S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Merhaba dostlar.
Memlekete daha yeni gelmiş ve ailemle hasret gidermenin ertesi günü Arçelik A40L 8840 5B model LED Tv arızalandı. Arızası ses var görüntü olmaması şeklinde. Araştırmalarım sonucunda muhtemel led bar arızası olduğunu öğrendim. YouTube'da da değişimi nasıl yapacağınızı gösteren arkadaşların videolarını izledim. Tecrübeli dostlarımıza birkaç sorum var:

1- Evde videolardan fikir alarak ankastre fırın rezistansı degistirme, kombi eşanjör değiştirme gibi tamir işlerini yaptığım için siz tecrubeli dostlara soruyorum. Led barlarini değiştirmek zor veyahut riskli midir?
2- Eğer servise/ tamirciye vermeye karar verirsem Eskişehir Merkez için önereceğiniz iyi bir Tv servis/tamirci var mı? Yahut Arçelik Yetkili servisinden şaşmamak mı lazım?
3-Son olarakta yetkili servislerin şubeleri arasında fark olur mu? ve götürür isem ne yapmaya dikkat etmeliyim (fiş istemek vs..)?

Cevaplarınız için en içten teşekkürlerimi sunarım.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Çocukluktan beri cihaz aç sök yaptıysanız yada merakınız varsa ve YouTube videolarından da araştırıp denerseniz bence yaparsınız.. Fakat aslında zor ve riskli bir işlem..
Ben bir defasında ekran kiri temizlim derken hücreyi çatlatıp kırmıştım.
Ve Awoxla tanıştım ?

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136
Geçtiğimiz mayıs ayında 32" Arçelik'te led arızası yaşadım. Önce bi cesaretlenip kendim değiştireyim dedim ancak kendim değiştirsem 100-150 lira tutacaktı servise götürdüm 250 lira fiyat çıkarılınca uğraşmayıp serviste yaptırmıştım.

40" de çok büyük bir boyut değil çok masraflı olmaz sanıyorum.

S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Çocukluktan beri cihaz aç sök yaptıysanız yada merakınız varsa ve YouTube videolarından da araştırıp denerseniz bence yaparsınız.. Fakat aslında zor ve riskli bir işlem..
Ben bir defasında ekran kiri temizlim derken hücreyi çatlatıp kırmıştım.
Ve Awoxla tanıştım ?
Canınız sağolsun. ? Led bar değiştirmekle başlarken Panel değiştirmek zorunda kalmak ile bitecek diye endişem var.?

Geçtiğimiz mayıs ayında 32" Arçelik'te led arızası yaşadım. Önce bi cesaretlenip kendim değiştireyim dedim ancak kendim değiştirsem 100-150 lira tutacaktı servise götürdüm 250 lira fiyat çıkarılınca uğraşmayıp serviste yaptırmıştım.

40" de çok büyük bir boyut değil çok masraflı olmaz sanıyorum.
Sizinkini baz alirsam tahminen 400 TL civarı mal olacağı kanaatindeyim .

Yakin akraba ve ailemde illaki en geç 4-5 yilda bir LED TVlerin barları bozulacak. Tecrübe için bir yerden tamire başlamak lazım. Ama ucunda, pirince giderken eldeki bulgurdan olmak var.

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Misafir

Aktif Üye
10 May 2021
85
42
Canınız sağolsun. ? Led bar değiştirmekle başlarken Panel değiştirmek zorunda kalmak ile bitecek diye endişem var.?

Sizinkini baz alirsam tahminen 400 TL civarı mal olacağı kanaatindeyim .

Yakin akraba ve ailemde illaki en geç 4-5 yilda bir LED TVlerin barları bozulacak. Tecrübe için bir yerden tamire başlamak lazım. Ama ucunda, pirince giderken eldeki bulgurdan olmak var.
Kim demiş 4-5 yılda bir bozulacak diye takacak olduğun Led maksimum 2 yada 3 yıl Buda en iyi ihtimal firma verir 6 ay

S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Yeniden Merhaba.
Arçelik A40L 8840 5B model LED Tv'im arızalandı. Arızası ses var görüntü olmaması şeklinde idi.Tv'nin 3 yıllık garantisi biteli 6 ay olması dolayısıyla garanti dışı tamir icin Yetkili Servise verdim. Onlarda led bar arızası oldugunu tespit edip ellerinde malzeme olmadığı için siparisini verip 500 TL karşılığında tamir edip teslim ettiler. Kendim tamir etmeyi öncesinde düşündüğüm için araştırdım, internette takım halinde 250 TL civarıydı.

Üzgünüm biraz fazla uzattım. Sizlere danışmak istediğim ana konuda şu. Teslimat sonrasi fişe baktığımda 3.5 yıllık Led Tv'de 8 Led bar içinde sadece arızalı olan 3 LED barı değiştirdiklerini öğrendim. Takım olarak değiştirilmesi gerekmez miydi?
A Adem Helvacı F fikoloji Umut Barış Umut Barış

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Yeniden Merhaba.
Arçelik A40L 8840 5B model LED Tv'im arızalandı. Arızası ses var görüntü olmaması şeklinde idi.Tv'nin 3 yıllık garantisi biteli 6 ay olması dolayısıyla garanti dışı tamir icin Yetkili Servise verdim. Onlarda led bar arızası oldugunu tespit edip ellerinde malzeme olmadığı için siparisini verip 500 TL karşılığında tamir edip teslim ettiler. Kendim tamir etmeyi öncesinde düşündüğüm için araştırdım, internette takım halinde 250 TL civarıydı.

Üzgünüm biraz fazla uzattım. Sizlere danışmak istediğim ana konuda şu. Teslimat sonrasi fişe baktığımda 3.5 yıllık Led Tv'de 8 Led bar içinde sadece arızalı olan 3 LED barı değiştirdiklerini öğrendim. Takım olarak değiştirilmesi gerekmez miydi?
Takım olarak değişmesi gerekli kısa süre sonra tekrar arıza verecek iyice öğrenin takım halinde değişmediyse m.h arayıp şikayet edin
Takım halinde değiştirilmesini talep edin yapılan işlem etik değil yetkili servise yakışmıyor birde bunu Arçelik servisi yapıyor. arkasını arayın

S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Takım olarak değişmesi gerekli kısa süre sonra tekrar arıza verecek iyice öğrenin takım halinde değişmediyse m.h arayıp şikayet edin
Takım halinde değiştirilmesini talep edin yapılan işlem etik değil yetkili servise yakışmıyor birde bunu Arçelik servisi yapıyor. arkasını arayın

Screenshot_2022-01-29-17-12-16.png

M Çevrimdışı

metagu

Aktif Üye
26 Şub 2021
136

Şahsen bu TV'de 8 tane uzun bar kullanıldığından ben çok şüpheliyim. ZXL6500 nasılmış diye baktım 3 adet yatay uzanan uzun 7li led bar 40" bir Arçelik için normal görünüyor.

Kesin olarak öğrenmek isterseniz led bar satan sitelerde whatsapp danışma numaraları oluyor oradan TV'nin etiketini paylaşarak hangi barların uyumlu olduğunu sorabilirsiniz.

Benim tahminime göre TV'nin model numarası ile arama yapınca çıkan sonuçlar sizi yanılttı. Dikkat ederseniz siz 40" diye arasanız bile çıkan sonuçlar 43" veya 49" için oluyor, bunlarda da dikey dizilimli 3'lü 4'lü barlar var bundan dolayı kafanız karışmış olabilir.

Ha derseneniz ki 40" için 21 led az değil mi? Az, ama kabahat bunu böyle tasarlayan Arçelik'te, serviste değil ?

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Yeniden Merhaba.

Bence sorun yok gibi

S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Şahsen bu TV'de 8 tane uzun bar kullanıldığından ben çok şüpheliyim. ZXL6500 nasılmış diye baktım 3 adet yatay uzanan uzun 7li led bar 40" bir Arçelik için normal görünüyor.

Kesin olarak öğrenmek isterseniz led bar satan sitelerde whatsapp danışma numaraları oluyor oradan TV'nin etiketini paylaşarak hangi barların uyumlu olduğunu sorabilirsiniz.

Benim tahminime göre TV'nin model numarası ile arama yapınca çıkan sonuçlar sizi yanılttı. Dikkat ederseniz siz 40" diye arasanız bile çıkan sonuçlar 43" veya 49" için oluyor, bunlarda da dikey dizilimli 3'lü 4'lü barlar var bundan dolayı kafanız karışmış olabilir.

Ha derseneniz ki 40" için 21 led az değil mi? Az, ama kabahat bunu böyle tasarlayan Arçelik'te, serviste değil ?
Bende hatam var mi diye fişte yazanı araştırdım internette ama doğru dürüst bir sey bulamadım. Herhalde aynıdır diye 40 inç televizyonların led barları icin araştırdığımda hep 8 tane dikey şeritli takım sonucu çıktı. Baktığım hicbir videoda da yatay seritli led bar yoktu. Dediğiniz gibi 3 uzun yatay şerit ise hata bende. ?

Bence sorun yok gibi
Sağolun :mutlu

S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,457
49
Geçtiğimiz günlerde ablamın kullandığı 32 inç arçelik tv nin ledleri arıza yapmış fmr teknolojiden siparişini yaptım led leri takmak için cihazın sökülmedik parçası kalmadı nerdeyse .Panel cofları anakart ve besleme kartının takıldığı metal şasenin altında kaldığı için metal şaseyide çıkartmak zorunda kalıyorsunuz nevar neyok sökülüyor sonrasında ledlere ulaşmak için ön cerçeviyi alıyorsunuz bunuda paneli kırmadan dikkatli bir şekilde yapmak lazım velhasıl 1 tane arçelik led bar değiştirdiğim sürede 2 tane vestel led barı değiştirirdim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri