleştirmiş olacaklar.
Ki Apple önce Intel'den sonra da AMD'den vazgeçmeye hazırlanıyor.

Apple bilgisayarlar 2007-2008'e kadar IBM - Motorola işbirliği ile üretilen PowerPC isimli işlemcileri kullanıyordu.
Sonra Intel'e geçtiler.
Şimdi kendi tasarımları olan ARM işlemcileri test ediyorlar.
Daha sonraki hedefleri ise tıpkı iPAD ve iPhone'lardaki gibi kendi tasarımları olan GPU'yu işin içine sokmak istiyorlar.
Bunun da Windows'taki Direct-X gibi geliştirdikleri Metal API ile yapmayı hedefliyorlar.

Apple peki bunları tamamen kendisi mi yaptı? Hayır.
CPU işinde de, GPU işinde de dışarıdan arge satın aldı.
Gelecek vaadeden küçük şirketleri, mühendisleri ile beraber bünyesine kattı.

Şimdi bu geçiş için kasasında hayvan gibi nakiti var.

Kısacası elektronik ve yazılımda o tren büyük oranda kaçtı bence.
Oyun yapımı veya Spotify gibi bir takım platformları kurar ve pazarı elde edersen anca öyle bir yerden bu sektöre girersin.

Spotify mesela uzun süre kâr elde edememişti. Sonradan etmeye başladı.
Ama ülkesine büyük oranda gelir getiriyor diye biliyorum.

Bizde dünyaca kabul gören üniversiteler var fakat o gençlere burada gerekli ortamı sağlayamıyoruz.
Girişim kuramıyor, kursa iş alamıyor & iş yapamıyor.
Üstüne bir de borca girdiyse zarar ediyor vs.

Kim neden bu koşullarda saçlarını döksün ki?
Gider yurt dışına, ortalama bir maaşla daha stressiz hayat yaşar.
İçki içti, şort giydi, dekoltesi gözüktü vs diye hayatı tehlikeye girmez.

enesural07 Çevrimdışı

enesural07 

Yeni Üye
28 Haz 2020
30
26
Meseleyi basitçe cevaplayayım;

1) Fason üretim (ODM)

Vestel, Arçelik gibi firmaların yaptığı üretime denir.
İşlemciyi, kompresörü dışarıdan alırsın, kendi tasarladığın sisteme entegre edersin.

2) Teknoloji Üretimi (OEM)

Intel, AMD, Quallcomm, MediaTek, SAMSUNG gibi firmaların kendi donanımlarını tasarlaması & üretmesi biçiminde olan üretimdir.

Fason'da diyelim ki Xiaomi gibi bastın donanımı, USD ile aldığın parçayı TL ile satacaksın.
Bunun işçiliği bilmemnesi derken, Xiaomi bir indirim yapar seni zarara sokar.

Teknoloji üretme desen, onun için ciddi anlamda maddi yatırım ve beyin kaynağın olacak.
Ki bu da yetmez.
İnsanlar ABD'ye sadece para için gitmiyor ki.
Huzur orada, güvenik orada.

Ayrıca her bilgiyi de paranla satın alamazsın.
Öyle olsa dünyanın teknoloji merkezi ortadoğu olurdu. :hihi

Mesela bilgisayarlardaki mikroişlemcileri (CPU) düşünelim;

Bunu üretmek için kendi mimarinizi tasarlayacaksınız veya lisans alacaksınız.
Yazılımlar bugün belirli altyapılarla ve teknolojilerle uyumlu.
Yazdığınız yazılım o işlemcinin algoritmalarına, tasarımına uygun olmalı.
CPU'dan istediğiniz çıktıyı almanız için girdileri de ona uygun yazmanız gerekir.
Intel ve AMD'nin kendine özgü komut setleri, kodlama teknolojileri var.
X86 lisansı mesela, sadece Intel ve AMD'de.
Zamanında Intel AMD'ye verdi fakat daha sonra başka bir üretici bunu alamadı.
AMD ve Intel dediğimiz firmalar Fairchild Semiconductor isimli firmadan ayrılan mühendis gruplarıyla kuruldu.
Aslında iki takım da aynı mutfakta pişmiş denilebilir.
Ama konuya yaklaşımları farklı, haliyle aldıkları sonuçlar da farklı.
X64 mimarisi mesela, AMD64 diye geçer, AMD'nin ortaya koyduğu bir mimaridir.

Bugün gelinen noktada ya lisans alacaksın, ya ortak arge yapacaksın, ya da deli paran ve beyin kaynağın olacak sıfırdan yapacaksın her şeyi.
Ne X86 ne de X64'ü alabileceğimizi sanmıyorum mesela.
Bu iş AMD veya Intel'in de tam inisiyatifinde değil muhtemelen.
ABD elindeki kozu dışarı vermez.

Kendi işlemci mimarini tasarlayacaksın, kendi programlama dillerini tasarlayacaksın, kendi işletim sistemini yazacaksın ve sonra da bunu pazara sunacaksın.
Bir de rakiplerle rekabet edeceksin.

Gerisini sen düşün.
Yazdığım bilgilerde hatalar olabilir, onu belirteyim.

Apple mesela, Macbook'larda kendi ARM işlemcilerine geçmeye hazırlanıyor.
Başarabilirlerse bir devrimi gerçekleştirmiş olacaklar.
Ki Apple önce Intel'den sonra da AMD'den vazgeçmeye hazırlanıyor.

Apple bilgisayarlar 2007-2008'e kadar IBM - Motorola işbirliği ile üretilen PowerPC isimli işlemcileri kullanıyordu.
Sonra Intel'e geçtiler.
Şimdi kendi tasarımları olan ARM işlemcileri test ediyorlar.
Daha sonraki hedefleri ise tıpkı iPAD ve iPhone'lardaki gibi kendi tasarımları olan GPU'yu işin içine sokmak istiyorlar.
Bunun da Windows'taki Direct-X gibi geliştirdikleri Metal API ile yapmayı hedefliyorlar.

Apple peki bunları tamamen kendisi mi yaptı? Hayır.
CPU işinde de, GPU işinde de dışarıdan arge satın aldı.
Gelecek vaadeden küçük şirketleri, mühendisleri ile beraber bünyesine kattı.

Şimdi bu geçiş için kasasında hayvan gibi nakiti var.

Kısacası elektronik ve yazılımda o tren büyük oranda kaçtı bence.
Oyun yapımı veya Spotify gibi bir takım platformları kurar ve pazarı elde edersen anca öyle bir yerden bu sektöre girersin.

Spotify mesela uzun süre kâr elde edememişti. Sonradan etmeye başladı.
Ama ülkesine büyük oranda gelir getiriyor diye biliyorum.

Bizde dünyaca kabul gören üniversiteler var fakat o gençlere burada gerekli ortamı sağlayamıyoruz.
Girişim kuramıyor, kursa iş alamıyor & iş yapamıyor.
Üstüne bir de borca girdiyse zarar ediyor vs.

Kim neden bu koşullarda saçlarını döksün ki?
Gider yurt dışına, ortalama bir maaşla daha stressiz hayat yaşar.
İçki içti, şort giydi, dekoltesi gözüktü vs diye hayatı tehlikeye girmez.
Çok güzel özetlemişsiniz gerçekten

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt