Muhtemel Elektrik Hatti Sorunu

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
selam millet ilginc bir sorunla yine burdayim :dinle

ayni odada bulunan farkli prizlerden birinde tv ( tüketim degeri 157 watt) digerinde de masaüstü bilgisayar bagli (600 watt psu ) normal kullanimda tahmini 150-200 watt harciyordur. Bu cihazlar calisirken oda da ayni anda 1 router 1 adet de 6 watt lik led lamba disinda calisan bir cihaz yok.
Soruna gelecek olursak bu tarz bir ortamda oda ile bitisik olan hol ün veya banyonun isigi kapatilir yada acilirsa bir anlik tv kapaniyor sonra geri aciliyor
tv nin kabloda topraklama yok sanirim cok dandik bi kablo asagi yukari söyle birsey

716M65RBAXL._SL1500_4a7b057621eb4529.jpg

sorun nedir cözümü nedir bilen varmi :hmm

Ekleme: konuyla ilgilenenlere tesekkürler bos mesaj yazmiyim diye biraz bekledim yeni hdmi kablosu sparis vermistim geldi bir kac gündür kullaniyorum sorun ortadan kalkti ne pc ye nede evdeki elektrik tesisatina birsey yapmadim lamba vs degismedim sadece eski hdmi kablosunu söktüm yeni 2.0b destekli hdmi kablosunu taktim artik lambalari kapatip acinca görüntü gitmiyor sorun hdmi kablosunun kalitesiyle alakali olabilir sanirim daha önce yazmistim galiba internette kablodan kaynaklidir tarzinda yorumlar vardi yeni kablo bu teoriyi dogruladi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
TV kablolarında topraklama olmaz zaten. (İstisnaları saymıyorum onlar da 1000 de 1)
Evde çin malı tasarruf ampulu kullanıyorsanız, Evin toprak hattında sorun var ise bu gibi durumlar yaşanabilir :ok
eski tv de ayni markaydi kablosu su sekildeydi
232.jpg

bunlar topraklamali degilmi?
icerideki lambalar enerji tasarruflu osram olmasi lazim 8 senelik filan eve tasinirken almistik yavas yavas bozuluyorlar tek tek bozuldukca led lerle degistirmeyi düsünüyorum daha 1 tane anca bozuldu yerine led taktim ama o sürekli oturma odasinda yaniyor

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
eski binaysa bir elektrikçi ile anlaşıp sağlam bir topraklama çektirebilirsiniz yönetim olarak, yada kendiniz daire sahibi olarak tek daire için yaptırabilirsiniz. bu işin sonunda ani güç kaybında, elektrik hattındaki dalgalanmalarda, faz karışmasında vs... elektronik cihazların bozulması gibi bir sorun yaşayabilirsiniz, işin kötüsü elektrik hattı kaynaklı arızalarda cihazlarınız garanti kapsamına girmiyor.

en sağlıklı iş bir elektrik firmasına fizibilite yaptırıp fiyat istemek. bu sayede hem sorunun kaynağını hemde çözümünün alternatif yollarını öğrenirsiniz. fiziki kontrol şart.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
eski binaysa bir elektrikçi ile anlaşıp sağlam bir topraklama çektirebilirsiniz yönetim olarak, yada kendiniz daire sahibi olarak tek daire için yaptırabilirsiniz. bu işin sonunda ani güç kaybında, elektrik hattındaki dalgalanmalarda, faz karışmasında vs... elektronik cihazların bozulması gibi bir sorun yaşayabilirsiniz, işin kötüsü elektrik hattı kaynaklı arızalarda cihazlarınız garanti kapsamına girmiyor.

en sağlıklı iş bir elektrik firmasına fizibilite yaptırıp fiyat istemek. bu sayede hem sorunun kaynağını hemde çözümünün alternatif yollarını öğrenirsiniz. fiziki kontrol şart.
almanyada yasiyorum burda yeni bulmak cok zor binalarin hepsi 1900 lerin basinda yapilmis 2. dünya savasinin ardindan savasda yikilan evler icin alel acele binalar yapmislar 1950-60 lar da yapilmis binaya bile yeni gözüyle bakiliyor o zaman yapilan binalar halen saglam kiraci degistigi yada ihtiyac oldugunda tadilat yapiyorlar sadece okadar
bu gereksiz bilginin ardindan binada topraklama var evde prizlerde de var sadece tv nin kablosu bahsettigim gibi eski tv ile sorun olmuyordu onda sanirim güc tüketimi 140 watt kadardi pc ile t v yi ayni prize bagladigimda bi kere sigorta atmisti yeni tv aldim pc ye yeni bir ekran karti ekledim ama pc nin cok etkisi oldugunu sanmiyorum bosda calisirkend bahsettigim sey oluyor bazen
burda elektrik kesintisi dalgalanma gibi problemler olmaz elektrik bir kere kasirga ciktiginda kesildi yillar önce dalgalanma da hic fark etmedim cihazlarda bozulmadi
o yüzden problemin evdeki elektrik tesisatindan yada tv den kaynaklandigini düsündüm ev sahibi söyleyip birini cagirttirabiliriz ama elektrikci gelse neye bakacak onu anlamadim :bilmiyom

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
almanyada yasiyorum burda yeni bulmak cok zor binalarin hepsi 1900 lerin basinda yapilmis 2. dünya savasinin ardindan savasda yikilan evler icin alel acele binalar yapmislar 1950-60 lar da yapilmis binaya bile yeni gözüyle bakiliyor o zaman yapilan binalar halen saglam kiraci degistigi yada ihtiyac oldugunda tadilat yapiyorlar sadece okadar
bu gereksiz bilginin ardindan binada topraklama var evde prizlerde de var sadece tv nin kablosu bahsettigim gibi eski tv ile sorun olmuyordu onda sanirim güc tüketimi 140 watt kadardi pc ile t v yi ayni prize bagladigimda bi kere sigorta atmisti yeni tv aldim pc ye yeni bir ekran karti ekledim ama pc nin cok etkisi oldugunu sanmiyorum bosda calisirkend bahsettigim sey oluyor bazen
burda elektrik kesintisi dalgalanma gibi problemler olmaz elektrik bir kere kasirga ciktiginda kesildi yillar önce dalgalanma da hic fark etmedim cihazlarda bozulmadi
o yüzden problemin evdeki elektrik tesisatindan yada tv den kaynaklandigini düsündüm ev sahibi söyleyip birini cagirttirabiliriz ama elektrikci gelse neye bakacak onu anlamadim :bilmiyom

elektrikçi mesleki düzeyde yeterli değil mi bu konular için, hayır kim baksın bu sorunun tamirine sizin öneriniz nedir ?

burada bizlerin yaptığı yorumlardan daha sağlıklı bilgi ve çözümler sunar size elektrikçiler , en basitinden 2 tane tüketimi az cihazın sigortayı attırması bile sizin çözemediğiniz ama bir elektrikçinin "abi sigortanın değişmesi lazım" diyebileceği kadar kolay aslında . söylediğiniz sorunların her birinin bir çözümü var ama siz sadece televizyon ve fiş üzerine yoğunlaştığınız için, Türkiye tabiri ile "büyük resmi" göremiyorsunuz :hihi

bu arada güç tüketim ölçü ve standartları her ülkede aynı değildir, yine sağlıklı yönlendirmeyi Almanya menşeili birisinden alabilirsiniz.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
elektrikçi mesleki düzeyde yeterli değil mi bu konular için, hayır kim baksın bu sorunun tamirine sizin öneriniz nedir ?

burada bizlerin yaptığı yorumlardan daha sağlıklı bilgi ve çözümler sunar size elektrikçiler , en basitinden 2 tane tüketimi az cihazın sigortayı attırması bile sizin çözemediğiniz ama bir elektrikçinin "abi sigortanın değişmesi lazım" diyebileceği kadar kolay aslında . söylediğiniz sorunların her birinin bir çözümü var ama siz sadece televizyon ve fiş üzerine yoğunlaştığınız için, Türkiye tabiri ile "büyük resmi" göremiyorsunuz :hihi

bu arada güç tüketim ölçü ve standartları her ülkede aynı değildir, yine sağlıklı yönlendirmeyi Almanya menşeili birisinden alabilirsiniz.
bence su tesisatcilari daha iyi anlar bu islerden :P
bina satildi yeni satin alan kiside tanidik birisi daha ilk günden tamirci filan lazim diye söylemek istemiyorum sorunu daha önce yasamis birisi varsa belki deneyimlerinden faydalaniriz diye düsündüm
sigorta 1 kere atti dedigimde tv ve pc yi ayni yere baglamis bilgisayari overclock yapip saglam yüklenmistim ondan atmisti sonra su anda oldugu gibi tv yi baska prize pc yi baska prize taktim daha sigorta atmadi
internette sorunu arastirirken burdakilerin bildigi bir sitede benzer problemi yazmis birisi elektrik mühendisi oldugunu söyleyen bir sahis da monitörü dvi bagladigini ve temassizlik oldugunu söylemis yaziyi okuyunca aklima geldi hdmi kablosu düz durmuyordu usb yi takarken farketmistim onu bir degistirip deniyim baskalarida ayni problemi söylemis cünkü
tv de aslinda görüntü gidip geliyor bir an kararip geliyor tv kapanip mi aciliyor görüntümü gidiyor emin degilim normalde kapatip acinca smart tv menüsü geliyor ama bu sorunda smart tv menüsü acilmadan görüntü direkt geliyor
konu baya uzadi birazda karisdi :)

newrophat Çevrimdışı

newrophat

Süper Üye
31 Ağu 2018
1,036
bence su tesisatcilari daha iyi anlar bu islerden :P
bina satildi yeni satin alan kiside tanidik birisi daha ilk günden tamirci filan lazim diye söylemek istemiyorum sorunu daha önce yasamis birisi varsa belki deneyimlerinden faydalaniriz diye düsündüm
sigorta 1 kere atti dedigimde tv ve pc yi ayni yere baglamis bilgisayari overclock yapip saglam yüklenmistim ondan atmisti sonra su anda oldugu gibi tv yi baska prize pc yi baska prize taktim daha sigorta atmadi
internette sorunu arastirirken burdakilerin bildigi bir sitede benzer problemi yazmis birisi elektrik mühendisi oldugunu söyleyen bir sahis da monitörü dvi bagladigini ve temassizlik oldugunu söylemis yaziyi okuyunca aklima geldi hdmi kablosu düz durmuyordu usb yi takarken farketmistim onu bir degistirip deniyim baskalarida ayni problemi söylemis cünkü
tv de aslinda görüntü gidip geliyor bir an kararip geliyor tv kapanip mi aciliyor görüntümü gidiyor emin degilim normalde kapatip acinca smart tv menüsü geliyor ama bu sorunda smart tv menüsü acilmadan görüntü direkt geliyor
konu baya uzadi birazda karisdi :)

bizim buralarda sanayiye gidip arabada şu sorun var dediğinde sana sırayla bazı parçaların değişmesi gerektiğini söylerler. misal vites boşta beklemedeyken devir düştüğünde sana, bujiler, buji kablosu, şarj dinamosu, distribütör, lpg beyni vs... sırayla değişecek denir. oturur düşünürsün ben bu işin altından nasıl kalkarım diye. sonra sanayideki bir ahbabının yanına çay içmeye gidersin, durumu anlattığında sana bir "ustadan" bahseder ve onada aracı götür baksın denir. çaresizce denize düşen yılana sarılır hesabı o ustanın yanına gidersin. sana kaputu aç der açarsın, arabayı çalıştır der çalıştırırsın, dayar kulağını motora dinler, sonra istop et diye bağırır. şarj dinamosuna giren başlığı çıkarır, şaseyi kontrol eder yerine takar çalıştır der çalıştırırsın bir bakmışsın sorun gitmiş. abi sıkıntı neymiş diye sorduğunda kablo boşluk yapmış sardım düzeldi diye cevap verir. Allah razı olsun eline sağlık borcum nedir diye sorarsın, borcunun olmadığını, seni gönderen arkadaşa selam söylemeni ister. dua ederek çıkar gidersin. :)

biz burada senin sanayideki arkadaşlarınız, artık kablo boşluk mu yaptı, şase mi yaptı, sigorta mı bozuk, topraklama mı zayıf, bunu bulacak ustaya kalmış işin. inşallah en az masraf ve sıfır zararla sorunun çözülür. :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
selam millet ilginc bir sorunla yine burdayim :dinle

ayni odada bulunan farkli prizlerden birinde tv ( tüketim degeri 157 watt) digerinde de masaüstü bilgisayar bagli (600 watt psu ) normal kullanimda tahmini 150-200 watt harciyordur. Bu cihazlar calisirken oda da ayni anda 1 router 1 adet de 6 watt lik led lamba disinda calisan bir cihaz yok.
Soruna gelecek olursak bu tarz bir ortamda oda ile bitisik olan hol ün veya banyonun isigi kapatilir yada acilirsa bir anlik tv kapaniyor sonra geri aciliyor
tv nin kabloda topraklama yok sanirim cok dandik bi kablo asagi yukari söyle birsey

716M65RBAXL._SL1500_4a7b057621eb4529.jpg

sorun nedir cözümü nedir bilen varmi :hmm

Bence sorun yaşanan bölge, tv ve pc nin olduğu yer dahil, tek faz hattı çekilmiş.:hmm
Bir voltmetre ile ölçüm yapın derim. (Cihazları çalıştırdığınızda gerilimin düşüp düşmediğine dair.)
Kablo kesiti de gereken miktarda mı onu da bilmiyoruz tabi.
Bina aşırı eski ise, tesisatın yenilenmesi gerekebilir.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Birgün Özdere'ye büyük kayınbirdere gittik,oturduk,çayımızı içtik,yengem "alo,abin uzaktan kanal değiştiriyor" dedi gülerek.Şaşırdım,nasıl oluyor o" dedim...
Anlattılar ,meğer abim üst kattaki wcye girdiğinde lambayı yaktığında alt kattaki receiver kafasına göre kanal değiştiriyormuş,önce anlamamışlar,ama daha sonra misafirliğe gelen komşusu kanal değişince "aaa neden değiştirdin" diye de uyarmış :) .Her zaman olmuyormuş ama genelde bunu yaşıyorlarmış,çıktım baktım,anormal durum da yok,hatta kanal değiştirsin diye birkaç kez açıp-kapattım lambayı,sonunda kanalı değiştirdi :)
Önce bütün floresanları çıkarıp yerine akkor lamba,birkaç sene sonra da A101'den aldığımız vestel-9w ledlerle değiştirdik,sorun ortadan kalktı.
Acaba sendeki sorunda böyle olmasın :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,260
64
Aynen,ben de bu olayı canlı yaşadığım için seni destekledim sevgili Sota :smile:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri