Msi laptop işlemci sıcaklık sorunu

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Merhaba, msi ge63 9sf serisi dizüstü bilgisayar sahibiyim, işlemci sıcaklığı ile ilgili sorun var,

oyunlarda render vs. alırken fan auto mod'da, işlemci 100 derece sıcaklığı görüyor, bu normalmidir?
ikinci olarak, işlemci sıcaklığı 100 dereceyi bulmasına rağmen auto fan, turbo moda getirmiyor kendisini, getirmesi gerekmezmi?
garanti bitimine 1 ay var, menteşe probleminden dolayı zaten garantiye göndericem bu konuyuda belirticem ancak şöyle bir sorum var,
değişim kararı çıkarsa, piyasa malum yükseldi çok fazla, vatan biligsayarın elinde aynı bilgisayardan da kalmadı, dolayısıyla para iadesi diye tuttururlarmı?
para iadesi olursa bu aldığım rakamlara aynı özelliklerde bilgisayar bulamıyorum, tüketici hakları vs. de çok zaman alıyor nasıl bir yol izlemeliyim?
hoşçakalın.

bilgisayar özellikleri:
İşlemci: Intel® Core™ i7-9750H

İşletim Sistemi: Windows® 10 Home Advanced

Ekran: 15.6" FHD (1920*1080), 144Hz 72%NTSC

Chipset: Intel® HM370

Ekran Kartı: RTX 2070 ,GDDR6 8GB

Hafıza: DDR IV 8GB*2 (2666MHz)

Hafıza yuvası: 2 Slot

Maksimum Hafıza: Max 64GB

HDD: 256GB M.2 PCIe SSD +1TB (SATA) 7200rpm

Ön Kamera: HD type (30fps@720p)

Klavye: Per-Key RGB Keyboard (Full-Color)

Kablolu Bağlantı: Killer E2500

Kablosuz Bağlantı: Killer 1550 (2x2)

Bluetooth: BT5

Ses: 2x 3W

Pil: 6-Cell , Li-Ion , 51 Whr

Güç Adaptörü: 280W adaptör

Boyutlar: 383 x 260 x 29.5 mm

Ağırlık: 2.62 kg

Çözüm
Macun kurumuştur. 2 yıl boyunca değişmemiş. Intel işlemciler zaten ısınıyor.
Turbo boost kapatarak ısıyı bir nebze olsun dizginleyebilirsiniz.
Fanları da manuel olarak sabitleyin MSI'ın yazılımı ile.
MSI dizüstü kullanmadığım için yazılımı tam bilmiyorum.
Manuel fan eğrisi oluşturulabiliyorsa kendi fan ayarınızı yapın derim.

Yazılım turbo fana geçmemesi muhtemelen tasarlanan fan eğrisi, anlık olarak alınan ölçüm veya yaptığınız bir ayar sebebiyledir.
Güç tasarrufu, vs tüm her şeyi gözden geçirmek lazım.
Yazılımlar da biraz işin göstermelik tarafı tabi.
Masaüstü PC gibi denetim beklemeyin o cihazlarda.

GE serisi giriş seviye bir seri, üst seviye performans beklemeyin bu konularda.
80-90 derece aralığını görür genelde ama 100 ve üstü...
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Yazılım turbo fana geçmemesi muhtemelen tasarlanan fan eğrisi, anlık olarak alınan ölçüm veya yaptığınız bir ayar sebebiyledir.

80-90 derece aralığını görür genelde ama 100 ve üstü artık kapanmaya yakın sıcaklıklardır.
105 de kapatır benim bildiğim sistemi.

Macun değişimi ve menteşe değişimi yapılır. Değişim çıkmaz menteşe için.
Menteşe sorununu size fatura edebilirler tabi, kullanıcı hatası diyip.

2 yıl boyunca değişmeyen macun bunun bir numaralı sebebidir bilginiz olsun.
Ayrıca çıkış ızgaraları ve fan yaprakları da tozlanmıştır. O da hava akışını etkiler.
Garanti varken ısı sorununu da çözdürün derim.
Eliniz yatkın değilse kendiniz halledemezsiniz çünkü.

Çözüm
K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27

80-90 derece aralığını görür genelde ama 100 ve üstü artık kapanmaya yakın sıcaklıklardır.
105 de kapatır benim bildiğim sistemi.

Macun değişimi ve menteşe değişimi yapılır. Değişim çıkmaz menteşe için.
Menteşe sorununu size fatura edebilirler tabi, kullanıcı hatası diyip.

2 yıl boyunca değişmeyen macun bunun bir numaralı sebebidir bilginiz olsun.
Ayrıca çıkış ızgaraları ve fan yaprakları da tozlanmıştır. O da hava akışını etkiler.
Garanti varken ısı sorununu da çözdürün derim.
Eliniz yatkın değilse kendiniz halledemezsiniz çünkü.
Umut hocam merhaba, cevabınız için teşekkürler öncelikle.

2 yıl boyunca çok aşırı kullanılmadı bilgisayar, ayda 3-5 gün kullanılmıştır. dolayısıyla termal macun bu kadar sürede çok hızlı kurumuşmudur gerçekten.

sadece menteşe değil başka problemelrde var, menteşeye kullanıcı hatası diyeceklerini zannetmiyorum çünkü ge serisinde kronik sorun çoğu kişi şikayetçi, ekran alt kasayı/plastiği kaldırıyor.

yazılımlar konusunda pek bilgili değilim, bu konuda daha detaylı bilgi nasıl ulaşabilirim, tek bildiğim oyuna girerken msi yazılımı gaming mode diye bilgi veriyor.

overclock vs. yapmadım zira anlamamda..
hoşçakalın...

düzenleme: şuan oyuna girdim tuş ile turbo fanı açtım, hwmonitör programınıda açtım, turbo fan açık olmasına rağmen yine oyunda 100 dereceyi görmüş.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Umut hocam merhaba, cevabınız için teşekkürler öncelikle.

2 yıl boyunca çok aşırı kullanılmadı bilgisayar, ayda 3-5 gün kullanılmıştır. dolayısıyla termal macun bu kadar sürede çok hızlı kurumuşmudur gerçekten.

sadece menteşe değil başka problemelrde var, menteşeye kullanıcı hatası diyeceklerini zannetmiyorum çünkü ge serisinde kronik sorun çoğu kişi şikayetçi, ekran alt kasayı/plastiği kaldırıyor.

yazılımlar konusunda pek bilgili değilim, bu konuda daha detaylı bilgi nasıl ulaşabilirim, tek bildiğim oyuna girerken msi yazılımı gaming mode diye bilgi veriyor.

overclock vs. yapmadım zira anlamamda..
hoşçakalın...

düzenleme: şuan oyuna girdim tuş ile turbo fanı açtım, hwmonitör programınıda açtım, turbo fan açık olmasına rağmen yine oyunda 100 dereceyi görmüş.
Kurur. İlla yüke sokmanıza gerek yok, işlemci boşta da çalışsa illa ki ısınır. Cihaz her çalıştığında ısınan, kapadığınızda soğuyan, döngüye maruz kalan bir durum var sonuçta. Yılda 1 değişmesi gerekir.

MSI Dragon Center yazılımından bir bakın derim.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Kurur. İlla yüke sokmanıza gerek yok, işlemci boşta da çalışsa illa ki ısınır. Cihaz her çalıştığında ısınan, kapadığınızda soğuyan, döngüye maruz kalan bir durum var sonuçta. Yılda 1 değişmesi gerekir.

MSI Dragon Center yazılımından bir bakın derim.

teşekkür ederim...

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Umut Barış Umut Barış in da dediği gibi garanti bitimine 1 ay kalmış üründe değişim çok çıkacağını sanmıyorum değişim veya para iadesi olması için sizin kullanımınıza etki eden bir durum olması gerekli

Para iadesi fatura tutarı kadar yapılır üstünde bir beklentiniz olmasın

Fiyatın düştüğünü düşünün düşük fiyattan para iadesi yapmak isteseler siz kabul eder misiniz kesinlikle hayır

Menteşe problemi nedir zormu açılıyor yoksa ekran sallanmamı yapıyor bu ikisi ise alt üst kapak veya ekran kenarında çatlak veya darbe izi yoksa garantiden değişir

Kırık varsa garanti dışı işlem görür

Termal macun değişimi maksimum da size en fazla 5 derece belki getirir afaki 80 derecelere falan düşeceğini sanmayın

9 ve 10. Nesil Intel mobil islemciler zaten ısınma konusunda başarılı tam yükte maksimum ısı seviyesi 100 derece o sıcaklığa çıktığında güç kesmeye başlar

Üründe 3 hava çıkışı olması da dezavantaj getiriyor

Garanti bitmeden yine de göndermeniz de fayda var

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Umut Barış Umut Barış in da dediği gibi garanti bitimine 1 ay kalmış üründe değişim çok çıkacağını sanmıyorum değişim veya para iadesi olması için sizin kullanımınıza etki eden bir durum olması gerekli

Para iadesi fatura tutarı kadar yapılır üstünde bir beklentiniz olmasın

Fiyatın düştüğünü düşünün düşük fiyattan para iadesi yapmak isteseler siz kabul eder misiniz kesinlikle hayır

Menteşe problemi nedir zormu açılıyor yoksa ekran sallanmamı yapıyor bu ikisi ise alt üst kapak veya ekran kenarında çatlak veya darbe izi yoksa garantiden değişir

Kırık varsa garanti dışı işlem görür

Termal macun değişimi maksimum da size en fazla 5 derece belki getirir afaki 80 derecelere falan düşeceğini sanmayın

9 ve 10. Nesil Intel mobil islemciler zaten ısınma konusunda başarılı tam yükte maksimum ısı seviyesi 100 derece o sıcaklığa çıktığında güç kesmeye başlar

Üründe 3 hava çıkışı olması da dezavantaj getiriyor

Garanti bitmeden yine de göndermeniz de fayda var
amaç zaten para iadesi değil, aynı özelliklerde aynı özelliklerde olmasa bile yakın özelliklerde değişim talebi. piyasanın yükselmesi takdir edersinizki tüketicininde hatası değil, satıcınında.

menteşe problemi, hem ekran zor açılıyor açılırken alt kasayıda kaldırıyor, hemde dikkatlice baktığımda alt kasayı açarken esnetiyor sanırım plastik yuvaları kaldırıyor zamanlada tamamen kırar içten muhtemelen, gözle görülür bir kırık vs. yok. kırık varsa içerde plastik yuvalarında vardır zannediyorum.

evet bende 9 nesil intel işlemcilerde ısınma problemi olduğunu biliyorum, ancak elimde yine msi başka bir laptop var aynı işlemci ancak başka kasa (gl 65) ondaki ısınma bu kadar değil.

3 hava çıkışı mı var bilmiyorum ancak, 2 sağda 2 solda fan çıkış ızgaraları var.

evet, garanti bitmeden mutlaka göndereceğim, teşekkürler.

Değişim şart yine de. 2 yıl olmuş.
Kırık vs yoksa menteşenin de ücretsiz değişmesi lazım.
Mutlaka termal macun değişimi isteyeceğim, kırıktan kasdettiğiniz bilgisayarda herhangi bir kırık vs. ise gözle görülür bir şey yok, benim kırık diye bahsettiğim (tahmin ettiğim) içerdeki plastik menteşe yuvaları muhtelemen kırılmak üzeredir. ekranı açarken kapatırken, alt kasa esniyor hafiften, menteşelerin olduğu yerden.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
GL daha üst seri, GE ve GF alt seri maalesef.
Vakit kaybetmeden yollayın siz servise.
umut hocam tekrar merhaba, servise yolladım işlemler yapıldı, termal bakımı ve temizliği yapılmış işlemci sıcaklığı 95 derecenin üstüne çıkmıyormuş,

ürün geldi test ettim, aida64 extreme ile test ettim stress testi, işlemci ortalama 90 derecede seyretti, maksimum 97 görmüş ancak 15 dakika boyunca hep 90 civarında gezdi, özellikle izledim. 90 derece sanırım normaldir.

size sormak istediğim, hardiskte örneğin badsector testi yaparken "zızzztt" tarzında ses geliyordu, servis bunu ısrarla "kulaklarını dayamalarına rağmen" bu sesi duyamamışlar. "coil whine" sesi ile karıştırabileceğini söylemişler, coilwhine maalesef çoğu msi'da var kabullenmek gerekiyor, soru şu ki "bad sector testi çalıştırdığımda harddiskin olduğu taraftan coil whine sesine ek olarak bu "zızzztt" sesi geliyor, testi durdurduğumda ses kesiliyor sadece coil whine duyuluyor, bilgisayarı teslim almadan tekrar servise geri gönderdim. servise bu sesin coilwhine olmadığını (harddisk çalıştığında yaptığı için) harddisk te problem olduğunu ve ileride çoğalabileceğini garantisininde bittiğini sizce nasıl anlatabilirim?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
umut hocam tekrar merhaba, servise yolladım işlemler yapıldı, termal bakımı ve temizliği yapılmış işlemci sıcaklığı 95 derecenin üstüne çıkmıyormuş,

ürün geldi test ettim, aida64 extreme ile test ettim stress testi, işlemci ortalama 90 derecede seyretti, maksimum 97 görmüş ancak 15 dakika boyunca hep 90 civarında gezdi, özellikle izledim. 90 derece sanırım normaldir.

size sormak istediğim, hardiskte örneğin badsector testi yaparken "zızzztt" tarzında ses geliyordu, servis bunu ısrarla "kulaklarını dayamalarına rağmen" bu sesi duyamamışlar. "coil whine" sesi ile karıştırabileceğini söylemişler, coilwhine maalesef çoğu msi'da var kabullenmek gerekiyor, soru şu ki "bad sector testi çalıştırdığımda harddiskin olduğu taraftan coil whine sesine ek olarak bu "zızzztt" sesi geliyor, testi durdurduğumda ses kesiliyor sadece coil whine duyuluyor, bilgisayarı teslim almadan tekrar servise geri gönderdim. servise bu sesin coilwhine olmadığını (harddisk çalıştığında yaptığı için) harddisk te problem olduğunu ve ileride çoğalabileceğini garantisininde bittiğini sizce nasıl anlatabilirim?
O ses harddiskten gelir normaldir, okuyucu kafa sürekli hareket ettiği için çıkar o ses.
Coil whine sesini işlemci veya ekran kartı yüke girdiğinde duyarsınız.
Tabi fan sesi olmadığında.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
O ses harddiskten gelir normaldir, okuyucu kafa sürekli hareket ettiği için çıkar o ses.
Coil whine sesini işlemci veya ekran kartı yüke girdiğinde duyarsınız.
Tabi fan sesi olmadığında.
hocam kafa sesini biliyorum, ses o değil, coilwhine sesine çok benziyor ancak emin olduğum konu hdd okuma yaptığında oluyor, hdd boştayken olmuyor. acaba hdd'nin çalışması yani okuma yapması o an ki coilwhine sesini arttırır mı? coilwhine sesinin artmasını mı duyuyorum acaba çünkü ses coilwhine sesine çok benzer ve hdd tarafından geldiğinede eminim ek olarak.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
hocam kafa sesini biliyorum, ses o değil, coilwhine sesine çok benziyor ancak emin olduğum konu hdd okuma yaptığında oluyor, hdd boştayken olmuyor. acaba hdd'nin çalışması yani okuma yapması o an ki coilwhine sesini arttırır mı? coilwhine sesinin artmasını mı duyuyorum acaba çünkü ses coilwhine sesine çok benzer ve hdd tarafından geldiğinede eminim ek olarak.
Dostum o coil whine değil. HDD sesi o.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt