Modüler Televizyona Ne Kadar Hazırız?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Süper bir fikir hatta bir adım öteye taşıyım herhangi bir elektronik magzasindan istediğimiz parçaları alarak montajını biz yapsak ( Ne kadar mümkün bilmiyorum)
Standart kasalar olmak zorunda kalınır ve estetik algısı biraz ikinci ve hatta üçüncü planda kalabilir. Yine de ciddi anlamda desteklediğim bir teori :ok

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Yani çok derin detaylar olmasa dahi panel, anakart, besleme kartı ve birkaç ek donanım seçilebilir olabilir diye düşünüyorum halen. :ok
Benim konuya giris cümlem ;simdiye kadar ki üretilen ürün gruplari icindi.Yoksa pratikte modüler tv tabiiki mümkün .Ayrica ben kisisel olarak sizin bahsettiginiz sekilde olmasada parca degistirerek tv özelligini iyilestirebilir miyim düsüncesi özel ilgimim oldugu bir alan ve olumlu sonuclar aldigim denemelerimde var.Fakat su anki sahip oldugumuz ürün gruplarinda bunun zorlugu hakkinda sizin ve forum yetkililerinin forum paylasimlarinda yeterince yazilari benimde pratikte tecrübelerim var.Modüler tv olayi eger gerceklesirse bu son tüketici acisindan ürünü istedigi hale getirebilme olayini kolay hale gelecektir.

Burada sorulmasi gereken sorulardan birisi ; firma bu konuya ne kadar istekli olacaktir.Üretici firma modüler tv ye uygun bir tv ürünü piyasaya cikartir ve bu sisteme uygun yedek parcayi son kullanicilarin hizmetine sunarsa uygulanabilecek bir sistem.Fakat bu sistemi olusturma anlaminda firmalarin cok istekli davranacagi konusunda benim tereddütlerim var cünki firmanin ticari anlamda beklentilerini karsilayacagini düsünmüyorum.Firma Arge calismalari icin ayni simdiye kadar harcamis oldugu bütceyi yine harcayacak ,fakat komple ürün yerine modüler ürün satarak karliligini düsürecektir.

Diger alternatif olarak tüketicinin istegine uygun ürün grubu veya kisiye özel ürün pazarlama son kullanici icin ne kadar ekonomik olabilir veya kac kisilik bir talep olursa Firma bu tip bir yatirima yönelmeyi tercih eder. Üretim bandinda saniyelerden tasarruflarin konusuldugu bir faaliyet alaninda firmalarin bu konudada isteksiz olacagini düsünüyorum ayrica ortaya cikan ürününde son kullanici icin pek ekonomik olmayacagi asikardir.

Ben kisisel olarak modüler tv yerine eklenebilecek parcalarda ve baglanri yerlerinde belirli bir standartin olusmasi halinde son kullanicinin ürün iyilestirme anlaminda daha cesur davranip denemelere girisecegini ve olumlu sonuclar alabilecegini düsünüyorum ve kisisel tercihimde bu yönde olur.Ama su anki ürün gruplarinda bu standart maalesef yok.Mesala mb95 kartli tv lerde bazilarinda anakart besleme kartina kabloyla baglaniyor, bazilari kablosuz, kabolu olanlarinda da standart yok kablo baglanti socketleri farkli. Eger tv nizin wifi özelligi yoksa wifi modülü alip takamiyorsunuz veya tvnizin firmasinin üretimi surround sisteminiz var ama kartiniz müsait olmadigi icin takamiyorsunuz .

20191014_182502.jpg

20191018_141541.jpg

Yukarda resimlerde görüldügü gibi su anki ürün gruplarinda yapabilecegimiz iyilestirmeler biraz garip oluyor.Kasanizda tus kombinasyonu olmasina ve ayni firmaya ait anakart olmasina ragmen vestel grubunun meshur kontrol switch ini kullanmak ve orjinal zarif kumandasi yerine elde tutmasi bile zor olan kaba kumandayi kullanmak zorunda kaliyorsunuz.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Modüler televizyon mu :)
Biz göremeyiz herhalde sevgili adem ama belki torunlarımız görür (belki) ,paneli alacaksın,ona uygun kasa bulacaksın, kasa da buldun kart bakacaksın,hadi kartda oldu ,aha modüler tv sahibi olduk mu olacak ozaman :haha1
Yav,daha doğru dürüst mal üretemiyoruz,üretsek arkasında durmuyoruz,sevgili tkartalı unutmayalım ,lg alan ve "kullanıcı hatası" nedeniyle hurdaya verilen tvsi olan arkadaşım ramazanı da ben unutmuyorum :):)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Modüler televizyon mu :)
Biz göremeyiz herhalde sevgili adem ama belki torunlarımız görür (belki) ,paneli alacaksın,ona uygun kasa bulacaksın, kasa da buldun kart bakacaksın,hadi kartda oldu ,aha modüler tv sahibi olduk mu olacak ozaman :haha1
Yav,daha doğru dürüst mal üretemiyoruz,üretsek arkasında durmuyoruz,sevgili tkartalı unutmayalım ,lg alan ve "kullanıcı hatası" nedeniyle hurdaya verilen tvsi olan arkadaşım ramazanı da ben unutmuyorum :):)

Abi, Osmanlı da senin gibi düşünenler yüzünden battı zaten :rant

:kop

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Vestelin yazilimiyla yürütemezmiyiz baskanım.
Açıkçası biz oldukça ilginç şeyler yaptık, olmasına oluyor ancak, tecrübelerden hareketle bilgi birikimini harmanlayıp ortaya çıkan sonucu deneme yanılma yöntemiyle ilerletip finale erişiyoruz ki bu da size önerebileceğim bir durum değil.

Biz, SONY den çıkan hücreye, LG den çıkan cofboard takıp, samsung anakart ile çalıştırdık mesela :kiskis

(Bunun altında yatan temel neden, tv üreticilerinin arka planda zaten hep birbirlerinden alışveriş ediyor olmalarıdır. bunların denk gelmesi önemli)

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Benim konuya giris cümlem ;simdiye kadar ki üretilen ürün gruplari icindi.Yoksa pratikte modüler tv tabiiki mümkün .Ayrica ben kisisel olarak sizin bahsettiginiz sekilde olmasada parca degistirerek tv özelligini iyilestirebilir miyim düsüncesi özel ilgimim oldugu bir alan ve olumlu sonuclar aldigim denemelerimde var.Fakat su anki sahip oldugumuz ürün gruplarinda bunun zorlugu hakkinda sizin ve forum yetkililerinin forum paylasimlarinda yeterince yazilari benimde pratikte tecrübelerim var.Modüler tv olayi eger gerceklesirse bu son tüketici acisindan ürünü istedigi hale getirebilme olayini kolay hale gelecektir.

Burada sorulmasi gereken sorulardan birisi ; firma bu konuya ne kadar istekli olacaktir.Üretici firma modüler tv ye uygun bir tv ürünü piyasaya cikartir ve bu sisteme uygun yedek parcayi son kullanicilarin hizmetine sunarsa uygulanabilecek bir sistem.Fakat bu sistemi olusturma anlaminda firmalarin cok istekli davranacagi konusunda benim tereddütlerim var cünki firmanin ticari anlamda beklentilerini karsilayacagini düsünmüyorum.Firma Arge calismalari icin ayni simdiye kadar harcamis oldugu bütceyi yine harcayacak ,fakat komple ürün yerine modüler ürün satarak karliligini düsürecektir.

Diger alternatif olarak tüketicinin istegine uygun ürün grubu veya kisiye özel ürün pazarlama son kullanici icin ne kadar ekonomik olabilir veya kac kisilik bir talep olursa Firma bu tip bir yatirima yönelmeyi tercih eder. Üretim bandinda saniyelerden tasarruflarin konusuldugu bir faaliyet alaninda firmalarin bu konudada isteksiz olacagini düsünüyorum ayrica ortaya cikan ürününde son kullanici icin pek ekonomik olmayacagi asikardir.

Ben kisisel olarak modüler tv yerine eklenebilecek parcalarda ve baglanri yerlerinde belirli bir standartin olusmasi halinde son kullanicinin ürün iyilestirme anlaminda daha cesur davranip denemelere girisecegini ve olumlu sonuclar alabilecegini düsünüyorum ve kisisel tercihimde bu yönde olur.Ama su anki ürün gruplarinda bu standart maalesef yok.Mesala mb95 kartli tv lerde bazilarinda anakart besleme kartina kabloyla baglaniyor, bazilari kablosuz, kabolu olanlarinda da standart yok kablo baglanti socketleri farkli. Eger tv nizin wifi özelligi yoksa wifi modülü alip takamiyorsunuz veya tvnizin firmasinin üretimi surround sisteminiz var ama kartiniz müsait olmadigi icin takamiyorsunuz .

20191014_182502.jpg

20191018_141541.jpg

Yukarda resimlerde görüldügü gibi su anki ürün gruplarinda yapabilecegimiz iyilestirmeler biraz garip oluyor.Kasanizda tus kombinasyonu olmasina ve ayni firmaya ait anakart olmasina ragmen vestel grubunun meshur kontrol switch ini kullanmak ve orjinal zarif kumandasi yerine elde tutmasi bile zor olan kaba kumandayi kullanmak zorunda kaliyorsunuz.

Çok değerli görüşler belirtmişsiniz teşekkür ediyorum.

Genel anlamda tüm markaların, tüketicileri daha hızlı tüketime sevk etmeyi amaç edindiği günümüz koşullarında kârlılık payı düşünülünce haklı olduğunuz elbette tartışılmaz.

Lakin en azından sahada böyle bir talep olduğu veya olabileceği de şurada yazılı olarak bir köşede dursun en azından.

2008 yılında VESTEL üretimine ''Koku yayan tv üretilebilir mi?'' fikrimi sunduğumda da gülmüştü değerli hocam Sn Mustafa Özer. :kiskis

Aslında koku kartuşları ile bence yapılabilir de sorun şu, bütün kokuları yansıtabilmek, aile huzuru açısından da pek olumlu sonuç doğurmayabilir :kiskis

Benim asıl yaklaşımım, insanların piyasada kendisine uygun üretim aramakla uğraştığına dair tüketicilerin bilgisi olması ve buna bir çözüm üretilebilmesi.

Mesela adam LG markasını çok seviyor ama IPS panel istemiyor
Veya benim gibi IPS panel seviyor ama LG markasından nefret ettiği için LG tv almıyor vs

Ben mesela, LG IPS panel, uydusuz, smart ve widi desteği olan tv isterim ama LG nin webosunu istemem.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Ben mesela, LG IPS panel, uydusuz, smart ve widi desteği olan tv isterim ama LG nin webosunu istemem
Öncelikle nezaketiniz icin tesekkür ediyorum, sahip oldugum bilgiler forumda paylasilanlardan ögrendiklerimdir.

Siz istediginiz özelliklere sahip bir ürün grubu olusturmak, ben ise sahip oldugumuz eski teknolojiye sahip bir ürünün özellilklerini iyilestirmeyi veya sorunlu bir ürünü kendim tamir etmeyi istiyorum.Aslinda ikimizinde istegini su anki üretim sekli icinde özel bir ürün grubu olusturmadan tam istedigimiz gibi olmasada belirli oranda hayata gecirmek mümkün.

Su anki sistemde ortaya cikan ilk problem tv de bulunan ürün gruplarini birbirlerine baglayan kablolarda ortaya cikan uyum sorunu.Bu ayni firmaya ait ayni özellikteki ürün gruplarinda bile ortaya cikiyor, belirli bir standart yok bu alanda teknik anlamda uyumlu oldugu halde baglantiyi kuramadiginiz icin sonuc olumsuz oluyor.

Eger karar verici merciiler ayni Cep telefonu üretici firmalarina sarj kablosundaki ortak üretimi konusunda oldugu gibi firmalari teknik olarak mümkün olabilecek belirli alanlarda (baglanti kablolari) ortak standart bir ürün kullanmalari konusunda zorunluluk getirebilirlerse hem benim gibi düsünenlerin beklentisini ,hemde sizin isteginizi secme özgürlügünüz biraz kisitli olsada bir oranda beklentisini karsilayabilir diye düsünüyorum,tabiiki teknik yöndende de ünitelerin birbirine uyumlu olmasi sartiyla.Ayrica bunun ekonomik olarak geri dönüsü olacak, teknolojik cöp azalacaktir calisir ürün parcalari degerlendirilibilecektir.

Ayrica üretici firmalarin yazilim konusunda destegi ,ayrica ürün grublarinda kullandiklari parcalarin listesi hakkinda bir kaynagi internet ortaminda müsterilerine sunmalari sart.Benim bircok denemem panel yazilim problemi yüzünden olumsuz sonuclandi veya almayi düsündügüm hasarli tv de kullanilan parcalarin ne oldugunu internet ortaminda bulamadigimdan almaktan vazgectim.

Aslinda yukarda paylastigim Toshiba kasasindaki resim ve kumanda üretici firmalarin müsteri isteklerine bakis acisini net bir sekilde ortaya koyuyor,üretici firma 2x5 cm devre üzerine tus kombinasyonu koymak yerine cark koyuyor.Ucaklarda yakittan tasarruf amaciyla kahvaltiya konulacak zeytin sayisini azaltma hesabinin yapildigi vahsi kapitalizm kurallarinin egemen oldugu bir ortamda bizim isteklerimizin veya benzeri isteklerinin firma karliligiyla paralel olmadigi sürece dikkate alinacagini ben sahsen inanmiyorum ama yine de bende not olarak burada bulunsun diye paylasiyorum..

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Yapacak çok işim var daha ,bizede bişey olmasında bari modüler tvnin giriş çıkışları standart yapılsa ,hani kablo-mablo uymaması olmasın,gözler iyice köreldi,farlar sonük yanıyor :haha1
Abi doktora gittim gözlük için. Sağ gözün ilerisinde başka, gerisinde başka, sol gözün kenarında başka, berisinde başka şey buldu.
Gözlük verdi, aldım gittim gözlükçüye, çıkarttı 1500tl hesap :kiskis

Dedim ki ''dükkana ortak olmayacağım sadece gözlük alacağım.''

''Aaabi bu öyle sadece gözlük değil, her camında başka, camın her köşesinde başka şey var'' dedi :kop

Ben kör gezmeye devam ediyorum yani anlayacağın :kiskis

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Abi doktora gittim gözlük için. Sağ gözün ilerisinde başka, gerisinde başka, sol gözün kenarında başka, berisinde başka şey buldu.
Gözlük verdi, aldım gittim gözlükçüye, çıkarttı 1500tl hesap :kiskis

Dedim ki ''dükkana ortak olmayacağım sadece gözlük alacağım.''

''Aaabi bu öyle sadece gözlük değil, her camında başka, camın her köşesinde başka şey var'' dedi :kop

Ben kör gezmeye devam ediyorum yani anlayacağın :kiskis
Geçmiş olsun hatayda çok güzel bir göz doktoru var beklerim Hem künefesizde olmaz :hihi:hihi:hihi
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Yapacak çok işim var daha ,bizede bişey olmasında bari modüler tvnin giriş çıkışları standart yapılsa ,hani kablo-mablo uymaması olmasın,gözler iyice köreldi,farlar sonük yanıyor :haha1
Emmi hataya gelde bi künefe yiyek hiçbişeyin kalmaz :haha1:haha1:haha1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt