MSİ GL65 ethernet kablo ile ping sorunu

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Msi laptop ile cs go oynarken ping 90-110 arasındayken, başka bir laptop ile aynı cat-6 kablo denediğimde 70 üzerine çıkmıyor ping, dolayısıyla laptopta bir problem var.Başka bir cat-6 kablo ile her iki laptopta da denedim ancak sonuçlar aynı, yani kablolarda da bir problem yok, olsaydı diğer laptopta da ping sorunu olmalıydı.

Çözüm olarak şunları denedim ancak olmadı, başka ne yapmalıyım?
- Windows update ile güncellemeleri yaptım düzelmedi
-Aygıt yöneticisinden güncelleştirmeleri kontrol ettim, en güncel sürücü yüklü dedi.
-Msi sitesinden LAN driver'i baktım ancak aygıt yöneticisindeki hali hazırda kullanılan driver daha güncel, dolayısıyla yüklemedim. (sanırım windows ile otomatik güncelledi)

Aygıt yöneticisinden baktığımda ağ bağdaştırıcı ismi "Realtek PCIe GbE Family Controller" şeklinde.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Umut Barış Umut Barış
Daha önceden bilgisayar konularında yardımcı olduğunuz için ve anladığınız için, müsadenizle sizi etiketledim konuya hocam, cevap verebilirseniz sevinirim.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Kablosuzda pingin daha yüksek olması normal?
Router & modem laptop kadar iyi değilse düşük ping beklemeyin.
Sorundan kastınız ne onu anlamadım?
Kabloluda ping kablosuzdan düşük çıkmış, pingin düşük olması daha iyi?

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Kablosuzda pingin daha yüksek olması normal?
Router & modem laptop kadar iyi değilse düşük ping beklemeyin.
Sorundan kastınız ne onu anlamadım?
Kabloluda ping kablosuzdan düşük çıkmış, pingin düşük olması daha iyi?
Yok hocam anlamadiniz, ortada kablosuz ile ilgili bir durum yok.

Şöyle anlatayim,
Lenovo laptop: kablo-A ile bağlı, ping 50-70, sorun yok
Lenovo laptop: kablo-B ile bağlı, ping 50-70, sorun yok
Msi laptop: kablo-A ile bağlı, ping 90-110, sorun var
Msi laptop: kablo-B ile bağlı, ping 90-110, sorun var.

Kabloda mi sorun var diye iki farkli cat-6 ile test ettim ondada sorun yok, sorun msi laptopta ve zannediyorum sorun LAN portunda veya LAN yaziliminda. Ortada kablosuz ile ilgili bir sey yok, kablosuz baglanti kelimeside kullanmadim diye biliyorum :)

Tesekkur ederim cevabiniz icin.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Yok hocam anlamadiniz, ortada kablosuz ile ilgili bir durum yok.

Şöyle anlatayim,
Lenovo laptop: kablo-A ile bağlı, ping 50-70, sorun yok
Lenovo laptop: kablo-B ile bağlı, ping 50-70, sorun yok
Msi laptop: kablo-A ile bağlı, ping 90-110, sorun var
Msi laptop: kablo-B ile bağlı, ping 90-110, sorun var.

Kabloda mi sorun var diye iki farkli cat-6 ile test ettim ondada sorun yok, sorun msi laptopta ve zannediyorum sorun LAN portunda veya LAN yaziliminda. Ortada kablosuz ile ilgili bir sey yok, kablosuz baglanti kelimeside kullanmadim diye biliyorum :)

Tesekkur ederim cevabiniz icin.
MSI'ın sitesinde sürücü yoksa yapabileceğiniz pek bir şey yok.
Dışarıdan sürücü atmayı da pek önermem.
Başka firmalardan güncel sürücü edinilebilir elbette ama işe yarayacak diye bir kural yok.
Ayrıca aynı çipin farklı revizyonu için yazılmış uyumsuz bir sürücü de olabilir.
Virüs de kapabilirsiniz. Ethernet çipi de virüsler için güzel bir kapı olur.

Hangi çip mevcut? Realtek, Killer, Intel?

Aygıt yöneticisinden ethernet çipinin ayarlarına baktınız mı?

Ekran-goruntusu-2022-08-07-040601e0133e6d739cd111.png

Ayrıca oyunun ayarlarında bant genişliği kısmı yüksekte ise onu düşüğe almayı deneyin.
Bir de gelişmiş güç ayarlarınızı gözden geçirin, ethernet çipi tasarrufa geçiyor olabilir.
Ayrıca antivirüs vs kullanıyorsanız trafiği etkiliyor olabilir.
Arka planda güncelleme vs bir şey trafiği meşgul ediyor da olabilir.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
MSI'ın sitesinde sürücü yoksa yapabileceğiniz pek bir şey yok.
Dışarıdan sürücü atmayı da pek önermem.
Başka firmalardan güncel sürücü edinilebilir elbette ama işe yarayacak diye bir kural yok.
Ayrıca aynı çipin farklı revizyonu için yazılmış uyumsuz bir sürücü de olabilir.
Virüs de kapabilirsiniz. Ethernet çipi de virüsler için güzel bir kapı olur.

Hangi çip mevcut? Realtek, Killer, Intel?

Aygıt yöneticisinden ethernet çipinin ayarlarına baktınız mı?

Ekran-goruntusu-2022-08-07-040601e0133e6d739cd111.png

Ayrıca oyunun ayarlarında bant genişliği kısmı yüksekte ise onu düşüğe almayı deneyin.
Bir de gelişmiş güç ayarlarınızı gözden geçirin, ethernet çipi tasarrufa geçiyor olabilir.
Ayrıca antivirüs vs kullanıyorsanız trafiği etkiliyor olabilir.
Arka planda güncelleme vs bir şey trafiği meşgul ediyor da olabilir.

Aygıt yöneticisinden baktığımda ağ bağdaştırıcı ismi "Realtek PCIe GbE Family Controller" şeklinde

Dediklerinizi yaptiktan sonra tekrar yazarim, tesekkurler...

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
aygıt yöneticisinden lan chipine bakın. üreticinin direk sitesinden sürücü yüklemeyi deneyin. ya realtek ya da inteldir zaten.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Cevaplariniz icin hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Umut Barış Umut Barış
-Oyundaki bant genişliği kısmını farklı seçeneklerle denedim, yine ping yüksek oluyor lenovoya göre (yine fazla fark var, kaldıki lenovoda 150 ping'e kadar izin ver desem bile yine lenovoda ping 50-70, dolayısıyla bununla ilgisi yok sanırım sorunun.
-Güç planlarında böyle bir yer bulamadım biraz daha açabilirmisiniz?
-antivirüs kaspersky var, ancak lenovodada var aynısı, dolayısıyla sanırım bundanda değil.
-Arkaplanda bir şey indirme konusuda değil çünkü her zaman böyle denediğimde, yani msi'de donanımsal/yazılımsal/ayarsal bir problem olduğunu düşünüyorum ısrarla.
-yukarda yazmıştım tekrar belirteyim, realtek marka LAN portu.

Sota Sota Olitos Olitos
Şimdi baktım, ip v4 ayarlarında "dns otomatik al" ve "ip otomatik" al seçili, lenovoda da bu şekilde.

M maymunkral
Donanıma tamamen uygun yazılım olup olmadığını nasıl anlayacağım?

düzenleme: ek olarak realtek lan donanımında, donanım kimliği şu şekilde,
PCI\VEN_10EC&DEV_8168&SUBSYS_129B1462&REV_15

bunu google'de arattığımda msi veya realtek sitesi olarak driver çıkmıyor, ancak başka sitelerde driver çıkıyor, başka sitelerden driver indirmeye sıcak bakmıyorum, direk msi veya realtek'den indirebileceğim orjinal güncel driver bulunabilir mi, nasıl?

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Cevaplariniz icin hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

@
Umut Barış
@Umut Barış
-Oyundaki bant genişliği kısmını farklı seçeneklerle denedim, yine ping yüksek oluyor lenovoya göre (yine fazla fark var, kaldıki lenovoda 150 ping'e kadar izin ver desem bile yine lenovoda ping 50-70, dolayısıyla bununla ilgisi yok sanırım sorunun.
-Güç planlarında böyle bir yer bulamadım biraz daha açabilirmisiniz?
-antivirüs kaspersky var, ancak lenovodada var aynısı, dolayısıyla sanırım bundanda değil.
-Arkaplanda bir şey indirme konusuda değil çünkü her zaman böyle denediğimde, yani msi'de donanımsal/yazılımsal/ayarsal bir problem olduğunu düşünüyorum ısrarla.
-yukarda yazmıştım tekrar belirteyim, realtek marka LAN portu.
Yukarıda attığım ekran görüntüsünden "gelişmiş" kısmına gelip oradaki ayarlarınızı gözden geçirin.
Lenovo bilgisayarda Lenovo Vantage yüklü mü?
Oyun modu vs varsa, oyun paketlerine öncelik veriyor da olabilir.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Yukarıda attığım ekran görüntüsünden "gelişmiş" kısmına gelip oradaki ayarlarınızı gözden geçirin.
Lenovo bilgisayarda Lenovo Vantage yüklü mü?
Oyun modu vs varsa, oyun paketlerine öncelik veriyor da olabilir.
evet vantage yüklü, gelişmiş kısmında bir çok ayar var ve ben pek anlamıyorum, hangilerine bakmalıyım? varsayılanlara getir gibi bir seçenekde göremedimki sıfırlayayım.

msi dragon center oyuna girdiğimde otomatik gaming mode'ye alıyor.

Realtek sayfasından, realtek otomatik driver yükleyici yükledim, aygıt yöneticisiden baktığımda sürücü artık yeni tarihli, ancak problem devam ediyor.

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
evet vantage yüklü, gelişmiş kısmında bir çok ayar var ve ben pek anlamıyorum, hangilerine bakmalıyım? varsayılanlara getir gibi bir seçenekde göremedimki sıfırlayayım.

Realtek sayfasından, realtek otomatik driver yükleyici yükledim, aygıt yöneticisiden baktığımda sürücü artık yeni tarihli, ancak problem devam ediyor.
Kaspersky'de diğer araçlar kısmından ağ izleyicisine gelip oyunla ilgili uygulamaları taramamasını ayarlayın.
Belki etki ediyordur.
Açıkçası ben driver vs değil de, ethernet çipinin başarısızlığından şüpheleniyorum.
Lenovo'da da Killer gibi bir çip yoktur herhalde.
Modemin farklı portunu vs denediniz mi?
Güncelleme vs denetleyen bir uygulama varsa onu da manuele alın.
Bir şey sizin trafiğe etki ediyor ama ne bilmiyoruz.
Her yere bakmanız lazım.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29

Dragon center kaldirip dener misiniz. Veya live center varsa.

K Çevrimdışı

kacr2828 

Aktif Üye
28 Mar 2021
163
27
Kaspersky'de diğer araçlar kısmından ağ izleyicisine gelip oyunla ilgili uygulamaları taramamasını ayarlayın.
Belki etki ediyordur.
Açıkçası ben driver vs değil de, ethernet çipinin başarısızlığından şüpheleniyorum.
Lenovo'da da Killer gibi bir çip yoktur herhalde.
Modemin farklı portunu vs denediniz mi?
Güncelleme vs denetleyen bir uygulama varsa onu da manuele alın.
Bir şey sizin trafiğe etki ediyor ama ne bilmiyoruz.
Her yere bakmanız lazım.
Tekrar merhaba, yoğunluktan cevap veremedim kusura bakmayın hem konuyu açtım hem cevap yazamadım, şimdi bu aralar biraz daha rahatım.
Konuya gelince,
-Kaspersky'da bahsettiğiniz ayarı bulamadım, biliyorsanız biraz daha açabilirmisiniz?
-ethernet çipinden olsa wifideyken modemin dibinde test ettim fark eden birşey olmadı yine ping yüksek dolayısıyla wifide az birşeyde olsa olumlu yönde farkederdi zannediyorum, dolayısıyla sizin aksinize ethernet kartında düşünmüyorum.
- modemin farklı portunu ve bir çok farklı kablo ile denedim değişmedi.
- güncelleme vs. denetleyen diye olan mesajınızı anlamadım biraz daha açabilirmisiniz?
- Evet hocam bu msi bilgisayarda birşey trafiğe etki ediyor ama işte bulamıyoruz maalesef, bu msi bilgisayarda diye özellikle telaffuz ediyorum çünkü lenovoya ek olarak başka bir bilgisayarda daha deneme fırsatım oldu, o bilgisayarda da ping sorunu yok 50-60 ping kablo ile.
-Temiz format düşünüyorum en kötü ancak formatlamadan yapabilirsem çok iyi olur benim için içindekileri yedeklemek vs. vs. çok uğraştırıcak içinde önemli verilerim var bilgisayarın.

Cevabınız, ilginiz için çok teşekkürler!! :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt